Radesan Radesan komentáře u knih

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Kotletu mám rád, ale upřímně poslední dobou jsem u některých knih došel k onomu "je to pořád dokola". Nová série se tomu ale zajímavým způsobem vymkla. Je to o něčem víc, nežli jen o střílení a sexu, je v tom i větší cit pro beznaděj některých postav a hlavně už člověk necítí jejich neporazitelnost a až někdy na sílu vtlačenou sprostou mluvu nebo hlášky. Za mne skvělá změna a vzpruha, rozhodně skvělá práce a těším se na další díly!

Umění války Umění války Sun-c'

Pořád se v hlavě nemohu zbavit porovnávání Mijamota Musašiho a Sun-c', kdy jeden pojednává spíše o pohledu jednotlivce, zatímco ten druhý spíše o taktice v rámci státu, celých armád a osobní filosofie při vedení celých organizací. Mijamoto je mi tak nějak blíže. Kniha rozhodně za přečtení stojí, některé věci jsou spíše všeobecné, ale rozhodně by tato kniha neměla chybět v knihovně žádného milovníka strategie.

Kniha pěti kruhů Kniha pěti kruhů Mijamoto Musaši

Nevím, proč mi v hlavě vždy naskočí porovnání s knihou Umění války, když Mijamoto pojednává o strategii spíše v tom podání "mikromanagementu" a chápání jednotlivce v rámci celku, zatímco Umění války je spíše o "makro pojetí" plánování a strategie. Mně osobně je Mijamoto příjemnější i když o něco těžší čtení, nežli Umění války. Za mne má pár opravdu dobrých myšlenek, nad kterými jsem se pozastavil a nesu si je sebou dodnes. Určitě doporučuji ke čtení všem, kteří dokážou vytáhnout z knihy spíše onu filosofii nežli čistě šermířské umění.

Válka Řeků s Peršany Válka Řeků s Peršany Jiří Kovařík

Po čase musím svou recenzi trochu poupravit. Konflikt mezi Persií a Řeckem je vlastně založen na nedorozumnění kultur a absolutního nepochopení jedné strany druhou......což se opakuje znova a znova.... jak pošetilé, že i v dnešní době nejsme schopni a ochotni předcházet konfliktům nasloucháním a kvalitní diskuzí.... možná, kdyby již tenkrát, jak autor zmiňuje, nedošlo k Trójské válce, dalo se této letité předpojatosti předejít...... možná....

12.08.2021 5 z 5

Peloponnéská válka Peloponnéská válka Jiří Kovařík

Pro člověka, co má rád období antiky jako hlavní předmět zájmu z historie velkých civilizací je to rozhodně zajímavé čtení. Líbily se mi určité detaily, které pro mne osobně mnohokrát dokreslily pár prázdných míst v tomto období a to hlavně o povaze konfliktu jako takového. Skvělá práce a rozhodně doporučuji!!!

11.08.2021 5 z 5