Černá křídla Cthulhu

Dílo H. P. Lovecrafta inspiruje umělce už celá desetiletí. Stephen King o Lovecraftovi prohlásil, že je „největším tvůrcem klasického hororu dvacátého století“. V tomto svazku nám S. T. Joshi, nejvýznamnější současný expert na Lovecrafta a vše s ním související, jenž mimo jiné restauroval jeho povídky pro jejich nedávná definitivní, anotovaná vydání, představuje jednadvacet povídek kosmické hrůzy, inspirovaných jak dílem, tak myšlenkami a životem „podivného pána z Providence“. Do své první lovecraftovské antologie vybral povídky od renomovaných současných autorů hororu, jako jsou Laird Barron, Ramsey Campbell, Caitlín R. Kiernanová, Darrell Schweitzer, Michael Marshall Smith a další, jež nechává rozehrát temné variace na věčné téma střetu člověka se závratností tajuplného, neprobádaného vesmíru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231940/big_cerna-kridla-cthulhu-231940.jpg 3.493

Černá křídla Cthulhu 1.

Literatura světová, Horory

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Black Wings of Cthulhu, 2010

Kniha Černá křídla Cthulhu

666Jitka

Potěšilo mě, že snad největší Lovecraftolog naší doby S.T.Joshi pro nás připravil tuto mnohotvárnou antologii současných autorů hororového žánru. Povídky jsou rozmanité se zajímavými náměty a čtenář se může blíže seznámit s dalšími tvůrci, kteří jdou ve stopách mistra H.P.Lovecrafta.

Eistee
10.12.2021

Lovecrafta jsem nikdy nečetla, proto mě docela překvapilo, že většinu povídek jsem přelouskala relativně snadno. Povídky bych mohla rozdělit do několika skupin. ,,Pickmanova modelka", ,,Vyrývání", ,,Panoptikum duchů", ,,Obyvatelé strašidlesa", ,,Denkerova kniha" a ,,Pravda o Pickmanovi" alespoň trochu vyžadují nějakou znalost Lovecrafta, jelikož je v nich hodně odkazů k jeho dílům. ,,Pouštní sny ", ,,Uchvácení", ,,Susie" a ,,Vytí v temnotách" mají tíživou atmosféru a je tu výraznější tématika osudovosti. Pak jsou tu originální a místy i vtipné povídky, ve kterých figurují chapadlovitá monstra, a sice ,,Tunely", ,,Jak dostat chapadláka", ,,Kupole", ,,Záhadná záležitost " a parádní slasher ,,Nižší démoni ". Nejvtipnější povídkou je určitě ,,Korespondence Camerona Thaddea Nashe", se stále zrychlujícím se tempem. ,,Rotterdam" a ,,Záměna" jsou takové civilně napsané psychologické sondy do života, zatímco delší ,,Přízrak nad Providence" si hezky pohrává s časoprostorem.
Na pomyslném druhém místě by u mě byla povídka ,,Násilí, dítě důvěry ", u které se mi líbí hlavně forma - vyprávění událostí v první osobě z pohledu tří pěkně úchylných postav. Nejvíc se mi líbil ,,Hotel Broadsword", u kterého jsem (jako u jediného) měla nepříjemné mrazení v zádech. Děj povídky je pěkně rozpracovaný do detailů, dobře vykreslená je také atmosféra a psychologie hlavní postavy.

david8843
08.07.2021

Tímhle jsem asi se sbírkami povídek "lovecraftových následovníku" začal i skončil. Chápu, že Howardův styl není snadno opakovatelný, ale že na jeho dílo většina děl odkazuje jen tak bokem a často jsou atmosféricky úplně mimo je pro takovouhle sbírku neodpustitelné. Nejvíc mě ale rozběsňuje to, jak se skoro všichni autoři snaží finální pointu zahrát moderně někam do ztracena a nechat čtenáře domyslet si konec. To už je úplně v rozporu s tím, jak HPL svoje řemeslo dělal.

wlado
03.02.2020

Lovecrafta si rád prečítam, no autorov, ktorí sa tvária ako Lovecraft nemusím.

Seabeast
17.01.2020

Po menším přemítání musím nakonec ohodnotit přísněji. Nebýt cca 5ti povídek, tak se s prominutím ukoušu nudou. Většina se nedala vůbec číst a kvalitou hodně kolísala. Jako úvodní soubor do série "Černá křídla Cthulhu" se pro mě jedná o dost veliké zklamání, které sice v mnoha elementech na Lovecrafta navazuje, ale drtivá většina povídek se dokonce čte hůř než ne tolik vyvedené a "hledající" mistrovi prvotiny. Měl jsem co dělat se dostat do konce, ale naštěstí víc k závěru už se jednalo o čtivější zážitek. Trochu se bojím, jak na tom budou ostatní kousky ze série, ale i tak si je s jistotou přečtu.

Magnovak
02.01.2020

Jako velký fanoušek HPL, který hltá vše počínaje články na Wiki, přes všechny povídky, knihy a audioknihy a konče hraním Arkham Horror deskovky, nechci být k autorům příliš kritická. Hvězdami hodnotím především snahu lovecraftovský styl zachovat a snažit se pokračovat ve snovém odkazu fantasmagorických příběhů. Kdybychom pouze srovnávali povídky v Křídlech s těmi originálními od HPL, nikdy bychom se nedostali na více jak jednu, možná dvě hvězdy, ale protože je třeba zde hodnotit především pokračování tohoto tak specifického stylu, dávám hvězdy tři. Jednotlivé povídky jsou některé na odpad a některé na pět hvězd, to je ale hodně o vkusu každého jednoho čtenáře.

Miro.slav
29.12.2019

Sprvoti som bral túto iniciatívu oprášiť ducha Lovecrafta v modernom šate ako dobrý nápad. Samotná obálka sľubuje luxusné poviedky. Pár poviedok je ozaj dobrých, ale naozaj lovecraftovská je iba poviedka "Hotel Broadsword", ktorá vyniká mrazivosťou, tajomnosťou a postupným psychologickým budovaním strachu. To je dosť smutná bilancia celého zväzku. Bohomžiaľ, nasledujúce zväzky budú ešte horšie.

Lenka.Vílka
20.11.2019

"Fear Of The Dark - Iron Maiden"

Tahle kniha mě zaujala. Chtěla jsem si přečíst povídky a vybrala jsem si tyhle s nádechem "čehosi". Schválně jsem použila tenhle výraz, protože jsem od Lovecrafta nic nečetla. Není to ode mě prasárna. Alespoň jsem hodnotila povídky jak jsou, ne ovlivněna tím čím si. Což je stejnou měrou plus i mínus.

Některé povídky byly vážně dobré (fajn, ze sbírky pro mě vystupuje především Hotel Broadsword, kterou jsem už četla a napodruhé byla ještě lepší) a některé vyloženě propadák. Problém je ale jinde. Většina autorů má jediný zářez právě jenom v téhle knize. U nás. K čemu je mi medailonek autora, když nemám šanci říct: "Hele, to se mi líbí." a jít si koupit jeho knihu? Kromě jednoho, a to Barrona, jehož už mám rozečteného a Smithe, na jehož Náhradníky se chystám už nějakou dobu, takže už dopředu vím, že mi fakt sedne.

Problém je v tom, že i kdyby se autoři dali sehnat, já už po pár povídkách myslela, že čtu sbírku jednoho autora. Jo, neskutečně zaměnitelné jedna s druhou. Nevím, zda to bylo autory nebo překladem, a možná mě to ani nezajímá. Druhý díl si opět přečtu. Třeba najdu nového autora. O tom tahle sbírka je, ne? Ale fakt i u nás?

Hlavní problém téhle knihy je v tom (což jsem napsala i u jedné z povídek), že jsem v některých z nich nenašla poctu autorovi, žánru, inspiraci a na základě toho vlastní inovaci. Ale ta slepá adorace mě prostě místy otravovala, moc se tlačilo na pilu.

Sbírku hodnotím jako průměrný počin, ze kterého vystupují lepší kousky, a pár vyloženě luxusních. Hodnocení je součet faktorů: celkový pocit po zavření knihy, průměrné hodnocení povídek matematickým vzorcem a trochu povrchna hodnocením obálky.

Hodnocení povídek u povídek.
Komentář k povídkám u povídek.