Abych přežila

„Poté, co jsem uprchla ze Severní Koreje, jsem s překvapení zjistila, že pestré květy a zelené jarní výhonky jsou v jiných částech světa symbolem života a obrody. V Severní Koreji je jaro časem smrti. V této roční době už nezbývají žádné zásoby potravin a farmy žádné potraviny neprodukují, protože nové plodiny se teprve sázejí. Na jaře umírá nejvíce lidí hlady. Často jsme se sestrou slýchaly lidi na ulicích, jak procházejí kolem mrtvol a s politováním mumlají: ,Škoda že nevydrželi do léta.‘ Když teď, v dubnu a květnu, cestuju po Americe a Anglii, užívám si nádherné přírody a kochám se jarními květinami. Nezapomínám ale také na doby, kdy jsem sametové zelené kopce proklínala a přála si, aby ty kytky byly z chleba nebo cukru.“ Když bylo Yeonmi třináct, uprchly s matkou a sestrou ze Severní Koreje do Číny. Hnal je strach z komunistického režimu, který právě uvěznil otce rodiny, touha po svobodě, ale také obyčejný hlad. Cestou se jim však ztratila sestra a v Číně na ně čekalo kruté zklamání: Yeonmi s matkou skončily v rukou obchodníků s lidmi. Po dlouhých peripetiích se nakonec vysněné svobody přece jen dočkaly: dorazily do Jižní Korey a dokonce se zde shledaly se ztracenou sestrou. Autobiografický příběh Yeonmi Parkové je fantastickým svědectvím o síle rodinných pout a vyprávěním člověka, který touží nejen po svobodě, ale hlavně po obyčejném slušném životě bez každodenního ponižování a politického vyplachování mozků. Abych přežila je dechberoucím napínavým příběhem, ve kterém nechybí dramatické filmové scény, nečekané zvraty, ale i jemný podvratný humor....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268052/abych-prezila-jl6-268052.jpg 4.7273
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry

Vydáno: , Argo

In Order to Live: A North Korean Girl's Journey to Freedom, 2015

Kniha Abych přežila

motokatty

Není to zrovna veselé čtení - během četby jsem si musela dávat přestávky, nicméně nemohu popřít, že během četby (hlavně v době kdy se kniha překlenula do části v Číně a poté následně v Jižní Koreji) mi občas problesklo hlavou, že tohle si musela vymyslet (např. tu válku mezi čínskými bossy kvůli ní).
Kniha určitě stojí za přečtení, ale pokud si chcete udělat o životě v KLDR větší obrázek, doporučila bych přečíst i jiné knihy...

Janinkniznisvet

Silný mrazivý příběh. Nedokázala jsem tomu věřit jaké hrůzy musela prožít. V této době je hodně lidí co si neváží věci co mají a měli by. Byly pasáže kdy se mi chtělo zvracet i brečet dohromady.

evik_svistik

Před čtením knihy jsem měla docela povědomí o tom, co se děje v Severní Koreji, knížka mi poskytla odpovědi na mnoho otázek, které jsem měla. Dost mi to vysvětlilo. Kniha je prostoupená zoufalstvím, ale i nadějí a neskutečným odhodláním. Doporučuji všem k přečtení, zařadila bych do povinné četby na SŠ.

Áža707

Tento žánr většinou moc nečtu, ale na druhou stranu si myslím, že je důležité poznat svět kolem nás. Tohle je věc, kterou si nějakým způsobem každý z nás umí představit, ale do úplných detailů to asi nikdo nedomyslí.

Příběh vypráví o dívce Yeonmi, která se narodila v Severní Korei a již v nízkém věku ví moc dobře, co je hlad a bída. Jako jediné řešení se zdá útěk, ale i to není úplně jednoduché. Sledujeme vyprávění dívky od dětství až do jejich 21 let. Za tu dobu ušla velkou cestu a čím si musela projit je velmi děsivé.

Kniha se občas četla velmi obtížně, jelikož vzpomínky Yeonmi jsou prolínány vyprávěním od jejích rodičů a občas se tím pádem dostanete do úplně jiné časové linie a je těžké se zorientovat. Mě občas i mátlo množství jmen, které se v příběhu vyskytoval.

Život hlavní hrdinky byl velmi zajímavý a i když si člověk mysli, že ví o Severní Korei dost, nikdy to není dostatečně. Protože ty zvěrstva, co se tam dějí jsou šílená. Hlavně pro nás Evropany je jejich slepé následování vůdce naprosto nepochopitelné, ale jak sama autorka píše, tak plno výrazu neznají. Že existuje jiná láska než k vudci zjišťuje až po útěku z tyranské země.

Velice zajímavé čtení a doopravdy doporučuji si přečíst, abyste se dozvěděli něco nového a vlastně zjistili, že se nemáme úplně špatně.

Hodně těžko se hodnotí, jelikož příběh je zajímavý a úchvatný, ale na druhou stranu styl psaní je občas docela krkolomný.

⭐ 4/5

Zorka

Jakkoli to zní divně, tato kniha mě v podstatě uklidnila. Uvědomila jsem si, že navzdory současné situaci i vládním opatřením si nemáme vlastně na co stěžovat. I když se cítíme hodně omezováni... Do smrti si budu pamatovat, jak v Koreji zamykají na noc kadibudky, aby jim sousedi nekradli tolik cenné výkaly. Přestože je to již několikáté kniha o životě v této zemi, v každé najdu nové, šokující informace. A vždycky se musím znovu ujistit, že je popisováno skutečně období 21. století.

ZuzkaTrojka

Poutavý příběh, rozhodně doporučuji přečíst

HanaMalina
27.07.2020

Přečetla jsem během pár dnů a musím říct, že to bylo velmi zajímavé čtení. Jde samozřejmě vidět, že to píše nespisovatel, ale s tím jsem samozřejmé počítáte již na začátku a nehodnotím to jako od profi spisovatele. Co se týká děje, tak musím říct, že obdivuji autorku co všechno musela prožít, aby žila ve svobodné zemi, jako my, kteří to bereme již za samozřejmost. Nevím, zda můžu věřit všemu v knize, co autorka píše, ale to už nikdo nezjistí. Pokud je jenom část z toho je pravda, i tak je to dost strašné.

veruptackova
07.07.2020

4,5*
Jsem ráda, že mi tahle kniha přišla pod ruku. Rozhodně mi předala spoustu informací a donutila zapřemýšlet. Jsem ráda, že nepopisovala jen samotný útěk, ale i před a po - tedy původní život a to, jak byla Yeonmi vychovávána a to jak se vyrovnala se svým novým životem na svobodě.