Stín z času

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběhy a střípky z let 1931 - 1935 Čtvrtým svazkem Stín z času se v nakladatelství Plus uzavírá souborné vydání beletristických spisů jednoho ze zakladatelů moderní fantastické prózy H. P. Lovecrafta. Kniha obsahuje rozsáhlý román V horách šílenství a po něm následují významné povídky z posledního období, mimo jiné Stín nad Innsmouthem, Věc na prahu či Stín z času. Na prahu čtyřicítky se Lovecraftův život uklidnil a projasnil, přestože i nadále žil ve značné chudobě. Jako fascinující osobnost přetrvává ve svém díle dodnes....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/175974/stin-z-casu-qUE-175974.jpg 4.6145
Série:

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta (5.)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Přidat komentář
see_sawandrew
25. září

Myslím, že významná prozaická díla H. P. Lovecrafta se dají dělit do tří základních skupin podle přístupu ke strašidelnému univerzu, které HPL vytvořil. PRVNÍ SKUPINU bych označil jako VZDOR. Ta je zastoupená ze všech nejméně a je poplatná dramatizaci, kterou Lovecraft vlastně zrovna nemusel. Nejtypičtějším zástupcem této kategorie jsou dvě povídky: Poněkud průměrná Hrůza v Dunwichi a velmi výtečná Věc na prahu. Tato díla obsahují více dialogů, jsou dějovější a narozdíl od většiny autorovy tvorby, zde se opravdu vyskytuje reálný boj lidské bytosti proti kosmickým hrůzám,. Ačkoli mají tato díla dusivou atmosféru, část jejich strašidelného kouzla se vytrácí právě díky porazitelnosti nepřítele. Podle tohoto schématu prakticky jede většina současné hororové produkce v literatuře a filmu, protože razantně posílil vliv napětí v epice. DRUHÁ SKUPINA se dá označit jako PŘIJETÍ a její zástupci mají mnohem blíže k pohádkám než k dnešnímu hororu. Ale právě proto, že díla v této kategorii přítomnost nadpřirozených sil prostě akceptují, dávají autorovi prostor se mnohem víc vyřádit a ukázat čtenářům trochu více mystiky. Neohroženým zástupcem této kategorie je novela Snové putování k neznámému Kadathu, která asi navždy zůstane nedoceněným klenotem autorovy tvorby. Přitom obsahuje tak ohromné množství prvků Cthulhu mýtu, že z toho přechází zrak. A konečně nejdůležitější a nejvýznamnější je TŘETÍ SKUPINA, tedy skupina KRITIKA. Sem patří většina významných děl HPL počínaje Barvou z kosmu a Šepotem ve tmě, přes všechny Charlese Dextery Wardy či Erichy Zahny až po vydařenou novelu V horách šílenství, otištěnou právě v tomto svazku. Všechna tato díla mají společný prvek minulého času a ichformy, přičemž vypravěč je zprostředkovaný nebo očitý svědek událostí, které jsou na něj poněkud moc. Vždy se však snaží aplikovat na věci, které viděla, kritické myšlení a pochybnost o svém vlastním mentálním zdraví. Tato nejdůležitější skupina děl HPL prošla během jeho autorského života jistou proměnou, od naprostého nepochopení hlavní postavy až po opravdu kritický až vědecký přístup, který je typický právě pro Hory šílenství. Na tomto díle, které považuji za stěžejní pro tento svazek, je nejlépe vidět Lovecraftova transformace z mysticismu do vědy, protože původně nadpřirozené až mytologické bytosti posunul na konci svého života do "pouhých" mimozemských bytostí (téma zpracované už dříve, například v Šepotu ve tmě). Právě třetí skupina je ta, kvůli které si pamatujeme Lovecrafta a v čem spočívá jeho jedinečnost. Totiž v popisu zla jako entity daleko větší, mocnější a nepochopitelnější, než jak ji zobrazuje moderní dramatický horor.

potoo
19. června

Stín z času je moje nejoblíbenější Lovecraftova povídka vůbec. Myticky bohatá, hrůzně podivná, nečekaně vynalézavá, strukturou neobvyklá a přitom konzistentní. Stejně tak Stín nad Innsmouthem je Lovecraftův slizký TOP. O Horách šílenství už asi netřeba nic dodávat.
Pokud máte kapacitu jen na jedny Spisy, sáhl bych po těchto. Poznámky ve vydání opět skvělé.

smazenaryba
26. května

Viac ako spisovateľ pristane Lovecraftovi titul tvorca. Ba priam stvoriteľ. Stvoriteľ podivného sveta, ktorý keď raz objavíte, bude vás stále lákať k opätovným návratom. Jeho diela vám v hlave nezostanú ako literárne útvary, ale ako výlety do zapovedaných miest. Do miest, ktoré vás priťahujú napriek tomu, že viete, že vás tam čaká temnota priam neopísateľných rozmerov. Hrať sa pri Lovecraftovi na literárneho kritika je pošetilost podobná snahe vysvetliť dieťaťu, že technické aspekty jeho obľúbenej rozprávky sú nezvládnuté. Je to proste Lovecraft. Je ako obľúbené jedlo - môžete sa ho prejesť, ale z času na čas po ňom zatúžite znova. Ja už teraz poškuľujem po poličke a uvažujem, že čoskoro niečo z jeho kozmických hrôz opäť ochutnám.

Alvari
24. února

Nechápu, jak je možné, že jsem před dvěma roky vůbec přemýšlel, jestli si Sebrané spisy koupit či ne. Teď po jejich dočtení se mi to jeví jako "nepředstavitelná hrůza", protože bych přišel o takové skvělé čtení. Navíc je dle mého názoru obrovská škoda, že je stále v našich končinách Lovecraftova tvorba tak málo známá. A kdybych měl vybrat texty, které pro mě v tomto souboru nejvíce vyčnívaly? Je to těžké, protože mě bavily všechny, ale pokud bych měl opravdu vybírat, byl by to Stín z času, Stín nad Innsmouthem a samozřejmě V horách šílenství. A teď mě prosím omluvte, jdu si sehnat kopii Necronomiconu ;-).

Darknessfriend
19.12.2017

Vyborne a napínavé čtení asi nejlepší autorovy povidky zatim co sem četl doporučuji na dlouhé zimní večery.

Miro.slav
13.10.2017

Lovecraft je naozaj diabolsky vynikajúci autor! Škoda, že mu nebolo dopriate dožiť sa dlhšieho veku. Avšak odkaz, ktorý zanechal, ho robí nadčasovým (a možno aj nesmrteľným). Ďakujem za trojicu príbehov, ktoré sa nachádzajú aj v tomto výbere. Ktoré tri príbehy mám na mysli? Určite uhádnete aj sami: „Stín nad Innsmouthem“, „Stín z hlubin času“ a poeovská výprava „V horách šílenství“!

1. Innsmouth je rozhodne m(i)estom, kam by mohli cestovať seniorské či školské autobusy na zájazdy. Zážitok by bol určite zabezpečený a dokonca aj nejaká tá super fotka. Len či by prežili stretnutie s členmi ezoterického rádu Dagona a zlobu z temných hlbín mora.
2. Už Nietzche varoval pred prílišnou introspekciou a spoznávaním hĺbky svojej mysle. Doplatil na ňu hlavne Nathaniel W. Peaslee, hlavný hrdina, na ktorého dopadol tieň z času. A my tak máme možnosť putovať spolu s ním do hĺbok minulosti a spoznať desivé tajomstvá vzniku života na Zemi (dnes by sa to dalo považovať za konšpiračné bludy. Lovecraft však dokázal z toho vytvoriť mrazivý príbeh).
3. No a nakoniec, výprava do hôr. Samotná výprava do hôr sa nemusí vždy vyplatiť. Svoje o tom zistila expedícia Miskatonickej univerzity pod vedením Williama Dyera. Ich zážitky máte možnosť sledovať až do tých najposlednejších momentov. Kam sa hrabe hororový film „Vec“ z r. 1982! (Osobne ten horor milujem). Lovecraft nám tu naservíroval doslova exkurz do prehistórie, keď na mieste dnešnej Antarktídy ešte nebola ľadová pustina, ale rozvíjala sa tu „mimo“zemská civilizácia. Execlentné! Odporúčam.

FireOfFilth
19.09.2017

Pátá kniha z Lovecraftových spisů za mnou a musím říct pouze, "úžasná práce mistře"! Jsem velice rád, že jsem si tyto knihy pořídil a přečetl, protože do té doby jsem nevěděl o co přicházím, a jakože o hodně!
Takže obvyklý výčet nej:

V horách šílenství - dobrodružná novela, kdy se expedice miskatonické univerzity vydá na Antarktidu a objeví něco mimo lidské chápání. Kdo má rád dobrodružné příběhy, tak tohle si zamiluje. Kultovní záležitost.

Stín nad Innsmouthem - další velmi oblíbená povídka o městečku, ve kterém žijí obyvatelé, kteří mají velmi rádi vodní prostředí.

Věc na prahu - tato povídka má skvělý konec!

Stín z času - aneb jak mimozemšťané vyměňují své vědomí

Hodnocení 5* a ještě jednou klobouk dolů!

Liberi
06.08.2017

Robertpoch pode mnou má úplnou pravdu. Povídky si nejsou podobné. Snad bych jen dodal: číst román V horách šílenství je nezapomenutelný zážitek, který si nejednou zopakuji. Přijde mi totiž, že konkrétně v tomto příběhu je stále co nacházet, i kdybyste jej četli desetkrát... Já jej nyní přečetl podruhé a vzdudil ve mně ještě větší úctu k autorovi, než jakou jsem k němu oplýval dosud.

robertpoch
30.01.2017

Povídky se jenom zdají být dost podobné. Mistr vyžaduje ponoření a pak hodně záleží na vnímání detailů. Lovecraft je Mistr náznaků a to vyžaduje i stejně naladěného (nebo vyladěného) čtenáře.

pavlina8938
20.01.2017

Jsem ráda, že jsem knihu dočetla. Všechny povídky jsou dost podobné. Opravdu se mi líbila asi jen jedna...

rene6927
04.01.2017

Jsem ohromen. Po každé povídce z této knihy jsem si musel dávat pauzu abych to mohl vstřebat. To jak jsem byl neuvěřitelně pohlcen novelou, či povídkou "V horách šílenství" jsem byl přesvědčen že další povídky mě nemůžou tak dostat. Chyba lávky. Po přečtení "Stín nad Innsmouthem" jsem byl stejně fascinován jako u předešlého zázraku. A zase jsem si říkal že další mě tak nemůže odrovnat, a zase chyba lávky! "Sny v čarodějnickém domě" na mě měli stejný vliv jako předešlé povídky. A tak to šlo až do konce knihy. Brilantní, inteligentní, enormní počin H. P. Lovercrafta. Nemůžu ani říct která povídka se mi líbila nejvíc. Lovecraft se stal mým unikátem.

Israha
17.09.2016

Nejlepší Sebrané spisy a ideální začátek pro čtenáře, neznalého Lovecraftovy tvorby (fakt nedoporučuju číst tuhle pentalogii chronologicky, tento svazek je na seznámení s Lovecraftem zdaleka nejvhodnější). Jsou zde dvě krátké a snadno zaměnitelné povídky, a dále pak šest nádherně děsivých literárních skvostů z dob ke konci Mistrova života, kdy byl v nejlepší spisovatelské formě. Notoricky známá a profláklá novela V horách šílenství mě možná jako jediná lehce zklamala (není dokonalá, jen ohromně dobrá, byl na mě trochu moc asi dvacetistránkový rozvláčný popis jisté lokality). Vedle toho se zde pak nachází také dle mého názoru úplně nejzdařilejší Lovecraftovo dílo vůbec, geniální Stín nad Innsmouthem.

Top 3 povídky: Stín nad Innsmouthem, Přízrak temnoty, Sny v čarodějnickém domě

Další povídky, stojící za zmínku: zbytek, vyjma Knihy a Ďábelského kněze

geimz
01.02.2016

Je jednoznačne zaujímavé sledovať pekne chronologicky vývoj Lovecraftovej tvorby, od prvotných krátkych hororových poviedok až po novely typu V horách šílenství alebo Stín z času. Jednak je tu vidieť istý posun v literárnej kvalite, ale tiež aj posun od mystického, snového hororu smerom k sci-fi hororu. Moja naobľúbenejšia poviedka z tejto zbierky je však nervydrásajúci Stín nad Innsmouthem, pretože nie je natoľko dlhá, ako niektoré iné, a tým pádom úderná a dostatočne mrazivá. Pokiaľ by som však mal z celej jeho tvorby vybrať jednu, ktorú si zapamätám snáď nadosmrti, nebude to ani Volání Cthulhu alebo V horách šílenství, ale Šepot v temnotách. Ten mi ostane vypálený v hlave ešte poriadne dlho.

Eicherik
26.08.2015

Ve výčtu povídek zde chybí "Stín z času".

Iluvatar
15.08.2015

V horách šílenství je jednoznačně nejlepší práce z této sbírky. Četl jsem i kritiku na "zbytečnou" obsáhlost díla. Podle mě bylo rozepsané skvěle a obsáhlost jenom zdokonalovala napětí. Co se týče ostatních povídek z této série, tak ty také patří mezi ty kvalitnější z kuchyně pana Lovecrafta, alespoň dle mého názoru.

Rawen616
19.07.2015

Tak poslední část mistrova díla je úspěšně za mnou a mohu říct, že to byla skvělá výprava do hlubin jeho choré mysli. Plně se ztotožňuji s tvrzením které zazní v doslovu knihy, že Lovecraftovo dílo je silně infekční. Svět a představy se kterými přišel se vám prostě dostanou pod kůži a budete sami jeho mýtus rozvíjet v myšlenkách a někdo možná i v umělecké činnosti. Ostatně činí tak nespočet spisovatelů, malířů a hudebníků. Jakoby se mu povedlo skutečně objevit něco z naší minulosti, co máme všichni v genech. Jakousi obavu či vrozenou ale hluboko ukrytou znalost podstaty světa a osudu lidstva, které se obáváme ale zároveň se jí necháváme unášet. Každopádně Lovecraftův dopad na kulturu 20. a 21. století je pozoruhodně obrovský a můžeme za něj být jen rádi.
Co se týče povídek v tomto svazku, opět tu máme kvalitní sestavu. Na špici je samozřejmě kultovní Stín nad Innsmouthem, který má atmosféru na rozdávání a pasáž s útěkem je opravdu napínavá. V horách šílenství je další často citovaná klasika. Její antarktická atmosféra nejednou připomene neméně kultovní filmový horror The Thing. Věc na prahu a Sny v čarodějném domě jsou taktéž kvalitně vystavěné příběhy. Titulní Stín z času je nejdelší a zaujal mne až ke konci. Podobně jako už několikrát tam totiž Lovecraft rozjel to, co mu vážně jde - popis hrdinovy výpravy někam, kam rozhodně není radno lézt a následný útěk/hon s něčím nepopsatelným v patách. Ostatně i finální Přízrak z temnoty operuje s podobnou myšlenkou a taktéž se mi velice líbil.
Jsem opravdu rád, že jsem četl a vlastním celé Lovecraftovo dílo.

marvan00
10.07.2015

Lovecraftova imaginace je úžasná, jeho způsob psaní už méně. Je místy až příliš rozvláčný a mnohomluvný, evidentně čerpal z povídek svého oblíbence E.A. Poa i stylově. A ano, Poe byl bezpochyby skvělý básník, ale zdaleka ne tak zdatný povídkář, jeho povídky vynikají imaginací, nikoli prozaickými schopnostmi. Ovšem v konstruování plížívé hrůzy je Lovecraft mistr nad mistry. Povídka Stín nad Innsmouthem je pro mě vůbec ten nejuhrančivější Lovecraftův text.

Makrela Liška
24.11.2014

Po předchozích svazcích už sem byla upřímně unavená Lovecraftovými clasickými klišé a poslední povídku mám odloženou na období, kdy si od něj zase na chvilku odpočinu. Každopádně sem se pobavila i tak a zas spatřila trochu víc z jeho mystického světa, za což sem velmi vděčná

JohnMiller
19.08.2014

Záverečná časť kompletných prác hororového, mága menom Howard Phillips Lovecraft , pokračuje v rovnakom nastolenom, tempe ako predošlé dve knihy. Spisovateľ mení v hrôzostrašných víziách vesmírnu minulosť miliónov rokov. Pohráva sa s myšlienkou že pred ľuďmi vládli na zemi aj iné inteligentné mimozemské tvory ako iba Cthulhu. U nás asi najznámejšia novela od tohoto tvorcu, V Horách šialenstva, otvára túto publikáciu. Je to zaujímavé čítanie a Lovecraftovské ako bič ale nech je to hocijako strašidelné, je to až príliš rozťahané a strach ktorý mi naháňal sa často vytrácal keďže ja nie som čitateľ ktorý by dal na jedno posedenie 100 strán. Kratší Lovecraft sa mi zdá byť údernejší. Veľmi ma zaujal napríklad Stín nad Innsmouthem ktorý radím k vrcholom jeho tvorby.. Takisto ako aj Sny v čarodějnickém domě. Celok ma však sklamal titulní príbeh Stín z Času.. Bolo to niečo podobné ako Charles Dexter Ward ale nudilo ma to ako by tu už Lovecraft mlel s posledného. Tak či onak s celou sériou som nesmierne spokojný. čítalo sa mi to jedna radosť. Postupne som si Loverafta dávkoval dobré štyri roky. A verte mi, boli to temné roky. Záverečný doslov to nádherne zakončil.

Kapis
10.01.2014

Tak a konečně mám Lovecrafta komplet a chronologicky. Jde na tom vidět vývoj jeho tvorby, kdy je největší děs už vždy usídlen před věky na naší planetě, z které nepochází. Hory Šílenství jsem četl už potřetí a konečně jsem si to vychutnal do všech děsivých podrobností a nesvatých detailů. Především díky populárně-osvětovým pořadům o geologii - jako děcku mi fakt "horotvorné procesy", "tektonické posuvy" a ani časové údaje miliónů let nenavozovaly atmosféru takového stáří a nepopsatelné hrůzy, až teď - navíc je to prý rozšířený a opravený překlad, takže v této nejkompletnější verzi to vyšlo úplně poprvé. Je s podivem jaké hluboké znalosti z různých a nesouvisejících vědních oborů Lovecraft evidentně měl.

Lovecraft používá svou signifikantní techniku - pointa, vyvrcholení, ukončení přijde buď skoro na začátku nebo daleko před koncem a hlavní hrdina pak pomalu, neochotně, ale s neodbytným puzením a s nutkáním pomoci ostatním, vyjeví všechny hrůzné detaily toho, co za kosmický děs zažil. Nevím, jestli je to překladem, ale v tomto posledním svazku není používáno mé oblíbené lovecraftovské "blasfemicky" ale "rouhavě".

Hory šílenství jsou fakt úžasný román. V dalších povídkách lze vidět, jak Lovecraft začíná stmelovat svou mytologii a propojovat více a více jednotlivé postavy a příhody v povídkách. Je velká škoda, že jich ještě ze dvacet, třicet nenapsal, jejich kvalita by šla určitě ještě výše a Lovecraftofilové by si mohli s rukama v trenkách rozšiřovat svou encyklopedii a vývojové diagramy a já si mohl užít romantické, veselé a bezstarostné příběhy z naivně líbezného okolí Arkamu, Kingsportu a Innsmouthu.

Dalšími dvěma vrcholy v této knize, jsou nepochybně Stín nad Innsmouthem, u které jsem skoro nedýchal jak byla napínavá, popisná a atmosférická a naprosto fantastická povídka Věc na prahu, propojená s Innsmouthem, u kterých přehonal HPL sám sebe i svůj styl psaní, když už pár stránek před koncem byla zdánlivá pointa venku a ono nakonec s posledními slovy přišlo finální zdrcující ukončení, HPL si nechal nečekaně ten největší zvrat na samotný konec, až mě z toho zamrazilo. U obou povídek.

Přízrak z temnoty taky úžasná záležitost, Stín z času zůstal až za těmito kousky a nakonci jsou pak Sny v čarodějném domě, které mě oslovily nejméně, ale louskal jsem je se zatajeným dechem taky.

NO PROSTĚ BOMBA!!!! Já chci ještě!!!!!

RaptoR
21.11.2013

Konečně mám přečtené kompletní dílo Lovecrafta :) A jedním slovem; dokonalost!

Muflonius
29.10.2013

Poslední díl sebraných spisů se mi dostal do rukou jako první. Lovecraftův děs neidentifikovatelného nebo naprosto cizího rozměru ve mně dokáže probudit nejtemnější představy. Pohlcen temnotou jsem dočetl poslední stránky. Samozřejmě nechybí Necronomicon. Je originální a je neuvěřitelné jak dokže zaplést děj se všemi těmi podrobnostmi. MIlovníci hrůzy a hororu směle, tato kniha je pro vás.