Abych přežila

„Poté, co jsem uprchla ze Severní Koreje, jsem s překvapení zjistila, že pestré květy a zelené jarní výhonky jsou v jiných částech světa symbolem života a obrody. V Severní Koreji je jaro časem smrti. V této roční době už nezbývají žádné zásoby potravin a farmy žádné potraviny neprodukují, protože nové plodiny se teprve sázejí. Na jaře umírá nejvíce lidí hlady. Často jsme se sestrou slýchaly lidi na ulicích, jak procházejí kolem mrtvol a s politováním mumlají: ,Škoda že nevydrželi do léta.‘ Když teď, v dubnu a květnu, cestuju po Americe a Anglii, užívám si nádherné přírody a kochám se jarními květinami. Nezapomínám ale také na doby, kdy jsem sametové zelené kopce proklínala a přála si, aby ty kytky byly z chleba nebo cukru.“ Když bylo Yeonmi třináct, uprchly s matkou a sestrou ze Severní Koreje do Číny. Hnal je strach z komunistického režimu, který právě uvěznil otce rodiny, touha po svobodě, ale také obyčejný hlad. Cestou se jim však ztratila sestra a v Číně na ně čekalo kruté zklamání: Yeonmi s matkou skončily v rukou obchodníků s lidmi. Po dlouhých peripetiích se nakonec vysněné svobody přece jen dočkaly: dorazily do Jižní Korey a dokonce se zde shledaly se ztracenou sestrou. Autobiografický příběh Yeonmi Parkové je fantastickým svědectvím o síle rodinných pout a vyprávěním člověka, který touží nejen po svobodě, ale hlavně po obyčejném slušném životě bez každodenního ponižování a politického vyplachování mozků. Abych přežila je dechberoucím napínavým příběhem, ve kterém nechybí dramatické filmové scény, nečekané zvraty, ale i jemný podvratný humor....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/268052/abych-prezila-jl6-268052.jpg 4.8186
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, Argo

In Order to Live: A North Korean Girl's Journey to Freedom (2015)

Kniha Abych přežila

Kvetulina

Smutné čtení. Drsný příběh o životě v Severní Koreji. Doporučila bych přečíst všem "remcalům", kteří jsou tady u nás věčně nespokojeni.

JustWomen

Dost dobré, život v Severní Korei očima dívky, chudoba, hladovění, vymývání mozků, obchodování s lidmi v souvislosti se severokorejskými uprchlíky. Knihu jsem si vybrala v rámci Čtenářské výzvy a jsem za to ráda, doporučuji.

Petanee

Krásný příběh a ukázka toho, že naše minulost nemusí nutně ovládat naši budoucnost. V Severní Koreji se prý říká: „Jestli je dítě chytré, poznáte teprve, až dospěje“…. Jen bych možná dodal, až dospěje a jestli zdrhne… to že tam v „Bubákově“ děti dospívají velmi rychle, je na základě toho co musí prožívat, vcelku jasné. Co si potom mají asi tak vykládat s vrstevníky v zemi zaslíbené, v zemi kam se po strastiplné cestě dostanou, v Jižní Koreji, kde životy ovládá konzum a dělí se na čas strávený v práci a shopping. Tahle cesta, tím že se dostanete na svobodu, rozhodně nekončí….

Tina.orl

Knihu jsem přečetla jedním dechem a musím říct, že mě šokovala, chvílemi jsem měla slzy v očích. Jsem ráda, že jsem si tento příběh mohla přečíst. Obdivuji statečnost a vytrvalost, kterou tak mladá dívka měla.

ainny

Už jsem toho o Severní Koreji přečetla docela dost a někdy jsem měla pocit, že už mě nic nemůže překvapit, nicméně stejně jako mě neustále překvapují jihokorejské seriály, tak mě překvapují i knížky. Severní Korea viděna očima dívky, která musela předčasně dospět ukazuje zase trošku jiný pohled a hlavně poukazuje na obchodování s lidmi, o kterém se v souvislosti se severokorejskými uprchlíky až tak nemluví. Poslední jihokorejská část už pro mě nebyla tak poutavá (ve smyslu napínavá) jako ty předchozí, ale byla nezbytná k tomu, aby člověk "pochopil", jak těžké je se modernímu světu přizpůsobit, a jak těžké by to bylo, pokud by se obě země zase staly jednou.

Kopretina_aku

Tuto knihu by si měl přečíst celý svět, každý, kdo si neváží toho, co má a jak žije, aby pochopil, v jak otřesných podmínkách žijí lidé na této planetě v tomto století. Čekala jsem hrůzy, ale netušila jsem, že severokorejský lid žije až v takových šílených podmínkách a chudobě. Nelidské zacházení v Číně bylo šokující. Autorka má můj hluboký obdiv za to, co dokázala a že našla sílu vše zveřejnit.

Jana512

Autorka knihy vypovídá svědectví o drastickém způsobu života, ke kterému jsou lidé v Severní Koreji nuceni. V současné době tam lidé umírají hlady! Proto, aby přežili, volí útěk do jiných zemí, kde když "to vyjde", jsou hříčkou v rukou obyvatel, kteři je přijímají. Ale za jakou cenu!!! I tato kniha, která popisuje život dítěte až k věku dospělosti, která riskuje výpověď o svém životě, aby se svět o tom dozvěděl, o tom vydává svědectví. A tyto události se staly, teprve nedávno, ještě tomu neni 20 let !!!

dadako

Četl jsem Útěk z tábora 14. Tento příběh mě, ale zaujal mnohem víc, protože zde autorka popsala mnoho z běžného života severokorejců.