Radesan Radesan komentáře u knih

Černá křídla Cthulhu Černá křídla Cthulhu * antologie

Skákal jsem štěstím do nebe, když jsem viděl, že by mohl mít Lovecraftoský horor nějaké "pokračování". Ono nadšení upadalo v moment, kdy člověk dočte cca 30% knihy a uvědomí si, že je zde pár věcí, které.... řekněme nejsou s Lovecraftem slučitelné.

Předně jde o mluvu a styl psaní. To, co přidávalo Lovecraftovskému hororu na osobitosti a jedinečnému zpracování je styl vyjadřování za jeho období života. Modernější styl vyjadřování knize podle mne ublížil. Do Lovecrafta prostě nepatří sprostá mluva v podobě konkrétních slov....to podle mne patří do úplně jiného žánru a stylu psaní. Postavy, které měli u Lovecrafta nádech zvrácenosti a jakési vznešené zkaženosti ji tady nějak... ztrácejí.

Přijde mi, že pár povídek je v knize jen proto, protože někdo zmínil Pickmanův obraz nebo prastaré božstvo a hele, je to Lovecraftovská povídka... ne není...onu temnou atmosféru a tajemno aby v některých povídkách člověk pohledal.

Jeden člověk, který se Lovecraftem zabýval řekl, že fantasie Lovecrafta byla velmi intenzivní, ale nikoli dlouhodobě plánovaná...a to je podle mne poslední věc, která povídkám chybí.... intenzita klíčových momentů.

Bylo zde pár dobrých povídek, u některých, kdyby se více šláplo na tajemno a více si vzali s Lovecrafotva stylu psaní... byly by velmi dobré.

31.07.2023 3 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Vladař je oproti Sun tzu nebo Stoikům (Marcus Aurelius nebo Seneca) přeci jen trochu jiná "kniha moudra". Stoikové se zabývali osobností a duševním rozpoložením vládců a lidí všeobecně, Sun tzu se zabýva strageií vladaře (tedy vládnoucí třída je daná) a nebo například takový Musashi, ten se zase pro změnu zabýval jednotlivcem v rámci celku.

Tahle kniha je pro mne doplňkem, nějak mi to zapadá do mozaiky všech výše zmíněných, protože má jistým způsobem jiný úhel pohledu. Machiavelli rozebírá různé systémy vlády, uzmutí moci a typy armád, financování a dává vcelku dobré příklady z historie, avšak oproti jiným autorům je jeho pohled mnohem bližší naší době a přijde mi, že problematika o které pojednává je nám Evropanům už mnohem známější (respektive jeho mentalita je bližší té naší - Sun tzu píše jednoduše, ale je spíše orientován na problémy "u něj doma" a všeobecné vedení z jeho pohledu, které se nás v tu dobu třeba notně netýkali a tak nevidíme kolikrát důvod v jeho rozebírání pro nás zřejmých věcí).

Co osobně hodnotím jako nejzajímavější faktor knihy je Niccolův přístup k věci. Vládnutí popisuje naprosto přirozeně, ne jako pohádku, kde řešením je mít kolem sebe všechny šťastné, obdarované a milující svého vládce kvůli jeho dobrotě.... nikoliv... popisuje vládnutí z hlediska reálně proveditelných věcí a natvrdo Vám doporučí v tom či onom momentu konkurenci nebo nepohodlné prostě zlikvidovat... tohle hodně chválím, protože konečně někde někdo prakticky ukazuje, že vládce není od toho, aby všem mazal med kolem huby nebo že je vůbec proveditelné uspokojit všechny..není.

Za mne doporučuji. Kdo rád čte filosofické knihy nebo má rád Itálii tohoto období popřípadě hltá knihy o principech vlády, je to povinnost.

31.07.2023 4 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Příjemné krátkometrážní povídky, které mne opravdu bavili, ani u jedné bych neřekl, že byla výrazně slabší. Kniha se dá přečíst i za den (pro rychločtenáře max půl dne) a to je přesně to, co jsem potřeboval. Kdyby kniha skončila povídkami, dám klidně plný počet, co mi ale opravdu vadí je fakt, že kniha de facto nemá 241 stran, je to zase umělé natažení o část Spadu, takže ten kdo již Spad četl zaplatí nemalé procento stran znova... ten kdo chce teprve číst (jako já) nevidí důvod číst výřez....tohle mi prostě vadí.

Když pominu tohle... povídky jsou opravdu dobré a zábavné, je na nich vidět, že má autor představivost, která mi sedí a baví mne.

19.07.2023 4 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Po předešlé knize se vše vrací k tomu na základě čeho jsem se do této série pouštěl. Rozhodně mi nejde o hodnocení na základě toho, kdo knihu napsal, mám rád oba dva autory bez výjimky, ale kniha předchozí byla prostě příliš slabá. Tady se však děj opět posouvá pro mne zajímavým směrem. Mrzí mne, že občas postavy potkají pár zajímavých charakterů, které bych si v posádce nebo v příběhu přál, ale.... víte jak to je, umřou :D.

Postavy se posouvají dopředu i v pojetí jejich vzájemných vztahů, což rozhodně vítám. Rozhodně se mi často nestává, že bych se u knih pana Kotlety smál (mám rád tuhle literaturu jako odpočinkovou i když přidává poslední dobou na emocích a to je sakra dobře), ale tady bylo pár tak vtipných scén, že jsem se rozchechtal na celou kancelář.

Jestli takto dojede zbytek "seriálu" rozhodně to vítám a doporučuji, další kniha bude o to zajímavější (konec Operace Petragun Vás naláká, ale pochopitelně neprozradím). Jen tak dále.

05.07.2023 4 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Tak tenhle díl byl opravdu velmi slabý... knihy od paní Sněgoňové mám opravdu rád, ale u tohoto dílu bylo tolik věcí, co mne spíše točilo než bavilo... těšil jsem se, že se dozvím, jak to vypadá na planetě zemi, ale ejhle, nedozvíte se prakticky nic....zbývá 1/3 obyvatelstva, ale to znamená co přesně? Takže lidé z Havířova přežili a zbytek světa vyhořel nebo jak tomu mám rozumnět? Neměl by člověk, který bojuje proti společenství prahnout po informacích o jeho planetě, za kterou bojuje? Opravdu se za celou dobu knihy nezeptal co se za rok a půl dělo? O zbytku planety se kromě Prahy a úseků jejich cesty nedozvíte nic.

O jeho příjezdu, který je super tajný, ví všichni .... lidské jídlo je pro mimozemšťany v pohodě a sami mimozemšťané neřeší otázku poživatelnosti.... na zemi jedu kvůli větrníku... ok... smažák... ok.... a pro schránku kde se skrývá odboj, protože.... proč? Takže s moderní technologií není Batista schopný předat informace jinak, nežli nahnat důležitou osobu do chřtánu obsazené planety? Jakože WTF? A když tu schránku najde někdo jiný tak ji zahodí nebo dá společenství a šlus ty vole... odboj je v háji.

Že by nová postava do posádky? Neh, zase mrtvá...

Gerasim mne jako postava začíná upřímně točit, protože na co sáhne, to vyloženě podělá, ale tak, že při tom všem okolo ublíží.

Giussepe si plánoval takovou super lest na Loyda, že riskoval život celé posádky, která prakticky mohla celá pojít kvůli jeho tajnému rozhodnutí...

Takových věcí co mi neseděli bylo víc.

Se zájmem čtu další díl... nejde mi o to knihu vyloženě pomlouvat nebo hanět, ale po dlouhé době mne u čtení tak dlouho nic nepokopalo. Určitě si dočtu celou sérii, protože zatím bylo vše super, ale tohle je hold jen slabší kus.

26.06.2023 2 z 5

Psí zima Psí zima Petra Neomillnerová

Nějak nevím jak tento díl uchopit. Bavil mne o trochu méně nežli díl předchozí, ale pořád je to dobře podaný středověk bez jakýchkoli přikrášlení a to rozhodně oceňuji. Brutalita s jakou některé postavy bojují o přežití je přirozeně podaná stejně jako v díle předchozím.

Jen...jsem k jednomu z hlavních záporáků necítil jakýsi vztah, jeho motivy mi přišli poněkud... zvláštní. Prostředek knihy se pro mne nějakým zvláštním způsobem táhl. Upíři nemají problém změnit názor na zaklínače během pár týdnů a vzájemná nevraživost trvající x desetiletí, možná staletí .... vyřešena až na pár detailů... ale to je asi spíše můj osobní problém s dějovou linkou.

Za mne v rámci série doporučuji, ale bez předchozího dílu nečíst, protože děj striktně navazuje. Na třetí díl se každopádně časem těším, autorka umí psát pro mne od ženy velmi dobrým stylem a užívám si to :-) .

20.06.2023 3 z 5

O duševním klidu (8 úvah) O duševním klidu (8 úvah) Lucius Annaeus Seneca

Abych pravdu řekl, lépe se mi ze stoických filosofů četl Marcus Aurelius, pravděpodobně kvůli jeho vojenské úsečné mluvě a tomu, že nevěděl kolik let života mu ještě zbývá. Seneca se v některých místech trochu vlekl a upřímně bez poznámek v zadu bych si některé souvislosti i přes mou fanatickou zapálenost do antiky nepobral.

Zároveň ale... mi kniha zabrala mnoho času z toho důvodu, že jsem před ní zkrátka utíkal. Stoicismus dokáže člověku pěkně nafackovat a v některých pasážích o hněvu jsem se v některých situacích restrospektivou vracel k bolestivým okamžikům svého života a skutečně... musím muži, který tu není už přes x stovek let... dát jednoduše za pravdu. Je zvláštní, jak se lidská povaha nemění, respektive neopouští zajeté koleje onoho pojetí lidství.

V některých případech by bylo skvělé se dostat s tímto člověkem do konverzace. Za mne pokud by někdo chtěl začít se Stoickou filosofií, šel bych napřed do Marca Aurelia a jeho Hovorů k sobě a až poté do Senecy, který mi přišel ještě o jednu úroveň náročnější. Pro milovníky antiky a filosofie římské a řecké školy povinnost.

08.06.2023 4 z 5

Leon Leon Roman Bureš

Další kniha od pana Bureše a další skvělá zábava. Jestli mám na tomto autorovi něco rád, tak je to jeho styl podání osobních příběhů postav. U žádného českého autora prostě nemám ten pocit, že s hlavními postavami mlátí život ze strany na stranu tak přirozeně jako právě u postav pana Bureše. Pro mne osobně jsou vždy důležité emoce a souznění s postavami, tady to u mne funguje. Občas tam byla hluší místa, ale jinak má příběh zajímavé zvraty plné bolesti i štěstí.

Rozhodně mě konec překvapil a na konci knihy jsem měl na patře takovou... zvláštní nepopsatelnou chuť, kterou zkrátka po dočtení knih miluji.

Mohu jednoznačně doporučit a rozhodně se těším na další knihy autora!

05.06.2023 4 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Stejně jako u Vlků nejde podle mne s touto knihou začít a to jak u upírské ságy tak u autora jako prvotiny ke čtení vůbec. Bez znalosti původní trilogie máte z děje podstatně méně a budou vám unikat důležité vazby mezi postavami, které kniha spíše doplňuje nežli rozvíjí.

Pár nových postav bylo zajímavých, ale občas jsem nabýval dojmu, že už "je to příliš". V rámci původní trilogie, proč ne, ale v rámci historie.... mi tam pár věcí nejde úplně přes ústa (hromada tanků Tiger, které hlavní postava samozřejmě ovládá bez problémů na první dobrou, naprosté odtajnění upírstva kvůli spoustě okolností, kdy už prostě upíři nemohli zůstat ani náhodou utajeni, o kterém leckdo ví, ale vlastně nikdo o bratrstvu...neví?).

Musím ale uznat, že jsem se bavil a tak jak se mi kdysi to těchto pěti knih z universa upírů Kotlety nechtělo... beru zpět, užil jsem si to a byla to správná odpočinková literatura. Odpočinková literatura.... je přesně to s čím by měli dle mého všichni počítat při čtení těchto knih.

Pokud máte přečtenu původní trilogii tak doporučuju, samostatně.... Vám to spíše příliš nedá. Jedna hvězda navíc za Skadi :P

23.05.2023 4 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

Po přečtení knihy chápu lidi, kteří chtěli s Kotletou začít, protože slyšeli od jiných chválu a nesedlo jim to zrovna u této knihy. Knihou s tímto autorem zkrátka začít nejde z toho důvodu, že je to vyloženě doplněk k hlavním třem knihám. Při představě, že bych knihu četl bez znalosti hlavní dějové linky bych z ní neměl prakticky nic ( a to jsem původně právě touto chtěl začít kvůli chronologii).

Jako doplnění děje a historie postav je to skvělé a dobře se to čte, ale zrovna tady bych si dokázal představit i 100 stran knihy navíc (upíři Říma jsou pro mne například skvělé téma). Někdo níže knihu pojmenoval jako "brožurka" a ono to vlastně i docela sedí.

Dost často se v tomto opakuji, ale opět bych rád zmínil, že pokud se někdo do Kotlety pustí, musí počítat s tím, že čte odpočinkovou literaturu a hlavně literaturu se sexem, násilím a krví.... po čtení do recenze hodit jak je to nehorázné mi přijde jako neadekvátní reakce nebo absolutní nepochopení toho do jaké literatury se pouštím. Zároveň ale chápu, proč se některým lidem Kotletův styl psaní nelíbí nebo jim nesedí a to je přece v naprostém pořádku. Každý přece čte knihy podle toho jaké má rád a pokud zkusím něco nového a zjistím, že to není pro mě... důležité je, že to člověk zkusil a zjistil, že ho tahle literatura nebaví, no ne :-) ?

Gerhard a Vera .... v tomto ohledu byla kniha skvělá a jsem rád, že postavy dostaly svůj vlastní prostor.

11.05.2023 3 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Komiks už jsem nedržel v pacce ani nepamatuji, ale když už jsem jej dostal v ránci vánočního šílenství ke knihám.... Jedna věc je, že mám rád knihy kvůli tomu, že si můžete celý svět "domyslet" podle svojí imaginace, ale tenhle komiks byl fajn v tom, že jsem alespoň viděl svět očima autora a mohl si porovnat nakolik jsem typoval podobu postav podle popisku.

Kupodivu jsem relativně vše trefil až na hlavní postavu. Bez znalosti knihy kimoks nedává smysl, ale jako doprovod je to hezky udělané a nakreslené. Nejsem úplně fanda komiksů, ale tenhla styl grafiky se mi líbil :-) .

02.05.2023 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Zakončení trilogie se mi líbilo asi ze všeho nejvíc. Neřekl bych, že bych neměl oblíbenější knihy od autora a v porovnání s novou legií se jedná o takového jejího "předka", ale některé postavy mi přišly zajímavé.

V tomto to má se mnou autor jednodušší, protože mám rád ten fiktivní zápas lidstva s různými překvapeními z vesmíru v podobě nepřátelských mimozemšťanů nebo záhadných temných hrozeb jako u Lovecrafta (autory tímto nesrovnávám).

Kniha mne držela více méně po celou dobu a i když už jsem zhruba v polovině ztrácel chuť, posledních cca 50 stran mne zase vtáhlo, protože jsem chtěl vědět, jak příběh dopadne. Na to, že jsem Nářezy nikdy původně neplánoval číst (a ještě mám dva pro rozšíření děje před sebou) jsem byl spokojený. Čte se to rychle a po literatuře trochu těžšího kalibru se mi u Nářezů zatím příjemně odpočívá.

Vím, s čím jsem do toho šel a na to, že si někteří čtenáři stěžovali, jak je trilogie naprosto vulgární... upřímně nepřijde mi. Někde bych sexuální scény vypustil, protože mi nepřišli nikterak obohacující v rámci děje nebo dotváření vztahů postav, ale prostě "tam byl", ale že bych kvůli tomu řekl, že je kniha extrémně zvrhlá.....asi mám jiný práh bolesti.

02.05.2023 4 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Myslím si, že má pan Kotleta i lepší knihy. Bavilo mne to, ale oproti jiným knih tohoto autora je to takový průměr. Je zde pár nových informací ohledně příběhu a hlavně cením nějaké podrobnější info i Gerhardově minulosti.

V zásadě nechci spoilerovat, ale řekněme, že jsem si vyhlédl pár postav, kterým jsem fandil a jujky, všechny umřeli... doufám, že se v tomto trendu nepojede i v dalším díle, ale přijde mi, že druhý díl zkrátka trpí tím, že dělá pouze podestýlku dílu třetímu, kde do sebe vše zapadne.

Sexuální scény zde jsou zkrátka proto, aby zde byly... nepřijde mi, že bych v tom cítil mezi postavami emoce nebo že by dokonce ony sexuální scény sloužili k prohloubení vztahu postav, v jiných knihách mi přijde využití těchto scén (a to nic proti nim v zásadě) šikovnější.

V rámci série proč ne, jsem rád, že jsem ji přečetl (čte se opravd příjemným tempem), ale pravděpodobně se k ní už nevrátím.

25.04.2023 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Od Kotlety jsem toho četl hodně a popravdě jsem se "Nářezům" vyhýbal kvůli dojmu z recenzí, že jako první knihy budou ještě více sprostější, pouze o přesunech z místa A do B a na sílu vtlačených sexuálních scén a hlášek.

Popravdě řečeno to bylo příjemné oddechové čtení, sem tam nějaký zvrat v ději a zásadně... oblíbím si postavu, umře. Oblíbím si jinou postavu na kterou se upnu...umře. Jak tady pár lidí psalo... od pár prastarých upírů bych čekal lepší strategii boje a myšlenkové pochody, ale zase na druhou stranu bych vlastně i očekával, že 700 let života povede jak k dobrým vlastnostem, tak těm špatným (rozežranost, neopatrnost....).

Sexuální scény mi nevadili, naopak mi přišlo, že oproti tomu co jsem čekal na základě jiných přečtených autorových knih je to ještě v pohodě. Za extrém je rozhodně nepovažuji a kdo má pocit, že jsou příšerně silné nebo pubertálně praštěné....extrémního na nich není nic, extrém si představuji úplně jinak, ale asi je to o jiném práhu bolesti. Pubertálně praštěné to občas je a na slovo kun...ka už jsem si díky autorovi vypěstoval vyloženě averzi, ale zase ruku na srdce, každý kdo se s autorem někdy setkal musel vědět do čeho jde.

Jsem mile překvapen, po náročných knihách (a některých rozečtených) jsem potřeboval odpočinkovou literaturu a tu jsem dostal. Novější kousky jsou podle mne opravdu dál, ale prozatím mne baví celá série, kterou dozajista dočtu.

18.04.2023 4 z 5

Vítězové nad Kartágem Vítězové nad Kartágem Jiří Kovařík

Pana Kovaříka znám jako autora už od popisu historie antického Řecka, kde se mi jeho styl psaní natolik zalíbil, že jsem chtěl pokračovat. Co mě zajímalo bylo hlavně období před válkou s Kartágem, tedy samotný vznik Říma a vývoj z malého města až po metropoli antického světa.

Co je pro mne podstatnější je, že mi kniha vyvrátila pár mnou uvažovaných mýtů o Římu jako takovém a hlavně dodala ucelenější informace o Pyrrhovi, o povaze střetů dvou naprosto rozdílných typů armád (manipuly a falanga) nebo třeba o Římu jako vyloženě expanzivní agresivní republice, což kniha svým způsobem vyvrací (a díky za to).

Prostě kvalitní čtení z období, které mne zajímá hned po anitckém Řecku nejvíce, doporučuji.

11.04.2023 5 z 5

Viditelná temnota: Memoáry šílenství Viditelná temnota: Memoáry šílenství William Styron

Ten plný počet bodů není kvůli autorovi nebo kvůli hlubokomyslnému uznání, ale kvůli popisu situace, se kterou se potýkám celý život. Jak autor několikrát po sobě zmínil...vysvětlit to lidem, kteří nidky nic takového nezažili je nesplnitelný úkol, není to zkrátka možné, ale většinou se podle toho alespoň dobře pozná míra empatie druhých.

Sebevražda je pojem, který skutečně v nejhorších fázích mé deprese zněl jako vysvobození. Nedá se popsat, jak se snažíte být veselejší a šťastnější, ale Vaše vlastní mysl Vás k tomu zkrátka nepustí.... ten pocit, že se nemůžete cítit alespoň trochu nad věcí nebo šťastní i když Vám celé Vaše okolí přímo háže polštářky a veselé plyšáčky pod nohy.... je drtící.

Trvalo mi dlouho, než jsem zjistil, že se nejedná o "pokleslou náladu" a zdevastovanou sebelásku, kterou jsem žertovně odhazoval jako královskou korunu, které nejsem hoden. Každý den se probouzíte s pocitem, že nic nemá smysl, přemýláte co se ve Vašem životě pokazilo a jak jste k ničemu i kdyby jste zrovna vyhráli miliardu... a tak je to den za dnem dokud Vás to nepohltí zaživa...obrana o vlastní vůli neexistuje.

V posledních momentech člověka chrání jen pud sebezáchovy a to tak, že hodně.... víte i tak, pokud člověk vnitřně necítí důvod ke své vlastní existenci.... dokáže se na základě racionální úvahy časem dopracovat k tomu, že není důvod k žití. Jediné, co Vás pak drží na živu jsou přátelé a nebo rodina.

Deprese je pomyslné dno existenciální krize člověka.... na toto dno každý spadne z jiných důvodů, ale výsledek je vcelku stejný....bojujete o život, který vzhledem k nesnesitelné vnitřní bolesti a marnosti nedokážete kvalitně žít.

Největším strachem co v životě prožívám není selhání v businessu nebo občasné nepohodlí, ale to, že se může zase někdy vrátit tento zhoubný nádor zvaný deprese...

06.04.2023 5 z 5

Vztek a další příběhy Vztek a další příběhy Lucy Taylor

Začátek knížky byl teda pořádný hukot .... jedna věc je, jaká dáma tuto knihu sepsala, druhá věc je, že vcelku hezky poukazuje na fakt, že bez ohledu na to odkud pocházíme..... každý z nás občas v hlavě tyto myšlenky podléhající stresu, nekontrolovatelnému hněvu a agresi má.

Druhá stránka věci je, že jsou na světě skutečně lidé, kteří uvažují a jednají v reálném životě tak, jak autorka popsala (a skutečně tito lidé chodí kolem nás). První polovina knihy pro mne byla slabší, ale druhá byla velmi zajímavá, paradoxně nejvíce se mi líbila povídka poslední. Otevřenost autorky je vyloženě vítaná (těžké situace nepřikrášluje, prostě Vám situaci flákne naprosto syrovou tak jak se "skutečně" stala).

Kdo hledá v knihách brutálnost a těžkou realitu bytí, zde ji stoprocentně najde.

10.03.2023 3 z 5

Deus Ex: Černé světlo Deus Ex: Černé světlo James Swallow

Dočteno a jako fanoušek universa jsem rád, že jsem sehnal úplně novou originální knihu v češtině. Jak už pár lidí dříve psalo, kniha je pro fanoušky Deus Ex, pro kohokoliv jiného postrádá význam, protože návaznosti jsou tady důležité ( i když chápu, že fandy cyberpunku by to i přes to lákat mohlo, nevím, jak by bez hry pobraly vztahy postav a situaci v popisovaném světě). Někdy se děj vlekl, ale celkově... s puštěným soundtrackem ze hry se mi to četlo dobře. Čeština na prvních stránkách je peklo, ale od cca 20té strany mi to přišlo více méně v pohodě, nicméně takhle knihu vydat.... Podle mne v rámci daného světa provedl autor dobrou práci. Popis chování postav i reakce okolí s hlavní postavou je skutečně jako z herního prostředí onoho světa. Za mne pro fanoušky určitě ano, pro milovníky cyberpunku bez znalosti souvislostí ze hry.... spíše ne.

01.03.2023 3 z 5

Nymfomanky Nymfomanky Lenka Teremová

Po přečtění asi chápu, že od této knihy jiní čtenáři (včetně mě :D ) čekali něco trochu jiného. Sociální výzkumy tohoto typu jsme kdysi s přáteli dělali taky a jak je vidno, moc se toho nezměnilo :D. Ale co už pro mne zajímavé bylo je pohled ženy na danou problematiku. Zápletka kolem jejich přátel byla po čertech nebezpečná hra. Za mne dobré krátké počtení sem tam proložené nějakou menší pikantností se vcelku příjemným zakončením. Jedná se spíše o psaný příběh autorčina výzkumu nežli popis úchylek nebo "erotic pleasure story".

30.01.2023 3 z 5

Zaklínačka Lota Zaklínačka Lota Petra Neomillnerová

Skvělý počin a musím říct, že jsem se bavil. Někde sice byly slabší momenty, ale vykreslení atmosféry středověku je prostě parádní.... středověk byl zkrátka krutý a líbí se mi jak je paní Neomillnerová schopná popsat pocity postav a to, jak je daná doba postupně semele. Co se sexuálních scén týče......kdyby jich bylo méně, nevadí ale kdo jsem, abych posuzoval libido jiných? :D ....mně se popis těchto scén v knize líbí, opravdu ano, mají to nepopsatelné ...."něco".

Co mne trochu mátlo je občas velmi svižný střih mezi událostmi a občas mi chvíli trvalo než jsem se zorientoval jak se postavy dostali sem či onam....ale jinak.....skvělá práce.

23.01.2023 4 z 5