Kniha pěti kruhů

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

KNIHA PĚTI KRUHŮ je středověké dílo o cestě meče - kendó, jehož autorem je legendární japonský samuraj. Legendární šermíř Mijamoto Musaši (Miyamoto Musashi - kengo Šingen Musaši No Kami Fudžiwara No Genšin, 1584-1645) se narodil ve středověkém Japonsku, právě usilujícím o zotavení z více než čtyř století vnitřních konfliktů, bojů a chaosu. Tradice vlády císařů jako absolutistických božských vládců ve 12. stol. prakticky zanikla, a ačkoliv i nadále každý následující císař zůstával oficiální hlavou země, jeho moc byla podstatně zredukována. Od té doby Japonsko prožívalo téměř nepřetržitou občanskou válku mezi provinčními knížaty, militantními mnišskými řády a tlupami loupežníků, bojujícími vzájemně o půdu a moc. V 15., 16. a ještě i v 17. století knížata, zvaná daimjó ("velká jména") budovala mohutné kamenné hrady k ochraně své i svých panství, a za jejich hradbami začala postupně vznikat nová města. Tyto války samozřejmě omezily rozvoj obchodu a ochuzovaly celou zemi. Doplněno o Dokukódó s komentářem zenového mistra Sandó Kaisena (14 stran)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28968/kniha-peti-kruhu-28968.jpg 492
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Filozofie
Vydáno, Cad Press

The Book of Five Rings including The Book of Family Traditions on the Art of War, 1993

Kniha Kniha pěti kruhů

DNKtt
31.12.2020

Možná pro někoho psáno složitě a nezáživně, ale já jsem MM vděčný za jakoukoliv jeho informaci či postřeh, týkající se jak způsobu boje, tak hlavně životní filosofie.

-Martin-
22.02.2020

V knize je bohužel špatně uveden autor 14ti stránkového komentáře k Dokukódó, které je na konci knihy, opravil jsem alespoň zde v popisu knihy.

Autorem je zenový mistr Sandó Kaisen (v knize je Sandokai Sena). Jinak doporučuji i jeho další knihy z oblasti bojových umění a zenu (Budodharma neboli poučení samuraje, Mnich Bojovník).

tlllk
09.09.2019

Rovnako ako čítaním Kamasutry sa z nikoho nestane Casanova,táto kniha nie je rýchli návod ako sa stať Samurajom. Kniha nie je pre každého, techniky tu popísané vyžadujú masívny fyzický a mentálny základ. Chce to roky tréningu a X súťaží (súbojov), kým sa telo dostane do štádia, že reaguje bez vedomého zásahu predného mozgu, keď viete čo a vaše telo to proste urobí. Techniky popísané v tejto knihe sú ešte nad touto úrovňou. Môj hlboký rešpekt pred bojovníkmi, ktorý prekročia túto hranicu.

Hodnotiť túto knihu nie je úplne objektívne, príde mi to ako hodnotiť učebnicu telesnej výchovy, preto ostanem pri neutrálnych troch hviezdach.

Peleus
17.08.2019

Zažil jsem překvapení a zklamání.

Po Umění války, které jsem rámcově chápal, u Knihy pěti kruhů najednou koukám jak obléhatel na hrad v Ósace! Možná jakýmsi hlubokým a ne pro všechny uchopitelným způsobem text dává smysl a po právu se těší oblíbenosti mnohých! Možná je autor génius, jakých se rodí za sto let pár set! Nic z toho jsem však nedokázal docenit a hlavně, bohužel, pochopit.

Za mě nestravitelné a na zcela jiné vlně, než jsem já. Nemusí to znamenat, že kniha je špatná. Prostě si nesedíme.

Miliarda
10.08.2019

Velmi zajímavý a poučný vhled do taktik boje a jednotlivých strategií vedení soubojů a bitev sepsaný samurajem Mijamotem Musašim. Část zde nastíněných bojových praktik je sice velmi obtížně pochopitelná a pro průměrného čtenáře (který se nevěnuje bojovým uměním) i velmi obtížně představitelná, nicméně kniha obsahuje i řadu principů a zásad, které lze aplikovat rovněž v normálním životě a jsou poplatné i dnešní době. Systém těchto zásad označovaný jako Dokukódó (který dal vzniknout tvz. bušidó - cestě bojovníka) nabízí poučení (a do jisté míry i návod k žití) i pro ty, které námět této knihy nezaujal a určitě neprohloupí, když si min. Dokukódó přečtou. Celkově mě kniha zaujala a určitě si v budoucnu přečtu nějakou další s obdobnou tématikou.

SaimonCreep
05.06.2019

Kniha je rozhodně zajímavá, ať už z pohledu dávných samurajů a nebo z pohledu boje jako takového, avšak obávám se, že za jedno přečtení jí nelze celou pochopit. Sám jsem ji přečetl zatím dvakrát a nejsem si jist, zda jsem pochopil vše co mi kniha chtěla říct. Kniha působí jako určitý návod na život jako takový. Dává nahlédnout i do prostředí japonských bojovníků pro které bylo useknutí hlavy nepříteli na denním pořádku. Knihu doporučuji, rozhodně však není pro každého a její četba není jednoduchá.

zimela
18.04.2019

Když nějaký bezdětný chlápek pobije hodně jiných chlápků a napíše o tom, je jeho dílo nutně předurčeno stát se manuálem exekutivního managmentu...

...na druhou stranu, když někdo na svou filozofii vsadí vlastní život, šedesátkrát, tak by něco doopravdy skutečného nést mohla. Proto, a né kvůli touze opásat si krk puntíkatou kravatou, jsem v Levných učebnicích po Pěti kruzích sáhl taky.
Nuže, co jsem se dozvěděl? Předně že Musaši byl muž nevalného vzhledu a pak taky že si jako výchozí bod svého života zvolil boj; totiž že vše, co není on a zaujímá k němu nějaký vztah, lze chápat jako jistou formu boje, načež uvádí meta i nemeta šermířské postupy jak z oněch bojů odejít po svých (víceméně se povznést nad vlastní blahobyt/učit se kvůli harmonii s během světa a kašlat na vlastní smrt, potažmo se považovat za nicotu).

Hlavním rysem Musašiho závěti je výkladová vágnost. A to do takové míry, že se z ní místy, alespoň pro mě, stával nechtěný koán...když bych chtěl být hrubý, tak na rovinu řeknu, že si její autor neuměl srovnat myšlenky (..„to, co je zde zachyceno...je sepsáno tak, jak mi napadlo. Je to poprvé, co jsem psal o své technice a pořadí věcí je poněkud zmateno. Je obtížné vyjádřit to všechno jasně.“) a že překladatel v překladu tone (viz. wiki a kniha samotná).
Snad i kvůli oné pojmové rozvolněnosti (doteď pořádně nevím, co si pod Cestou [rozhodnutí vykročit a vytrvat?] a Strategií [indukce?] představit) se mi nejlíp četlo Musašiho závěrečné a díkybohu polopatické jedenaadvacetitero životních zásad s komentáři zenového mnicha Sandokai Sena.

Mottem Kruhů je za mě ale přeci jen výňatek z Knihy Vody; „..osvoj si ducha válečníka. Dnes zvítezíš nad svým včerejším já, zítra zvítězíš nad méně dobrými soupeři.“...překlad fakt bolí. A pak taky první a poslední pravidlo cesty strategie z Knihy Země: 1.)Neuvažuj, nemysli nepoctivě 9.)Nedělej nic, co je neužitečné.
Celkově vzato mě přečtení Pěti kruhů vyklidnilo a s odstupem času je ještě budu konfrontovat.

Potřebu hvězdovat necítím.

PS: Vydání od CADu (2011) má obálku(!), jeho dobrou sedminu tvoří reklamy na další CAD literatůru a je plná tiskových chyb, jimž vévodí celostránkový titulek měnící Knihu Ohně v Knihu Ohne. Jinak je text hutně opoznámkován, před samotnými kruhy nás uvede do „ducha doby“ a najdete v něm spoustu obrázků (včetně pár Musašiho umných tuší) a nějakou tu kaligrafii.

Komaeda
12.03.2019