Mumie

Mumie obálka knihy
Mé hodnocení:

Podle filmového scénáře Stephena Sommerse. Pradávné zlo se vrací z hrobu… Asi před třemi tisíci lety byl Imhotep, egyptský velekněz boha Osirise, za své rouhačské a hříšné zločiny mumifikován, pohřben zaživa a odsouzen k věčnému prokletí… Pak se přeneseme v čase do dvacátých let našeho století. Temperamentní americký dobrodruh a voják cizinecké legie Rick O´Connell hledá v Egyptě své štěstí. Čirou náhodou objeví dávno ztracené Město mrtvých. Jeho objev je pro anglickou knihovnici Evelyn Carnahanovou archeologický nález století. Ve starověké Hamanaptře se nacházejí četné poklady starého Egypta – a možná také odpověď na tajuplné otázky související se životem a smrtí. O´Connell dostane nabídku zavést Evelininu archeologickou expedici do pouště, ale hledání Města mrtvých pro něj nepředstavuje příliš výhodný způsob, jak si vydělat peníze. On i členové jeho expedice musejí překonávat strašlivé, životu nebezpečné nástrahy, uniknout příšerným kusadlům smrtících brouků – skarabeů a vést boj se starověkou sektou med-jai. A přesně ve chvíli, kdy chtějí konečně nabrat dech, se na zem vrací po tisíciletí pohřbené zlo – kdysi prokletá Mumie…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26657/mumie-Ti1-26657.jpg 3.9140

Mumie 1.

Literatura světová, Dobrodružné, Fantasy
Vydáno, BB art

The Mummy, 1993

Kniha Mumie

Frosty128

Do puntíku kopíruje děj filmu bez jakékoliv přidané hodnoty. Neurážející oddychové čtení.

Prospero

Ten film jsem viděl poprvé, když mi bylo sedm. Bože.. Tenkrát byl rok 2002 a byla to velká věc. Pamatuji si Ty ohromné upoutávky na TV Nova.. A jak jsem se těšil jako blázen na pátek, když jsem si ručně zapínal televizi velkou jako pračku.. :D Měl jsem svoje Granko.. Svýho králíčka a myslel jsem si jediné.. Dneska večer mi všichni polibte zadek. :D A jak to dopadlo? Užil jsem si to.. Než jsem po prvních 30-ti minutách usnul. Hah. Asi jsem to s tím teplým mlékem trochu přehnal.

A kniha?

Kniha je oproti filmu mírně odlišná, zvláště v charakteru hlavního hrdiny, což mě celkem překvapilo, když to má být v podstatě jenom přepis původního filmu a scénáře. Ale musím uznat, že byla pěkně napsaná.. A fakt zbožnuji Jonathana.. Je to moje nejoblíbenější postava celého příběhu.. A ve filmu John Hannah fakt zaválel.. Bylo vtipné.. Jak si pro sebe dokázal ukrást každou scénu, i když byl jenom vedlejší postava. Sice jsem to viděl už několikrát, ale u jeho scén se vždycky zasměju. :D

Knihu jsem si užil.

TerezaMondeková

Zajímalo mě, jestli bude kniha stejná jako film, proto jsem se rozhodla knihu přečíst. Přestože jsem věděla, jací jsou hlavní hrdinové, co bude zrovna následovat, jaký bude konec, tak mě kniha opravdu bavila. Měla jsem ji velice rychle přečtenou. I když... kniha se mi líbila asi více než film, protože v knize bylo všechno opravdu skvěle vysvětlené a já pak na konci příběhu neměla žádné otázky. A když jsem měla nějaké otázky během knihy, tak jsem na ně velmi brzo dostala odpověď. Taky jsem se nemohla dočkat, až si přečtu, jak začala láska Ricka a Evelyn a jak to ve skutečnosti bylo s Imhotepem a Anck-Su-Namun a jejich láskou.
Autor píše opravdu poutavě a zajímavě. Já se do příběhu ponořila a nemohla jsem přestat. Ohromovalo mě, jak byly dobře popsané boje, napadení nepřáteli... a hlavně, jak krásně byl popsán Egypt. Jednotlivá místa, krajina, město, poušť. Občas jsem se u knihy i upřímně zasmála. Zároveň v knize nechybělo dobrodružství, napětí, nebezpečí... a láska. Zvlášť se mi líbilo, že se v knize občas objevila staroegyptština. Nechyběly ani krásné ozdobené stránky na začátku každé kapitoly, které k tomu kouzlu Egypta, mumiím, pyramidám... ještě přidávaly.
Moc se mi líbilo, jak to mezi Rickem a Evelyn od začátku jiskřilo, i když se to snažili skrývat. Líbilo se mi, jak se Rick pořád snažil Evelyn chránit, jak ji bránil a Evelyn zase jeho. Smála jsem se, když se vzájemně pošťuchovali a rejpali do sebe. Taky když Rick žárlil na mumii. A na konci jsem byla strašně ráda, když se vzájemně otevřeli. Přišlo mi, že v knize byl Rick více ohleduplnější a přátelštější. Ve filmu byl více ráznější, odměřenější... V knize se mi líbil mnohem víc.
Když jsem četla na samotném začátku příběh o Imhotepovi a Anck-Su-Namun a jejich lásce, tak jsem se nemohla zbavit dojmu, že Imhotep svou milenku skutečně miloval, ale ona jeho ne. Nemůžu se toho dojmu zbavit. Spíš si myslím, že se jí líbilo, že se do ní zamiloval samotný král, že dokázala svým svůdným úsměvem a tělem mít kteréhokoli muže, že na tom zbohatla. Ale zároveň se jí líbilo, že dokázala mít za milence velekněze, který byl bez pochyby nádherný muž a že pro ni byl schopný udělat cokoliv. Dokonce zabít krále a vzepřít se všem zákonům a přivést svou milou zpátky, i když by za to měl zaplatit svým životem a i duší. Myslím, že se jí líbila ta moc, kterou měla, ale nemyslím si, že ho opravdu milovala.

Luigi1
20.10.2020

Jsem moc rád,že ani kniha nezklamala,byla skvělá jako film

uminaa
08.08.2020

Príjemné doplnenie môjho obľúbeného filmu (jedného z mála zpoza "veľkej mláky", ktoré sa mi naozaj páčia).

jirka9453
19.05.2020

Film je notoricky známý a mě v mé vlně zájmu o Egypt nesmělo minout ani knižní zpracování. Autorsky výborně zvládnutý přepis filmu do knihy a fajn oddechový kus... jen možná trošičku víc rozvinutý děj by knížku ještě vylepšil.

haWranka
06.04.2020

Hrozně moc jde poznat, že je to napsané podle filmu. Je to škoda, protože ten příběh mám ráda a doufala jsem, že kniha ho trochu rozvine, že autor popustí uzdu fantazii. To se nestalo, takže nakonec čtete popis filmového děje s naprosto stejnými hláškami, který nenechá fantazii ani zrnko prostoru.

Zuzaček22
28.03.2020

Film miluju a jsem ráda ze knížka je stejně skvělá.

Legenda
Legenda