pipa36 pipa36 komentáře u knih

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Z jedné strany mě kniha nadchla, z druhé strany jsem při jejím čtení zažívala smíšené pocity až frustraci. To, co mě nadchlo je, že po roce a půl vleklé čtenářské krize mě zaujala obálka knihy natolik, že jsem ji nejen otevřela, ale příběh, který se v ní odvíjel, mě opravdu zaujal. Nevadila mi ani naivita hlavní hrdinky, skousla jsem i Hawka (romantické hrdiny nemusím - více se mi líbil až na konci). Ale má frustrace pramenila z opravdu velmi, velmi fušerské práce korektora, který v knize zanechal příliš nadužívané slovo "být" v přítomném tvaru. Posuďte sami.

------ CITACE ------
Zachvěla JSEM se vzrušením, ale než JSEM se začala znepokojovat, zatlačila JSEM tu myšlenku hluboko do své mysli. Pohledem JSEM přelétla zástup lidí, kteří zaplnili Velký sál. Předstírala JSEM, že nehledám jeden určitý obličej, a vůbec mi to nešlo.
Věděla JSEM, že tam Hawke je. Vždycky tam byl, ale dnes JSEM ho ještě nezahlédla.
------ KONEC CITÁTU ------

Pro výběr ukázky ani nebylo nutné v textu nějak moc hledat, tyto perličky jsou opravdu téměř v každé popisné větě... Takže jak již tady někdo píše, že si ze čtení této knihy odnesl alergii na slovo "Panna", já uvedla v klatbu nebohé české "jsem".
Nicméně stopku dalšímu dílu nevystavuji, přece jen když vás něco při čtenářské krizi zaujme natolik, že to přečtete celé a s chutí, asi byste v tom měli pokračovat... :-). Příběhu samotnému dávám tak 3,5 hvězdy (přece jen to byla naivní romantika, i když fantasy), ale práce korektora této knize více uškodila než přispěla. Výsledná za 3 a doufám, že další díl dostane na korekci někdo kvalifikovanější.

14.07.2022 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q tentokrát řeší 5 různých případů, které postupně splynou v jeden. Bylo to dobré, příjemně se to poslouchalo, ale oproti prvním dílům této série to bylo jaksi "měkké" - pro mě tomu vyloženě chybělo napětí.
- SPOILER -
V úplném závěru, když Carl s Asadem přišli na to, kdo je vrah, mi nějak chybělo zjišťování "proč". Vůbec je nezajímalo, co bylo motivem všech vražd - hlavně, že věděli kdo...
Z výše uvedených důvodů dávám jen tři hvězdy.

20.02.2022 3 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Oproti prvnímu dílu se mi to líbilo trochu míň. Připadalo mi, že se to hrozně táhne - ne, že by kniha postrádala děj, ale pro mě to začalo být zajímavé až ve chvíli, kdy se na scénu vrátili Refájci. Už se těším na další díl.

31.12.2021 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jak to ten Weir dělá, že při poslechu jeho knih máte pocit, že to, co slyšíte, je doopravdy možné? Před 2 lety jsme po vánočních svátcích poslouchali Marťana, takže když vyšel Spasitel, měla jsem o vánočním dárku jasno - a nebyla to jen trefa do černého, bylo to přímo terno.
Napínavé, vše výborně popsané (takže i uvěřitelné), jen ten Rocky (omlouvám se, nevím, jak se to píše - knihu jsme poslouchali)... Kdybych byla úplně sama někde v úplně jiné galaxii, tak kdyby na mě můj mimozemský přítel s Rockyho vizáží spustil "potlesk pro neslyšící", asi bych jako správná žena vzala nohy na ramena a už by mě nikdy více nikdo nespatřil :-).
Výborná a vtipná kniha, v něčem možná ještě lepší než Marťan. Vřele doporučuji!

31.12.2021 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Tak nevím. Do tří čtvrtin se kniha strašně táhla, řešily se tam jenom vztahy a nejlepšímu zlodějskému gangu v Ketterdamu pod vedením geniálního Kaze nic nevycházelo. Ano, závěr knihy je "strhující" a "napínavý", ale tak nějak to pro mě nevyrovnalo ten uplácaný začátek, kdy se čtenář brodí ve všech vztazích, které jsou strašně komplikované. Ale tak nějak se mi to netrefilo do vkusu, takže dávám jen 3*.

31.12.2021 3 z 5

Hrobka stínů Hrobka stínů Peter Lerangis

Uzavření celé série - od začátku (prvního dílu) však žádná změna. Kniha byla stejně jako první dva díly napsána příliš jednoduchým jazykem s nelogickými návaznostmi a zvraty v ději, takže mě to tak nějak ani nebavilo. Ale slíbila jsem synovi (který je cílovka a líbilo se mu to), že to přečtu, abychom o knize mohli diskutovat... No, mám to za sebou. V žánru dobrodružná literatura pro mládež však existují lepší knihy.

31.12.2021 3 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Po zdlouhavém (a relativně nezáživném) úvodu se kniha nakonec rozjela ve velice slušném tempu, takže se mi to nakonec moc líbilo - příběh i postavy. Ne, že by nebylo co vytknout - např. jako sportovci mi přijde naprosto nereálné, když hlavní hrdince nejdříve někdo pod maskou zalepí ústa, takže může dýchat jen nosem, a ta se potom účastní fyzicky náročné bitvy včetně dlouhého úprku za nepřítelem... Další lahůdkou byly jednotlivé řády vidoucích - latinský název, slangový název a k tomu ještě název Refájců. Tři výrazy pro jednu a tu samou vlastnost vidím jako čtenář naprosto zbytečné a zavádějící.
I přes zmíněné nedostatky se mi dostalo přesně toho, co jsem chtěla, takže hodnotím 4 hvězdami a jdu na další díl.

28.12.2021 4 z 5

Ztraceni v Babylonu Ztraceni v Babylonu Peter Lerangis

Četla jsem se synem, tzn. rozhodně nejsem cílovka. Ale oproti jiným knihám tohoto žánru pro stejnou cílovou skupinu to bylo příliš jednoduché, naivní a tak nějak ploché.
Autorův styl popisu místa děje byl nicneříkající - ze začátku (v prvním dílu trilogie) jsem se ještě snažila si pod jeho popisy alespoň něco představit, v této knize už jsem to ale ani nezkoušela. Jeho popis Babylonu a visutých zahrad byl natolik nepřehledný, že jsem si nedokázala představit vůbec nic. Podobně zmatené bylo představení organizací, které dle autora stojí na té správné a špatné straně - čtenář nemá z čeho soudit, proč by jedna měla být zlá a druhá ta dobrá.
No, synovi (cílovka) se to celkem líbilo, takže s ním asi přečtu ještě ten třetí díl, ale moc se mi do toho nechce. Dala bych 2*, ale zvyšuji na 3, protože cílovka byla (celkem) spokojená.

18.12.2021 3 z 5

Povstání kolosu rhodského Povstání kolosu rhodského Peter Lerangis

Dobrodružná kniha pro náctileté - jako dospělý čtenář mám co vytknout (našlo by se toho opravdu spousta), ale četla jsem zároveň se synem (cílová skupina), který knihu shledal zábavnou, vtipnou, napínavou a dobrou.
Příběh třináctiletého Jacka, kterému se při cestě do školy zamotá hlava a probudí se na zvláštním místě, které víc než nemocnici připomíná supermoderní vězení. Zjistí, že v sobě nosí gen dávno zaniklé civilizace, a kdyby se jednou za čas nepodroboval operačnímu zákroku, mohl by umřít. S nově nalezenými přáteli, se kterými sdílí stejný gen a tudíž i stejný osud, se tak vydává vstříc dobrodružství na záchranu nejen vlastního života, ale vlastně i celého světa.
Jak říkám - z pohledu dospělého to bylo spíše jednoduché a místy chaotické čtení, nicméně pravdou je, že to bylo i napínavé a vtipné. V hodnocení jsem váhala mezi 3 a 4 hvězdami - nakonec dávám za 3, abych měla nějaký manévrovací prostor pro další díl.

20.11.2021 3 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Procházím si vleklou čtenářskou krizí, kdy mi nějak čtení nechutná, ale s poslechem audioknihy problémy nemám. K narozeninám jsem od rodičů dostala sérii audioknih o Lincolnu Rhymeovi namluvenou J. Vondráčkem - o sérii jsem nic nevěděla, šla jsem do toho s čistou hlavou.
První díl se mi líbil - geniální kriminalistický mozek uvězněný v nehybném těle kvadruplegika Lincolna Rhymea se snaží vyřešit sérii únosů pro změnu chorého mozku Sběratele kostí, který dokáže vymyslet opravdu velmi brutální způsoby, jak své oběti sprovodit ze světa.
Stará detektivka v novém kabátku od OneHotBook - velmi vydařená věcička.

31.10.2021 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Nejdříve jsem poslouchala jako audioknihu, ale nedostala jsem se ani do půlky, protože zpracování se mi vůbec nelíbilo. Po dočtení trilogie Griša jsem se však k Vránám vrátila - tentokrát jako četba knihy. A bylo to mnohem, mnohem lepší. Už chápu nadšené čtenáře, kteří příběh popisují jako napínavý a skvělý s dobrou zápletkou.
Takže ano, doporučuji - je to opravdu kniha, u které po dočtení nutně potřebujete mít po ruce další díl.

14.10.2021 5 z 5

Rozmazlená princezna Rozmazlená princezna L. J. Shen

Tak nevím - z jedné strany to bylo fakt dobrý, ale něco mi na tom nesedělo. Že by věk hlavních hrdinů? Nebo to, že se jedná o potomky původních postav? Nebo že smyslným záporákem není badboy ale schizoidní puberťačka? Každopádně na první generaci HotHols to nemá, připadá mi to jaksi nevyzrálé. Hodnotím i ve srovnání s původní sérií, která byla výrazně lepší, proto 3 *.

24.09.2021 3 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Líbilo se mi to. Celý příběh dospěl do uspokojivého konce, závěr mě dokonce překvapil. Přesto mám pocit, že závěrečný souboj Temnyje s Alinou nebyl tak "epický", jak jsem si původně představovala - jejich setkání na závěr druhého dílu v kapli se mi líbilo výrazně více.
Rozhodně se mi ale série líbila, asi budu příběhem z Ravky pokračovat.

17.09.2021 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Bylo to docela dobré, ale ani velmi povedený konec nepřebil tu vycpávku, která na vás čeká cca v půlce knihy. První kniha byla na téma "Temný rytíř", tento díl naopak "Rytíř na bílém koni" - ano, trošku klišoidní.
Protože jsem předchozí díl hodnotila 4 hvězdami a tento se mi přece jen zdál trochu "horší", dávám 3. Ale hned otevírám další díl.

14.09.2021 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Po shlédnutí seriálu jsem se k této sérii prostě musela vrátit, a byl to příjemný návrat.
První díl Griši jsem četla hned po jejím vydání (tzn. v roce 2017) a byla jsem z něj stejně jako dnes (skoro) nadšená. Příběh dvou sirotků, ze kterých se stanou nejlepší přátelé, ale po společně prožitých letech útrap a přátelství jsou násilně rozděleni, když se u jednoho z nich objeví jedinečné schopnosti... Takhle by se dal děj vyjádřit velice stroze. Ano, je to YA. Ano, až tak moc to nevybočuje od průměru. Ale stejně - strohé vyjádření děje nestačí, protože to bylo mnohem, mnohem barevnější.
Jediné, co mi na knize vadilo, byla autorčina fascinace ruskou kulturou a národem všeobecně, tzn. že jsem se ve všech těch korporálčících a eterálčících a Fedjorech a Žeňách ztrácela - a to přitom jsem člověk, který se rusky docela slušně domluví a sem tam si i něco přečte. V českém překladu mi to však tak nějak motá hlavu. Možná i proto jsem se kdysi k dalším dílům nedostala, protože než bylo vydáno pokračování, všechny ty vztahy a hodnosti byly zapomenuty a já se naprosto ztrácela. Potom jsem to ještě zkusila s Šesti vranami ve formě audioknihy, ale díky (velmi se omlouvám, ale opravdu to tak cítím) vyloženě otřesnému výkonu Veroniky Khek Kubařové, když mluvila Kaze, jsem se nedostala ani do půlky. Tím jsem skončila s celou Ravkou, aspoň jsem si to myslela.
Ale...
Pokud shlédnete seriál a všichni ti Feďové a Ivanové dostanou tvář (a hlavně Temnyj v podání Bena Barnese), všechno to tak nějak do sebe zapadne. Ovšem ti, kteří nejdřív koukají a potom čtou, budou nepříjemně překvapeni - seriál je totiž koncipován jako spojení prvních dílů Griši a Šesti vran. Jen ještě nevím, jestli je to šťastné řešení.
Já osobně dnes otevírám další díl.

11.09.2021

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Takový hodně romantický dívčí román, s docela dobře uchopeným a přepracovaným tématem Popelky.
Hlavní myšlenka knihy "člověk není krásný svým zevnějškem, ale krása člověka se skrývá uvnitř aneb sama sobě macechou" je zde rozpracován v příběhu mladé středoškolačky z rozvedeného manželství, která při autonehodě přijde o matku a sama tak tak vyvázne živá. V rámci následného léčebného procesu je "uvržena" do nové rodiny svého otce, se kterou se musí sžít - nové město, nová rodina, nová škola, žádní přátelé. Teda až na jednoho - kamarád z internetu, kterého nikdy neviděla...
V současné době si prožívám takovou malou soukromou čtenářskou krizi, takže jsem docela ráda, že mě zaujalo alespoň něco. Není to kniha, ke které bych se někdy vrátila, ale svým způsobem to bylo roztomilý.

07.09.2021 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Poslouchala jsem jako audioknihu, zpracovanou formou dramatizace - nebylo to špatné, ale asi jsem si měla knihu spíše přečíst. Jednotlivé povídky byly sice zajímavé, ale tak nějak mě nedokázaly více zaujmout. Nad celou sérií ale zatím nelámu hůl, určitě to s Geraltem ještě zkusím.

29.08.2021 3 z 5

Sexy profesor Sexy profesor Vi Keeland

Docela dobrý příběh, nicméně od prvních kapitol hodně předvídatelný. Žádné překvapení, na konci hodně přeslazené. Ale číst se to dalo.

14.08.2021 3 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Návrat do dětských let - klasika, která snad nikdy nezestárne. Líbilo se mi to stejně jako kdysi.

06.08.2021 5 z 5

Noční loď do Číny Noční loď do Číny Damian Dibben

Tak tohle byla pecka - napínavé od začátku do konce, plno akce a děje, sem tam se i zasmějete. Prostě super, tak to má být.
Sice nejsem cílovka, ale moc se mi to líbilo, nemohla jsem se odtrhnout. Ale poslední 2 stránky ve mě vzbudily takovou frustraci, kterou jsem u čtení knih nepocítila už hodně dlouho - jak může autor vymyslet takový konec, a v sérii poté nepokračovat?!

05.08.2021 5 z 5