Viděla jsem vraždu

Viděla jsem vraždu

Během halloweenského večírku pořádaného v domě Roweny Drakeové pro mládež z městečka Woodleigh Common dojde k surové vraždě třináctileté dívenky. Slavná spisovatelka Ariadne Oliverová, která se zábavy náhodou zúčastnila, se rozhodne oslovit Hercula Poirota – nezdá se jí, že by mohlo jít o zločin spáchaný vyšinutým vrahem v pominutí smyslu. Klíč k záhadné smrti totiž patrně tkví ve větě, kterou pronesla zavražděná Joyce při přípravách večírku: Viděla jsem vraždu… Pozadí vzniku tohoto detektivního příběhu z roku 1969 má pro české čtenáře jedinečný význam: předlohou jedné z postav, au pair dívky Olgy Seminoffové, se stala prachatická učitelka, s níž si Agatha Christie dlouhá léta dopisovala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25635/videla-jsem-vrazdu-25635.jpg 4.4250

Hercule Poirot (34.)

Hallowe´en Party (1969)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Melantrich

MichelleS

Postarší Poirot, ale stále v kondici, stále elegán. Obvyklé anglické reálie a zápletky (falšování závěti). Na to, že obětí je dítě, překvapivě bez sentimentu. Převážná část příběhu je v dialozích, ale ty se občas trochu točí v kruhu, hlavně v první cca polovině. Zarazilo mě, že závěť podepsali dva svědci, ale při jejím zpochybnění je nikdo nehledal, ale zvali grafology.

SaraL
23.08.2017

Jakékoliv dílo Agathy Christie stojí za přečtení! V knihách nechybí napětí a jsou hrozně návykové :-)

Torino
23.07.2017

SPOILER Já mám s touhle knihou jeden problém - jak mohl Leopold vědět, koho vydírat...? Když by Miranda řekla Joyce všechno, tedy i identitu vrahů, tak by se přeci Joyce o vraždě nezmiňovala před vražedkyní a hlavně i v jejím domě, tudíž mi z toho vyplývá, že to Joyce nevěděla, takže to nemohl vědět ani Leopold a tak nemohl vědět, koho vydírat... Protože nevěřím, že by desetiletému dítěti došla souvislost několika zločinů najednou a odhalil by vraha sám. A trochu mi vadí, že tam není přesně řečeno, kdo koho zabil a kdo kdy jen pomáhal... Jinak jsem ale vražedkyni tušila už od začátku, ale zase mě překvapil ten zamotanec a její komplic.

Jane417
21.04.2017

Klasická detektivka, vražda a klasické vyšetřování, zajímavý a překvapivý konec... bylo to kvalitní čtení, ale příběh mě nějak nevtáhnul...

AndyK
26.03.2017

Nemůžu tomu uvěřit, ale šla jsem po správné stopě! Poirot jako vždy úžasný, ale paní Oliverová mi dvakrát nesedla... Nicméně i tak opět skvělá detektivka!

AnetaKor
05.03.2017

Klasická Agatha a přece jiná než všechny ostatní. Trošku mi v ní chyběla ta noblesní atmosféra, která je v jiných dílech.

Bumeso
19.05.2016

Úžasná kniha se skvělým dějem. Jen to rozřešení bylo dost komplikované.

Majdule
17.04.2016

Pro mě trošku těžkopádnější příběh, zejména v dialozích. Zpočátku mě zarazil určitý citový chlad pojící se se smrtí dítěte, ale pak jsem si uvědomila, že ve zlatém věku detektivky byly tyto příběhy velmi často naroveň určité intelektuální hry, což čtenáři milovali a milují. Celkově byl příběh napínavý, měl nápad a odvahu, v poslední třetině dostal i potřebný švih, ale rozuzlení se mi opětovně zdálo trošku šroubované.

Spýťa
05.12.2015

Má nejoblíbenější kniha od Agathy Christie. Líbí se mi, že roli ústředního detektiva zde nemá Hercule Poirot, ale Ariadne Oliverová.

Modrina
19.05.2014

Nejsem přílišná fanynka paní Oliverové, ale i tak to byla fajn knížka.

DejnaDee
21.03.2014

Tento příběh má všechny atributy a kouzla nadprůměrné detektivky.

zdisule
27.12.2013

Kniha mě celkem bavila, vadili mi některé zbytečné pasáže, závěr knihy byl ovšem překvapující.

borknagar
12.08.2013

Klasická detektivka u které jsem se velmi dobře bavil. A světe div se, vraha jsem vytušil správně - a to se mi nestává vůbec často. Agathka nezklamala a těším se na další knihu od ní....

kattyV
19.02.2013

Stačí trochu si vymýšlet a může se vám to šeredně nevyplatit. Jedna malá nepravda vede k více než jedné ošklivé vraždě.

Kubíííína
09.08.2012

Tato kniha mě velice příjemně překvapila. Očekával jsem podle hodnocení na internetu, že tato kniha bude slabá a moc z ní mít radost nebudu. Ale byla opravdu úžasná, závěr a rozuzlení jsem fakt nečekal. Nemůžu rozhodně říct, že je nezáživná a nudná, skvěle jsem si čtení užil.

Alexxandra
10.07.2012

Nedočetla jsem ji,vůbec mě to nebavilo

Lucretat
04.07.2012

Další z kvalitních děl mé milované spisovatelky. Neurazí, ale má samozřejmě tvrdou konkurenci v ostatních dílech Hercula Poirota.

bovinka
06.08.2011

Přidávám se k názorům, že tato kniha byla oddechovka. Pro mě napínavá.

derminator
01.08.2011

Je to jedna z těch knížek takových oddechovek ale řekl bych že patří k těm méně zajímavým pro někoho ale pro mě byla napínavá ale povedlo se mi odhalit vraha u Agathy vůbec poprvé takže pro mě dobrá kniha 80%.

Beranka66
06.05.2011

Jedna z těch slabších knížek - motivy se opakují (podobnost: Ohlašuje se vražda, Prasklé zrcadlo). Motiv je nepravděpodobný a detektivka zabírá tak třetinu - zbytek jsou úvahy Poirota a A. Oliverové na téma, jak hrozná je dnes doba, jak hrozní jsou mladí a jak je nespravedlivý právní systém, když nepotrestá mladistvé. Od A. Ch. stojí za přečtení: Deset malých černoušků, Smrt na Nilu, Smrt v oblacích, Vlak z Paddingtonu, Vždyť je to hračka, Smrt na golfovém hřišti. Myslím, že všechny vyšly někdy ve 30. letech, tedy jejím nejlepším období. Z těch posledních stojí za zmínku Opona - poslední případ H. P.

LenaBil
30.03.2011

Viděla jsem vraždu je dle mého názoru zdařilé dílo, přestože vzniklo v pokročilejším věku autorky, kdy její knihy nedosahovaly již takové kvality.