Pes

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Poetický příběh o malém štěněti, které se ocitne zcela samo, bez matky i jejího pána, v tichu zimního lesa kdesi v severním Švédsku. Zprvu zcela bezbranné mládě nezemře během prvních dnů hlady jen díky náhodě. Nevěří ani lidem, ani zvířatům. Učí se zvažovat rizika a naslouchat svým instinktům. Probouzí se v něm také lovecký pud, díky němuž nakonec zdárně překoná následující jaro i léto. Na začátku další zimy mu do cesty opět vstoupí lidé. Najde mezi nimi svého člověka? Pes je mimořádně působivá novela o přírodě, o silách a jejích věčných zákonitostech, o samotě, strachu, smrti, ale také o důvěře a vůli žít......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370430/big_pes-YfO-370430.jpg 4.382
Žánr:
Literatura světová, Novely, Příroda, zvířata

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)
Originální název:

Hunden, 1986


více info...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Kniha Pes

Plysolida
08.02.2022

naprosto nádherná knížečka o tom, co prožívá zvíře, když je samo uprostřed přírody. Ani jeden dialog a čte se to jedním dechem ;)

Zuzka12627
03.06.2020

Takové oddychové a pohodové čtení. Velmi hezky popsané prostředí, atmosféra a hlavně co prožívá malé stěně. Stojí za přečtení. Příběh s dobrým koncem. Moc se mi líbil.


všehodočasu
16.05.2020

Byla snad autorka sama kdysi psem? tak detailní popisy jeho "vnitřku" snad nemá srovnání..

Pistácie
02.04.2020

Naprosto fascinující čtení, které jsem dosud jinde nezažila. Nikdy jsem nečetla knihu, kde by byl hlavním hrdinou pes nebo spíše štěně. Celé je to tak krásně popisováno, ať už skandinávská příroda, okolí, vše, kudy pes chodí a co zažívá, jak se asi cítí, jak mu je, co chce a nechce udělat. Je to až poetické. I když je to prozaické, jednoduché vyprávění, zanechá ve vás hodně. Měla jsem chuť běžet a vzít pejska a zachránit ho. Ale vlastně si dokázal poradit sám. Z bezbranného tvorečka se stal tím, kdo zvládne přežít v přírodě, sám se o sebe postarat. Mezi všemi knihami, co mi už prošly rukama, tohle bylo jiné a hřejivě uspokojující čtení. Určitě se k němu někdy vrátím.

soukroma
03.01.2020

Báječné a hřejivé čtení: velice hmatatelně přesně vylíčená atmosféra a prostředí. Příběh s dobrým koncem, čímž nic moc neprozrazuji, protože dle mého vnímání není o něm pochyb od prvních slov.

"Kdy začíná nějaký děj? Nezačíná. Vždycky mu něco předchází...
Kdy končí nějaký děj? Možná nekončí nikdy, Vždycky po něm něco následuje...
Tento děj neskončí, dokud bude tlouct silné psí srdce."

Bez zbytečného sentimentu i dramat příběh krátký, jemnější, severoevropský, moderní, ale bez debaty srovnatelný se staršími díly mistrů vyobrazení zvířecích hrdinů americké divočiny (a nám přecitlivělým civilizací rozhodně lépe vyhovující).

Pozn.: poprvé jsem se setkala s housenčíkem, tak jsem si ho dohledala - prý tento pěvec žije v tropických oblastech Starého světa, což mě poněkud mate ... nejen v souvislosti s knihou.

marvarid
29.12.2019

Krátká novela napsaná úsporným a přesným jazykem, který přesto dokáže sugestivně vylíčit přírodu, psí pocity (tedy asi - ty nikdo z nás lidí s jistotou nezná, ty jen předpokládáme). Úplně cítíte ten řezavý vítr, hlad v prázdném břiše, otravné komáry… Konec je překvapivě šťastný – příjemné překvapení, takové pohlazení na závěr.

V28
20.12.2019

Milá a čtivá jednohubka o šedivém Hrdinovi. Líbil se mi ten psí pohled na svět, jak asi přemýšlí, co prožívá a jak se s každým dnem a novou zkušeností mění. Ve finále je pěkné vidět, že i psům pomůže když se vydají do světa.

Irsaf
24.11.2019

Jako, nebylo to špatný čtení, ale zase tak moc nadšená z toho nejsem...

1

Doporučujeme

Farma zvířat
Farma zvířat