O duševním klidu (8 úvah)

Z latinských originálů dle vydání uvedených v poznámkách přeložil, předmluvou a poznámkami opatřil Václav Bahník. Jedna z nejznámějších a ve své době nejčtenějších útěšných úvah (konsolace) se v duchu stoické filozofie zamýšlí nad duševní vyrovnaností moudrého člověka. Dílo hluboce etické je napsáno velice srozumitelně a řadí se tak k Senecově filozofii praktického života. Téma doplňuje v tomto vydání ještě sedm drobnějších úvah. Na závěr je připojen soubor sedmi epigramů (v češtině vycházejí poprvé) a dále satira, která zesměšňuje zbožštění císaře Claudia. Dílo je opatřeno bohatým poznámkovým aparátem a zasvěcenou předmluvou. Obsahuje: O hněvu -- O blaženém životě -- O krátkosti života -- O prozřetelnosti -- O stálosti mudrce -- O duševním klidu -- O volném čase -- O laskavosti -- Epigramy -- Apokolokyntóza...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30231/big_o-dusevnim-klidu-8-uvah-dpg-30231.png 4.874

Kniha O duševním klidu (8 úvah)

Jitty82

Seneca patřil mezi nejvýznamnější filosofy antické doby. Těžiště jeho tvorby spočívalo především v oblasti morální filosofie. Vycházel z různých pramenů, které doplňoval o svou vlastní životní zkušenost. Mezi nejvýznamnější zákony života patří život shodný se svou vlastní přirozeností a s přírodou. Jedině tak dosáhneme nejvyššího dobra. K tomu nám také má být nápomocný náš rozum, který pokud jednáme ve shodě s ním, představuje ctnost. A právě ctnost nám bude průvodkyní na cestě k nejvyššímu dobru a k dosažení blaženosti.

Senecova díla jsou velmi čtivá a srozumitelná téměř všem čtenářům, a to i bez předchozích znalostí stoicismu. Traktát „O duševním klidu” patří mezi Senecova nejvýznamnější díla. Na začátku tohoto textu Seneca definuje duševní klid. Abychom mohli nalézt duševní klid, musíme být spokojeni sami se sebou. Nespokojenost v nás samých vzniká z duševní nevyrovnanosti. Když nedosáhneme toho, čeho chceme dosáhnout, i když nám to není od přírody dáno, máme pocit neúspěchu. Z našeho neúspěchu vzniká nespokojenost a ta způsobuje duševní neklid.

Stoická filosofie a její myšlenky jsou stále aktuální a mohou být využity jako forma pozitivního působení na jednotlivce.

Posláním filosofie je činit z lidí lepší bytosti.

poloborec

Je naprosto úžasné, že máme možnost nahlédnout do hlavy někomu, kdo žil před dvěma tisíci lety. Je to příjemné počtení na večer, které nás donutí k zamyšlení se.

DreamerX9

Nadherne napsane moudro lidstva. Hluboká a ačkoliv většinu věcí zname že života předá mnohá moudra

Tregullo
31.05.2020

Kniha obsahuje takovou energii, která mne oslovila okamžitě.
Četl jsem ji nesčetněkrát a kdykoliv jí otevřu znovu a na jakékoliv stránce,
něco nového mi předá. Kniha pro celý život...

ElisabetAL
11.01.2020

Moudrost knihy nestárne ani po letech. Ani stoletích. Stručností a jasností je to ideální pro nefilosofy, ale hloubkou, dopadem a pravým obsahem slov nechť ji studují i oni.
Při čtení starší knihy mi přijde naprosto fascinující, jak často trefná je a aktuální.
Že by byl člověk ve své podstatě pořád stejný a řešil stále ty samé otázky?

martin č.
04.10.2019

Teda! Měl jsem to rozečtené přes dva roky...raději mám holt antickou historii než filosofii, jak píše C.S.Lewis, "pyšné antické filosofie" o krůček pokulhávají za neprůstřelným poselstvím Kristova evangelia. Jakkoliv samy o sobě by byly brilantní. Nejvíc se mi asi líbilo titulní "O duševním klidu", pak pro císaře Nerona určené "O laskavosti" (zajímavá je kritika soucitu a odpouštění), i úvodní "o hněvu" obsahuje zajímavé myšlenky.

TheDejv
17.04.2019

Až téměř nostalgicky vzpomínám na tuto knihu, která byla prvním filosofickým dílem, které jsem přečetl. Jednotlivé části jsou napsány velice srozumitelně a jednodušeji, než od mnohých autorů Senekovy doby.
Senekovo dílo je nadčasové a k mnohým částem knihy se i po letech neustále vracím.
Vřele doporučuji ????

Freiherr
20.08.2018

Je skvělé, že v Antické knihovně vyšly i zbývající Senekovy filosoficko-etické spisy. Naturales quaestiones se pravděpodobně nedočkáme. V předchozích komentářích jsou zevrubně popsány kvality tohoto souboru a já nehodlám nosit dříví do lesa. Přidám jen malou doušku ze začátku Apokolokyntózy, která mě velmi pobavila:

Když se podíval pozorněji, zazdálo se mu, že by to mohl být člověk. A tak k němu přistoupil a promluvil na něho homérským veršem, jak bylo pro něho jako pro Řeka nejsnadnější:
- Odkud jsi, z kterých lidí, kde město tvé a rodiče tvoji?
Claudius se zaradoval, že jsou v nebi lidé vzdělaní v literatuře – zadoufal, že se tam uplatní jeho Dějiny. A tak odpověděl také homérským veršem naznačujícím, že je císař:
- Vítr mě unesl z Tróje a do země Kikónů zahnal.
Pravdivější by však byl verš následující, také Homérův:
- Vyvrátil jsem tam město a pobil obyvatelstvo.