Vladař

Koupit

Vladař je nejvýznamnějším Machiavelliho dílem, které napsal již v roce 1513, ale vyšlo až po jeho smrti, roku 1532. Věnováno bylo rodu Medicejských (konkrétně „vznešenému Lorenzovi Medicejskému“). Autorovi šlo především o sjednocení Itálie, o jednotný stát, který by byl spravován moudrým vládcem, jenž by neměl váhat použít jakékoli prostředky, aby zajistil blaho země, a v zájmu této věci bylo Machiavellimu jedno, stane-li se tak formou republiky, nebo autokracie. Jako vzor vladaře Machiavellimu posloužil neúprosně vládychtivý Cesaro Borgia. Koncepce dvojí morálky – morálky soukromé a morálky moci – vedla k tomu, že byl Machiavelli označen za cynika, jde ale spíše o zlom v pojetí vládnutí: vládce už není služebníkem Božím, je služebníkem státu (termín, který prvně použil právě Machiavelli). Útlý spis o 26 kapitolách je klíčovým dílem, které obsahuje politické úvahy odhalující a popisující mechanismy fungování moci, a stal se základem děl dalších teoretiků moci. Přestože se Machiavelli věnuje hospodářské stránce vládnutí málo, jeho poučení, že dobrý vládce má zajistit, „aby se nikdo nebál zvelebovati majetek z obavy, že mu bude odňat, nebo si otevřít dílnu ze strachu před daněmi“, není zřejmě „vládci“ doceněno dodnes, patrně na rozdíl od myšlenky, že „lidé jsou tak prostomyslní a tolik se pachtí za tím, co právě potřebují, že kdo chce klamat, vždycky najde někoho, kdo se oklamat dá“. Celým dílem se pak vine základní myšlenka: totiž že by člověk měl spoléhat pouze na své síly....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135675/big_vladar-WyB-135675.jpg 4.2822
Literatura naučná, Filozofie, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Argo

Il Principe, 1532

Kniha Vladař

Leona333

Ke knize není moc co dodat. Komentářů je zde opravdu dost. Nakonec sto lidí, ,,sto názorů - úhlů pohledů," jak a které myšlenky si z této knihy přebrat...
Já osobně jsem byla s četbou spokojená. Kniha inspiruje v mnohém. Také v mnohém varuje... Nakonec, dost možná se může mnoho myšlenek renesančního člověka uplatnit i dnes, ale také nemusí!? 21. století, je přeci už tak jiné, nebo snad ne? ; )

JancaMia

Knihu by si mněl přečíst každý kdo pracuje s lidmi. Velice zajímavé myšlenky a postoje. Kniha právem patří do zlatého fondu. Četla jsem potřetí a stále objevuji něco nového.

Standa24

Asi nejznámější kniha o renesančním politickém myšlení. Některé úvahy jsou až překvapivě nadčasové.

jaroiva

Dost zajímavé a k zamyšlení. Pro mě nečekaně zajímavé.

Dámaskloboukem

Pro mě velmi těžce čitelné, až téměř nečitelné .

knihomolmoravy

Kdybych tuhle knihu neměl na seznamu povinné četby podle vlastního výběru, nikdy bych ji nepřečetl. Podle mého názoru je to originální dílo. Neznám totiž žádnou jinou knihu o tom, jak by měli vladaři vládnout. Kvůli tomu, že mě zajímá taktika, jsem si vybral tohle dílo. To jediné, co mi vadilo, bylo to, že po delší četbě mi to připadalo monotónní.

Bustedka

Kniha stará 100 let a více. Bez čtenářské výzvy bych to do ruky asi nevzala, ačkoliv jsem v posledním roce četla hned několik knih, které na Vladaře odkazovaly. Musím uznat, že to opravdu má něco do sebe, na tehdejší dobu téměř excelentní .

Stolda
11.11.2021

Trvalo mi delší dobu, než jsem se prokousal celou knihou. Pocity různorodé. Ale za přečtení to stálo. Jen u toho člověk musí víc používat kůru mozkovou, aby přišel na to, co tím chce "básník říci. "