Radesan Online Radesan komentáře u knih

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Je škoda, že už Kosek nebude mít další příběhy. Okultismus, temná magie a sexualita jsou pro mne kombinace jako magnet. Co se týče povídek, Jezinky byly asi nejlepší a ten konečný " lesbian battle" byl prostě parádní :D. Poslední povídku jsem již četl v jiné knize a i když mne to zezačátku trochu namíchlo..... pochopil jsem proč ji autor vlastně přidal a rozumím tomu.

Upřímně bych si přál pokračování, ale.... třeba to po Koskovi převezme jeho dcera až se Frantovi někdy zasteskne po starých známých.

02.01.2023 4 z 5

Bizarropolis Bizarropolis * antologie

Rozhodně nechci knize kazit krásné hodnocení od ostatních uživatelů, jen mi pár povídek výrazně nesedlo. Jsem rád, že jsem dostal možnost se do tohoto žánru zasvětit a asi v budoucnu zkusím i jiné díly, ale asi to nebude úplně můj šálek čaje. Povídky, které se mi líbili jsou Legenda o truchlivém mořském bohu a Smrt je důsledek života. Úplně nejlepší je pak Trpaslík, u kterého jsem se hodně nasmál. U některých jsem.... řekněme přemýšlel proč vůbec vznikly.

Upřímně nedokážu říct, jestli mne kniha natolik bavila, že bych ji s přehledem doporučil všem. Nápady v ní jsou zajímavé, ale občas jsem se nemohl zbavit pocitu, že musí být někteří autoři zhulení pod obraz :D

21.12.2022 2 z 5

Sexuálních úchylek je na 500 Sexuálních úchylek je na 500 Tomáš Novák

Škoda, že není kniha v tištěné podobě. Rozhodně je sexuálních úchylek více nežli na 500, ale děkuji panu Novákovi za soupis těch "nejznámějších". V některých se občas člověk sám pozná, ať už si to přizná či nikoliv.... u některých naopak... nevidím zhnusení, spíše hluboké nepochopení co na to lidi vzrušuje, ale to je každého věc.

Rozhodně příjemné počtení pro člověka, který se zajímá o lidskou psyché v těch zvrácených podobách a také pro ty, kteří si chtějí rozšířit obzory co se úchylek a deviací týče.

13.12.2022 4 z 5

Mlok 2013 Mlok 2013 * antologie

Upřímně se sám sobě divím, že jsem o těchto sbornících neslyšel dříve. Nemohu ani popsat, jakou radost mi udělalo, když jsem si při čtení uvědomil, že je tu spousta mladých i starších lidí, kteří mají velkou představivost a fantasii. Jen jedna povídka byla slabší, ale upřímně.... kašlat na to, jsem rád, že tu knihy jako tyto máme. Hned jsem kupoval další! Koupi jsem bral jako podporu pro další ročníky (já vím, jedná se o knihu z roku 2013).

Upřímně jsem štěstím bez sebe, když vidím, kolik lidí, kteří nezapomněli snít a tvořit si své vlastní světy ještě máme....snad se mohu počítat mezi ně, byť jsem zatím nic nevydal :D.

08.12.2022 4 z 5

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Celá edice dočtena.... a musím říct, že mé nejoblíbenější jsou druhý, čtvrtý a poté první díl. Stín z času má stejnou vlastnost jako všechny ostatní knihy, ale až u této jsem si jí začal více všímat.....popisy....dlouhosáhlé popisy všeho a všude, díky čemuž můžete i na 5 stran prakticky zapomenout na příběh, občas by mi zkrátka nevadilo mít o něco kratší představu o místě nebo o putování z místa A do místa B. To není stížnost, jen když už máte na krajíčku a už už vidíte za roh události, autor Vám do toho hodí odklad v podobě "popisu místnosti, ve které se postava nachází, včetně vroubkování baterky a inkoustu použitého při psaní poznámek oné postavy" :D.

Stín nad Innsmouthem, V horách šílenství.... jsou asi nejlepší povídky z celé knihy, konkrétně události ve městě Innsmouth jsem s postavou prožíval naplno. Obě povídky mne vtáhli do děje a s podporou temné hudby....skvělé.

Poslední povídka...měla zajímavý efekt. Už už jsem ztrácel pozornost, když tu náhle zase udeřil takový nenápadný a kradmý strach ze ztráty jistoty a bezpečí....že nás zase nějký naivní idiot vystavil nebezpečí kvůli zvědavosti...a kvůli této zvědavosti všichni jednou jako rasa skončíme.....ale co na to říct, možná, že jsem po přečtení tolika úryvků z Necronomiconu .....vidím černou věž starého kostela... a jednou si pro mne přijde....Y'AI'NG'NGAH,YOG-SOTHOTH H'EE-L'GEB F'AI THRODOG UAAAH...

16.11.2022 4 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Od tohoto autora jsem četl prvně a musím říct, že je to naprosto skvělý zážitek. Ani u jedné povídky jsem si neřekl, že je pro mne výrazně slabší a nemá nějaký "hezký mindfuck" ke konci příběhu. Pěkné sci-fi povídky z více úhlů pohledů. Každá je jiná, každá je svým způsobem orientovaná na jinou "situaci" lidstva ve světě a hlavně.... každá má spád. Za mne doporučuji všem milovníkům sci-fi, v rámci české scény krásný počin.

04.10.2022 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Přemýšlím, jak napsat svůj názor, aniž bych spoileroval :-D.

Nicméně v zásadě.....postavy se o něco sblíží, děj se posouvá dál a jedná se o "seriál", který s radostí dojedu až do konce. Tenhle díl obsahuje také pár hezkých "mindfucků" v tom nejlepším slova smyslu. Je to jediný "seriál", který si ke mně v záplavě kilotun Netflixů a Amazonů našel cestu.

Doporučuji a už se těším na další díl :-). I když to úplně nesouvisí s kvalitou obsahu, líbí se mi knižní balení a jako celek vypadá zkrátka dobře a kvalitně.

06.09.2022 4 z 5

Poslední let Poslední let Liane Merciel

Zatímco Mass effect je moje herní srdcová záležitost, která oproti Dragon age vede....... v knižním podání je prozměnu Dragon age nesrovnatelně silnější zážitek. S každou další knihou je příběh lepší, postavy zajímavější a emocionálně lépe zpracované a hlavně....děj...... děj je podstatně hlubší a na jeho konci marně hledám další stránky, abych se dozvěděl víc!

Rád bych řekl, že zatímco fantasy scénu ovládají Páni prstenů a Hobiti, Zaklínači, Warcrafty a mnoho dalších profláknutějších světových titulů.....je zde pětice knih z universa Dragon age, které je svým způsobem skvělé, svět Thedas je nádherný a přitom se spoustou temných zákoutí, pokřivené morálky a zla.... zla, které se mnohdy rodí z těch nejušlechtilejších myšlenek.

Poslední knihu jednoznačně doporučuji... ještě více nežli ty předchozí. Zase usednu k poslednímu dílu Dragon age, tedy Inquisition a budu tam zmínky o těchto postavách hledat......dokud alespoň nějaké nenajdu...

30.08.2022 5 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Použil bych jednu frázi z filmu Asterix a Obelix: Mise Kleopatra: "A opět se houpáme na vlnách na onom mocném drakkaru chlapci!". Tato kniha se vrací k tomu, proč mne Lovecraft zaujal a proč mne baví. Povídky mi oproti "třetímu dílu" přijdou živější, hrůznější, lépe mne vtáhli do děje a celkově se mi kniha četla mnohem lépe nežli ta předchozí.

Přemýšlel jsem čím to sakra může být a s největší pravděpodobností bude na vině povídka o Putování v Kadhatu, která z knihy zabrala velkou část a hlavně... patřím do té skvardy lidí, kteří povídku ale vůbec nemusí - viz koment u předchozí knihy.

Za mne se těším na poslední knihu ala svazek a jsem rád, že mne přátelé do Lovecrafta uvrtali, je to skvělé čtení.

22.08.2022 4 z 5

Volání Cthulhu 1 Volání Cthulhu 1 Howard Phillips Lovecraft

Budu v tomto asi v opozici, ale zatímco první dvě knihy z krásné sbírky mne velmi bavily a cenil jsem si jejich atmosféry... u třetího dílu jsem nějak ztrácel chuť a někdy se mírně zrtácel v ději. Povídka "Snové putování k neznámému Kadathu" mne bavila do poloviny, pak už...... přiznám se, jsem se musel nutit, abych věděl, jak dopadne.... Jak na pěti stranách cítím skvěle budouvanou atosféru, tak k dalším 10ti je jen popis míst, která stejně postava za chvíli opustí, aby se dostala z bodu A, pak B, pak U, do kterého se dostane přes zbytek abecedy.....nevím, nesedo mi to. Na další díl se těším, ale tady jsem... půl napůl.... Měsíční močál byl podle mne lepší.

15.08.2022 3 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Stačilo si po práci sednout do čajovny nebo na jedno a kniha se četla sama. Nerad bych se u každé novější Kotletovi knihy opakoval, ale padesát stran o popisu zbraní a střílení nahradily děj a emoce. Dalších 40 stran sexu nahradil opět děj a pouhých 10 stran sexu, který se ale tak hodí do děje a tak mne pobavil, že jsem se u vodní dýmky málem udusil a u piva málem utopil ( což je vlastně dobře :D ).

Měl jsem chuť jít do knihkupectví a hned koupit další díl, ale chvíli si od Legie odpočinu, nicméně.....posádku jsem si svým způsobem oblíbil už jen proto, že je vidět jejich vývoj ve vztazích, jde cítit tlak, který je na ně kladen a občas musí udělat rozhodnutí, které rozhodně není k smíchu.... a to se mi líbí.

Za mne jde o skvělé pokračování.

02.08.2022 4 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Skutečně vnímám tuto 12ti dílnou sérii jako knižní seriál a i když nesleduji nic na Netflixu, Amazonu a bůh ví čem ještě....... je to asi jeden z mála "seriálů", který si nenechám ujít. V každé knize je něco nového.... v každé knize se děj posouvá trochu dál a zatím pro mne děj nestagnuje.

Nejde o neustálé přebíhání a primitivní střílení v kombinaci s neustálým sexuálním mixem......ale skutečně se Kotleta začal starat i o emoce postav a hloubku děje. Postavy mají k jednání pochopitelné motivy a citelně je u nich vidět vývoj chování k sobě navzájem.

Tento díl jsem přečetl za zhruba dva dny...... takže buďto se mé tempo čtení zrychluje a nebo jsem zkrátka musel vědět, jak to dopadne!!! :D

Za mne doporučuji a směle na další díl! :)

01.08.2022 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Myslel jsem si, že kupuji další literaturu zábavy ve stylu pana Kotlety nebo paní Sněgoňové (to rozhodně nemyslím zle, jejich knihy mám rád), ale jak moc jsem se sekl.

Je to spíše osobní, protože to čeho se v životě nejvíc bojím je lidská hloupost a úpadek intelektu (z jakékoliv příčiny).... a tady jede na plné obrátky. Nějak mám vnitřní problém brát tohle dílo jako zábavovku, protože pocity, které hlavní i vedlejší postavy mají... jsem skutečně dokázal vnímat. Inteligence je udolaná masou.....

A tak jsem měl možnost poprvé v životě prosedět celý den u knihy jen proto, abych ji dočetl. Kniha mne zkrátka dokázala tak vtáhnout, že jsem musel vědět, jestli se alespoň v ní podařilo můj největší strach porazit.

Četl jsem různé knihy z různých žánrů.....masakry, vraždy, historii, fantasy, postapo....co na tom sejde, ale nikdy jsem si vyloženě nevzal příběh tak osobně.

Jednoznačně doporučuji.

16.06.2022 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Možná budu pro hodně lidí v opozici, možná jsem měl jen dlouhou pauzu od Kotletovin.... ale mě kniha opravdu bavila, co víc přistihl jsem se, že je mi nějaké postavy líto, skutečně líto.

Kotleta ve mně dokáže v knize krom zábavy probudit i emoce..... a to je pro mne u něj něco poměrně nového a chci toho víc. Děj má větší význam, než sex a záměrné přepumpování sprostou mluvou, což je ještě lepší (na slovo ku..ička už jsem si díky autorovi vypěstoval vyloženě averzi). Rozumějte... já mám rád Kotletu kvůli přirozenosti postav (když je někdo vzteky bez sebe, tak lítají sprostá slova.... když sex, tak se vším všudy) .....ale občas mi vadilo, jak násilně to do textu tlačí. Tenhle pocit už u posledních knih nemám a o to víc si je užívám.

Přijde mi, že se více soustředí na hloubku postav, i když je to stále akční a živé, plné chutných prasárniček.

Oblast Prahy a žánr Cyberpunku se mi v jeho podání líbí a dvojka Fay a Vachten mi prostě sedla v mnoha ohledech. Podání augmentačních možností se mi hodně líbí a pár z nich bych si přál i pro sebe :D . Za mne doporučuji asi i více, nežli první díl.

14.06.2022 4 z 5

Císařství masek Císařství masek Patrick Weekes

První díl mne neskutečně bavil, druhý a třetí byl o dost slabší.....ale tenhle... je k neuvěření dobrý. Říkal jsem to již dříve a říkám to znova, co se Bioware her týče, Mass effect je pro mne jednoznačně lepší, ale v knižním zpracování vede Dragon age na celé čáře.

Předchozí díly jsem četl, protože jsem chtěl, Císařství masek jsem však četl, protože jsem vyloženě "musel" a nešlo přestat. Původně jsem si knihu nechával, až přetu jiné tituly, ale zhltl jsem jí na mé poměry vskutku rychle. Je to i tím, že se mi líbí prostředí Orlais, asi jsem chtěl také vědět více z pozadí pletich, podvodů a politiky...a že se tu lidé a elfové bodají do zad v soukromí i veřejně na potkání.... mi jako člověku zajímajícímu se o lidskou zvrácenou psyché a podrazy v businessu způsobuje malé škodlivé tetelení blahem.

Vztahy jsou zde vykresleny moc hezky i v tom nejkrásnějším slova smyslu a líbí se mi, že jdou z postav city přátelské, nepřátelské i ty milující skutečně cítit.

Lidé, kteří neznají svět Dragon age z her budou nejspíše trochu zmatení, ale myslím si, že v návaznosti na předchozí díly se to vcelku dá i bez znalosti her.

Za mne jednoznačně doporučuji.

30.05.2022 5 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Abych pravdu přiznal, jsem člověk podléhající depresím v pravém slova smyslu....a rozumím prostředí v autorově "hlavě" natolik, že mne baví ona nepopsatelná temnota, pocity postav a záhady, kterým čelí, protože to cítím zrovna tak a dokáži se do jejich úzkostných pocitů vcítit......už čtu další knihu a upřímně...chci se v té temnotě a záhadách utopit. Druhý díl je o poznání lepší nežli ten první a některé povídky šli do ještě většího "morálního zkažena" nežli v Hrobce.

20.04.2022 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Abych pravdu řekl, slyšel jsem na Lovecrafta tolik chvály, že jsem si rovnou koupil celou edici a upřímně..... po přečtení prvních pár povídek jsem byl vcelku.... zklamán, asi jsem očekával něco jiného.... nicméně po čím dál tím hlubším čtení jsem zjistil, že vůbec nejde o to, že už v dnešní době kolikrát odhadnete konec...ale o onu atmosféru. Abych pravdu přiznal, jsem člověk podléhající depresím v pravém slova smyslu....a rozumím prostředí v autorově "hlavě" natolik, že mne baví ona nepopsatelná temnota, pocity postav a záhady, kterým čelí, protože to cítím zrovna tak a dokáži se do jejich úzkostných pocitů vcítit......už čtu další knihu a upřímně...chci se v té temnotě a záhadách utopit.

10.03.2022 4 z 5

Krásky a vetřelci: Pulp stories Krásky a vetřelci: Pulp stories * antologie

Kniha mne jako celek bavila, jednu povídku bych asi klidně vypustil a upřímně povídku Dostihy a sázky jsem absolutně nepobral...... tu jsem vůbec poprvé ve svém čtení přeskočil, protože od poloviny mne to doslova nebavilo, neviděl jsem souvislosti a doteď nedokážu definovat co byli hlavní postavy zač nebo jak si je vlastně představit. Jinak se mi ale kniha jako celek líbí a například u Krvavého jsem se bavil a nasmál jsem se i u Gerasima v zemi za zrcadlem.

02.02.2022 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Četl jsem prozatím všechny autorčiny knihy a stejně jako u předchozích se mi líbí ona potemnělá atmosféra a hlavně zůstal ten krásný "tlak", kdy už si říkáte, že dočtete kapitolu a půjdete spát......jenomže.. přesně v ten moment, co dočtete kapitolu, autorka nakousne nový fakt, takže čtete dál :D. Hezká práce a už je na Vánoce objednána další kniha "Upálené".

16.12.2021 4 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Některé pasáže byly náročnější, ale všeobecně je vidět, že už se pomalu Marcus smiřoval s tím, že není nejmladší a že jeho odchod může přijít kdykoli. Uznávám jej jako jednoho z nejmoudřejších vladařů a i když se mu nepovedla rodinná výchova jeho syna.....má mé nejupřímnější uznání.

Mnohokrát jsem se vracel k určitým pasážím, protože jsem nad nimi chtěl více popřemýšlet v kontextu doby a i když jsem četl i jiné myslitele z různých oblastí naší planety..... Marcus mi dal rozhodně zabrat nejvíce (v tom pozitivním slova smyslu samozřejmě).

15.11.2021 4 z 5