Deus Ex - Černé světlo

Zbrusu nový oficiální román ze série Deus Ex, publikovaný současně s novou hrou Deus Ex: Mankind Divided. Kniha Deus Ex - Černé světlo, vydaná v plné spolupráci s vývojářem hry, společností Eidos Montreal, si klade za cíl vytvořit most mezi událostmi ze hry Deus Ex: Human Revolution a novou hrou Deus Ex: Mankind Divided. Píše se rok 2029 a příslib nového věku lidských augmentací se zhroutil v ničivé „augokalypse“, katastrofě, rozpoutané klikou tajemných uzurpátorů moci. Miliony kyberneticky vylepšených lidí prodělaly devastující psychotický záchvat. Když se vylepšený bývalý policista a bývalý pracovník ochranky Adam Jensen po incidentu probudí v naprosto změněném světě, má ve vzpomínkách velké mezery a spoustu podezření vůči všemu a vůči všem. Snaží se proto svůj život kousek po kousku znovu poskládat v nové realitě, v níž se „augové“ stali terčem nenávisti, strachu a diskriminace. Temné síly, které za augokalypsou stojí, se nyní znovu stahují a snaží se prostřednictvím teroru a zastrašování změnit vývoj. Aby Jensen našel odpovědi, jež hledá, a lidi, kteří zničili všechno, co znal, musí se vrátit až k popelu své minulosti, znovu kontaktovat staré spojence a riskovat všechno jen proto, aby odhalil smrtící spiknutí – je ale možné vyjít s pravdou na světlo ve světě, ovládaném tajemstvími?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297417/deus-ex-cerne-svetlo-ru7-297417.jpg 3.430

Deus Ex: Black Light (2016)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

B4LU
13.12.2017

Trochu jsem se obával, že budu opět zklamán (jako u dalších knih, které se snaží přepsat herní univerzum) - ukazuje se ale, že svět Deus Ex je natolik komplikovaný, že se i knižní adaptace musí probírat převážně dějem jako takovým namísto rádoby-herními akčními pasážemi. A to je jedině dobře. Nicméně, stranou poctivého vykreslování prostředí jako celku (kde mimochodem potěší odkazy na vznikající reálie prvního Deus Ex) kniha až zas takové terno není. Dějová linka týkající se přímo Jensena sice příjemně ubíhá, ale je vcelku banální. Fanouškům série bych knihu doporučil, ale těm neznalým asi moc smysl dávat nebude.

Ordrin
05.06.2017

Člověka by mohlo napadnout proč zrovna 4 hvězdy !!! Ale z pohledu fanouška a zarytého hráče Deus Ex je to super rozšíření příběhu , světa a ačkoliv se příběh někdy vleče tak mě bavil a myslím že každému fanouškovi tato kniha nesmí uniknout a člověka světa a hry neznalého může nasměrovat tím směrem kterým je potřeba :-) !!! Pro mě / fanoušky lehký nadprůměr a pro nefanoušky průměr

Honzeecheck
14.11.2016

To jsou furt výmluvy herních scénáristů, jakže se nemůžou plně realizovat, protože jim designéři každej nápad zničí... jsou to evidentně kydy, protože když tady má Swallow v podstatě volnej ring, omezenej jen tím co bylo předtím a potom, nedokáže vyplodit víc než unylou akčňárnu. Nemá smysl kritizovat debilní překlad, chatrnou dějovou stavbu ani nesympatický postavy, tohle je dobrý jedině k tomu, abyste si oživili reálie před hraním druhýho dílu. Za mě asi nejhorší herní kniha vůbec a to ani ty ostatní teda nejsou žádný nadčasový díla, řečeno kulantně.

Aug
12.10.2016

Braková literatura pro skalní fanoušky Deus Ex; ostatním nemá vůbec co nabídnout. Příběh je průměrný, ne úplně záživný, takový trochu roztříštěný a hodně o náhodě; dialogy jsou občas velmi umělé a nerealistické (způsobeno překladem?). Knihu jsem četl spíš proto, že jsem si ji koupil a jsem fanda herní série, ale velmi často jsem se přistihl, jak kontroluji, v kolika procentech knihy už jsem spíš, než že bych se těšil na další vývoj děje. Jsem v polovině a nemám dojem, že by se něco mohlo posunout k lepšímu. Zatím dám 2* a v případě potřeby edituji.

jan8470
07.09.2016

Pravdou sice je že, popis zničeného města by mohl být barvitější, a první čtvrtina knihy by mohla mít větší spád. Ale díky bohu alespoň za to, co nám autor nabízí. Proč?
Protože je skvělé, že se románu chopil někdo, kdo spolupracoval na scénáři hry, někdo kdo ví, že Detroit roku 2029 je temné místo a že Adam Jensen bývalý vedoucí ochranky Sarif Industries není žádný nýmad.
Díky tomu se čtenář dočká nejen obstojné detektivní zápletky, ale i spousty akčních scén, při kterých Jensen využije snad všechny augmentace a dovednosti, kterými ho technici Sarif Industries obdařili.
Zároveň musím ocenit autorovu znalost scénáře, protože Černé světlo nabízí spoustu odkazů na to, co se dělo v Deus Ex Human Revolution, což fanoušci hry jistě ocení.
A o humor díky jiskření mezi hlavním hrdinou a jeho parťáky či protivníky také není nouze.
Vlastně celou knihu kazí jen hodně kostrbatý překlad.
Pokud pominu to, že pouliční gangster těžko bude mluvit spisovně, měl by se překladatel vyvarovat vět: „Rozléval se jí pocit chladného uspokojení.“ Kterých je kniha plná. Takže zdatnějším angličtinářům bych směle doporučil originál.
Přesto si myslím, že nakladatelství Beronet vydáním Černého světla udělá radost všem fanouškům série Deus Ex. A nám příznivcům kyberpunku pomůže překlenout čekání na Infico Petra Heteši.
80%

Lukyz
28.08.2016

Český překlad je naprosto otřesný, to jsem opravdu v životě neviděl.

Jako fanoušek Deus Ex universa musím říct, že knížka je přinejlepším průměrná, stejně tak jako její herní pokračování, které na ni navazuje. Nic podstatného se nedozvíte, obě části se tváří jako by ta druhá vlastně neexistovala nebo jen lehce naznačuje, jen aby se neřeklo.

nemer
27.08.2016

Překlad je otřesný a vřele nedoporučuji. Naopak anglická verze je celkem čtivá a zvládnutelná i pro méně zdatné angličtináře.

kyberpunk

James Swallow