RMarkéta RMarkéta komentáře u knih

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Tato kniha je přesně voda na můj mlýn. Mohla jsem si oživit některé příběhy, které mi vždycky vyprávěla babička, když mě jako malou holčičku brávala na výlet do Prahy. Před balkónkem u Karlova mostu jsme se pokaždé zastavovaly. Dělám to pořád. Na chrám sv. Víta jsem se dívala se zvláštní posvátnou úctou. Zůstalo mi to do dnes. Byla to právě babička, kdo mě naučil Prahu milovat. Takže ji mám také v krvi, srdci a duši. Fotky jsou nádherné. Užívala jsem si je a tak by to mělo být. Děkuji panu Černému. Jen tak dál.

09.12.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Nástup do druhého ročníku v Bradavicích. Nápad s tajemnou komnatou nebyl vůbec špatný. Stále je ten příběh ještě takový dětský, ale proč ne. Nemám s tím nejmenší problém. Vždyť i sám Harry byl ještě dítě. Autorka už nám ukazuje, kam se osud obrýleného chlapce s jizvou na čele, jeho kamarádů a vlastně i všech ostatních bude ubírat.

09.12.2022 5 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Jako malá jsem film považovala za horor a měla z něho noční můry. Proto jsem knihu četla až o mnoho let později, i když film se od knihy hodně odklání. Jde o nadčasový příběh. Touha po moci je zhouba. S čím, kdo zachází, tím také schází. Chceš všechno, nemáš nic. Nic přece ale není jenom černobílé. Klasický boj dobra se zlem a zdvižený varovný prst. Francouzi nikdy neměli Němce moc v lásce.

05.12.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Opět jsem se nechala Nesboem vodit za ručičku a hodně mě to bavilo. Příběh je zamotaný, komplikovaný a propracovaný do posledního detailu. Velmi čtivý a napínavý. Nic tu není tak, jak se zdá, což už by mě vlastně nemělo vůbec překvapovat. Vycestovala jsem na malý výlet do Záhřebu. Ale s Harrym pojedu klidně až na kraj světa.

05.12.2022 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Harry Hole nezklamal. Bavila mě hra mezi Raskolem a Harrym. Dvě postavy ze staré školy. Pochopitelně jeden na straně zákona a ten druhý kriminálník. Zavítala jsem s ním i na výlet do Brazílie. Bylo to pěkně zamotané klubko.

02.12.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moc dobrý nápad umístit děj knihy na ostrov a využít kostlivce ve skříni. Hezky vykreslené psychologické profily jednotlivých postav. Taky trochu horor. Ta říkanka byla až děsivá. Zlověstně visela ve vzduchu. Poctivě a důmyslně vystavěné až do samotného konce. Čtivé a napínavé to bylo. Nejdříve jsem viděla televizní zpracování.

01.12.2022 5 z 5

Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala Svatava Antošová

Název je sám o sobě dost provokativní. Svérázný příběh pro dospělé, který je dost ulítlý a pro některé jedince i přes čáru. Sama jsem na té hranici balancovala. Přečetla jsem čistě ze zvědavost o polední pauze, protože jde o jednohubku. Používání anglických slovíček mi ze začátku hodně vadilo, ale na druhou stranu velmi dobře ukazovalo inteligenci jednotlivých figur. To tedy bylo panoptikum. Mě to všechno přišlo jako jedna velká noční můra, ze které jsem se na štěstí probudila. Divné a hnusné to tedy bylo.

01.12.2022 3 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Tak takovou knihu už dnešní děti asi těžko poberou. Nikdo tu nehoní draky, nelítá na koštěti a načaruje. Nepoužívá se tu facebook, internet a ani mobilní telefon. Balzám pro duši v dnešní bláznivé době. Příběh je napsán poměrně jednoduchou formou. Vypráví ho sedmiletá dívenka, která se svými kamarády z malé vesničky prožívá nejrůznější dobrodružství, všichni si to užívají a já samozřejmě s nimi. Ilustrace paní Zmatlíkové jsou kouzelné a lehce zapomatovatelné,

30.11.2022 5 z 5

Buch! Buch! Terry Pratchett

Hlavní prim tady samozřejmě hraje velitel Městské hlídky Elánius, taky, kdo jiný, že a jeho rodinný život. Zábava řízlá detektivkou. To na mě funguje moc dobře. Taky jde o takovou bláznivou parodii na Šifru mistra Leonarda. Skrytá pravda v obraze?

29.11.2022 5 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Takhle vystihnout psychologii postav, to tedy klobouk dolů. Opravdu výživný studijní materiál. Film jsem viděla několikrát, ale tady to dopadne s otčímem jinak. To mě trochu překvapilo. Atmosféra knihy je neopakovatelná. Hezky popsaná je i příroda. Velmi působivý příběh.

24.11.2022 5 z 5

Viděla jsem vraždu Viděla jsem vraždu Agatha Christie

Jedna hloupě pronesená věta už změnila život kde komu. Pozor na to, kdo ji poslouchá. Nikdy si tím nemůžeme být jisti. Staré hříchy vrhají dlouhé stíny. Agatha Christie nám nechala zavraždit dítě a vybrala si k tomu halloweenský večírek. Takže je rázem postaráno o atmosféru lehce hororovou. Ariadna Oliverová k Poirotovi perfektně sedne a on jí hezky sekunduje. Sama Agatha laškuje se svou nevýraznější detektivní postavou. Oba dva se doplňují a jiskří to mezi nimi. Zmíňka o Československu potěšila. Jako vždy zamotané a pak hezky rozmotané na závěr.

21.11.2022 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Sraz milovníků psů, filmový štáb z Nizozemska, zamilovaný Josef a bláznivá psycho Deniska neměli chybu. Mohlo být více paní Tiché a její bezkonkurenční ořechovky. Moc hezká oddechovka a více než důstojné zakončení knižní série. Však ono se nám to na konci pěkně "vystříbřilo." A svět je zase nádherný, růžový a béžový, viď, Helenko.

21.11.2022 4 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Krást magické knihy se nemá. Já to říkám pořád. Takové knihy by prostě mizet neměly. Vždycky z toho nevzejde nic dobrého. Ovšem, z tohoto obdivuhodně kouzeleného koktejlu vyleze pořádný kopec zábavy. Kde jsou opět všechny indgredience dokonale vyváženy a bezva vychuceny. Osmá návštěva v Pratchettové světě se skvěle vyvedla. Přesně kniha do těchto šedivých dní. Karotka nemá chybu.

16.11.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tak jsem se vydala na výlet s Čechem po Čechách a stálo to za to. Bavilo a hodně. Prima oddechovka. Další inspirace na cestování. Ilustrace nádherné. Můj první Zibura, takže jdu do dalších.

14.11.2022 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Druhý díl Úžasné Zeměplochy přímo navazuje tam, kde ten první skončil. Tak mi to vyhovuje. Máme tu další bláznivé dobrodružství. Nejsem úplně fanouškem Terry Pratchetta, ale pořád mě překvapuje, co dokázal vymyslet. Ten jeho vtip a představivost mě dostává. Klobouk dolů, to tedy ano. Hezký rozjezd kultovní série.

14.11.2022 5 z 5

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

Ani si pořádně neuvědomujeme, co všechno vlastně máme a co považujeme za samozřejmost. Stačí se kolem sebe rozhlédnout na ulici každý den. Měla bych být vděčná za to, co mám a kde žiju. Velmi silný příběh. Příšerný systém. Bohužel se to tam pořád děje. Z toho mi nebylo zrovna moc dobře po těle.

09.11.2022 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Obávala jsem se toho, že druhý díl bude jen takovým propojením mezi prvním a třetím dílem, taková vyplňovací vata. Tedy, že půjde o prokletí druhých dílů. Většinou se to týká filmů, ale pro knihy to platí samozřejmě taky. Moje obavy se rozplynuly. Kniha funguje stejně dobře i samostatně. Rozjezd je trošku pomalejší. Příběh obsahuje dost detailních popisů, které se někomu můžou zajídat. Nemám s tím problém. Hlavní prim tu hraje Lisbeth Salanderová. Dozvíme se o ní něco víc, o jejím životě. To se týká i její minulosti. No, není to prostě jednoduchá figura. Ve filmové podobě dávám přednost tomu s Michaelem Nyqvistem a Noomi Rapace.

09.11.2022 5 z 5

Velká kniha pohádek Velká kniha pohádek Božena Němcová

Ráda se ke knize vracím, abych ji alespoň minimálně prolistovala, protože za to stojí. Pro malé i velké čtenáře, i když těm velkým dá možná mnohem víc. Řada z pohádek byla zfilmovná a nebo posloužila jako inspirace pro filmový příběh. Vždyť je to náš národní poklad. Čeština je zde nádherná. OK, nechala jsem se unést nostalgií, ale to ke vzpomínkám na dětství patří, takže proč ne. A kam jinam bych v dnešní bláznivé době měla utíkat, než právě do světa pohádek.

04.11.2022 5 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Jsem z takového počinu nadšená. Dane, to byl nápad k nezaplacení. Chválím. Povídky jsou hezky poskládané a všechny sem sednou. Příjemný čtecí koktejl. Každý si tady vyberu to svou.

03.11.2022 5 z 5

Zeměbouře Zeměbouře Mons Kallentoft

Přečetla jsem hned 2x po sobě. Nějak jsem se té knihy nemohla nabažit. Tolik mě bavila. Mám pro Malin Forsovou slabost. Ta její vnímavost mě fascinuje. Přeju jí, aby už se nikdy nedotkla chlastu. Kallentoftův vyprávěčský styl se mi hned tak nepřejí. Je to můj oblíbenec.

03.11.2022 5 z 5