RMarkéta RMarkéta komentáře u knih

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Všem se nám asi vryl do podvědomí film se skvělým Johnnny Deppem. Režisér Tim Burton si tentokrát odskočil od temnoty k barevnosti. Kniha je krásná a kouzelná. Dahl píše velmi barvitě. Nad jeho nápady mi poklesla čelist. Popis cukrovinek byl úžasný. Chvilkami jsem si připadala, že v té čokoládovně jsem taky. Moje fantazie si užila a já s ní. Taky tu máme i pár ponaučení. Ty sem samozřejmě patří.

03.03.2023 5 z 5

Bejvávalo na Šumavě – smutno i veselo Bejvávalo na Šumavě – smutno i veselo Lucie Oudová

Každá generace má své "bejvávalo". S tím samozřejmě souhlasím a klidně se pod to podepíšu. Je úplně jedno, kde člověk po dlouhá léta žije. Každý kraj má něco do sebe. Pokud ho zmíníte v názvu knihy, tak už to působí jako lákadlo na lidi. Taky jsem se nechala takhle nalákat. Šumava je moje srdcová záležitost. Dle anotace jsem očekávala něco jiného a to, že na mě z knihy dýchne Klostermann se Stifterem nebo se budu účastnit vyprávění starousedlíků někde na zápraží jejich chalupy či domu nebo v hospodě při pivu. Nic takové jsem nedostala. Místo toho jsem se začetla do ústřižků z novinových článků. Pro mě jde o zklamání. Hvězdičky dávám za ilustrace, které jsou moc hezké a za badatelskou práci v místním archivu a knihovně. Možná i za snahu udělat reklamu Šumavě, ale věřtě mi, ta reklamu vůbec nepotřebuje.

24.02.2023 2 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

První setkání s detektivkou Erikou Fosterovou a hned velmi příjemné. Kniha mě bavila od začátku do konce. Na konci mi bylo dokonce líto, že už tenhle příběh skončil. Takže určitě se poohlídnu i po dalších. Erika Fosterová je sympatická postava. Řadím si jí mezi mé oblíbené detektivy. Bryndza píše tak, že se všechno před mýma očima odvijelo jako film, což bylo opravdu moc fajn. Čtivé a napínavé. To se mi líbilo.

22.02.2023 5 z 5

Psohlavci Psohlavci Alois Jirásek

Moc hezky zpracovaná legenda o vůdci Chodů Janu Kozinovi. Jirásek vycházel ze skutečných událostí, ale byl také i velký pohádkář. Ovšem, proč ne. Takové skloubení mi vyhovuje. Jirásek byl výborný spisovatel. Na jeho styl psaní je potřeba si trochu přivyknout. V každé době jsou lidská práva pošlapávána.

16.02.2023 5 z 5

Mlčet jako hrob Mlčet jako hrob Mark Roberts

Podle obrazu Hieronyma Bosche se vraždilo už i u nás v jednom krimiseriálu. Tuším, že šlo o Labyrint. Ten byl inspirován přímo Posledním soudem. Náboženské motivy jsou u čtenářů i diváků velmi vděčné téma. Taky mě hodně lákají. Zápletka zajímavá. To ano. Inspektorka Clayová je sympatická postava.

07.02.2023 5 z 5

Jak řídit inženýra Křečka Jak řídit inženýra Křečka Miloš Macourek

Moc příjemný sci-fi příběh. Vlézt někomu do hlavy to není jen tak. Originální a nápadité. Když to vezmu kolem a kolem, tak i svým způsobem dost ujeté. Geniální pradědeček se svými vynálezy neměl chybu. Tu úžasnou noční košili jsem vždycky chtěla. Jednou jsem si ji přála i pod stromeček. :-) Na seriál se dívám i teď v dospělosti.

31.01.2023 5 z 5

S tebou mě baví svět S tebou mě baví svět Marie Poledňáková

Tři chlapi a k tomu kupa dětí na horské chalupě. Jednoduchý a chytrý nápad k nezaplacení. To tedy ano. Film mi jel přímo před očima. Bezvadná oddechovka. Jasně za pět.

30.01.2023 5 z 5

Poslední pozdrav Poslední pozdrav Jitka Ludvíková

Příjemná kriminálka z vesnického prostředí s trochu colombovským nebo možná exnerovským detektivem. Úplně jsem kapitána Balouna viděla přímo před očima. Měl podobu herce Vlastimila Haška (starší vědí :-) ). Hezky se kniha četla.

20.01.2023 5 z 5

Cizí holka Cizí holka Hana Bořkovcová

Neměla jsem nejmenší tušení, že existuje i kniha. To bylo ale překvápko, ale musím říct, že milé, i když jde o poměrně vážnou věc. Tenhle příběh znám jako televizní film. Ten je o proti knize osekaný a pár drobností je tam jinak. Přesto má ale úplně stejné sdělení jako kniha. Doktorka Gábina dostala v knize více prostoru a Kačka s Petrem řeší trochu jiný problém.

20.01.2023 4 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Kingova studie domácího násilí. V jeho pojetí samozřejmě náležitě okořeněná a dost podrobně popsaná. Jak jinak. Plus trošku nadpřirozena. Thriller smíchaný s fantasy prvky.Jelikož jde právě o Kinga, tak mi do tohoto příběhu sedlo úplně všechno. Postavy jsou do detailu propracováné. I s tím si hezky vyhrál. Kloubouk dolů

16.01.2023 5 z 5

Nejdříve mě trochu vykolejilo, že jde o divadelní hru, respektive o pracovní scénář, ale budiž. I s tím už jsem se setkala. Jde o fanfikci z potterovského universa. Mě taky hodně dlouho zajímalo, jak by to s nimi vypadalo, kdyby byli dospělí a měli rodiny. Proti tomu vůbec nejsem. To je normální vývoj. Románová verze by příběhu ale slušela mnohem více a možná, že i ta filmová.

10.01.2023 3 z 5

Zapomenutá tajemství Prahy Zapomenutá tajemství Prahy David Černý

Zapomenutá tajemství jsou tu od toho, aby je někdo šikovný znovu objevil a vyšel s nimi na světlo. Takové příběhy mám nejradši. Moje toulání po Praze bude zase o něco zajímavější. Jako takový nevšední průvodce nemá kniha chybu. Jen tak dál. Už se těším na další knihy.

09.01.2023 5 z 5

Chata v horách Chata v horách Ruth Ware (p)

Koukám, že jsem nebyla jediná, komu tento příběh připoměl Deset malých černoušků od Agathy Christie. Mně nevadí, když se někdo nechává inspirovat svými slavnějšími kolegy. Spíše mě zajímá, co z toho dokáže vytvořit další spisovatel. Chata v horách je velmi slibné prostředí,zvláště v zimním období, tam se může přihodit naprosto cokoliv. No, bohatě postačí jeden magor s poněkud pokřivenou myslí. Ta šachová partie, kterou vrah rozehrál, mohla být mnohem více dramatičtější. Ruth Ware je dobrá vyprávěčka příběhů, takže jsem spokojená.

09.01.2023 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Zralý muž a mladinká dívka, co z toho z toho může vzejít? Samozřejmě skandál a literární klasika. V tomhle případě je pravda obojí. Všechno sledujeme Humbertovýma očima, takže je to takové jeho vyznání ze zakázané lásky a zároveň zpověď zoufalce s úchylkou. Otázkou zůstává, kdo je oběť a kdo zločinec. Erotika a popisy pikantností byly opravdu to poslední, co jsem tady hledala. Pokud někdo tohle chce, tak ať se podívá po něčem jiném. Tady jde o hloubkovou psychologickou sondu do života a myšlenek jedno muže, který má slabost pro mladá děvčátka a do jedné takové se zamiloval. Mě zajímalo, co se odehrávalo v něm. Nabokov si mistrně hraje se slovy a stejně dobře i se čtenářem. Jeho písemný projev je krásně květnatý. On se s těmi slovy snad přímo mazlil a hýčkal si je. Všechno bylo do detailu propracované.

06.01.2023 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Velmi dobře vykresleny jednotlivé postavy a jejich vztahy. To se týká hlavně psychologie. Ta byla pěkně propracovaná (Štěpka Kiliánová). Hlavní postava byla opravdu silná žena. Životní zkušenosti, které rozhodně nebyly jednoduché a byly dost tragické, ji nezlomily. Takový osud se snad nedá ani vymyslet, ale člověku je naloženo pouze tolik, kolik dokáže sám unést. Štěpka toho na svých bedrech nesla opravdu hodně. Taky si prošla pořádným vývojem.Škoda, že jde o první část nedokončené trilogie. Bylo by zajímavé ji sledovat i v dalším životě. Kniha se dobře četla. Je napsaná poměrně jednoduchým jazykem, možná, že až nějak tak strohým.

05.01.2023 5 z 5

Líbáš jako Bůh Líbáš jako Bůh Marie Poledňáková

Nejdříve jsem samozřejmě viděla film, až pak se ke mně dostala jeho knižní podoba. Hezky rozepsaná aférka mezi paní profesorkou a panem doktorem ze záchranky. Není nad velkou rodinu. Oddechová literatura. Velmi dobře se mi kniha četla, protože jsem si všechno, co se v knize dělo, propojila s filmem.

05.01.2023 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Kupodivu jsem vytušila, kdo by mohl být vrah, ale, že to bude až takhle zamotané, tak to mě překvapilo. Maloměstskou atmosféru jsem si krásně představila, kde se téměř všichni znají. To bylo hezky vykresleno. Někdy si říkám, co se asi kolikrát děje v panelákových domech na sídlištích. Sama v jednom takovém bydlím. Přece jenom jsem taky členkou určité komunity a at´ chci nebo nechci, tak ty lidi potkávám a znám se s nimi.

19.12.2022 4 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Tato kniha je přesně voda na můj mlýn. Mohla jsem si oživit některé příběhy, které mi vždycky vyprávěla babička, když mě jako malou holčičku brávala na výlet do Prahy. Před balkónkem u Karlova mostu jsme se pokaždé zastavovaly. Dělám to pořád. Na chrám sv. Víta jsem se dívala se zvláštní posvátnou úctou. Zůstalo mi to do dnes. Byla to právě babička, kdo mě naučil Prahu milovat. Takže ji mám také v krvi, srdci a duši. Fotky jsou nádherné. Užívala jsem si je a tak by to mělo být. Děkuji panu Černému. Jen tak dál.

09.12.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Nástup do druhého ročníku v Bradavicích. Nápad s tajemnou komnatou nebyl vůbec špatný. Stále je ten příběh ještě takový dětský, ale proč ne. Nemám s tím nejmenší problém. Vždyť i sám Harry byl ještě dítě. Autorka už nám ukazuje, kam se osud obrýleného chlapce s jizvou na čele, jeho kamarádů a vlastně i všech ostatních bude ubírat.

09.12.2022 5 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Jako malá jsem film považovala za horor a měla z něho noční můry. Proto jsem knihu četla až o mnoho let později, i když film se od knihy hodně odklání. Jde o nadčasový příběh. Touha po moci je zhouba. S čím, kdo zachází, tím také schází. Chceš všechno, nemáš nic. Nic přece ale není jenom černobílé. Klasický boj dobra se zlem a zdvižený varovný prst. Francouzi nikdy neměli Němce moc v lásce.

05.12.2022 5 z 5