Predator3313 Predator3313 komentáře u knih

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Po Řbitovu zvírátek jsem si řekl, že od Kinga už číst nebudu, takže jsem byl dost překvapen, když jsem zjistil že Bachman je jeho pseudonym a řekl jsem si, že to zkusím.
A rozhodně to za to stálo.
První 3/4 knihy mě chytly opravdu hodně a hltal jsem každou stránku.
poslední 1/4 už tak dobrá nebyla, přišla mi nelogická a uspěchaná.
Dávám 4* ale je to spíš na 3,5.

05.06.2023 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Rozhodně nejlepší díl.
Perfektní zakončení celé série.
A co oceňuji, že prakticky vše důležité bylo vysvětleno.

01.06.2023 5 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Moc se mi do knihy nechtělo.
Obával jsem se, že to bude až moc "fantasmagořina"
No a myslím, že jsem se tak nějak trefil :)
Nebylo to špatné, ale až moc na hlavu.
Řeší se zde, že drobný zásah ovlivní celý svět ( kvůli poškozenému autu nebude za 100 let válka) ale na druhou stránku probíhají obchody mezi jednotlivými stoletími?
No každopádně konec to docela zachránil, takže dám 4*, jinak to bylo spíš na slabší 3*

31.05.2023 4 z 5

Kalibán Kalibán Isaac Asimov

Dokud jsem si nepřečetl zdejší komentáře, považoval jsem Kalibána za jednu z nejlepších Asimovových knih. Prý ji napsal výhradně Allen. Takže to poupravím a je to jedna z nejlepších knih co jsem četl o robotech.
Hodně akce, žádné hluboké zamýšlení nad třemi zákony, ale přesto skvěle vystihnuté hlavní problémy třech zákonů a především perfektní pohled na "degradaci" vysídlenců.
prostě 5*

31.05.2023 5 z 5

Bylo to dobré pokračování.
Musím ocenit, že stejně jako v minulém dílu tady bylo docela dost vtipných momentů ( především Křiklan byl v tomto ohledu hodně povedený)
Jinak se mi především líbily části, kdy Harry objevoval Tomův život a postupně se dopátral k Viteálům.

22.05.2023 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Nebylo to tak špatné, jak jsem se bál.
Nebylo to tak dobré, jak jsem doufal.
Taktéž mi to už připadalo trochu nadstavené, ale to nebylo to nejhorší.
Problém jsem měl s Alicí. Ta pro mě byla vždy hlavní zabiják celé série. Ženská, co s nožem v ruce dokázala zlikvidovat nepřátelské komando dříve, než si vůbec někdo všiml, že se něco děje... proti tomu, mi tady připadala....slabá.
Napřed zbytečně zabíjí lidi v Praze, pak se třepe před kravaťákama, nakonec stačí 2 chlapy aby s ni udělali otrokyni, než uteče..... Jako ano, bylo to víc reálné. Ale Kotletu asi nikdo nečte, kvůli reálným schopnostem hlavních hrdinů.
Představoval jsem si, jak aspoň na konci knihy podřezává každého, kdo ji ukřivdil.
Že radní v Praze nacházejí své kolegy nabodnuté na kůl a zbytek svých krátkých životů se třesou strachy před každým stínem....
no, a teda ono celkem nic :D

Ale jinak jo, pořád se to četlo dobře, nebyla to žádná hrůza. Ale byl tam prostor pro nějaké větší terno.

25.04.2023 4 z 5

Roboti a impérium Roboti a impérium Isaac Asimov

Pro mě neočekávaně jasně nelepší díl série.
Nakonec se asi potvrdilo, že mi Eliáš prostě nesedl a když nebyl v ději přítomen bylo to lepší.
Po třetím dílu jsem se obával, ale opravdu skvělá kniha o osudu lidstva a nultém zákonu, o kterém jsem do teď neměl ani tušení.

10.04.2023 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Osobně mám raději ucelený dej než jednotlivé povídky, ale tady to asi nebylo na škodu.
Aspoň byla možnost poznat další města které Gerald navštívil a taky další příšery.
Každopádně se mi ale líbilo, že ne vždy to ukončilo sekáním pařátu a hlav. Jako třeba povídka o ddoplerovi který má extra čich na dobré obchody
Nejvic trpím u povídek kde je yennefer, protože to je opravdu extrémně protivna postava a čím méně se tam objevuje, tím lépe....

10.04.2023 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Velmi dobré pokračování, které přímo navazuje na první knihu.
Musím říct, že jsem byl zvědavý, jestli autorka dokáže udržet úroveň...a udržela!
První díl se mi líbil víc, ale je to spíš tím dějem, který je mi blíž. Městské intriky mě moc nelákaly, ale nakonec to bylo dobré a hodně zábavné.
Celou knihu jsem čekal, co zase Kaz vymyslel a ten konec, to byla lahůdka.

29.03.2023 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Knihu mi vnutila manželka se slovy "to se ti bude určitě líbit".... a překvapivě měla pravdu.
Byl jsem trochu skeptický, protože jsem se obával, že hlavní linie příběhu bude nějaká romantika, což se naštěstí nepotvrdilo.
Nakonec s toho bylo opravdu dobré čtení.
Výběr postav s jejich povahovými vlastnostmi je hodně dobrý.... tedy asi tak dobrý jako sud střelného prachu u táboráku....člověk jenom čeká, kdy to bouchne :D
Jen teda ten konec mi přišel trochu laciný. Mora bojovala dle mých očekávání, ale že by Kaz vlezl tak snadno to takové situace mi moc nesedělo.
Tak či onak, jasných 5* a jdu na další díl

17.03.2023 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Zdařilé pokračování o Harrym.
u filmů nepatří tento díl zrovna k mým oblíbeným, tak jsem byl zvědavý co kniha.
No nebylo to špatné. Hodně se mi líbilo, že Fred a Goerge měli hodně prostoru a dost podrobně byly popsány začátky jejich podnikaní :) to dodalo knize na zábavnosti.
Naopak proti filmu jsem si nemohl zvyknout na to, že Harry je často dost protivný a náladový... jasně, je mu 16, puberta, pořád ho chce někdo zabít...takže to dává smysl, ale nějak mi to vadilo.
Taky jsem rád, že konec kdy dojde na souboje na ministerstvu byly dost akční a skoro nikdo s nich nevyvázl bez šrámů.

17.03.2023 5 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Trochu jsem se obával, že dlouhé období mezi napsáním druhého a třetího dílu bude mít vliv na kvalitu díla a bohužel myslím že to tak dopadlo.
Celkově kniha nebyla špatná a myšlenky byly dobré. Téma kolonizace se mi líbilo.
Bohužel se mi zdálo, že Asimov nevěděl jak začít takže začátek je vlastně kopie předchozích dílů. Problematika 3 zákonů robotiky je jasným hlavním tématem knihy, nicméně kdyby se ty debaty zkrátili o 100 stran, asi by to knize prospělo.
Takže porad kvalitní kniha nicméně zábavná výrazně méně než předchozí díly a mám trochu obavy z posledního dílu

05.03.2023 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Jako doplnění podvědomí o světě HP to není špatné. Nicméně bajky mi přišly opravdu extra krátké. Kdyby nebylo komentářů od Brumbála, tak samotné bajky jsou čtení na několik desítek minut.
Takže nebylo to špatné, ale trochu jsem doufal ve víc. Hlavně příběh 3 bratří, který je důležitý pro děj knih a filmů jsem doufal, že bude trochu rozvedený.

11.02.2023 4 z 5

Nahé slunce Nahé slunce Isaac Asimov

Dá se říct, že vše co mi v prvním díle chybělo, tady už bylo.
Sice mi Eliáš pořád není nějak extra sympatický, nicméně se konečně chová jako detektiv. Nerozhazuje nepotvrzené teorie na všechny strany, ale postupně sbírá střípky informací, až mu vykreslí celou skutečnost.
Kombinace psychiky Solarianů a pozemšťana je velmi povedená a vytváří zajímavé situace. Když se k tomu přidá robot s Aurory a vrah, který nehodlá skončit u jedné vraždy, tak ve výsledku je to bezva jízda :)

07.02.2023 5 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Mě osobně se nejvíc ze všeho líbí popis života v ocelových jeskyních. V tom je Asimov silný a proto ho mám rád.
Samotný nápad na detektivku je taky super, i když detektivky běžné nečtu.
Bohužel hlavní hrdina mi připadá spíš jako nějaký pochůzkář než zkušený detektiv kategorie C5.
Prakticky bez důkazů háže obvinění na jednu i na druhou stranu. Trochu se to změní na konci ale mohlo to být trochu lepší.
Jinak celkový dojem jen super a těším se na další díl.

04.02.2023 5 z 5

Famfrpál v průběhu věků Famfrpál v průběhu věků Kennilworthy Whisp (p)

První kniha kterou jsem četl z Bradavické knihovny a musím přiznat, že jsem byl příjemné překvapení. Bylo to docela zábavné, nicméně k tomu asi přispělo poměrně málo stran.
Bohužel to ale nic nezměnilo na mém názoru, že famfrpál je docela nelogicky vymyšlená hra, kdy prakticky většina zápasu je jen o čekání, kdo chytí zlatonku.
PS: ale vysvětlení jak vlastně vznikla zlatonka je superní

04.02.2023 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Za mě úplně super.
Konečně jsem se dostal ke knize která je výrazně podrobnější než film, na což jsem se celou dobu těšil.
Především skřítci se tady konečně objevují ve velkém a mě osobně se líbí hlavně Hagrid, který stále učí a tím vzniká možnost popisovat další nové a děsivé potvory, což je můj šálek čaje.
Velký význam je taky kladen na vliv denního věštce. Který dokáže obrovsky měnit náladu v kouzelnickém světě.... Jinak řečeno, hlavně to dává velkou moc Ritė Holoubkové, která se pustí do Hermiony, což ale možná nebyl zas tak dobrý nápad ...

04.02.2023 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

(SPOILER) No, takže poslední díl.... byl dobrý.
Ale doufal jsem ještě v něco trošku lepšího.
Čekal jsem, že Nimbus využije Zvon a tím Tonisty v něčem trochu akčnějším, než to bylo.
Trochu mě mrzí, že Rowan už kapituloval. A pro Goddarda jsem si představoval taky trochu víc VIP konec. A konev Rowana a Citry....taky nic moc :D
A ano, taky mě otravoval/a Kapitán/ka která měnila pohlaví podle počasí :D

Nicméně,
celkově vymyšlené dobře. Libil se mi vztah Nimbuse a Zvonu. Nenápadné signály a odpovědi, aby neporušil pravidlo se smrtkama.
Jsem rád že Faraday našel co hledal, a vymyšlená pojistka smrtek mě taky potěšila.
Takže docela důstojné zakončení série, ale rozhodně nejslabší díl.

20.01.2023 4 z 5

Ohrožení Ohrožení Margaret Peterson Haddix

Tak tohle bylo opravdu utrpení.
Jediný důvod, proč jsem vydržel až do konce byl zvědavost, jestli to aspoň nějak skončí ....neskončilo.
první 2/3 knihy byly prakticky úplně o ničem, děti uvažují, co mohou nebo nemohou dělat v minulosti.
Pak se konečně něco začalo dít a byla tam šance tuto sérii ukončit ne úplně tragicky.
Bohužel tato šance nebyla využita.
PS: Podle toho, že se ve 3 knihách vyřešila minulost jen 2 dětí ( z 36ti), autorka pravděpodobně plánovala asi nějakých 30-40 dalších knih? :D

20.01.2023 1 z 5

Lexikon užitkových rostlin Lexikon užitkových rostlin Gunter Steinbach

Velice příjemné překvapení.
Kniha docela podrobně popisuje jednotlivé druhy zeleniny, bylin i ovoce.
Oceňuji především informace o tom s kterými plodinami je dobré co pěstovat a taky po čem pěstovat. Takto sepsáno u většiny druhů zeleniny jsem to zatím ještě v žádné knize neviděl.

20.01.2023 5 z 5