Staré / Nové kutnohorské pověsti

Staré / Nové kutnohorské pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392992/bmid_stare-nove-kutnohorske-povesti-bKu-392992.png 5 2 2

Výpravná, celobarevná, bohatě ilustrovaná sbírka tradičních, ale nově pojatých kutnohorských pověstí v podání akademické malířky Jitky Jelínkové, jejíž jméno je s Kutnou Horou dlouhodobě spjato. V knize si nejen přečtete známější i méně známé pověsti, ale najdete tam také vysvětlení pojmů a skutečností, jejichž původ zůstal obecně zapomenut. Některé pověsti mají značný přesah do reality, a to i do té dnešní – například v souvislosti s kutnohorskými zvony. Několika pověstmi přispěl i MUDr. Jiří Jelínek, otec Jitky Jelínkové, jenž se kromě celoživotní vědecké činnosti věnoval také autorské tvorbě a podílel se například na přípravě českého vydání jedinečné knihy Keramika krok za krokem od Lorette Espi.... celý text

witiko
12.09.2019 5 z 5

Nádherná, graficky skvostně vypravená a krásně vyprávěná kniha. Pověsti jsou utříděné do tematických skupin, prošpikované místními, dávno zapomenutými hornickými termíny, vybavené vysvětlivkami, bohatě a trefně ilustrované. Jako nekutnohorák potvrzuji předchozí komentář. Ano, chcete-li poznat genia loci Kutné Hory skrze příběhy, ať už jako místní nebo návštěvníci, pak je to kniha i pro vás. Závěrečný dodatek s verzemi pověstí autorčina otce je už hodně fabulovaný, pověsti se tu mění spíš v umělé pohádky, což mi nesedí, ale někomu se může líbit, jak si jádra často nedořečených příběhů vylepšuje lidská fantazie do rozsáhlejších vyprávění. Na knize mě mrzí jen to, že je přesně o milimetr větší než knihovní police, kde bych ji tematicky chtěl mít.

Pistácie
31.12.2018 5 z 5

V Kutné Hoře jsem se narodila a vyrůstala. Ale je stále a pořád co objevovat. Líbí se mi, jak je kniha zpracovaná, grafika, vysvětlivky, i pověsti na konci knihy od tatínka jsou více než povedené. Některé z nich jsem navíc dosud neznala. Kniha mě opravdu obohatila. I díky popisům toho, kde popisované události, ulice, nebo domy, dnes najdeme, jsem si to mohla lépe představit. Neboť město znám, četlo se to krásně. A já děkuji za takové příběhy i krásně zvládnuté ilustrace. Kniha by se mohla líbit i nekutnohorákům, protože se člověk o městu dozví mnoho z historie a z pověstí, ale odráží se tam mnohdy i současnost. A to je super.

pověsti Kutná Hora

Jitka Jelínková
česká, 1947
2017  100%Staré / Nové kutnohorské pověsti
2022  100%Pověsti mezi Labem a Sázavou I.