Pistácie Pistácie komentáře u knih

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

Opět se mi potvrdilo to, že literatuře pro mládež se nemusím nutně vyhýbat, i navzory, že už dávno nejsem cílovka. Velmi čtivý a skvěle napsaný příběh o tématu transgenderu, o kterém se toho asi prozatím z beletrie moc nenapsalo . Moc mě zaujalo to, že příběh nebyl vyprávěn z pohledu kluka, který se měnil v dívku, ale naopak z pohledu člověka, který ho nejvíc znal a který s ním vyrůstal - jeho bráchy. Rozhodně mě baví číst o tématech, který by byla dříve tabu, ale dnes se lidé nebojí o nich psát, ale hlavně se nebojí veřejně přiznávat, že jsou odlišní, než jak si je společnost představuje. A my čtenáři máme aspoň okrajově možnost zabřednout do toho, jak obtížné může být vyrůstat jako někdo jiný a jak složité je, když vás nechce přijmout nejen širší okolí, ale především vlastní rodina. Díky za tuto knihu.

19.05.2020 5 z 5

Sedm principů spokojeného manželství Sedm principů spokojeného manželství John Gottman

Tuto knihu jsem původně koupila pro svého budoucího manžela (upozorňuji, že ji sám chtěl). :D Ale pak mi to nedalo, a také jsem se do ní začetla. Opět se mi potvrdilo, že i odborná knížka může být velmi čtivá. Líbilo se mi odkazování na příběhy různých párů, takže jako čtenář jsem si vše mohla ihned představit v praxi. Je vidět, že o tématu lásky, manželství, rozvodů i rodičovství se dá psát do nekonečna a nikdy to nebude vyčerpané. Je to stále aktuální, je to kolem nás. My si to žijeme. Dozvěděla jsem se spoustu nových a zajímavých věcí. A ujišťuji vás, že plnění úkolů z knihy není nuda, naopak se s partnerem nasmějete a dozvíte se o sobě navzájem spoustu nového. :)

06.05.2020 5 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Navzdory tomu, že je to delší a náročný text, četlo se to dobře. Opravdu poutavý příběh, který mě vtáhl do děje už první větou. Myslím, že jsem podobný román nikdy nečetla. Jsem ráda, že se mi dostal do rukou. Dala jsem si s tímto příběhem na čas, četla pomalu a nechala se celou záhadou unášet jako na vlnách. Dokonce ani velká změť postav mě neodradila, a naopak jsem si i tak temný a chaotický příběh užila. Tuto knihu nenechte bez povšimnutí.

05.05.2020 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Takhle kniha mi mluví z duše. Jakoby autorka přesně věděla, jak nekomfortně se cítím ve společnosti, a jak skvěle se naopak cítím doma. Svou vlastní přítomnost si užívám na maximum, ale s neznámými lidmi se nikdy neuvolním a svádím vnitřní boj. Mám ráda komiksy a tento jako by téměř doslova vystihoval to, co se ve mně odehrává...

17.04.2020 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Jsem ráda za tento vhled. Kniha mě pozitivně překvapila a informačně velmi obohatila. Je vidět, že i odborná publikace se dá napsat jednoduše a poutavě. Líbí se mi, že to autor pojal formou rozhovoru. Navíc je to psané stylem, že i já, naprostý laik, pochopím spoustu věcí týkající se medicíny a nepotřebuji si načítat složité příručky a slovníky.
Konečně máme možnost nahlédnout do nitra člověka, k jeho zdraví a podstatě i jiným pohledem. Už nějaký pátek se zajímám o funkční medicínu a různé alternativní směry a možnosti léčby. Jsem ráda, když vidím, že i lékaři se snaží jít touto cestou a nezatracují ji a nevyvrací nám pacientům (spíše naopak). K této knize se určitě ještě několikrát vrátím.

17.04.2020 5 z 5

Pes Pes Kerstin Ekman

Naprosto fascinující čtení, které jsem dosud jinde nezažila. Nikdy jsem nečetla knihu, kde by byl hlavním hrdinou pes nebo spíše štěně. Celé je to tak krásně popisováno, ať už skandinávská příroda, okolí, vše, kudy pes chodí a co zažívá, jak se asi cítí, jak mu je, co chce a nechce udělat. Je to až poetické. I když je to prozaické, jednoduché vyprávění, zanechá ve vás hodně. Měla jsem chuť běžet a vzít pejska a zachránit ho. Ale vlastně si dokázal poradit sám. Z bezbranného tvorečka se stal tím, kdo zvládne přežít v přírodě, sám se o sebe postarat. Mezi všemi knihami, co mi už prošly rukama, tohle bylo jiné a hřejivě uspokojující čtení. Určitě se k němu někdy vrátím.

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Tuhle knihu jsem si naprosto užila. Po dlouhé době jsem se přemluvila k audio poslechu a byla jsem nadšená. Čtení hlasem herce Pavla Baťka mě uchvátilo. Jeho hlas a vůbec schopnost se vcítit do postav a tak krásně předčítat mě hrozně bavila. Úplně jsem litovala, když už jsem se blížila ke konci, a to vlastně i především kvůli jeho předčítání. Je skvělé, když někdo umí knihu tak skvěle prodat :). O to víc jsem si užila příběh, který mě okamžitě vtáhl do děje. Lékařské prostředí, různé aférky, průšvihy,ale i rodinné a vztahové peripetie jsem hltala každou kapitolou.

Život s vůní lubrikantu Život s vůní lubrikantu Emma Scharkez

Tohle se za mě vůbec nepovedlo. Nebo jen nejsem cílovka. Od začátku do konce jsem se nudila. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická. Vlastně tam nebyla jediná postava, která by se mi líbila. Nejvíc mě vytáčel ale fakt, že hrdinka na začátku manželovi slíbila, že si najde klidnější práci a bude víc doma než předtím. A ona si najde takovou, kde byla vlastně stejně pořád pryč, domů chodila v noci, nebo vůbec. To jsem na celém tom příběhu nejvíc nepochopila. Bylo mi to protivné. Ani nevím, proč jsem to dočetla. Asi jsem tomu chtěla jednoduše dát šanci.

02.04.2020 1 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tento několika generační příběh je skvělý. Líbí se mi autorky, které se nebojí do příběhů a historie pořádně ponořit a strávit rešeršemi klidně měsíce a roky a načerpat příběhy z reálných vyprávění. Protože pak z toho vznikají podobně výjimečná díla. Jsem ráda, že se ke mně tato kniha dostala. Spoustu lidí píše, že je zde hodně popisů, ale ty mně osobně nevadily, protože mě příběh fascinoval natolik, že jsem se do něj zcela ponořila. Jako čtenář se propletete osudy různých lidí, se kterými prožijete vlastně téměř celý život. Projdete s nimi meziválečnou i poválečnou dobou a vidíte, jak se různě vyvíjela různé éry, jak se lidé chovali a jak se hlavně i měnilo jejich chování v průběhu let i v různých obdobích. Jak se vyvíjely vztahy. Jakou roli hrály emoce. Vnímání dané doby. Co s lidmi dělal strach, nouze, ale i hojnost. Díky za tuhle knihu. Fakt.

Tři ženy Tři ženy Lisa Taddeo

Senzace roku 2019? Vážně? Pořád jsem čekala, kdy to přijde a já si řeknu ANO, to je ten důvod, proč je to takovou senzací. Ale nepřišlo to. U mě ten moment nenastal. Všechny příběhy (a pokud jsou opravdu odrazem vyprávění skutečných žen), jsou zajímavé, silné, emoční, nevšední. Ale nějak mě ani nejeden nebavil tolik, aby mě kniha přesvědčila. Nebo to bylo možná tím, jak to bylo sepsané a seskládané. Nevím. Nedokážu říct. Ale občas jsem se do čtení nutila. Nebavilo mě to tolik, jak jsem očekávala. Myslím, že marketing tu hrál silnější roli, než celý obsah knihy. Takové knihy mě pak zamrzí. Vím, že už se k ním nevrátím.

04.03.2020 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tahle kniha mě neskutečně vtáhla. Překvapilo mě ale, jak je krátká. Než jsem se pořádně nadechla, už jsem byla za půlkou. Hrozně čtivý, ale komplikovaný příběh. Bohužel věřím, že takové příběhy a osudy se najdou v mnoha rodinách. Po celou dobu čtení jsem měla nutkání hlavní hrdinku zachránit. Ale přijde mi, že toto je začarovaný kruh, který nemá snad řešení. Co v takovém příběhu může hrdinka dělat? Nevím. Nedokážu si v sebe představit. Asi bych se do sebe vtáhla jak nikdy v životě. Je to smutné, co se v rodinách může dít. Jak se rodiče chovají k vlastním dětem. Ty si pak myslí, jak je všechno jejich vina a vše vztahují na sebe. Hrozné, že se tohle pak na nich otiskne a podepíše po celý život. Nebo tomu bohužel já věřím. Smutné, ale dosti reálné.

04.03.2020 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Čekala jsem asi trošku něco jiného. Začátek se tak napínavě a slibně rozjížděl, ale pak to sklouzlo úplně k jiné dramatické lince, než jsem chtěla. Což je někdy možná pro čtenáře dobře. Ale sem se mi to úplně nehodilo. Přišlo mi, že to napětí se tak dlouho připravovalo, až to až moc rychle vygradovalo a skončilo. Jakoby autor nevěděl, jak to dobře zakončit, nebo nakonec zvolil úplně jinou variantu a razantně ji ustřihnul. Konec se mi nelíbil. Nemůžu říct, že by se kniha četla špatně. Ale k této knize už se asi nevrátím.

21.02.2020 3 z 5

Jediný muž Jediný muž Andrew Gross

Teď už vím, že je to fiktivní příběh, ale z části vlastně založený na pravdivé minulosti. A je mi jedno, že se to nestalo přesně tak, jak autor popisuje. Stejně jsem nemohla přestat číst. Po celou dobu jsem měla nervy v očích a kousala si nehty na každé další straně. Nikdy jsem hlavnímu hrdinovi snad nefandila tak, jako tady. Je to kniha, u které si nevydechnete, nenechává vás v klidu. Neustále vás nutí přemýšlet o tom, co bude dál. Jestli přežije další den. Jestli dojde tam, kam chce. Ale o tom to je. Takové "napínáky" mě baví.

21.02.2020 5 z 5

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

Co napsat? Neměla jsem žádná očekávání, proto kniha nebyla zklamáním. Naopak, mě překvapilo, co vše se dá k tomuto tématu napsat a přitom není ani z daleka vyčerpáno. Musím říct, že některé příběhy byly dechberoucí a inspirativní. Na druhou stranu jsem v průběhu toho, co jsem měla knihu rozečtenou, narazila na informaci na Facebooku, kde psali, že v mém rodném městě otevřeli nový klub a ženy mají vstup zdarma. Stalo by se tohle někdy chlapům? Ano, je to jen malinkatý a zapoměníhodný zlomek toho, ale i to mě donutilo k zamyšlení. Nikdy ze mě nejspíše nebude feministka, ale to neznamená, že nesouhlasím s některými názory a argumenty. Myslím si ale, že už je to přehnaný a je to všude kolem nás. Přijde mi, že je v tomhle směru často mužům upíráno být gentlemany. Už jen to, že muž třeba podrží ženě dveře, nedejbože, by ji pozval na drink, a už je to bráno jako sexuální harašení ? Podle mě je to dnes až moc rozebíráno. Ano stále jsou místa, kde se k ženám chovají odporně. Stále je v politice třeba více mužů. Ženy mají někde nižší platy. Ale na druhou stranu si ženy už v mnoha ohledech vydobyly neskutečné výhody a pozice. Už dokázaly, že se umí rvát o to být ženami, že to není nic sprostého ani podprůměrného. Jsme rovnocenné mužům a někdy jim můžeme i šéfovat. A žádné pohlaví nemá ve všem navrch. Nebo tak tomu věřím alespoň v té naší maličké zemi a tak jsem byla vychovávaná.

21.02.2020 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Láďovy knihy mě baví a bylo tomu tak již od té první. Přijde mi, že s každou knihou se lepší jeho psaný projev. Obdivuju ho za to, co dokázal procestovat, ale i za to, jak jednoduše o tom dokáže v knize vyprávět. S kolika lidmi se již setkal a jak se nebojí je oslovit a seznamovat se. Je to pro něj naprosto přirozená věc. V této knize mě hodně bavilo vyprávění o zážitcích v rámci stopování napříč různými zeměmi. Jak krásně to tam shrnul a srovnal. Je až fascinující, jak každá země jinak vnímá autostop. Já sama jsem to upřímně nikdy nezkoušela, nedokážu to posoudit ze svého pohledu a asi na to nemám odvahu. Ale z Láďova pohledu mi to přijde jako něco přirozeného, co by měl někdy zkusit každý z nás. :D :)

24.01.2020 5 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Super kniha a skvělá zápletka, která skončila jinak, než bych čekala. Což je přesně to, co od knihy očekávám. Možná jde o young adult, ale já to četla v angličtině, takže to pro mě bylo i procvičení slovní zásoby. Bavilo mě to. Těším se na další autorčinu knihu.

12.01.2020 5 z 5

Pošťákova snoubenka Pošťákova snoubenka Denis Thériault

Nikdy jsem poezii moc nevyhledavala, ale i já musím říct, že tohle je druhá kniha, u které mě ucarovalo Haiku i Tanka. Inspirativní a krátké verse, které mají svůj řád a vlastně není tak jednoduché je napsat. Ale je krásne je číst. Biloduv příběh mě oslovil i podruhé a fandila jsem mu, aby našel sám sebe. Zajímavy příběh, kde se prolíná minulost a budoucnost a vše se vrací ve smyčkach. Normálně bych si u anotace řekla, že je to nesmysl, ale když jsem to četla, úplně mě to vtahlo.

23.12.2019 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Upřímně, nemám tolik ráda povídky. Vlastně jsem to ani nevěděla, když jsem si knihu brala na čtení. Ale dala jsem jí šanci a velmi mile mě překvapila. A já si znovu potvrdila, že nemám dávat na první dojem a předsudky. Všechny tři příběhy mě dostaly. Přišlo mi to jako pravdivé a reálné příběhy tří žen, které s něčím bojují. Každá po svém, a každá tak, jak nejlépe dovedou. A snaží se s životem a svým trápením popasovat po svém. První dvě mi byly sympatické a tu třetí jsem spíše odsuzovala, ale nakonec i ji jsem litovala. Tuhle knihu rozhodně doporučuju a snad se k ní někdy vrátím.

19.12.2019 5 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Pořád nevím, do jaké skupiny se zařadit. Na jednu stranu mě to chytlo, jelikož jsem velký fanoušek sitcomu a ten mě bavil od prvního dílu. Hltala jsem veškeré dějové linky a zápletky, které se tam odehrávaly. O to víc jsem byla nadšená, když se objevila kniha, která měla ukázat, co se odehrávalo předtím. Jak to všechno vlastně začalo... Ale, nějak to nebylo takové asi, jak jsem čekala. Většina kladných postav mi přišla až moc dobráckých a jejich schopnosti mi přišly nesmyslné. I když se to hezky propojilo se seriálem, stejně zůstanu věrná jemu. Pokud se objeví další kniha, nejspíše už po ní nesáhnu.

27.11.2019 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

První kniha od Dvořákové, po které jsem sáhla a určitě né poslední. Jako humorné čtivo mi to moc nepřišlo, ale autentické to bylo víc než dost. Věřím, že přesně takto to chodí v rodinách. Lidé nekomunikují, podvádí se, handrkují se o každou korunu Přesně, jak to autorka vystihla v knize. Nářečí všechny příběhy jen podtrhuje a dodává jim na pravdivosti. Tohle se povedlo a bavilo mě to.

21.11.2019 5 z 5