Stín z času

Příběhy a střípky z let 1931 - 1935 Čtvrtým svazkem Stín z času se v nakladatelství Plus uzavírá souborné vydání beletristických spisů jednoho ze zakladatelů moderní fantastické prózy H. P. Lovecrafta. Kniha obsahuje rozsáhlý román V horách šílenství a po něm následují významné povídky z posledního období, mimo jiné Stín nad Innsmouthem, Věc na prahu či Stín z času. Na prahu čtyřicítky se Lovecraftův život uklidnil a projasnil, přestože i nadále žil ve značné chudobě. Jako fascinující osobnost přetrvává ve svém díle dodnes....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175974/stin-z-casu-qUE-175974.jpg 4.6198

Sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta 5.

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Plus

Kniha Stín z času

Juraj.

Už tu ale fakt do očí bije "logika" hlavného hrdinu známa aj z mnohých filmových hororov: neexistuje nič príťažlivejšie pre osamelú a bezbrannú ženu, než temný chrapot z podzemnej krypty. No hurá, idem to preskúmať...

666Jitka
05.10.2019

Celý soubor spisů HPL je skvost. chronologicky řazené povídky svědčí o tom, jak se jeden z mistrů tohoto žánru vyvíjí. Jeho celou tvorbu mám velice ráda ... Dalším velkým + je, že knihu doprovází ilustrace Františka Štorma.

KubaHanzelin
25.07.2019

Tak a tímto komentářem uzavírám své setkání s Lovecraftem, rozhodně jsem si rozříšil literární obzory.
Vše co bych k těmto souborům povídek chtěl říct jsem již napsal u předchozích knih a tak jen zmíním mou oblíbenou povídku z tohoto souboru a tou je Věc na prahu, od té jsem opravdu nemohl odtrhnout oči

rutto45
16.07.2019

Solídne rozlúčenie s Lovecraftovými spismy, s jednou skvostnou zbierkou, ktorá nemá obdoby. Klobúk dole majstre a vrelá vďaka za príjemné zimomriavky.
P. S. Vďaka tvorcom za skompletizovanie a vytvorenie tohto Lovecraftovho Opusu magnum.

B4LU
14.07.2019

Důstojné zakončení Lovecraftových spisů. Sbírka naštěstí stále neobsahuje snové příběhy a namísto toho se drží místy SF, místy hororových témat. Nesporně zajímavý je Lovecraftův lehký odklon od původního vyobrazení Prastarých jako nelidských šílených monster směrem k docela úctyhodným tvorům (Stín z času, V horách šílenství). Nezbývá než spekulovat, kam by svou tvorbu posunul později, kdyby k tomu měl dost času.

lampernaqui
22.04.2019

Poslední kousek skládačky. Poslední léta spisovatele, kterého jsem si zamiloval s první mnou přečtenou povídkou (Bezejmenné město). Zde najdeme jeho nejslavnější dílo, V horách šílenství, které bych na jednu stranu chtěl vidět zfilmované, ale na druhou bych se toho bál. Potom jedna z mých nejoblíbenějších povídek Stín nad Innsmouthem - útěk z hotelu nikdy nebyl tak napínavý. Nemůžu zapomenout na další skvělé kousky jako Věc na prahu či Sny v čarodějnickém domě. Prostě chcete začít s Lovecraftem? Klidně můžete s touto knihou. Po letech stále neskutečně atmosferické.

danny_21
02.01.2019

Jedna z těch nejpovedenějších sbírek Lovecraftových povídek, nejvíc se líbily Stín nad Innsmouthem, Věc na prahu a V horách šílenství - 60 %

Lector
27.12.2018

Před koncem starého roku jsem se stihl vypořádat s jedním čtenářským dluhem. V duchu mé poslední věty komentáře k předchozímu svazku spisů uběhly téměř tři roky, než jsem sebral odhodlání dočíst tuto sérii HPL. Nebylo to na škodu.
K páté knize jsem zasedl „odpočat“, abych zabránil „syndromu přesycení“ šablonovitou tvorbou autora, ale i v tomto případě jsem si dávkoval povídky postupně (od srpna) a prokládal je jinou četbou. Doporučuji to všem, kterým se rychle přejí dobrá polévka, když její plný hrnec. Upřímně řečeno, ten hrnec byl opravdu plný a šlo mi to pomalu.
Ale ke knize. Lovecraft opět trochu vyzrál. Patrné je to hned na první povídce - novele. „Hory šílenství“ jsou sepsány tak, že mají charakter ucelené mytologie a svým způsobem racionálně osvětlují původ „Starých“. Lovecraft se inspiroval hned několika novinkami ze světa vědy a tak příběh ztrácí čistě mystický ráz a nabývá charakteru, který se spíše blíží sci-fi, jak ji vnímáme dnes. Podobný pocit mám i z jiných textů. Tuto povídku spolu se „Stínem nad Innsmoutem“ a „Stínem z času“ považuji z této sbírky asi za nejpovedenější.
V celé sbírce je vidět, že se autor zaobíral moderními vědami a jejich teoriemi a vytvořil si v nich velmi slušný přehled, takže se v jeho díle setkáme s deskovou tektonikou i teorií relativity.
Bohužel se však neuměl osvobodit od stereotypní konstrukce příběhu a velmi podobných popisů svých fantaskních světů.
Jsem rád, že jsem měl možnost se takto průřezově seznámit s Lovecraftovou tvorbou, která ovlivnila mnoho jeho současníků i následovníků.

Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky
Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky