RADOST RADOST komentáře u knih

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Napínavé čtení o zákulisí blahobytu, manželské pohody, rodinného štěstí, přátelství i zdroje bohatství. O lidských povahách, jejichž zvrácenost neumíme včas odhalit. O tužbách, jejichž naplnění není štěstím, ale prokletím.
Byla to příjemná četba, ale prožít podobný příběh bych nechtěla.

09.05.2018 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Celá série je napínavá a dobře se čte. Všechny díly se zabývají způsoby a důsledky narušení lidské psychiky. Tím mě série opravdu zaujala.

02.02.2018 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Každý si nese své břímě... Jde o to jak. Zda s noblesou, zda si ho nadlehčuje a nepřipouští, zda je mu poučením. Nebo ho nechává ztěžknout a narůstat a nemá vůli se ho zbavit. Nebo se dokonce odhodlá pomoci těm ostatním nosičům břemen. Odhalí ta jejich závaží a kousek je poponese s nimi, pomalu usypává, až se stanou jen varujícím závažíčkem.
Krásná kniha o koncentraci svérázných lidí. A jejich břemenech, se kterými téměř srostli.

19.06.2017 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Čtivé vyprávění o osudu vesnic a lidí, které negativně zasáhla výstavba Temelínské elektrárny. Realisticky vykreslena tehdejší doba a mocenské praktiky, malá informovanost lidí. Styl průměrný. Kladem je, že se o tom píše a doba i ty vesnice neupadnou v zapomnění.
Postoje hlavní hrdinky chápu, ale nemohu se s nimi plně ztotožnit. Možná proto, že celý svůj život zažívám a neustále vidím průběžnou likvidaci tisíce domovů a celých vesnic v našem regionu - z důvodu důlních škod způsobených hornickou činností (OKD). A nakonec i likvidaci těch dolů, které dávaly několika zdejším generacím obživu a naší zemi energii. Podobné situace jistě z různých důvodů (možná i nesprávných) zažívali a zažívají lidé kdekoliv. A já více obdivuji a oceňuji ty, kteří v pravý čas vyhodnotí situaci a pokud je jejich boj už marný, neutečou od toho, co milovali, ale napnou síly pro nový život a další rozvoj, neutečou od svých přátel, ale spolu s nimi nově budují.

31.05.2013 3 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Líbil se mi ten kontrast - strohý neosobní popis zdánlivě jednotvárného a nudného života obyčejných lidí, stále nových postav, a proti tomu bouřlivá a akční historie první poloviny 20. století, spíše naznačená a vyplývající z kontextu.

12.04.2013 5 z 5

Kniha plná nadsázky, humoru a absurdit, která nám říká, abychom se radovali ze života a nebrali všechno tak vážně…

24.03.2013 4 z 5

Sbohem a šáteček Sbohem a šáteček Vítězslav Nezval

Je to už hodně dávno, co jsem se poprvé setkala s těmito nádhernými Nezvalovými verši. Občas se k nim vracím. Neztrácejí své kouzlo, i když má duše už hodně zestárla. Tak tedy děkuji.
Sbohem a bylo-li to všecko naposledy
tím hůře mé naděje nic vám už nezbude
Chcem-li se setkati nelučme se radš tedy
Sbohem a šáteček Vyplň se osude!

12.07.2021

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Opět skvěle napsáno a věrohodně vystiženy manýry a velikášství mnohých výše postavených.

07.07.2021 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Silný příběh o zhoubě, kterou přináší chorobná potřeba shromažďovat a uchovávat vše, co miluji nebo se někdy může hodit. Diogenův syndrom narůstající do obludných rozměrů. A to vše z lásky, pro pocit bezpečí, které se postupně mění ve zkázu.

20.06.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Popis jednoho manželství z pohledu manželky, manžela, syna a dcery. Myšlenky a emoce každého z nich. Ano, tak to chodí. Doporučuji přečíst především těm, kdo jsou v manželství krátce. Aby se vyvarovali chyb, odhalovaných zde mezi řádky. Je třeba komunikovat, být empatický, ale také přímý. Je to lepší, než nechat život jen tak plynout a pak překvapit sám sebe i své blízké.

10.04.2021 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Nikdo si nemůže dělat to, co činí zlo těm ostatním. Ani ti, o jejichž činech se dosud nevědělo a jimž se skvěle daří vše tajit. Ve světě Yrsy na každého jednou dojde! Vřele doporučuji si o tom přečíst tuto knihu.

06.04.2021 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Vhled do mé blízké budoucnosti.
Citlivý a nepatetický příběh staré ženy, které se ztrácí zdraví a také slova... Cítí vděk za svůj dosavadní život a snaží se splatit svůj morální dluh. Poděkovat lidem, kteří ji během války ukrývali a zachránili před nacisty. Oceňuji její vnitřní sílu a snahu uchránit si poslední zbytky důstojnosti navzdory zvykům v "jejím" domově důchodců. Smutné, pravdivé, neřešitelné....

28.12.2020 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Postupně se vracím k dílům Světové knihovny, vydávané Odeonem na počátku sedmdesátých let, v době, kdy jsem si zakládala vlastní knihovnu. Kniha stojí za přečtení i dnes, v době nadbytku nových knižních titulů, v době naprosto se lišící od té, ve které se román odehrává. Je nadčasová. Přes všechny společenské změny jsou hlavní postavy mezi námi i dnes. Nebo jste ještě nepotkali novodobé paní Bovaryové, jejich zbožňovatele, lichváře, vyděrače, hlasatele morálky a jiné, tak podobné těm knižním?

29.11.2020 4 z 5

Tiché lži Tiché lži Sarah Pinborough

Kniha se čte dobře, zaujme, má psychologický podtext a ukazuje i problematické a společensky závažné chování lidí. Vadil mi zdlouhavý úvod do děje. Druhá třetina knihy hodně prozrazuje, čtenář je šokován a konečně může uvažovat o tom kdo, jak a proč. Poslední třetina knihy je akční, napínavá, dojde k uzavření. Snad nejsem sama, kdo považuje samotnou příčinu toho všeho za naivní, malichernou a přehnanou. Ale přičítám to svému obyčejnému a pragmatickému životu, ve kterém umím oddělit snění od reality. Což asi nebylo dáno pachateli. Doporučuji, kniha zaujme i přes své zápory.

30.09.2020 4 z 5

V temnotě V temnotě Cara Hunter

Skvělé jak námětem, tak i zpracováním. Napínavé, překvapivé a tak trochu jiné než většina současných děl s podobnými příběhy.

19.09.2020 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Příběhy tří odvážných žen, které v sobě našly sílu a odvahu vzepřít se osudu a vžitým společenským pravidlům. Nevědomky ze svých činů mají užitek všechny tři - aniž by se znaly či o sobě věděly. Cením si neokázalého a nesentimentálního zpracování a vhledu do života žen v různých kulturách.

10.09.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Asi jsem si od této knihy slibovala více, než jsem dostala. Oceňuji vykreslení české pohraniční vesnice a povah jejích obyvatel, ale jako detektivka to bylo slabé. Postrádala jsem více napětí, větší švih. Nevěrohodně na mě působila i poměrná chladnost a malá zainteresovanost obyvatel vesnice na vyšetřování. V takovém klidném prostředí, kde stereotypně žije pouhá hrstka lidí, přece všechny ty události musely působit jako uragán, který rozvíří různé pochybnosti a zvědavost a živěji "ofoukne" i čtenáře. Já si připadala ale v naprostém bezvětří, pomalu se vlekoucí k očekávanému rozuzlení, vylepšenému informací ze starého dokumentu.

28.08.2020 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Originální, podnětné, dobrodružné. Nepatří mezi žánry, které běžně čtu. První díl dává pouze náhled do možného budoucího světa, zvědavost mě ponouká přečíst si i další díly.

19.07.2020 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Tak to se mi líbilo. Dovedu si představit, že něco podobného se může stát třeba i v mém bydlišti. Kniha napsaná jednoduše, téměř jako reportáž, plně vystihla rodinné i sousedské vazby i směry, kterými by se ubíralo uvažování dotčených.

26.05.2020 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Podbrdská chalupa s hospodářstvím, po celé století se tam střídají nové generace. Začínají naplněni láskou a nadějí, plni snů a očekávání. Jsou pracovití, starostliví, mají děti.
Autorka velmi věrohodně vykreslila, jak to bylo dál. Jak se to (ne)dařilo.Nejen vlivem historických událostí. Donutí vás zamyslet se nad způsobem života. Nad hledáním rovnováhy mezi povinností, morálkou, odevzdaností, oddaností, sebeobětováním a plněním svých tužeb. Nad způsobem a potřebou komunikace, nad rodinnými vztahy, nad potřebou lásku nejen cítit, ale i projevovat. Poutavé čtení plné moudrosti, stručně vyjádřené podbrdskou vlčicí v závěru knihy.

07.02.2019 5 z 5