Pistácie Pistácie komentáře u knih

Švédské holínky Švédské holínky Henning Mankell

Částečně mě to chytlo a chtěla jsem vědět, jak to dopadne s detektivní zápletkou, kterou nám autor připravil. Za druhé jsem doufala, že to ctivejsi než italske boty. Nebylo. Mnohdy jsme se nutila číst dál. A doufala jsem, že se blíží rozuzlení. Nějak mě to nepřekvapilo. Každou novou kapitolou mi bylo jasné, kdo je viník. Musím od něj zkusit opravdovou detektivku, abych měla srovnání. Snad bude lepší. Tyhle severský romány mě úplně neoslovily, jak jsem doufala.

13.06.2019 3 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Začátek mě spíše odrazoval. Nečekala bych to, ale dokonce mě vadilo i to, že chybí uvozovky u přímé řeči a jsou tam jen ledabyle naznačené kapitoly. To jsem nakonec přestala po pár stranách vnímat a přišlo mi to, že to tady tak má být přirozeně. Že to patří k severskému stylu a minimalismu, který je provázen celou knihou, nejen v příběhu, ale i v typografii, na obálce, zkrátka skrz celým zpracováním.
Do příběhu jsme se zakousla. Chtěla jsem vědět, jak dopadnou nejen vnitřní boje, ale i osudy obou hrdinů, kteří vedle sebe přežívají a snaží se něco vybojovat. Pořád jsem ale nevěděla, co to je. A to mě hnalo dál ve čtení. Celou dobu jsem se bavila jednou věcí. Jak se neustále prolévají vínem nebo ginem. Až neskutečně moc. Konec mě zas tolik nepřekvapil, protože se to dalo vyčíst z nepatrných náznaků, myšlenek a chování, které hlavní hrdinka postupně odkrývá.

12.05.2019 4 z 5

Ukaž, co děláš! Ukaž, co děláš! Austin Kleon

Hodně pozitivní a motivační kniha, při jejíž dočtení se cítím jako umělec :D Ne vážně, opravdu nakopne k tomu se sebrat a jít hned něco tvořit. Není nijak světoborná, nevyčtu z ní dokonalý návod na štěstí a pracovní tvořivost, ale o to tady vůbec nejde. Je plná citátů, zajímavých myšlenek a postřehů a dokáže pobavit i poučit. Je to dobrá knížka. Hodně se mi líbí grafické zpracování.

10.05.2019 5 z 5

Láska pro samouky Láska pro samouky Barbora Šťastná

Čtvrtá autorčina kniha, která je trošku jiná (protože má jasný příběh jedné hrdinky), a přesto tam její styl psání pořád je a řekla bych, že lepší, než kdy dřív. Bavila mě a moc. Líbí se mi, že se tam každá z nás můžeme vidět, i když v trapnějších horších životních příbězích, a přesto se jim od srdce zasmějeme. Protože víme, že se to může stát komukoliv, každému z nás. A možná i mnohdy stalo. :) I když nemám děti a nedokážu posoudit, jaké je randění ve vyšším věku, jako bych stejně viděla sebe i v pubertě, kdy jsem randila, a byla jsem naprosto neschopná a myslela si o sobě jen to nejhorší, sebevědomí na bodě nula. Díky za další humorný příběh, který mě osobně zahřál u srdce. Díky, že píšete s takovou lehkostí, a i sebevíc trapné okamžiky dokážete tak skvěle a humorně podat. :)

09.05.2019 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Už před lety mě očaroval nejen příběh vily, ale především stavba jako taková. Vloni jsem byla na prohlídce, a naprosto mě okouzlila, především tím, jaké technické vymoženosti v té době už byly dostupné. Proto jsem věděla, že knihu si budu chtít přečíst. Čekala jsem ale víc. Přišlo mi, že příběh hrozně skáče, a já jsem pořád odtrhována od jedné linie. Na konci jsem měla pocit, že jsem ochuzená o vyprávění rodiny, když jsme se ke konci ocitli úplně někde jinde. Na jednu stranu se mi ale líbí, jak se autor drží skoro zuby nehty historie, a jde s ní ruku v ruce. I když změnil jména postav i vily, stejně (kdo zná historii) pochopí, že se snaží být jí nějak věrný. Díky za tento příběh, který mě vtáhnul, i když jsem od něj čekala něco trošku jiného. Konečné rozuzlení mě lehce zklamalo a překvapilo. Především co se týká Hany.

03.05.2019 4 z 5

Stop prokrastinaci Stop prokrastinaci Leo Babauta

Knihu jsem si poslechla jako audioknihu v letadle, abych se zabavila, ale jinak bych si jí asi ani nevšimla. Moc mě nezaujala. Přišlo mi, že se autor dost opakuje a neustále omílá to samé dokola. Nic moc nového mi nepřinesla. Byly tam nějaké dobré postřehy, jak bychom měli být proaktivní a méně prokrastinovat, ale nic moc ve mě bohužel nezanechala.

09.04.2019 2 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Příběh je silně dojemný, a člověk se neubrání emocím, když si zvolí číst tento deník.Tady je to o to emotivnější, protože je to proloženo obrázky a ilustracemi. Můžeme vidět postavy, a snáze si představit jejich chování, radost, ale i bolest, kterou v úkrytu prožívali.
Je to tak silný a zároveň bolestný příběh, který dodnes nechápu. To prozrazení muselo po tolika letech v zadním domě bolet tak moc. Na druhou stranu je to krásně zpracováno. Skvělé ilustrace, které dobře vedou deník a příběh až dokonce. Líbí se mi, jak autoři komiksu pojali veškeré ilustrace s úctou k autorce deníku a všem, kdo v něm vystupují, a opravdu se nad zpracováním zamysleli (jak je popisováno na konci knihy).

24.03.2019 5 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Tenhle příběh je takovej, jak ho ostatní popisují. Souhlasím, že je to velké psycho pro náročné čtenáře. Šokovalo mě, že hlavní hrdinka má 11 let a zažívá takové šílenosti, které by nepřežil ani nejotrlejší 30tník. Celou dobu mě to nutilo přemýšlet, jaká jsem byla v jejích letech já, a co jsem prožívala. Neumím si představit být tak silná, jako ona, a zvládnout to samé. Je to šílené, co dokázal autor vymyslet a sepsat. Jaké hrůzy a násilí ho napadaly. Zároveň se ale musím přiznat, že jsem zažila horší knihy, třeba taková Dívka od vedle, to je teprve silné dílo, které bych doporučila jen silným žaludkům. Tady to bylo nechutné a zvrhlé, ale spíše i celkem strašidelné. Neustále jsem si představovala, jak hrůzně musel Šváp vypadat, ale neumím si ho představit ani v nejděsivějších snech.

20.03.2019 4 z 5

Mazací tramvaj Mazací tramvaj Magda Stachula

Tak tohle mě bavilo. Občas mi mrazilo v zádech při představě, jak to dopadne. Ale tak překvapivě divný konec záporáka jsem teda nečekala. Přišlo mi to zvláštně useknuté a dost nereálné, a za to hlavně hvězdu dolů. Všechny postavy mi byly nesympatické. Kupodivu jen nevěrníka jsem litovala. Typické vztahy a vztahové problémy se rozrostly do zamotaného thrillerového klubka nenávisti a pomsty. Spojení s Prahou mě maximálně bavilo. Víc takových příběhů.

17.03.2019 4 z 5

Italské boty Italské boty Henning Mankell

Tahle kniha přišla asi v tom správném období. Je plná samoty, přežívání, smrti, ale i nalezení sebe sama, lásky a rodiny. Krásně, ale i smutně tam vykresluje smrt, a odcházení. Zastihla mě zrovna ve smutném období, a byla pro mě takovou malou knihoterapií. Potýkám se s podobným tématem, a trefila jsem se sama sobě do žánru. Díky za tuhle knihu. Byla mi průvodcem, parťákem, zpovědí, ale i deníkem. Hrdinu jsem litovala, ale zároveň jsem občas nechápala jeho zbrklá rozhodnutí. Byl mi dobrým průvodcem knihou, a byla bych se ráda ještě nechávala unést jeho životem na ostrově.

12.03.2019 4 z 5

Moc hezké, citlivé čtení. Ze začátku jsem měla chuť do pošťáka kopnout a probudit ho z nějaké letargie. Ale postupem času jsem jeho postavu začala víc chápat a věřit mu, že dělá správně. Haiku mě nadchla. Už delší dobu jsem se s poezií nesetkala, a ještě navíc s touhle specifickou. Opravdu originálně a zajímavě pojatý příběh, který má hloubku a myšlenku. Je na každém čtenáři, co si z něj odnese. Já jsem ráda, že jsem na příběh narazila, i když jsem váhala, jestli je to pro mě. Bylo.

05.03.2019 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Už jsem přečetla hodně knih o Holocaustu, ale tahle byla dosud nejsilnější. Dílo autor napsal bezprostředně po návratu z Osvětimi, po konci války a je to cítit na každé stránce, v každé větě a slovu. Je vidět, že toho měl hodně v sobě a potřeboval se z toho vypsat. Je to psáno z jiného úhlu, z pohledu člověka, který zažíval neskutečné hrůzy uprostřed dění. Dostal se do těch "lepších" sfér, a nejen to mu možná zachránilo život. Je to vlastně jeden z mála lidí, který mohl přinést takové očité svědectví ze strany lékaře. Z tohohle čtení a některých pasáží mi šla hrůza do očí. Není to kniha pro každého. Spíš bych to doporučila těm, kdo už si některými knihami prošel a víc, co ho čeká. Není to pro začínající čtenáře a slabé povahy.

05.03.2019 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Nebavilo mě to tak, jak jsem čekala. Přijde mi to dost prvoplánové a předvídatelné. Tak nějak jsem všecko odhalila ještě dřív, než se to stalo. Všechny postavy mi byly nepříjemné a nudily mě. Ani vrahovo odhalení jsem si neužila. Prostě to je opět až moc vychvalované a já se netrefila sobě do vkusu. Detektivky mě baví, ale tohle bylo moc okaté. Je to autorčina prvotina a věřím, že se pořád hledá. Další kniha bude jistě lepší a promyšlenější :)

24.02.2019 3 z 5

Copywriting Copywriting Anna Sálová

Skvělé čtení, je to sepsáno opravdu zajímavou formou. Kapitoly na sebe logicky navazují a přijde mi, že je zde vše podstatné pro začátečníky, ale nejen pro ně. V knize jsou podstatné informace, věci z praxe, ale i praktická cvičení pro čtenáře. Je vidět, že autoři jsou odborníci na daná témata a vědí, o čem mluví. Nemohla jsem si vybrat lépe. Díky za tuhle knihu. Určitě ji jen tak neodložím, ale k jednotlivým kapitolám se budu vracet.

16.02.2019 5 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

Autorka vtipně a výstižně podává 90ky, na které také ráda vzpomínám. Byla jsem sice ještě malá holka, ale většinu těch věcí, sladkostí a věcí typických pro tuhle dekádu, si také pamatuju moc dobře, protože jsem na tom vyrostla. Byla to skvělá doba a super dětství bez počítačů a tabletů. Líbí se mi, jak vzpomíná na své prarodiče, i praprarodiče, humorně, ale i s láskou. Všechno je propojeno s fotografiemi a vzpomínkami. Opravdu jsem skrz tuhle knihu zavzpomínala i na sebe a svoje dospívání. I když se lišily naše prostředí, a nevím, jaké to je vyrůstat na sídlišti, mnohé bylo dost podobné. Také jsem nasávala všemi smysly, a opravdu jsem si to čtení užívala.

23.01.2019 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

No, ehm. Líbily se mi dvě věci. Za prvé se to čte dobře. Je to celkem zajímavý příběh z prostředí PR a žurnalistiky. Za druhé je zasazený do mé oblíbené Kodaně, kterou jsem navštívila, a tudíž jsem mohla vzpomínat na všechna zmíněná místa v knize.
Co se mi nelíbilo? Jako by snad ani nedělali korektury po překladu knihy. Strašně moc chyb a komolení. Dále jsou tam divné přeskoky. Na jednom řádku jsme v jedné scéně, a ihned potím už jinde. Je lepší, když se to oddělí mezerou, nebo alespoň odstavcem, aby se v tom čtenář úplně neztrácel. O naprosto předvídatelném ději ani nemluvím, Samá klišé a zápletky jak z telenovely. Je to průměrný příběh zasazený do krásného dánského města. Není to Shakespearovské dílo, ale najde si své čtenáře. Dobrá oddechovka a romanťárna. Nic víc nic míň. Ale v době marodění se mi to hodilo, že jsem u toho nemusela moc přemýšlet. Nebo spíš vůbec.

19.01.2019 2 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Opravdu krutý příběh plný detailních, syrových popisů, při kterém tuhne krev v žilách. Už jsem přečetla jiné, hrůzné knihy, ale i tahle debutová se může řadit k těm povedeným. Deníková forma se mi u knih obecně líbí. I tady tomu dávala opravdu uvěřitelný nádech reality. Jako bych četla vrahův skutečný deník. Bylo to hrůzostrašné, ale nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Konec mě trošku zklamal, přišlo mi to najednou uspěchané. Na to, co padouch roky vyvádí, tak utekl nějak moc snadno. Ale zase se těším na pokračování.

12.01.2019 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Přečteno jedním dechem. Nevím, co se ostatním nelíbí na moravštině a autorčině vyprávění. Mě to bavilo a moc. Právě se mi líbí, že píše o něčem, kde vyrůstala a co má zažité. Zná prostředí i moravštinu, a nebojí se to použít. Proč taky. Mě se líbil vybraný jazyk, zápletky i konec. I když mi to už přišlo jako telenovela, kde hrdinka střídá chlapi jako ponožky a vlastně neví, co chce. Je to dobrá oddechovka. Vtipná i dojemná zároveň.

07.01.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Čtení, od kterého člověk nesmí moc očekávat, jen se uvolnit a začíst se. Prolíná se tu dost postav a dějových linek, ale na to si čtenář brzy zvykne, a rychle se zorientuje. Bavilo mě to, i když tu byly občas absurdní okamžiky (na které jsem u autora zvyklá). Některé příběhy mě bavily více a jiné méně, ale celkově se to dobře četlo a rychle to ubíhalo. Žádné nudné dlouhé pasáže, i když tloušťka knihy napovídá něco jiného. Je to dobré. Nic víc, nic míň.

31.12.2018 3 z 5

Staré / Nové kutnohorské pověsti Staré / Nové kutnohorské pověsti Jitka Jelínková

V Kutné Hoře jsem se narodila a vyrůstala. Ale je stále a pořád co objevovat. Líbí se mi, jak je kniha zpracovaná, grafika, vysvětlivky, i pověsti na konci knihy od tatínka jsou více než povedené. Některé z nich jsem navíc dosud neznala. Kniha mě opravdu obohatila. I díky popisům toho, kde popisované události, ulice, nebo domy, dnes najdeme, jsem si to mohla lépe představit. Neboť město znám, četlo se to krásně. A já děkuji za takové příběhy i krásně zvládnuté ilustrace. Kniha by se mohla líbit i nekutnohorákům, protože se člověk o městu dozví mnoho z historie a z pověstí, ale odráží se tam mnohdy i současnost. A to je super.

31.12.2018 5 z 5