RMarkéta RMarkéta komentáře u knih

Mumie Mumie Max Allan Collins

Nejdříve jsem viděla film, takže se kniha četla úplně sama. Ve filmu jsou některé věci trošku zkratkovité, ale to je pochopitelné. Bylo by totiž úplně zbytečné všechno vysvětlovat. Od toho je tu přece kniha, která vše doplní. Příjemné a oddechové čtení, které vtáhne do děje a přenese tak člověka do starých časů. Nenáročné.

07.11.2023 5 z 5

Rozchodové řízení Rozchodové řízení Petr Procházka

Bláznivá oddechovka. Tentokrát taková pohádka z pohledu mladého muže. Takže tomu samozřejmě odpovídá psaný text a jazyk. Velmi dobrý nápad. Bylo to zábavné a vtipné. Čtivé a svěží. Ani jednou jsem se nezadrhla a nepotřebovala přemýšlet. To bylo moc fajn. Ten konec to rozsekal na kousky.

06.11.2023 5 z 5

Přátelé Zeleného údolí Přátelé Zeleného údolí Jaroslav Müller

Dítě pro svůj zdravý vývoj potřebuje pozitivní vzor. Někoho ke komu může vzhlížet a komu může věřit a tím samozřejmě hajný Horyna byl. Městský chlapec a hajný je moc dobře osvědčená kombinace. To se nejrůznější dobrodružství nabízejí přímo sama. Hezká kniha o přírodě a přátelství. Pohlazení po duši to tedy opravdu je. Nenásilně upozorňuje na ekologii a ochranu přírody. Všechno sledujeme očima malého chlapce.

06.11.2023 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Pro malé i velké. Každý si v této pohádkové knížce najde svoje. Bylo to velmi poučné vypravování. Ano, ano, jedině chytrostí se dá porazit lidská hloupost a nespravedlnost. Jan Werich je opravdu nenapodobitelný a to hlavně díky svému velmi osobitému humoru. Pohádky je potřeba číst v každé době. Ta podzimní sychravost tomu jenom nahrává.

31.10.2023 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Poprvé přečteno na základní škole v rámci občanské výchovy. Doporučuji přečíst každému. Zejména na základních školách by mělo jít o povinnou četbu. Takové příběhy je velmi nutné vyprávět. Pořád jde o aktuální téma. Nebylo to jednoduché čtení. Účel šokovat tato kniha splnila přesně. Při čtení jsem si vzpomněla na naši nejznámější feťačku Katku. Dokument o ní taky stál za to.

Star Wars: Návrat Jediho Star Wars: Návrat Jediho James Kahn

Záverečná dobrodružství Luka Skywalkera a jeho věrných přátel. Sága se tak uzavřela. Tedy,co se původní trilogie týká. Tady se fantazie George Lucase rozjela na plné obrátky. Střet mezi Lukem, Vaderem a Palpatinem je nezapomenutelný. Tak to samozřejmě mělo být.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Darrel Standing prožíval nepředstavitelná muka. Byly to halucinace, protože trpěl v šílených bolestech a jeho mozek se ho snažil udržet při životě od šílenství a jisté smrti nebo opravdu cestoval v minulých životech? Kde se v člověku bere ta nezdolná síla a vůle? Je hnacím motorem a palivem touha po svobodném a spravedlivém životě? Co to je? Co to umožňuje? V lidské duši se ukrývá mnoho a mnoho neprobádaných možností. Tělo může být spoutané ve svěrací kazajce, ale duch zůstane svobodný a může bloudit, kde chce. Ani zdi věznice a nelidské zacházení ho nedokáže zlomit. Podmínky v tehdejším vězeńském systému byly naprosto příšerné a nelidské. Tato kniha se z Londonovy klasické tvorby dost vymyká. Velmi intenzivní zážitek.

23.10.2023 5 z 5

Je to taková předehra před velkým finále, ale vůbec to nemyslím ve zlém. Prostě se zde připravujeme na něco velkého. Dozvíme se více o Voldemortově minulosti. Pasáže o jeho životě byly zajímavé. Takový náhled byl určitě nutný. Myslánky byly dobrý nápad. Hodně se nám posunula i postava Severuse Snapea. Změnila jsem na něj názor. Tak je logické, že se postavy posunují, když to vyžaduje děj. Popadnout dech a nabrat síly je potřeba.

23.10.2023 5 z 5

Kukačka Kukačka Karolina Limrová

Pohádka a přesně taková jako je třeba Krásná pokojská s Jennifer Lopez a Ralphem Fiennesem. Akorát tady máme přidrzlého fracka z ulice, ze kterého se ve finále vyklube celkem sympatická postava. Tak byla to mladá holka. Sedmnáct a chlup. I ostatní postavy nejsou vůbec špatné. Nápaditý námět a čtivé zpracování. Oddechová literatura, u které není potřeba zapojovat šedé buňky mozkové. Do sychravého počasí ke kafi nebo skleničce vína sedne dobře. Docela bych si tohle dokázala představit jako film. Na českou autorku celkem překvapení.

16.10.2023 5 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Po několika málo přečtených stránkách jsem si vzpomněla na film Stůj při mně, což je adaptace povídky Stephena Kinga, Tělo. Pan McCammon má totiž velmi podobný styl vypravování. To mi přišlo moc fajn a hodně mi to sedlo. Mám moc ráda takové nostalgické návraty do dětství. Klukovská dobrodružství. Parta kamarádů. Krásná výpověď o životě, přátelství a naději. V této knize je tolik příběhů a odboček, které by vydaly na samostatné romány. Tady to ale tvoří dokonalou mozaiku a všechno sedí přesně tak jak má. Když jsem se blížila konci vyprávění, tak mi najednou začalo být líto, že Coryho a jeho kamarády za chvilku opustím. Proto jsem si knihu přečetla znova a měla jsem ten samý pocit, těžko se mi s ní loučilo. Zažila jsem s ní totiž spoustu krásných chvil. Tohle vyprávění se mi zarylo velmi hluboko, opravdu velmi hluboko a dlouho to tam zůstane. Asi navždy, protože si to právem zaslouží.

12.10.2023 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Velmi prostý a jednoduchý název, za kterým se samozřejmě může skrývat úplně cokoliv. Půvabná vesnička a malebný venkov opravdu nemusí být jen poklidné místo k žití nebo na rekreaci. Je to ta pravá a osvědčená kulisa pro zločin, kterou používá nejen Agatha Christie a mě to baví. Ale pokud bych měla najít mrtvou ve své knihovně, tak mě pravděpodobně vezou rovnou na odpočinek do Bohnic. Slečná Marplová vyšetřuje svým tradičním způsobem. Hezky vymyšlená zápletka, která se jeví jako velmi komplikovaná a překombinovaná. Ovšem, není tomu tak. Všechno bylo ve finále velmi jednoduché. Akorát jsem to Agathě sežrala i s navyjákem. Takže ano, užila jsem si tuto oddechovou kriminálku.

05.10.2023 5 z 5

Impérium vrací úder Impérium vrací úder Donald F. Glut

Další vesmírná pouť a návštěva cízích planet. Tentokrát ve společnosti povstalců, kterým nastaly velmi krušné časy, protože Imperium se nevzdává a nenechá je v klidu dýchat. Padla zde nejslavnější hláška. To byla pointa jako hrom, která tomu všemu nasadila korunu. Trošku mě překvapilo, že Yoda je modrý. Ve filmu je spíše šedozelený. Epizoda V je o kus lepší než Epizoda IV. To byla taková seznamovací akce pro začátek a kde bylo jasné, že dostaneme pokračování.

05.10.2023 5 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Dobře. Pojďme si tedy o Kevinovi popovídat, když to tak naléhavě chcete. Co prožívá matka, jejíž syn postřílel několik spolužáků včetně oblíbené učitelky? Tady víme hned na začátku, co Kevin provedl, protože toho času sedí v kriminálu. Takže výsledek už máme. Jen se k němu musíme dobrat jinou cestou než je obvyklé. Formou dopisů, které Eva píše svému bývalému manželovi se to dozvíme. Jde o hloubkový ponor do její mysli a duše. Z té hloubky mi nebylo dobře. Opravdu brutálně upřímné. Ona a její syn si k sobě těžko hledali cestu. Jako matka nebyla zrovna učebnicový příklad. Titul matka roku by rozhodně nezískala. Kdo je viník a kdo oběť ? Jak se to mohlo stát? Proč. Měla na tom taky svůj podíl viny? Narodil se Kevin už zlý? Díky těm dopisům se ocitneme oprostřed noční můry, která nás pohltí. To je dost diskutabilní. Vynořuje se spousta otázek. Nevěřím tomu, že se člověk už zlý narodí. Nikdo ale netuší, co se v hloubce naší duše ukrývá. Záleží na systému a podmínkách, ve kterých žijeme a které to nastartují a spustí jako lavinu. To především. Člověk je ale schopen udělat naprosto cokoliv. Výživný psychologický materiál a i hororová studie. Bohužel hodně akatuální. Stačí se podívat do novin, na internet nebo si večer pustit zprávy.

03.10.2023 5 z 5

Jasmín Jasmín Jarmila Loukotková

Malá a útlá knížečka, která není větší než průměrný tablet. Při čtení jsem se hned přenesla v prostoru i čase a cítila jemnou vůni jasmínu. Ta dáma měla opravdu velký talent. Na to, že jde o prvotinu, tak smekám klobouček. V podstatě jde o takový malý a milý "dekameron". Pojítkem všech povídek je jen ta jediná a to láska, která sebou nese radost i bolest. Přečteno o polední pauze.

03.10.2023 5 z 5

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Tak tenhle příběh byl mým druhým setkáním s policistkou Malin Forsovou. V této knize už je znát, že se nám série začíná pěkně rozjíždět a že si malin bude užívat svoje. Líbí se mi, jak pan spisovatel dokáže nahlédnout do ženské duše a mysli. Od chlapa hodně dobré. Na styl autorova psaní je potřeba si trochu přivyknout, pak to půjde samo. Severská krimi je prostě specifický žánr a útvar. Mě tenhle Hary Hole v sukních baví.

29.09.2023 4 z 5

Most sebevrahů Most sebevrahů Taylor Adams

Nemám vůbec nic proti tomu, když se v příběhu používají dvě roviny vyprávění, které se v jeden okamžik protnou, vše tak vyjde na povrch a spojí se v jedno. Ovšem tady to působí trošku chaoticky. Hop sem, hop tam. Proto jsem k této knize přistupovala poměrně vlažně. Akční scény příběhu hodně pomohly. Autor je umí. Chvilkami jsem si připadala, že sleduji film. Dle názvu jsem očekávala něco jiného. Závěrečné scény a pointa mi ale všechno mé snažení vynahradily.

27.09.2023 4 z 5

Vlastníci Vlastníci Jiří Havelka

Každý, kdo byl někdy na domovní schůzi SVJ, tak ví. Nejlépe v panelovém domě, tam to stojí vždy za to. Vyhýbám se jim jako čert kříži, protože mám jen jedny nervy. Ovšem, ne vždy to jde. :-) Pravdivé a ze života. Najdeme se tady všichni.

26.09.2023 5 z 5

Star Wars: Nová naděje Star Wars: Nová naděje Alan Dean Foster

Dámy a pánové, připoutejte se, prosím, nekuřte, nejezte a nepijte, neboť právě vyplouváme vstříc hlubokému vesmíru, kde nás čeká velké dobroddružství, o kterém se nám ani nesnilo a kde nás bude síla provázet. Kniha se četla úplně sama, protože se mi při každé větě vybavovaly scény s filmu, což bylo fajn. Od dětství tenhle příběh o Luku Skywalkerovi, chlapci toužícím po dobrodružství a který se stal hrdinou galaxie, miluju. Darth Vader působí ve filmu mnohem hrůzostrašněji. Všechno začalo právě zde.

21.09.2023 5 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Film mám strašně moc ráda a ty dialogy mezi herci jsou bezkonkurenční. I po tolika letech od natočení se člověk krásně pobaví. Kniha se od filmu v některých částech liší, ale to jí humoru vubec neubírá. Bavila jsem se při čtení stejně dobře a o to přece šlo především. Postavy jsou krásně vykreslené a dialogy vymazlené. Perfektní příběh do deštivého počasí nebo do dopravního prostředku.

21.09.2023 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Vždycky, když jsem četla tento díl, bylo mi tak nějak líto, že už tahle sága končí. Ale k tomu to přece všechno od začátku směřovalo a touto knihou vyvrcholilo. Všechno bylo zodpovězeno a všechno do sebe dokonale zapadlo. Nemohlo to skončit jiným způsobem než právě takhle. Výborně odvedená práce. To teda určitě a díky za ní.

19.09.2023 5 z 5