Mazací tramvaj

Anita téměř nevychází z domova. Bydlí v Krakově a z nitra svého bytu sleduje přes webové kamery lidi na celém světě. Je téměř posedlá pozorováním neznámého muže kamerou umístěnou na mazací tramvaji v Praze. Zná jeho zvyky, přátele i týdenní harmonogram. Sledování ji umožňuje zapomenout na krachující manželství i na dítě, po kterém marně touží. Jednoho dne nalezne ve skříni šaty, které si nikdy nekoupila. Později rtěnku, která není její. Pak přijde drsný šok... Je tu někdo, kdo o ní ví úplně všechno......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/359468/mazaci-tramvaj-KsM-359468.jpg 4.2143

Idealna (2016)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Computer Press (CPress)

PROCESOR
včera

Moc se mi líbily krátký kapitoly. Kde se měl neustále přehled. Slohová forma vyprávění je v dobré formě. Také zeměpis je pro nás jistě atraktivní. Lehká forma dalo by se říci odlehčená pokračuje náhle v nervy drásající aniž bychom se na to musely speciálně připravovat, a to drží čtenáře v šachu.

mi-380
07. prosince

Tak už také koukám na Prahu webkamerou na pražské mazací tramvaji, „Mazačka“ je vánočně vyzdobená, právě zatáčíme z ulice V Olšinách do Starostrašnické. Originální nápad, když už webkamera, tak rovnou na tramvaji, a ještě k tomu nám pěkně propojí zajímavé příběhy několika postav z Krakova a Prahy. Ich formou se stále dokola vžíváme v rychlém střihu do Adama, Anity, Marty a Erika, žádný z nich mi k srdci moc nepřirostl. Co ale umí autorka skvěle, to je vyjádření vzájemného neporozumění. On si myslí: to jsme si spolu pěkně užili. Ona si myslí: to bylo hrozné, příšerné. Nahlas nic neřeknou. A v podobném stylu častého a výstižného nepochopení druhého se brodíme od začátku až...
80% (141 hodnotících s průměrem 83%).

lachtan77
29. listopadu

Vážně jsem byl na tramvaj moc zvědavý. Říkal jsem si co tak asi může někdo vysledovat z kamery na tramvaji. Teď už vím, že nic ;) Do větší poloviny to bylo vážně o ničem. Konec sice překvapivý, ale nereálný. Jediná pochvala je za Prahu.

Baiba
25. listopadu

Čtivý thriller, ve kterém se polská autorka inspirovala i naším hlavním městem. Promyšlená, byť trochu překombinovaná, zápletka, docela funguje, i když motivace hlavního padoucha pro mě nebyla moc přesvědčivá. Na druhou stranu ale román pěkně "odsejpá" a stojí na zajímavém nápadu.

koki.veru
24. listopadu

Ze začátku jsem stále čekala, co se stane, a cca v polovině knihy se to konečně rozjelo :) Pěkný příběh.

Astonius
09. listopadu

**** SPOILER **** Tak se nám z toho vyklubala pěkná blbost :-) Člověk celou knihu čeká, jak napínavý bude závěr a co asi Marta vymyslí a ono to prostě skončí těsně před finále... Nebo jsem ještě doufala v úplné otočení příběhu - čekala jsem, že za vším bude stát Anita a že příběh dostane alespoň nějakou pointu. No nevím. Takhle jsem si představila jen paní spisovatelku, která se lopotila s rozehranými postavami a pak ji to už přestalo bavit, řekla si, že nic dalšího už z toho nedostane a šla od toho.... Za ten závěr jedna hvězda dolů.

Mandlevest
09. listopadu

Příjemné překvapení, půjčila jsem si po přečteném komentáři bookcase. Navíc jsem si uvědomila , že poslední kniha od polského autora, kterou jsem četla, bylo Quo vadis a v dětství Pouští a pralesem. Dlužno dodat, že obě knihy jsem milovala. Kniha mě držela v příjemném napětí, pohledy na věc ona-on, když se povedou, jsou vždy zárukou dobrého a napínavého čtení. A navíc milovaná Praha, kterou zjevně miluje i autorka a která popisovanými kulisami tvoří knize tajuplně krásnou kulisu. Jako třešničku na dortu si autorka, vedle tzv .mazací tramvaje vybrala i tramvaj č. 22, kterou jsem dlouhé roky jezdila do práce a koukala na popisovaná panoramata. Co víc napsat. Čtivá knížka, pro mě s kapkou hrdosti a větší kapkou nostalgie, takže za pět.

L.Helena
06. listopadu

Tak to se opravdu povedlo! To pravé napětí přijde sice až ve druhé půlce, ale i první polovina knihy je čtivá. Konec mohl být trochu obsáhlejší, ale spíš mi bylo líto, že už končí to bezva čtení.

DericCaster

Tak mě se knížka vcelku líbila. Je fakt, že u knížky asi nebudete napětím okusovat futra, ale knížka celkem zaujme. Trochu mne zklamal závěr... Přišel mi trochu uspěchaný. Ale určitě nelituji přečtení a mohu ji doporučit.

marhoul

Jedním dechem. Konec neměl chybu. :-)

yoseff

Ten závěr je teda hodně přitaženej za vlasy, ale budiž.

Chytuš

Po pár přečtených thrillerech z poslední doby jsem si už začínala myslet, že tenhle žánr prostě není pro mě. Chyba lávky. U téhle knížky jsem byla napnutá jak špagát a obzvlášť v druhé polovině jsem se nemohla odtrhnout. Sice jsem místy odhadla, jak se děj asi bude vyvíjet dál, ale ne vždycky, takže ani o překvapení nebyla nouze :-) Oceňuji dvojí pohled ona-on na stejnou událost, kdy oba stojí na úplně opačných pólech (třeba jeho pohled na rychlovku v chodbě jako jedno z nejlepších milování z poslední doby oproti jejímu pohledu víceméně znásilněné ženy apod.). A přitom by stačilo jen tak málo - trochu víc komunikovat...
Za mne vydařená knížka, nikoli pro paranoidní jedince (varování z obalu "Vždy existuje někdo, kdo vás sleduje..." berte u téhle knížky naprosto vážně :-)

HYPNOS88

Asi bych to viděl jako průměrnou knihu. Četla se poměrně svižně, občas zajímavé kapitoly, ale celkově jsem z toho úplně nadšený nebil. Spíše jako taková oddechovka.

intelektuálka

Tak mně začátek zdlouhavý nepřišel - snažila jsem se seznámit s postavami, abych pochopila, kde se nitky spojí...

Příběh frustrované ženy, která touží po naplnění mateřstvím, její zábavou je sledování lidí a náhodou přichází na to, že i ona je sledována...

Zasazení děje do Prahy potěší...

Vůbec těch šmíráků je v této knize hodně a motiv pomsty se najednou obrací - tak, jak to nikdo nečekal...

Jako seznámení s polskou autorkou to nebylo špatné.

střapatá

Úplně jiná kniha, než jsem čekala. Anita mě svým chováním hrozně vytáčela, ale knihu mi to překvapivě neznechutilo. Pouze část s Erikem mě zpočátku moc nebrala, ale konečné rozuzlení a propojení všech linií bylo geniální. Nikdy bych nevěřila, že mě zaujme kniha od ženské autorky a ještě k tomu Polky!

Dela111

Velkým lákadlem byl pro mě název a samozřejmě potěší, když cizí autor zasadí kus děje do našeho hlavního města a zároveň ho krásně popíše.
Děj je vyprávěn očima čtyř osob. Hlavní hrdinové jsou manželský pár, jejichž vztah se postupně rozpadá.

Bohužel thriller sám začne být thrillerem až tak od půlky knihy (a to je dost pozdě), do té doby se to táhne jak rozpečený sýr. Nejvíce sledujeme hlavní hrdinku utápějící se ve svém neštěstí. A i když druhá polovina je mnohem lepší, konečně děj nabere tempo, začne být zajímavý a napínavý, celkový dojem už je shozený dolů a knihu jako celek už nemůžu hodnotit vysoko.

Rozhodně se ale jedná o velmi originální psychothriller a za přečtení stojí.
3,5*

Toffee

Žádné nadšení se nekoná. Začátek byl nezáživný, až tak v půlce se to konečně začalo dramatizovat. Gynekologická zápletka je sice originální, stejně jako ta pražská mazací tramvaj, ale to je skoro všechno.

martin2100

Nebylo to úplně zlé, ale myslím si, že jeden gynekologický thriller mi za život stačí a na příště je přenechám snažilkám z Mimibazaru. Za mě to bylo také dost předvídatelné.

kacapr

Dobrá knížka, zajímavý nápad s mazací tramavají, čte se jedním dechem!

JanLucky

Krásná knížka, čtená jedním dechem.
Skvěle popsané rozdíly v myšlení muže a ženy a z nich vyplývající nedorozumění a odcizení. Knihu jsem si kupovala, protože byla ve slevě, moc jsem od ní neočekávala, polská, mě neznámá autorka, o to větší překvapení, skvělý styl.

romanka26

Velmi dobrá kniha, bavila mě. Konec byl také zajímavý.

Mermaida

Ze začátku díky pomalému rozjezdu mi nepřišla kniha vůbec záživná, ale to se záhy změnilo! Pak nabrala na takové intenzitě, že jsem četla a četla a četla až po poděkování jsem se nemohla od knihy odtrhnout.
Kniha je vyprávěna deníkovou formou z pohledů čtyř hlavních hrdinů, a tyto kapitoly jsou krátké, díky nimž se kniha rychle utíká.
Konečný zvrat byl skvěle podaný a překvapil.

JitkaHambi

Kniha má velice pomalý, až chvílemi nudný rozjezd, ale radím"vydržte!":-)Pak už jsem se nemohla od knihy vubec odtrhnout.Líbil se mi styl vyprávění všemi hlavními hrdiny, z různých úhlů pohledu.Podle přečtení obsahu knihy na obalu jsem tedy čekala, že příběh bude úplně o něčem jiném(tramvaj tam zas tak velkou roli nehrála), ale i tak to byla pecka!:-)

pandabear

ze začátku jsem si k tomu až tak nemohla najít cestu, jenže poté jsem zbylé stránky hltala jedním dechem a celou knížku jsem přečetla během jedné noci. prostě bomba

PetraEliška

První polovina se četla dobře, tu druhou už jsem ji ani nechtěla pouštět z ruky. Krátké kapitoly a střídající se úhel pohledu jednotlivých aktérů vás do děje vtahuje víc a víc. Obvykle thrillery nemusím, ale tenhle mě opravdu chytil.

Clara_C

Za mě překvapivě dobrá knížka. Bavily mě jednotlivé kratké kapitoly vyprávěné pokaždé někým jiným ze čtyř hlavních aktérů, jejichž osudy se zajímavě protnuly. Druhá polovina knížky mě doslova pohltila, vážně dobré čtení. A na to, že je to autorčina prvotina, tak smekám.

dva.v.1

pěkná a zajímavá kniha.

mario.nette

Tak tohle mě hodně bavilo! Zas trochu jiný styl - jak každý vyprávěl za sebe, navíc kraťoučký kapitoly. Nevíte, kdo je teda ten špatnej. Trochu jsem tušila pak už, ale rozhodně pro mě bylo velký překvapení to, co tam pak bylo (nebudu spoilerovat). Na obale psali, že nemůžete přestat číst - a já opravdu nemohla :D přečetla jsem jí za den. Anita, hlavní hrdinka, mě teda štvala - tou svojí posedlostí miminem. To bych jí propleskla. Ale tak co, je to jen knížka a teda hodně dobrá knížka! :) a ten konec - mazací tramvaj prostě nezklamala ;) jojo, nikdy nevíte, kdo vás sleduje....

snoopylady

Moc se mi líbilo zpracování knihy. Kromě hlavní zápletky byly krásně vykreslené myšlenkové pochody jednotlivých postav.
Trochu mě mrazí při pomyšlení, že lidé se drží své vize o pomstě - oko za oko, zub za zub, ať to stojí, co to stojí, a že jsou schopni pro to obětovat vlastní život.
Velmi čtivé, otevřený konec mi nevadil.

theale

Knížka mě nalákala čistě názvem a i když jsem po přečtení anotace tušila, že mi žánrem nebude úplně vyhovovat, byla jsem zvědavá, jak polská autorka využila naší speciální tramvaj pro děj svého příběhu.
Mazačka bohužel nemá pro knihu nijak zásadní význam, jak by se mohlo z přebalu zdát (myslím, že je to včetně názvu jen povedený marketing pro české čtenáře). Kniha sama o sobě je pak naprosto předvídatelná a nenapínavě napsaná.