Kniha pěti kruhů

Kniha pěti kruhů

KNIHA PĚTI KRUHŮ je středověké dílo o cestě meče - kendó, jehož autorem je legendární japonský samuraj. Legendární šermíř Mijamoto Musaši (Miyamoto Musashi - kengo Šingen Musaši No Kami Fudžiwara No Genšin, 1584-1645) se narodil ve středověkém Japonsku, právě usilujícím o zotavení z více než čtyř století vnitřních konfliktů, bojů a chaosu. Tradice vlády císařů jako absolutistických božských vládců ve 12. stol. prakticky zanikla, a ačkoliv i nadále každý následující císař zůstával oficiální hlavou země, jeho moc byla podstatně zredukována. Od té doby Japonsko prožívalo téměř nepřetržitou občanskou válku mezi provinčními knížaty, militantními mnišskými řády a tlupami loupežníků, bojujícími vzájemně o půdu a moc. V 15., 16. a ještě i v 17. století knížata, zvaná daimjó ("velká jména") budovala mohutné kamenné hrady k ochraně své i svých panství, a za jejich hradbami začala postupně vznikat nová města. Tyto války samozřejmě omezily rozvoj obchodu a ochuzovaly celou zemi. Doplněno o Dokukódó s komentářem Sandokai Sena....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28968/kniha-peti-kruhu-28968.jpg 4.348

Go rin no šo / 五輪書 (2001)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Cad Press

Bruka
11.07.2017

Gó rin no Šó je bible války - naprosto nadčasová, všeobjímající a univerzálně psychologicky definující veškeré fáze, zákonitosti a východiska mezilidského konfliktu, se vztahem k přírodě, společnosti i fyzikálním zákonům. Musaši byl génius a možná i právě proto můžete některé pasáže číst třeba 10x a stejně je nepochopíte - jen aby vám jejich význam docvakl o rok později, když strouháte okurky na tzatziki :) Kniha, kteru uplatní v životě každý, od brigádního generála, přes bankéře a brankáře, až po obyčejného kmána, co si musí ve tři ráno se třemi v krvi obhájit před rozespalou manželkou rozbitou vázu v předsíni.

Lightman
28.10.2016

Jedna z knih, která určitě stojí za přečtení. Předtím ale doporučuju trochu lépe zkusit pochopit samuraje, jejich filosofii života a jejich vnímání lidského života.

mijamoto
12.04.2015

Podrobná příručka Bojových technik se samurajskými meči od nejlepšího šermíře,co nikdy nebyl poražen.Mijamoto Musashi vyvinul techniku dvou mečů,která nebyla nikdy překonána.
Je zajímavé číst knížku,kterou napsal člověk co byl kdysi něco jako stroj na zabíjení.

HiNataLi
18.10.2013

Knížka, která, ač se na první pohled nemusí zdáti příliš zajímavá, je naplněna informacemi, na které člověk jen tak nenarazí. Nemyslím, že je to zrovna čtivo pro člověka, jež se o Japonsko, jeho historii, či o samotnou samurajskou třídu nezajímá, ale pro ty, kteří se, byť sebeméně, snaží ztotožnit s touto východní kulturou, je to skvělý způsob jak utratit nějaký ten čas a ponořit se do minulosti. :)

Targa Dall
09.04.2013

Povinná četba každého samuraje napsána nejlepších z nich- Mijamotem Musašim poté, co odložil své dva meče a jako neporažený bojovník dlouhá léta meditoval v jeskyni.

Filozofické pojednání, nesnadná četba, napoprvé jsem odložil, ale autor i kniha mají u mě stále obrovský respekt.