Černá křídla Cthulhu

Černá křídla Cthulhu obálka knihy
Mé hodnocení:

Dílo H. P. Lovecrafta inspiruje umělce už celá desetiletí. Stephen King o Lovecraftovi prohlásil, že je „největším tvůrcem klasického hororu dvacátého století“. V tomto svazku nám S. T. Joshi, nejvýznamnější současný expert na Lovecrafta a vše s ním související, jenž mimo jiné restauroval jeho povídky pro jejich nedávná definitivní, anotovaná vydání, představuje jednadvacet povídek kosmické hrůzy, inspirovaných jak dílem, tak myšlenkami a životem „podivného pána z Providence“. Do své první lovecraftovské antologie vybral povídky od renomovaných současných autorů hororu, jako jsou Laird Barron, Ramsey Campbell, Caitlín R. Kiernanová, Darrell Schweitzer, Michael Marshall Smith a další, jež nechává rozehrát temné variace na věčné téma střetu člověka se závratností tajuplného, neprobádaného vesmíru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231940/cerna-kridla-cthulhu-231940.jpg 3.484

Černá křídla Cthulhu 1.

Literatura světová, Horory
Vydáno, Laser-books (Laser)

Black Wings of Cthulhu, 2010

Kniha Černá křídla Cthulhu

wlado
03.02.2020

Lovecrafta si rád prečítam, no autorov, ktorí sa tvária ako Lovecraft nemusím.

Seabeast
17.01.2020

Po menším přemítání musím nakonec ohodnotit přísněji. Nebýt cca 5ti povídek, tak se s prominutím ukoušu nudou. Většina se nedala vůbec číst a kvalitou hodně kolísala. Jako úvodní soubor do série "Černá křídla Cthulhu" se pro mě jedná o dost veliké zklamání, které sice v mnoha elementech na Lovecrafta navazuje, ale drtivá většina povídek se dokonce čte hůř než ne tolik vyvedené a "hledající" mistrovi prvotiny. Měl jsem co dělat se dostat do konce, ale naštěstí víc k závěru už se jednalo o čtivější zážitek. Trochu se bojím, jak na tom budou ostatní kousky ze série, ale i tak si je s jistotou přečtu.

Magnovak
02.01.2020

Jako velký fanoušek HPL, který hltá vše počínaje články na Wiki, přes všechny povídky, knihy a audioknihy a konče hraním Arkham Horror deskovky, nechci být k autorům příliš kritická. Hvězdami hodnotím především snahu lovecraftovský styl zachovat a snažit se pokračovat ve snovém odkazu fantasmagorických příběhů. Kdybychom pouze srovnávali povídky v Křídlech s těmi originálními od HPL, nikdy bychom se nedostali na více jak jednu, možná dvě hvězdy, ale protože je třeba zde hodnotit především pokračování tohoto tak specifického stylu, dávám hvězdy tři. Jednotlivé povídky jsou některé na odpad a některé na pět hvězd, to je ale hodně o vkusu každého jednoho čtenáře.

Miro.slav
29.12.2019

Sprvoti som bral túto iniciatívu oprášiť ducha Lovecrafta v modernom šate ako dobrý nápad. Samotná obálka sľubuje luxusné poviedky. Pár poviedok je ozaj dobrých, ale naozaj lovecraftovská je iba poviedka "Hotel Broadsword", ktorá vyniká mrazivosťou, tajomnosťou a postupným psychologickým budovaním strachu. To je dosť smutná bilancia celého zväzku. Bohomžiaľ, nasledujúce zväzky budú ešte horšie.

Lenka.Vílka
20.11.2019

"Fear Of The Dark - Iron Maiden"

Tahle kniha mě zaujala. Chtěla jsem si přečíst povídky a vybrala jsem si tyhle s nádechem "čehosi". Schválně jsem použila tenhle výraz, protože jsem od Lovecrafta nic nečetla. Není to ode mě prasárna. Alespoň jsem hodnotila povídky jak jsou, ne ovlivněna tím čím si. Což je stejnou měrou plus i mínus.

Některé povídky byly vážně dobré (fajn, ze sbírky pro mě vystupuje především Hotel Broadsword, kterou jsem už četla a napodruhé byla ještě lepší) a některé vyloženě propadák. Problém je ale jinde. Většina autorů má jediný zářez právě jenom v téhle knize. U nás. K čemu je mi medailonek autora, když nemám šanci říct: "Hele, to se mi líbí." a jít si koupit jeho knihu? Kromě jednoho, a to Barrona, jehož už mám rozečteného a Smithe, na jehož Náhradníky se chystám už nějakou dobu, takže už dopředu vím, že mi fakt sedne.

Problém je v tom, že i kdyby se autoři dali sehnat, já už po pár povídkách myslela, že čtu sbírku jednoho autora. Jo, neskutečně zaměnitelné jedna s druhou. Nevím, zda to bylo autory nebo překladem, a možná mě to ani nezajímá. Druhý díl si opět přečtu. Třeba najdu nového autora. O tom tahle sbírka je, ne? Ale fakt i u nás?

Hlavní problém téhle knihy je v tom (což jsem napsala i u jedné z povídek), že jsem v některých z nich nenašla poctu autorovi, žánru, inspiraci a na základě toho vlastní inovaci. Ale ta slepá adorace mě prostě místy otravovala, moc se tlačilo na pilu.

Sbírku hodnotím jako průměrný počin, ze kterého vystupují lepší kousky, a pár vyloženě luxusních. Hodnocení je součet faktorů: celkový pocit po zavření knihy, průměrné hodnocení povídek matematickým vzorcem a trochu povrchna hodnocením obálky.

Hodnocení povídek u povídek.
Komentář k povídkám u povídek.

martinstefko
18.09.2019

Sbírka „Černá křídla Cthulhu“ je především zajímavým výběrem moderních hororových autorů, kteří ukazují, že každý na Lovecrafta navazuje trochu jinak, pokud tedy vůbec. A tohle je na Lovecraftovi to skvělé. Inspiruje. Ať už si o jeho tvorbě budete myslet cokoli – a ona je pro dnešního čtenáře zastaralá, nemluvě o tom, že není vždy moc čtivá – ale nedá se mu vzít to, že i dnes inspiruje. A různými způsoby. Každý autor si z jeho tvorby, ale i z jeho života bere něco jiného. A právě tohle sbírka „Černá křídla Cthulhu“ prezentuje. Není to vždy skvělé, ale v celkovém souhrnu je to velmi dobré.

smazenaryba
22.04.2019

Do zbierky sa zaplietlo zopár kusov, ktoré tu nemajú čo robiť a celkovo pozitívny dojem tak narúša mierna pachuť. Keď sa súdny človek začíta do štylisticky vybrúseného Hotel Broadsword a porovná ho s vyložene amatérskou Kupolou, musí zákonite neveriacky krútiť hlavou. Inak antológia drží svoje slovo z úvodu a čitateľovi predkladá rôznorodé a svieže pohľady na Lovecraftovskú tématiku. Viac ako zarytým vyznávačom Cthulhu však zbierku odporúčam čitateľom so širším záberom, ktorí sa neboja aj iných žánrov a štýlov.

FireOfFilth
26.03.2018

No čekal jsem víc. Z těch 21 povídek mě bavila ani ne polovina.
Pro mě nejhorší povídka byla Korespondence Camerona Thaddea Nashe, sice ji tu v komentářích dost lidí zmiňuje jako dobrou, mě bohužel nepřišla a nebavila mě.
Za vyloženě lovecraftovské považuji Pouštní sny (taková pocta Neznámému Kadathu), dále Kopule (ta mě bavila asi nejvíc).
Za zmínku určitě stojí i Hotel Broadsword. Tunely měly také skvělou atmosféru.
A poslední čtyři povídky mě v podstatě bavily všechny.
Nižší démoni byla velmi slušná jízda, která se krásně četla.
Záhadná záležitost krátká, ale vyloženě chutná jednohubka. Záměna byla poměrně civilní s horrorovým koncem.
A Susie byla taková finálová nechutná třešnička na dortu.
Celkové hodnocení 40%. Další sbírku přesto zkusím.