Abych přežila

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Poté, co jsem uprchla ze Severní Koreje, jsem s překvapení zjistila, že pestré květy a zelené jarní výhonky jsou v jiných částech světa symbolem života a obrody. V Severní Koreji je jaro časem smrti. V této roční době už nezbývají žádné zásoby potravin a farmy žádné potraviny neprodukují, protože nové plodiny se teprve sázejí. Na jaře umírá nejvíce lidí hlady. Často jsme se sestrou slýchaly lidi na ulicích, jak procházejí kolem mrtvol a s politováním mumlají: ,Škoda že nevydrželi do léta.‘ Když teď, v dubnu a květnu, cestuju po Americe a Anglii, užívám si nádherné přírody a kochám se jarními květinami. Nezapomínám ale také na doby, kdy jsem sametové zelené kopce proklínala a přála si, aby ty kytky byly z chleba nebo cukru.“ Když bylo Yeonmi třináct, uprchly s matkou a sestrou ze Severní Koreje do Číny. Hnal je strach z komunistického režimu, který právě uvěznil otce rodiny, touha po svobodě, ale také obyčejný hlad. Cestou se jim však ztratila sestra a v Číně na ně čekalo kruté zklamání: Yeonmi s matkou skončily v rukou obchodníků s lidmi. Po dlouhých peripetiích se nakonec vysněné svobody přece jen dočkaly: dorazily do Jižní Koreje a dokonce se zde shledaly se ztracenou sestrou. Autobiografický příběh Yeonmi Parkové je fantastickým svědectvím o síle rodinných pout a vyprávěním člověka, který touží nejen po svobodě, ale hlavně po obyčejném slušném životě bez každodenního ponižování a politického vyplachování mozků. Abych přežila je dechberoucím napínavým příběhem, ve kterém nechybí dramatické filmové scény, nečekané zvraty, ale i jemný podvratný humor....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268052/big_abych-prezila-jl6-268052.jpg 4.7307
Žánr:
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry

Vydáno: , Argo
Originální název:

In Order to Live: A North Korean Girl's Journey to Freedom, 2015


více info...
Nahrávám...

Komentáře (93)

Kniha Abych přežila

terezavanko
27. července

Tato knížka mě velmi zasáhla. Takový si opravdu nikdo neumí představit. Pro mě je tato kniha top. Doporučuji přečíst všem. Četla jsem na dovolené. A když jsem odvrátila zrak od písmen a podívala se na lidi kolem jak si užívají léta, pomslela si jak je ten svět rozdílný...

Ran
20. června

Kniha obsahuje velmi silný příběh a svědectví o životě a útrapách lidí, kteří žijí v Severní Koreji. Příběh byl velmi smutný a hezky napsaný. A jsem ráda, že se autorka nakonec dostala do bezpečí.


Gurus
22. dubna

Kniha se silným příběhem jedné dívky. Neuvěřitelné čím si vytrpěla. Tohle by měla být povinná četba na škole a hlavně by si to měli přečíst obdivovatelé režimů jako je ten v Severní Korei nebo v Rusku!

Jak je důležité mít kritické myšlení a nepřebírat všechno automaticky.

KaMal
20. března

Silný příběh, díky kterému si člověk uvědomí, že se má vlastně moc dobře. Vždycky mě zarazí, že se podobné osudy mohou odehrávat i v dnešní době...

Česneksmedem
05.12.2021

Od knihy s takovým tématem neočekáváte zrovna příběh k popukání. Je to dost drsné a dost těžké i pro nás, kteří jsme vyrůstali v hluboké totalitě. Přesto je jedna věc, kterou musím z této knihy vyzvednout, doporučit ji a souhlasit s ní. V KLDR se od jisté doby vyznává princip čučche, což znamená spoléhej na vlastní síly.

Mindy
17.08.2021

Otřesné, neuvěřitelné. I když zhruba víme, co se v Severní Koreji děje, tak mi při čtení této knihy běhal mráz po zádech a těch lidí mi je strašně líto. Obdivuji odvahu všech, kteří se odhodlali k útěku, i když neměli tušení, co je čeká. To nejde popsat, koho to zajímá, ten si to musí přečíst.

lucavka
25.07.2021

Velmi silná výpověď o tom, jak to chodí v komunistickém ráji. Tak by to tu dopadlo, kdyby v roce 1989 nepadl tehdejší režim. A takhle to dopadne, jestli budou lidé věřit demagogům, lhářům, populistům a když budou nesmysly a lež vydávané za pravdu!

motokatty
02.05.2021

Není to zrovna veselé čtení - během četby jsem si musela dávat přestávky, nicméně nemohu popřít, že během četby (hlavně v době kdy se kniha překlenula do části v Číně a poté následně v Jižní Koreji) mi občas problesklo hlavou, že tohle si musela vymyslet (např. tu válku mezi čínskými bossy kvůli ní).
Kniha určitě stojí za přečtení, ale pokud si chcete udělat o životě v KLDR větší obrázek, doporučila bych přečíst i jiné knihy...

1