PetullaN PetullaN komentáře u knih

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

"Neprozkoumat za cely svuj zivot svet, do ktereho jsme se narodili, je podobne divne, jako si neprohlednout prave pouzity toaletni papir."
"Jednim z nejkrasnejsich okamziku cesty je ocekavani, co bude za vrcholem kopce."
"Můj kamarád Martin mě naučil jednu nesmírně důležitou věc - dělat si to hezký. Jak na to? Je to prosté. Vytipujete si hezké místo a obklopíte se něčím, co máte rádi - lidmi, hudbou, jídlem, dobrým vínem, krásnou slečnou, příjemnou vůní... čímkoli. Prostě vytvoříte dokonalý moment jako z reklamy na štěstí. A pak se zastavíte, mlčíte a intenzivně vnímáte všechnu tu krásu a radost. Lidé podle mě takové chvíle prostě potřebují a měli by si je sami vytvářet. Postupem času zjistíte, že si podobnou radost můžete udělat každý den."
"A tak si rikam, ze bychom mozna nemeli hledat inspiraci u lidovych kazatelu, kteri o svete cetli na internetu, ale u lidi, kteri svet opravdu videli."

Ladislav Zibura je vyborny a vtipny vypravec. Prvni knihou, kterou jsem od nej cetla, bylo putovani Nepalem a Cinou. Tato kniha me neskutecne bavila. Musim rict, ze jsem byla zvedava, jaka bude jeho prvotina (vynechame-li krtecka). ;) A ani tady Zibi nezklamal. Svezi cteni, psane s zivotnim nadhledem, sebeironii a pokorou.
Zakoupila jsem si druhe vydani a obal je perfektni! Taky se mi moc libily "komiksove" vsuvky - "Dneska jsem na strope kavarny videl povesenou formu na babovku. Jen nevim, jestli to byl lustr, nebo mucholapka na hipstery."

11.03.2017 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove ma prilis velke srdce a k tomu memu proste prirostl. Kniha je sice psana celkem jednoduchou formou, ale dokaze ctenare vtahnout do deje, bavit i rozbrecet zaroven. Urcite se podivam i na filmove zpracovani.

"Proto lide rikali, ze Ove vidi svet cernobile. Zato ona hrala barvami. Vsemi jeho barvami"

"Co by to bylo za lasku, odejit od nekoho, kdyz prijdou tezkosti? Opustit ho, kdyz je na dne? Tak mi reknete, jestli je to laska!"

"Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu. Zpočátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let se ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, kdy se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemstív totiž dělají domov."

16.03.2017 5 z 5

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Kniha se rozhodne nemuze srovnavat se slecnou Marplovou, nejedna se ani o detektivku, ale spise o utahane vypraveni o trech babickach, ktere okrada a sikanuje domov duchodcu. Ze zvedavosti jsem docetla do konce, ale ani zaver nezanechal lepsi dojem. Obal knizky urcite ale nalaka spoustu dalsich ctenaru, snad to pro ne nebude takova ztrata casu jako pro me.

21.09.2017 2 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Po knize 2001: Vesmirna Odysea je Setkani s Ramou mou druhou knihou od tohoto autora. A musim rict, ze Vesmirna odysea me bavila mnohem vice. Setkani s Ramou ma hodne pomaly start a pro me az prilis popisny styl, zatimco postavy autor temer nerozviji. Na zaver jsem ocekavala vetsi gradaci, bohuzel neprisla. Ostatni knihy ze serie urcite cist nebudu.

07.05.2017 3 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Nekolik knih s touto tematikou jsem cetla, tato z nich vsak byla diky vypravecskemu talentu autora nejlepsi. Velmi silny pribeh a na pozadi moderni afghanske dejiny. Za me palec nahoru.

24.02.2017 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Stejne jako Maly prazsky erotikon jsou Okamziky stesti prijemnym oddychovym letnim ctenim, misty pravda trochu naivnim, vzhledem k mnozstvi (ne)uveritelnych nahod. Zacala jsem cist Veronikou a myslim, ze to byla dobra volba. Kniha mi tak prisla ucelenejsi a hlavni hrdinove urcite sympatictejsi, nez kdyby tomu bylo naopak.

31.08.2017 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Vyborna kniha! Priznam se tedy, ze knihy od Nesba musim cist s vetsim casovym odstupem, jinak mi prijdou trochu jak pres kopirak, ale Zizen se mi opravdu libila. Nebyt zaveru, kdy mi Harry pripomina nezranitelneho DiCapria ve filmu Revenant, davam pet hvezdicek.

22.05.2017 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

"Přemýšleli jste někdy o tom, jakou cenu má lidský život? To ráno měl ten bráškův cenu kapesních hodinek".
"Snazili jsme se ze dna oceanu dosahnout na nebe. Doslo mi, ze kdyz si navzajem podrzime, treba se k nemu dostaneme bliz."

Smutny pribeh o opomijemem tematu - anexi pobaltskych statu k Sovestskemu svazu a krutych praktikach stalinismu. Kniha je psana ctivou vcelku jednoduchou formou, ale tizivy dojem zanecha.

21.03.2017 5 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Knize se nedá upřít zajímavý námět o tom, co se děje mezi životem a smrtí, nicméně mě zklamalo propracování a nelogičnost v chování jednotlivých postav. Jak hlavní hrdinka "jen tak" přechází do říše mrtvých, mi přišlo až vtipné. Přitom detektivky od těchto autorů s J. Linnou jsou skvělé.

17.02.2017 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Skvělá kniha, čte se jedním dechem.

17.02.2017 5 z 5

Vlhká místa Vlhká místa Charlotte Roche

Knihu mi pujcila kamaradka, v ramci ctenarske vyzvy jsem ji precetla jako knihu od autora ze sousedniho statu. Nebyt toho urcite bych nedocetla. Kontroverzni kniha, ktera chce sokovat. Az moc sokovat. Na pozadi pribeh divky traumatizovane udalostmi v rodine. Hlavnim motivem je divcin vztah k sexu a ke vsem telnim tekutinam a nejen tem , je to o
pojidani susnu, strupu, ochutnavani "slemu", o nemyti pipiny,o zavadeni si avokadovych pecek dovnitr a o leccem dalsim. Radeji uz nevzpominat. Cteni teto knihy je opravdovou ztratou casu.

15.09.2017 odpad!

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

" Kdyz sbirka Prvni laska, posledni pomazani vysla v prvnim vazanem vydani, zaznamenala uspech u kritiku, ktery se rozhodne nepromitl do uspechu komercniho. Ale i ty nejpozitivnejsi recenze se pohorsovaly. Jake monstrum to mezi nas vstoupilo? Vlastne bylo obcas tezke odlisit kladne recenze od tech zapornych, protoze v obou se s chuti vypocitavaly obscennosti a bizarni perverze. Bylo pro me tezke uz tehdy a bylo by jeste tezsi nyni presvedcovat ctenare, ze me umysly byly veskrze moralni."
Ian McEwan, 2015, Predmluva

Zajimava povidkova kniha, misty obscenni a bizarni, zaroven ale zabavna a velmi ctiva.

09.09.2017 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Do vody jsem precetla ihned po precteni knihy Ke dnu od Anny Bolave a to byla chyba. Uplne na me dychla stejne temna, tysniva a mysticka atmosfera spojena s rekou, ale na Annu Bolavou proste Paula Hawkins nemela. Jinak bych dala asi o hvezdicku vice.

01.09.2017 3 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Ctiva kniha s prekvapivym koncem. Po precteni prvnich padesati stranek mi prislo, ze ctu cervenou knihovnu, ale pak se pribeh prestal vlect a na konci nastalo jedno velke WAU.

29.08.2017 4 z 5

Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně John Irving

Prekvapive strucna, ale vyborna autorova zpoved o jeho lasce k psani a zapaseni.

28.05.2017 4 z 5

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Vyborny Cunningham a jeho poutavy pribeh jedne rodiny v ramci jednoho staleti. Kniha je skvele psana, nicmene mi chvilemi prislo, ze na jednu rodinu je tech tragedii a pokrivenych vztahu az dost.

07.03.2017 4 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

"Však vám to je jasné. Nejde o to, kolik toho znáte. Jde o to, s kým vším se znáte."
"Z vlastního dětství si nepamatujeme skoro nic, zato si vzpomínáme na všechno, co se dělo rodinám v seriálech."
Moje první kniha od tohoto originálního autora. Absurdní, šílená kritika konzumní společnosti, ale velmi čtivá.

20.02.2017 4 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Krásná kniha, nicméně vzhledem k jazyku, kterým psal pan Vančura, mi příběh přijde pro děti složitý a těžko vstřebatelný.

17.02.2017 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Třetí kniha ze série o detektivní kanceláři Cormorana Strikea je určitě nejslabsi z cele serie. Kniha chvílemi díky vztahu mezi Robin a Strikem připomínala spíše červenou knihovnu než detektivku.

17.02.2017 3 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

"Pri psani jsem si zvolila fikci, znovu jsem domyslela a predstavovala si tehdy, kdy ma pamet samotna selhavala. Rozmachle tahy stetce v tomto vypraveni zobrazuji cestu me rodiny, zasazenou do kontextu skutecnych historickych udalosti."
Poeticky psana kniha o osudu rodiny kambodzskeho Tygriho prince po nastupu vlady Rudych Khmeru. Kniha je psana z pohledu sedmilete Raami, coz je moje jedina vytka na tuto knihu. Nektere myslenky jsou tak krasne a hluboke, ze by jich sedmilete proste nebylo schopno.

25.09.2017 4 z 5