Ocelové město

od:

Ocelové město

Fantastický román o soupeření francouzského a německého vědce. Prvý vybuduje v Americe Francouzské město jako vzor všestranného pokroku, Němec postaví Ocelové město, ohromnou továrnu, v níž hromadí vynálezy zkázy, a chystá se zničit dílo francouzského soupeře. Místo toho zničí sebe. Nechtěným úspěchem Němce je vystřelení děl... celý text

Fantastický román o soupeření francouzského a německého vědce. Prvý vybuduje v Americe Francouzské město jako vzor všestranného pokroku, Němec postaví Ocelové město, ohromnou továrnu, v níž hromadí vynálezy zkázy, a chystá se zničit dílo francouzského soupeře. Místo toho zničí sebe. Nechtěným úspěchem Němce je vystřelení dělového náboje, který překoná zemskou přitažlivost a změní se v družici Země.. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/315/ocelove-mesto.jpg 4.1438
Originální název:

Les Cinq Cents Millions de la bégum (1879)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (34)

Přidat komentář
danny_21
19. července

Útlounká novelka, u které asi oprávněně panují dohady o Verneovĕ 100% autorství. Přesto i zde se promítlo typické Verneovské vizionářství tentokrát ale v podobě dobyvatelského a nadřazeného germánského národa. Jules má v repertoáru lepší kousky, Ocelové město dr. Schultze ode mě dostává průměrných - 55 %

Hanjimka
22. dubna

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

kara
05. dubna

Asi nejslabší autorova kniha. Člověk přemýšlí, jestli ji vůbec psal on sám.

Richelle
06. března

Celkem dobrá a zajímavá kniha. Ovšem škoda, že je tak krátká.

Adamino
20. února

Verne bez hranic...super !!! :D

mira.l
12. února

Dneska už to nedokážu říct úplně přesně, ale mám dojem, že Ocelové město bylo mojí první knihou od Verna, někdy kolem roku 1988/9. Sáhnul jsem po ní po letech znova a ... a je to zkrátka Verne, i když rozsahem knihy se tady moc nevytáh:).
A jak to na mě dneska působí? No upřímně řečeno, tehdy bylo to nadšení o něco větší. Pravdou je, že některé Verneovy vize můžou i dneska působit jako jisté memento - viz Němec, který si myslí, že ovládne svět, ale další části a myšlenky už z dnešního pohledu poněkud pokulhávají a jeví se spíš trochu naivně. A je to jedna z mála verneovek, kde se vlastně nikam necestuje:).
Stejně tak je to už asi třetí kniha od Verna, u které mám pocit, že její konec je tak nějak "odfláklý", po popisu všech těch tehdy neuvěřitelných technických vymožeností by se dalo čekat nějaké to "Grande finale", a ejhle, ono je to odbyto poměrně ledabyle. Herr Schultze prostě "zmizí" a nakonec se ukáže, že už asi měsíc trůní coby ledová socha ve své supertajné pracovně. Že by ten konec opravdu nebyl dílem průkopníka žánru a Paschal Grousset aka André Laurie prostě neměl to správné "sci-fi střevo"??
Jako číst se to dá, jako malý jsem z toho byl tehdy (mějme na paměti, že to bylo někdy v r. 88/89) docela na větvi, ale dneska optikou dospělého člověka už to působí ... jako ... jako ... prostě už to není ono:).
Celkově hodnotím takovým lepším průměrem, poctivé tři *.

SteveK
05. února

Futuristické a hezky popisné dílo, které avšak padá na jednoduchosti a průměrnému rozuzlení. Nutno ještě dodat, že všudypřítomná lineárnost je vykoupena množstvím charakterů, ve kterých se čtenář půl knihy ztrácí.

Hellrampage
23. ledna

Naozaj úžasne nadčasové dielo, ktoré bolo napísané už v roku 1879. (Ďalej môžete nájsť nejaké spoilery...)

Predstavte si dvoch ľudí - obaja dostanú po 250 miliónoch dolárov. Jeden z nich je francúzsky vedec, ktorý ich použije na vedecké účely a aby sa mali ľudia lepšie - postaví zdravé mesto. Druhý je nemecký profesor, ktorý ich, ako ináč, využije na vojenské účely, zbrojenie, teda výrobu diel a nových zbraní. Po čase prichádza k určitému stretu, ale to by som už prezradil príliš veľa - vlastne v anotácii je toho prezradeného ešte viac než v mojom komentári. Ocelové mesto žije v dobe pary, parných strojov, anglických klobúkov a Európy v najlepších vedeckých rokoch (ako malo Anglicko zahájenie olympijských hier, kde použili obrie komíny a kuli olympijské kruhy rovno na pľace, ocelové mesto mi to hneď pripomenulo).

Mám doma výtlačok z roku 1955, čo je už dosť starý kúsok písaný v archaickom jazyku s krásnymi, vkusnými obrázkami. Číta sa ľahko, plynule, kniha je veľmi útla, čo v dnešnom prívale "tučných kníh" je až smiešne. Čítať niečo také v tej dobe muselo byť určite úžasné, dnes už toho toľko nepovie, no každý z nás si môže zobrať z konca ponaučenie, škoda len, že ju tak málo ľudí pozná. Verna si vždy rád prečítam.

RichardvonT.
12. ledna

Holomráz!!!!!!

SONP
01.12.2016

Na Verneho až podezřele útlý spisek, některé prameny dokonce tvrdí, že Ocelové město (které se správně nejmenuje Ocelové město, ale "500 milionů (peněz) begumy (indické kněžny)") ani Verne celé nenapsal. Dokonce se tu ani moc necestuje, první čtvrtina knihy je dokonce popisem právního sporu o dědictví mezi Sarrasinem a Schultzem a to pravé dobrodružství (a nejlepší část knihy) začíná teprve až Marcel infiltruje do Stahlstadtu. Jakmile tam odsud ovšem zběhne (a začne býti líčeno utopické nadšení občanů Francevillu z narukování do armády) je atmosféra tatam a následné profrčení Shultzova mrazícího náboje po obloze už bylo jen zklamáním z toho, že žádná válka vlastně nebude.

Protiněmecké vyznění knihy je až komické, Verne své východní sousedy zjevně rád neměl, asi proto, že jeho domovina od nich dostala pár let před napsáním těžce na zadek. Někteří čtenáři v tom vidí předpověď druhé světové války, ale podle mne je to prostě těžký francouzský nacionalismus. Francouzské postavy (a zejména dr. Sarrasin) jsou tak veskrze kladné, až mi byly protivné. I ten hejsek Oktáv se nakonec polepšil a stal se vlastencem. Zato dr. Schultze, nadevše milující své pivo a klobásy, mi byl veskrze sympatický. A čínani? Ti jsou dobří jen k tomu, aby Sarrasenovo vědecky řízené hygienické město postavili a tiše zmizeli v propadlišti dějin. Nemyslím ale, že by to byl nějaký rasismus dobrého pana Julese, takhle se prostě lidé na cizince v 19. století dívali.

Knihu jsem přečetl ve Vilímkově vydání z 20. let, takže v poněkud archaickém Wagnerově překladu z konce 19. let a musím říct, že to atmosféře 19. století přidalo. Při čtení vět typu "Marcel jal se ze stropu spouštěti řebřík do lučební laboratoře páně Schultzovy" staromilovo srdce prostě musí zaplesati. 70%

Hillard
28.11.2016

Tato kniha nebyla napsána v roce 1950? Více nadčasové dílo Jules Verne nenapsal. Dokonale vystihuje hrozby technokracie, totality a fascinace totální mocí a mocí totálně ničit. Když jsem Ocelové město četl poprvé, tak jsem si myslel, že se jedná o reakci na Druhou světovou válku. To že byla kniha vydána v roce 1879 mě šokovalo. Nutnost pro každého vášnivého čtenáře.

Radzha
14.10.2016

Vlastně ani nevím, co napsat.
Na jednu stranu byl děj zmatený, příliš postav s divnými jmény a vůbec jsem netušil o čem knížka má být. Ale na druhou stranu, když jsem přečetl prvních pár stránek, tak mě děj zaujal a hlavně myšlenka, která byla do knihy vložena.
Takže knížka je vhodnější pro čtenáře, kteří hledají v knihách hloubku a mají rádi složitější stavbu vět.

ThomasRuhe
13.10.2016

Knihu jsem zvolil do čtenářské výzvy ( oblíbená kniha z dětství).Verneovky jsem měl rád, ale právě Ocelové město jsem nikdy nečetl. Knížka je poměrně útlá, což je trochu neobvyklé.
Samotný přiběh není špatný, ale popis mi přišel takový zrychlený a zjednodušený, takže výsledný dojem je spíše lehké zklamání.

ber-tram
07.10.2016

Ani ne objevitelský jako právně-administrativní, výrobní, urbanistický, enviromentální, málem budovatelský, varovně protiněmecký, dílem válečný, každopádně vizionářský. Takový je syžet, kterému odpustíte zkratkovitě naivní styl líčení, uvědomíte-li si rok prvního vydání a pronikavost myšlenek. 47/16

Rup
17.08.2016

Jak mám Verna rád, tak tohle opravdu odfláknul. Námět výborný (apokalypsa vs. Utopie; tyranie vs. svoboda), leč zpracování povrchní, nedotažené, odbyté. Přes všeobecnou chválu nedám víc, než dvě hvězdy.

Palorizek85
27.03.2016

Vernův popis pokroku, jakožto předchůdce scifi, je zajámavý. Dobře se to čte.

koubi
31.01.2016

Když jsem si tuto knihu přečetl po 10 letech jako už dospělý člověk, tak mne zaujala o mnoho víc, než jako malého školáčka, i když má fantazie to určitě vynahrazovala :) každopádně se jedná o velmi sympatickou a čtivou knihu. Její poselství je stále aktuální a neměla by chybět v žádné knihovně :)

hlavin
24.01.2016

Dobrá verneovka, ale ani ne nejlepší. Nepochybně je v ní jasné poselství a varování. Myšlenka, která je dnes aktuální ještě více než kdykoli jindy. Kdyby Verne jen tušil, o co strašnější zbraně lidstvo vymyslí, tak by to asi nepřežil.
Je mi sympatické Francouzské město. Na druhé straně je ale doktor Sarrasin naivní až moc.
Kdo by se chtěl seznámit s dílem Julese Verna, měl by asi začít jiným románem. Ocelové město by ale vynechat neměl.

Vittani
17.11.2015

Je to velmi dobře napsaná kniha, děj je dobrý. Je v něm dobře vidět, jaká katastrofa se může stát díky špatně využitým penězům. Znovu musím obdivovat Verneovu intuici. Hezká je i ilustrace na obálce.
Dávám pět hvězdiček. Četla jsem ji ve 12 letech.

BerenikaU.
11.11.2015

Tato kniha je jedna z řady dobrých Verneovek. Ráda v této knize pozoruji rozdíly mezi Ocelovým a Francouzským městem. Líbí se mi jak uměl spisovatel předurčovat co se v naší budoucnosti stane. Je to moc pěkně napsané i ilustrované. Samotný příběh se mi líbí.
Dala bych pět hvězdiček.
Četla v jedenácti letech.

vlkodlaq
06.11.2014

když jsem poporost ze "Štorchovského věku", přešel jsem postupně na Vernea a bylo to asi to nejlepší, co jsem v té době mohl udělat. Ocelové město je jedno z těch slabších, byť je bohaté na děj a zvraty, čitelnost je též slabší ve srovnání s jinými Verneovkami, byť pořád dobrá.

Kapis
05.11.2014

Četl jsem to dávno jako děcko, ale bavila mě tahle Verneovka snad nejvíce, po tom, co jsem si přečetl skvělý, vtipný a komplexní komentář od kolegy HTO-a, tak mám chuť si to přečíst znova, už jen kvůli tomu kolonialismu a metalurgickým vtípkům.

MaxQ
15.10.2014

Spíše románek, než román, ale velmi dobře čtivý. V utopickém městě France Ville bych teda určitě žít nechtěl, na druhou stranu v době, kdy byl tento román napsán, bych asi tvrdil něco jiného. Ovšem samotné Ocelové město je realitě blíž. I dnes. Bohužel.

narcisonanis
02.08.2014

Nejsem nijak zvlášť obdivovatelem Verna, ale jeho knihy mi nevadí, rád si je přečtu. Když se mi však náhodou dostalo do rukou Ocelové město, nevěděl jsem, co od toho čekat, nějak mi nezapadlo do klasických světoznámých děl slavného autora vědeckofantastické literatury.

S chutí jsem se proto začetl do příběhu o dvou konkurenčních městech, které byly vystavěny dvěma vědci-zbohatlíky. Zajímavý katastrofický děj, kterým Verne způsobem sobě vlastním předběhl svou dobu, graduje knihu až do šťastného konce, který je možná až moc optimisticky pozitivní a sladký. Zarazilo mě také přísně černobílé vyobrazení hlavních postav, které mi však posléze v kontextu jiných Verneových děl k příběhu docela sedělo. Kdo má rád starší sci-fi, mohu jen vřele doporučit! :)

WolfIssen
08.02.2014

Asi do poloviny knihy dobré čtení, po odhalení tajemství a neúspěchu Herr Schultzeho příběh ztrácí obrátky. Tím ale nemyslím, že kniha nestojí za přečtení. Milovníci dobrých konců a pohádkové utopie si přijdou na své. Možná jsem si jako první Verneovku měl vybrat jinou knihu. Postava Marcela Bruckmanna mi trochu připomínala MacGyvera - čestnost, neomylnost, všeznalství a všeumělství :-)

Eigis
22.08.2013

Utopie a antiutopie hezky pohromadě v jediné knížce, to jsem jinde neviděl.

hory2
12.08.2013

Vynikající kniha, znám ji skoro zpaměti.

kacaabba
03.05.2013

Můj druhý pokus pochopit oblíbenost knih od Verna. A nic. Ne že by to nebylo čtivé, ale deprimovala mne prázdnota, která se projevovala převelikou naivitou v podobě kladného hrdiny. A pro mne ne sympatickou naivitou, ale smutnou. Na čem že to doktor Sarrasin stavěl své město France-Ville? Na jakých základech, na jakých principech? Nejsmutnější je, že se mi zdálo, že tomu pan spisovatel věřil...
Film se mi líbil více.

maryzka
16.02.2013

Kdyby nebylo filmu režiséra Ludvíka Ráže s výbornými herci jako byl Martin Růžek v roli doktora, který vybudoval ostrov Utopie- podobnost čisté náhodna s utopistickým socialismem. nebo pan továrník-chemik v ocelovým městě, který by nejradší válčil s celým světem. nakonec to dopadne dobre, znicí sám sebe., výborně ho ztvárnil Josef Vinklář, dále zde hráli Jaromír Hanzlík a jako dětskou roli Pospíšil.Film se od knihy dost lišil, takže kniha nici moc.

Yalka
02.01.2013

Asi je to neobvyklé, ale pro mě to byla moje nejoblíbenější verneovka (i když jsem četla i všechny ty klasické).
Milovala jsem postavu Marcela a jeho mission impossible do Ocelového města.
Některé pasáže jsem měla tak zažité a znala je tak dobře, že mě pak překvapilo, když jsem četla jiný český překlad, že už to není ono ;-)