Roboti a impérium

Lidstvo stojí znovu na rozcestí. Od doby, kdy Elijáš Baley vyřešil případ „vraždy” humanoidního robota Paneela, pomohl doktoru Fastolfovi zvítězit ve volbách na Auroře a tak umožnil Zemi osídlit nové světy, uplynula dvě století. Draví a rychle sílící pozemšťané vtrhli do vesmíru a Vnější světy pomalu přicházejí o svou sílu a převahu nad Zemí. Mohou ještě zvrátit rovnováhu sil – tím, že Zemi úplně zničí. Vesmířanka Gladia a roboti Daneel a Giskard jsou vrženi do víru událostí, které začínají krystalizovat v osudový konflikt, na jehož výsledku závisí celá budoucí existence lidstva. Jak se konflikt vyostřuje, jednají Giskard a Daneel po svém. Postupně analyzují nadcházející krizi, především se však snaží aplikovat První zákon robotiky na celé lidstvo a definovat tak Nultý zákon. Tím by se jim totiž usnadnila jejich úloha, jíž je samozřejmě ochrana všech lidských bytostí. Boj o bytí či nebytí budoucího Galaktického Impéria může začít....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134727/big_roboti-a-imperium-134727.jpg 4.7222

Romány o robotech 4.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo, Triton

Robots and Empire, 1985

Kniha Roboti a impérium

hetzerjoke

Je až neuvěřitelné, jak silný příběh s mnoha dějovými zvraty, funkčími postavami a propracovaným world buildingem dokázal Asimov ve své závěrečné kapitole série o robotech vystavět na celkem jednoduché, elementární zápletce. Zatímco předchozí tři díly byly přes všechen svůj Sci-fi přesah a politicko-technokratické úvahy přeci jen detektivkami, Roboti a impérium fungují na dost rozdílném principu a svou kompozicí se už přibližují tradičnímu Asimovovu formátu "Space opera", jakého použil při navazující sérii Nadace.
Jazykovou stránku a techniku psaní (které nicméně autor rozhodně neodbývá) zatlačuje do pozadí fantasticky pojatá dějová linka, možná občas příliš větvená, zato však směřující k přímočaré a jasné pointě, nad kterou je třeba se zamyslet.
Z postav (mezi kterými světe div se vůbec není znát mezera po zemřelém Elijášovi) musím vypíchnout především kapitána D.G., jehož osadnický, světácký a trochu dobrodružný charakter se autorovi podařilo výborně prodat. Je příjemné vidět, že ten samý člověk, který dokáže napsat dialog pro dva roboty, bavící se vždy strojově logicky a suše, je schopný stvořit i ryze lidské persony, jejihž motivace, skutky i pocity jsou naprosto uvěřitelné. Smekám.
Jednu hvězdu strhávám jen proto, poněvadž jsem se cca uprostřed knihy (možná vlastní vinou) vysmekl z děje a měl jsem pocit, že dochází k samoúčelnému natahování stránkového rozsahu.

Rilian
22.04.2021

Skvělé zakončení série o robotech. Strukturou se jedná o klasického Asimova. Malý námět - velký příběh. Děj je prokládán dlouhými rozmluvami a filosofováním o budoucnosti lidstva. Stejně jako v předchozích dílech se zápletka točí kolem nebezpečí degenerace lidstva, která probíhá na pozadí sporu mezi osadníky a vesmířany. Zatímco vesmířané degenerují kvůli přílišnému pohodlí a závislosti na robotech, osadníci mohou následovat stejný osud, protože nezdravě lpí na své domovské planetě. Závěr se hodně podobá konci série o Nadaci. Hlavní postavy jsou nuceny opustit nebo dokonce zničit to, co sami bránili a kdysi věřili. To vše pro dobro a budoucnost lidstva, která v průběhu dějin závisí na odlišných faktorech - nejprve je to Země, posléze Galaktická říše, posléze Nadace a nakonce Gaia.

zelda7
17.03.2021

Z celé série o Eliáši Baleym a Daneelovi byl tento díl nejlepší.

bukiet
11.12.2020

Uběhla dvě staletí od posledního setkání Baleyho a paní Gladie. Fastolfeův a Baleyho plán se uskutečňuje. Pozemšťané překonali svůj odpor k vesmírnému prostoru tak dalece, že v osidlování vesmíru vesmířany dohnali a začali předhánět. Padesátka vesmířanských světů se naopak ocitá v krizi, umocněné zjištěním, že jeden z padesáti světů zaniknul. To se nepřátelům Země moc nelíbí a vymyslí zhoubný plán. Ale naštěstí jsou zde dva slavní roboti, kteří do politického děje zasáhnou a posunou lidstvo dál k vytvoření pozemšťanského Galaktického impéria.
Poslední Asimovův román o robotech ukončuje sérii o robotech a uvozuje střední část jeho univerza, sérii o říši. V kontextu k předešlým třem značně jednoduchým románům jde o komplexní příběh, v němž se ukončují všechny důležité motivy z dřívějška, ale přesto také zůstávají některé záhady nevyřešeny. Přestože je to závěr série o robotech v univerzu má ještě své místo Kalibanova trilogie od MacBridea Allena.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)

druzickaster
30.03.2020

Poslední díl série, tentokráte už bez Eliáše, ale jeho potomstvo jménu Baley určitě ostudu neudělá. Líbí se mi paralela s námořními objeviteli ve stylu Kryštofa Kolomba. Giskard a Daneel jsou čím dál tím víc ve formě, tuto verzi už bych si asi dokázal představit jako kamarády :) Myslím, že se jedná velmi slušné zakončení sétie i s malými vrátky pro pokračování, ale bohužel...

VladimirTetur
27.03.2020

Super! Naprosto skvělé, inteligentní završení série a dokonalé propojení s příběhem Nadace. Velmi nadlimitní psaní, bez zbytečných grafomanských keců, bohatý a svižný příběh, skvělé profily postav. Pokud tuhle knihu Asimov ve své poslední biografii zmínil jen okrajově, a jako příklad vrcholného díla psaného v nadlimitní fázi spisovatelských schopností spíše zmiňoval knihu "Ani sami bohové" (na kterou se chystám v zápětí), jsem si jistý, že tahle kniha má k tomu zatraceně blízko. Pro nejlepší čtenářský zážitek rozhodně doporučuju se prokousat nejdříve Nadací a předešlými díly Robotí série a tuhle knihu zařadit na samý konec.

AnoMANder
22.11.2019

Myslím, že nejlepší díl ze série o robotech. Svižný děj, zvraty, výborná zápletka. Asimovovi se povedlo výborně vykreslit nevýhody dlouhého "nudného" života Vesmířanů v protikladu s krátkým, ale plným životem pozemských osadníků.
Postava Gladie je pojítkem mezi Vesmířany a Pozemšťany ukazuje,že lidé z různých poměrů, civilizací se mohou změnit a najít k sobě cestu.
Je dovršena provázanost s Nadací (Daneel, Giskardovi schopnosti)

smazenaryba
20.08.2019

Funkčný a perfektne premyslený sci-fi triler, ktorý do bodky ťaží zo všetkého, čo autor vybudoval v prvých troch dieloch série. Z tohto pohľadu si ťažko priať lepšie zavŕšenie.

Eliáš Baley je síce už stošesťdesiat rokov mŕtvy, no jeho tieň žije ďalej. Stala sa z neho mýtická, priam prorocká postava, ktorá svojimi činmi a myšlienkami hlboko ovplyvnila správanie mnohých individuí a tým aj vývoj v galaxii, kde sa rozličné frakcie ľudstva dostávajú do vyhroteného, kľúčového okamihu. Roboti a impérium je jednoznačne najdynamickejším a na udalosti najbohatším dielom. Prostredia sa rýchlo menia, plány sa kujú a ako inak, nechýba aj detektívny aspekt, ktorý pomalu odhaľuje a spája súvislosti až do prekvapivého (a podareného!) finále.

Asimov bol nielen fantasta ale aj veľký romantik a i keď niektoré scény môžu pôsobiť ako z červenej knižnice, k jeho románom to patrí. Azda aj preto sú také obľúbené. A jedna takáto romantická myšlienka, dalo by sa povedať ústredná, sa mi veľmi páčila. Dlhovekosť, nie je všetko. A preto aj jedna z postáv, dlhoveká vesmíranka, začína skutočne žiť, až keď jej zostáva už len čas obyčajného pozemského života. Keď sa zbavila svojej dekadentnosti, ochranných rukavíc, nosných filtrov, chronického strachu zo všetkého cudzieho a začala žiť možno menej pohodlný, bezpečný no o to aktívnejší život. A tak sa vrátila z cesty úpadku na cestu pokroku. A prečo popri tom nezbaliť drsniackeho osadníka s neodolateľným plnofúzom ha!