PeťulaV. PeťulaV. komentáře u knih

Pět dní Pět dní Julie Lawson Timmer

(SPOILER) Ufff, tak tady po přečtení nějak nemám slov... Strašně smutný příběh, konec jsem celý probrečela. Něčím podobným jsem si sama prošla, s mou maminkou. A právě proto, že vím, že přemýšlela nad tím samým a chtěla ukončit to trápení jak sobě, tak i nám všem, jsem ten příběh procítila asi o dost víc, než bych si teď sama přála. Nelituji, že jsem tuhle knížku dočetla, ale budu ji teď muset trochu rozdýchat. Nedovedu si představit tu odvahu a sílu, jakou člověk musí mít, aby tohle zvládl. Moje maminka to nedokázala. Byla jsem za to šťastná, šťastná za ten čas navíc, ale protože vím, jak strašně moc trpěla, pochopila bych to. Spousta lidí, rodin, si stejný příběh právě teď třeba zažívá, spousta už ho zažila a ještě bohužel spousta i zažije. Je to něco, co bych si moc přála, aby k tomu životu vůbec nepatřilo, ale patří. No dostalo mě to. Je mi teď po dočtení strašně smutno a přemýšlím nad tím, co bych na Mařině místě ještě udělala já. Trápilo by mě to "nedokončené". Nikdy u svých komentářů nedělám takovýhle spoiler, ale tady tak nějak nevím, jak to vyjádřit jinak. Příběh Scotta pro mě byl alespoň převážnou část knihy takovým odlehčením. I když byl i ten smutný a zažívat něco takového určitě není jednoduché. Ale ta láska Scotta vůči naprosto cizímu dítěti mi zaslepovala šrámy na duši způsobené čtením příběhu Mary. Asi to byl i autorčin záměr, alespoň tak mi to přijde. Tuto knihu doporučuji spíš silnějším povahám, já sama nevím, jak dneska usnu. Je procítěná, na jednu stranu krásná, ale na tu druhou až příliš bolestná.

19.02.2023 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Byla to má první zkušenost s touto autorkou a alespoň pro mě to byla opravdu změna. Nic podobného jsem zatím nečetla. Na jednu stranu vypráví příběh, pro někoho možná neuvěřitelný, pro někoho k zamyšlení, ale na stranu druhou je to studnice informací o životě slonů, které by jste i na National Geographic hledali jen těžko. Nečetlo se mi to úplně lehce, místy jsem se ztrácela, ale i když se mi hlavou honily všechny možné závěry, tohle by mě vůbec nenapadlo. Konec mě strašně překvapil a teda i rozesmutněl. Nevím v co věřím, ale v něco věřím určitě a sama bych si moc přála, aby něco z toho byla pravda.. Třináctiletá Jenna hledá svou matku, kterou před 10 lety za nejasných okolností ztratila. Rozhodne se oslovit vědmu a poté i policistu, který se dříve částečně tímto případem zabýval. Každý z nich má svou minulost, každý své velké trápení, své tajemství a i když to ani jeden z nich netuší, pojí je k sobě daleko víc, než by čekali. Pro mě to byla silná kniha s nečekaným zvratem a smutným osudem, donutila mě se zamyslet. Celou dobu jsem se přikláněla spíš ke 4*, ale za ten konec dávám zaslouženě 5*. Už jen obálkou mě teď zaujala Jodiina nová kniha - Kniha dvou cest a po dočtení téhle se na ni těším o to víc. Tak snad mě ani ta nezklame.

17.02.2023 5 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Kniha o vztahu dvou sester, dvojčat a o oddanosti jedna druhé. Četla se dobře, kapitoly se rychle střídaly, vždy z pohledu Rose a pak z pohledu Fern. Začátek mě úplně nechytil, ale to se zhruba v 1/3 změnilo a pak už to bylo fajn. Fern i Wallyho jsem si zamilovala hned, s Rose to bylo horší. Která je ta hodná je poměrně brzy jasné, ale i tak tam byla spousta překvapení, takže úplně předvídatelné to není. Celkově se mi knížka líbila, dávám 4*, ale nedokázala mě zaujmout tolik, jak jsem si díky hodnocení představovala. Za sebe musím říct, že jsem podle hodnocení čekala trochu víc. Myslím si, že je to jedna z těch knih, na kterou rychle zapomenete, alespoň tedy ve mně nic moc nezanechala. Každopádně přečtení nelituji.

07.02.2023 4 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Uffff, tak tohle zas byla jízda. Celý začátek a vlastně až skoro do poloviny knížky jsem si říkala, ježiiiiš, to je tak krásně sladký, úžasná romantika a těšila jsem se, jak se bude příběh odvíjet dál. Byla to má teprve druhá zkušenost s touto autorkou a budu se muset nejspíš připravit na to, že asi každá její knížka pro mě bude takováhle emoční horská dráha. Čekala jsem poklidný romantický příběh s nějakou menší zápletkou, jenže to jsem se opravdu hodně spletla. První polovinu jsem se až sama několikrát přistihla, že se pořád přiblble usmívám, několikrát jsem se i nahlas zasmála. Knížka byla milá, vtipná, jenže to se zhruba v půlce zlomilo a ten přiblblý úsměv mě přešel. Najednou jsem cítila smutek, lítost, prázdnotu.. Z poklidné romantiky to přeskočilo v něco tak silného, že jsem opět žasla, jak mě styl autorčina psaní dokáže pokaždé úplně rozebrat. První jsem četla její knihu "Námi to končí" a stejně jako u téhle mě ten příběh neskutečně zasáhl. Obě ty knihy pro mě byly nejen velmi krásné, ale i neskutečně emotivní. Styl psaní, kterým Colleen píše, je za mě naprosto geniální a opravdu jedinečný. Konec jsem pak už vůbec nedokázala odhadnout. Sama nevím, jak bych se na místě Fallon zachovala, ale strašně se mi ulevilo, byl krásný. Já opět nemůžu jinak, dávám 5* a opravdu moc a moc DOPORUČUJI.

23.01.2023 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Další milá odpočinková knížka od mé oblíbené autorky. Miluji knížky Julie Caplin už jen pro ten pocit klidu a radosti, co ve mně vždycky vyvolají. Přečetla jsem už čtyři knížky z této série, Kavárnu v Kodani, Pláž v Chorvatsku, Hotýlek na Islandu a teď tuhle. Byla hezká, ale alespoň za mě z těch čtyř nejslabší. Poprvé nemám chuť sbalit si ten kufr a New York poznat osobně a právě to se mi na těch jejích knihách pokaždé líbilo absolutně nejvíc. Tady bylo víc té romantiky, ale míň toho cestovatelského poznávání, což mi trochu chybělo. Konec je opravdu najednou strašně uspěchaný a v té fázi vztahu, v jaké zrovna byli, mi přišel nereálný. Nic to ale nemění na tom, že se Julii tahle série opravdu povedla, jen mě ty ostatní díly u toho srdíčka zahřály o dost víc. Jinak zase láska, romantika, přátelství, spousta dobrot a jako vždycky šťastný konec :o)

21.01.2023 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

(SPOILER) Poslední dobou mám štěstí na opravdu skvělé knihy a tahle je každopádně jednou z nich. Pro mě nová autorka, moje první zkušenost s ní a opět si ji hned po první knížce přidávám do oblíbených a jdu se poohlédnout po dalších jejích knihách. Je to úžasně emotivní příběh, který u vás vyburcuje všechny emoce tak, že ani nevíte, co si přát víc. Lily i Ryleho jsem si hned od začátku zamilovala a i když jsem věděla, co přijde, pořád jsem si moc přála, aby to dopadlo jinak. S ničím podobným jsem se naštěstí nikdy nesetkala a ani já jsem netušila, jaké to může být z pohledu té týrané osoby a hlavně, proč kolikrát nejde odejít. Autorka to dokázala napsat tak skvěle, že by i čtenář tomu násilníkovi snad odpustil a dával mu dál a dál nové šance. Při čtení mi bylo smutno, cítila jsem neuvěřitelnou lítost a přála si, ať se Ryle změní, i když to se asi stává zřídka. Ale i jsem pak byla strašně hrdá na Lily a její odvahu se vzepřít. Plná emocí jsem hltala každou stránku a čekala, jak to celé skončí. Atlas pro mě byl ztělesněním lásky a dobra a přála jsem mu strašně moc štěstí, jenže to jim všem.. Ale přiznám, víc bych si asi přála nějakým zázrakem pomoct Rylemu. Vím, je to chyba, ale trhalo mi to srdce na kusy. Epilog určitě nevynechat, dost toho vysvětlí a poděkování otci mě pak zasáhlo znovu. Za mě emoční horská dráha, naprosto skvělá kniha, procítěná, skvěle napsaná a nemůžu jinak, než za 5* a DOPORUČUJI.

17.01.2023 5 z 5

Italské léto Italské léto Jennifer Probst

Milá pohodová knížka o třech generacích žen, jejich pouti Itálií a snaze znovu nalézt cestu nejen jedna k druhé, ale také najít a trochu víc pochopit i sebe sama. Byla to má první zkušenost s touto autorkou a musím říct, že styl psaní mi od začátku skvěle sednul. Celá kniha mě bavila, nikde žádná hluchá místa a i když má nějakých 390 stran, četla bych klidně dál. Příběh jako takový se mi líbil moc, rodinné vztahy, romantika, plnění cestovatelských snů.. Navíc je zde skvěle popsána architektura Itálie, spousta památek a krás a u jídel se mi sbíhaly sliny. Je to jedna z těch knih, kdy při čtení zatoužíte sbalit si kufr a ten výlet zažít na vlastní kůži taky. Přesně takový bych si teď sama přála a potřebovala a možná i pozměním své plány na léto. V knížce je i spousta nádherných myšlenek, které mě donutily zamyslet se i nad svým životem. Člověk si tak nějak myslí, že dělá, co může a snaží se dělat věci správně, ale někdy je asi potřeba podívat se na vše i trochu jinak, možná jen z jiného úhlu a zjistíme, že to možná až tak skvělé a správné všechno nebylo. Něco jsem si z té knížky vzala, něco jsem možná i ve svém životě trochu líp pochopila a zkrátka já jsem si to opravdu moc užila. Konec není úplně uzavřený, je to pak jen o naší představivosti a já bych si klidně dala pokračování. K této knížce se někdy určitě a moc ráda vrátím.

14.01.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Už dlouho mě žádná kniha nepřekvapila a nezasáhla tolik, jako právě tahle. Jsou dvě hodiny ráno a já ještě plná dojmů po dočtení nemůžu jít spát a píšu tohle hodnocení. Celá kniha, ať už samotný příběh, nebo i styl psaní.., je to úplně něco jiného, než cokoli, co jsem doposud četla. První polovina knihy, musím přiznat, se mi četla o malilinko hůř. Popisy toho všeho mi přišly strašně zdlouhavé, i když byly zajímavé. Ale tu druhou půlku už jsem hltala stránku po stránce a musela jsem ji dočíst. Je to opravdu velmi silný příběh vyprávějící o nepřízni osudu malého děvčátka jménem Kya, kterou opustili naprosto všichni, které kdy znala a milovala. Musela se naučit sama žít mezi nehostinnými močály a bažinami a zavrhovaná všemi ostatními se o sebe už jako malinká sama postarat. Osud jí ani trochu nepřál, ale i tak si svou cestu našla a s pomocí pár jedinečných přátel se z ní stala žena, na kterou věřím, že by i její maminka byla hrdá. Konec mě dojal. Byl na mě najednou trochu moc uspěchaný, ale dostala jsem odpovědi na všechny otázky, takže zůstal jen pocit, jak to říct, pocit zadostiučinění, ale tak nějak i smutku. Je to jedna z těch knih, která vás zasáhne u srdce a donutí vás se zamyslet. Jedna z těch, na které se hned tak nezapomíná. Ještě v půlce jsem o takovém hodnocení přesvědčená nebyla, ale teď nemůžu jinak. Dávám 5* a určitě DOPORUČUJI.

04.01.2023 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Tak tohle bylo naprosto skvělé. Výborný thriller, který mě chytil hned od první stránky a nepustil až do té poslední. Byla to má první zkušenost s tímto autorem, takže jsem jeho styl psaní do teď neznala a jsem nadšená, píše opravdu bravurně. Příběh je šokující, plný napětí, ale i smutku a frustrace.. To, co se v knize odehrává, je noční můrou všech rodičů, tohle by si nepřál zažít nikdo. Ale také je to hodně o odhodlání, síle stát při sobě a bojovat do posledních sil, důvěře a hlavně lásce rodičů k dítěti, za kterou by byli ochotni obětovat naprosto vše. Celou knihu krásně vystihuje jedna z posledních vět, "Láska k dítěti stojí nade vším a nic se jí nevyrovná". Konec byl perfektní, vůbec jsem nevěděla, co čekat. Každopádně překvapil a musím říct, i se mi ulevilo. S hlavními postavami jsem celou knihu strašně soucítila a tohle bylo dokonalé. Zkrátka každému, co si zaslouží.. No já mám nového oblíbeného autora a už teď se těším na další z jeho knih. Tuto určitě a všemi deseti DOPORUČUJI.

30.12.2022 5 z 5

Královská vánoční pohádka Královská vánoční pohádka Karen Schaler

Tak tohle bylo opravdové pohlazení po duši. I pro mě se knížky Karen Schaler jisto jistě staly tradicí v předvánočním čase a musím říct, vždycky je mi po jejich přečtení krásně. Autorka podle všeho miluje Vánoce, miluje tradice a z každé její knihy je to cítit. Všechno jsou to nádherné pohádkové vánoční příběhy plné lásky a i když pro někoho třeba až moc preslazené, za mě právě tohle k těm Vánocům patří. A v téhle smutné divné době, by jich takových bylo potřeba víc. Přečtené mám všechny čtyři její knihy a každá z nich mi vykouzlila nejen úsměv na tváři, ale i mě zahřála u srdíčka. První jsem četla "Vánoční tábor" a naprosto jsem si ho zamilovala. Druhá knížka "Jak si zamilovat Vánoce" mě uchvátila stejně. Třetí "Láska k Vánocům" byla alespoň za mě malilinko slabší, moc se tam toho opakovalo a přišlo mi, jakoby už sama autorka nevěděla o čem psát a třetí příběh byl jakýmsi spojením těch dvou předešlých. Trochu jsem se i bála, že čtvrtý bude to samé, ale není a moc mile mě překvapil. Zase jsem si zamilovala úplně všechny postavy a tentokrát mi bylo až líto, že už knížka končí, četla bych dál. Já si čtení opravdu užila, mně se tahle knížka líbila moc a určitě ji moc a moc doporučuji. Ve vánočním čase na nabuzení té pravé vánoční atmosféry naprosto skvělá volba :o)

23.12.2022 5 z 5

Vánoce v Paříži Vánoce v Paříži Mandy Baggot

Moc milý romantický příběh odehrávající se v Paříži a ještě k tomu o Vánocích. Prostě dokonalá romantika a na tuhle dobu to pravé na zahřátí u srdíčka. Vánočně mě tahle knížka až tak úplně nenaladila, ale příběh jako takový se mi jinak líbil moc. Autorka krásně popsala mmj. i památky v Paříži a po všech těch zmiňovaných dobrotách se mi při čtení sbíhaly sliny :-D Není to příběh jen o lásce a Vánocích, nabízí toho víc a i proto přidávám nakonec o jednu hvězdičku navíc. Konec mě dojal, jsem citlivka. Na tuhle knížku jsem se chystala už dýl, řada na ni přišla teď a určitě nelituji. Akorát na teď takhle před Vánoci je to ideální volba.

08.12.2022 4 z 5

Co zbylo z mojí sestry Co zbylo z mojí sestry Nuala Ellwood

Další naprosto skvělý thriller od této autorky. Po přečtení její knihy "Den, kdy se to stalo" jsem se vrhla na další a i tentokrát jsem nadšená. Kniha je rozdělena do tří částí. První se mi četla trochu hůř, je zamotanější a na mě asi i trochu víc morbidní. Ale druhou a třetí část už jsem hltala stránku po stránce a nedalo se odtrhnout. Skončila jsem ve tři ráno, ale musela jsem to dočíst. Opět skvěle napsané, opět do sebe úplně všechno ke konci zapadne jak jednotlivé dílky puzzle a zkrátka nic nezůstane nezodpovězené. Nuala Ellwood je jedna z mých nejoblíbenějších autorek, co se týče thrillerů a každopádně ji moc a moc doporučuji, píše bravurně.

23.11.2022 5 z 5

Přání Přání Nicholas Sparks

Překrásný příběh plný emocí a lásky, ale i ztráty a smutku. Byla to má první kniha od Nicholase Sparkse a musím přiznat, že jsem se tak trochu bála si ji přečíst, právě z důvodu rakoviny. Je to pro mě příliš osobní a vždycky mě to pak úplně "rozloží". Ale tak moc mě zaujala obálka a všechny ty krásné recenze, že jsem přece jen neodolala. A nelituji, je nádherná. Příběh je smutný a je pravda, že je už od začátku jasné, kdo je vlastně Mark, ale vůbec to nevadilo. I tak mě konec dostal. Je to velice silný a dojemný příběh, který toho ale skrývá daleko víc, donutí vás k zamyšlení a takové mám nejraději. Moc bych Maggie přála, aby šel vrátit čas, pořád jsem doufala v nějaký zázrak.. No a jako většina, jsem si nakonec stejně poplakala. Naprosto jsem si zamilovala skoro všechny postavy v knize, hlavně Maggie, Bryce, Lindu i Marka, ale i miláčka Daisy. Nicholase Sparkse si hned díky této knize přidávám do svých oblíbených a těším se na další z jeho knih. Za mě určitě DOPORUČUJI.

18.11.2022 5 z 5

Zima, kdy jsme se poznali Zima, kdy jsme se poznali Samantha Tonge

(SPOILER) Milá knížka s předvánočním příběhem o lásce a přátelství, odehrávajícím se přesně v tuto dobu, v listopadu těsně před Vánoci. Jess se vrací z vánočního veletrhu hraček a v letadle se seznámí s okouzlujícím Nikem. Po přistání se jejich cesty ale nerozejdou a Nik se stane součástí všech Jessiiných předvánočních útrap. Domov, kde žije její babička končí a všichni se z něj musí ještě před Vánoci odstěhovat. Společně s přáteli se pustí do organizace vánočního večírku, který by se letos poprvé nekonal a snaží se všem v domově dopřát tu radost a ulehčit trápení a starosti se stěhováním. Samozřejmě všechno dobře dopadne, je to pohádka se šťastným koncem a nemůže chybět ani láska, ke které ale bylo zapotřebí trochu Jess popostrčit. Je to moje už druhá kniha od této autorky a musím přiznat, že mě ale ani jedna nedokázala úplně vtáhnout do děje. První jsem četla Řecký sen a jelikož opravdu hrozně moc miluji Řecko, vcítila jsem se do ní o trochu víc a i se mi líbila víc. Je to takové lehčí čtení, prostě pohodovka, ale na zahřátí u srdíčka teď před svátky určitě moc fajn. Za mě 3,5* a všem tady krásné Vánoce :o)

15.11.2022 4 z 5

Prckův deník: prvních 1000 dní mého života Prckův deník: prvních 1000 dní mého života Michal Široký

Sháněla jsem deníček pro vnoučátko a vyhrál tento. Rozměry má sice menší, ale všechny ty důležité milníky a okamžiky v životě miminka v něm jsou. Vejdou se jak popisky, tak i fotografie a moc se mi líbí samolepky, které jsou jeho součástí. Je originální, veselý a až do 3 let věku. První rok je popisován podrobněji, další dva už méně. Nejsou v něm žádné zbytečnosti, jak je zvykem u jiných deníčků a kromě nádherných a vtipných ilustrací ani fotky jiných miminek. Navíc je v něm i zápisníček na poznámky, který lze vyjmout a nosit ho třeba u sebe. Je vhodný pro chlapečka i pro holčičku a věřím, že až bude děťátko větší, bude to jednou moc milá a vděčná vzpomínka. Koupila jsem ho jako jeden z dárků pro syna a snachu k Vánocům, snad se i jim bude líbit. Za mě je překrásný a ze všech těch, které jsem teď viděla, určitě TOP.

13.11.2022 5 z 5

Vařila myšička kašičku Vařila myšička kašičku Vladimír Macek

Nejkrásnější knížka říkadel co znám, děti ji jako malé zbožňovaly. Je to už hodně let, ale ty říkanky si pamatuji dodnes. A teď ji marně sháním pro vnoučátko a moc mě mrzí, že jsem ji před lety dala pryč. Kdo ji ještě máte, tak nedávat, je to poklad :o)

12.11.2022 5 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Pět hlavních postav, pět osudů "spřízněných" párů spojených skrze DNA. Všechny postavy mají své vlastní kapitoly a v celé knize se pravidelně střídají. Ze začátku jsem se trochu ztrácela, moc jmen, ale po chvíli si na oddělení každého příběhu zvyknete. Kapitoly jsou krátké a končí vždycky nějakým napětím, nebo otazníkem, takže vás to pořád nutí číst dál a dál a vy se pořád napjatí těšíte, jak to bude pokračovat, aby vás to pak zase úplně vyvedlo z omylu. Kniha je plná zvratů a překvapení. Chválím hlavně velmi originální a zajímavé téma, nic podobného jsem ještě nečetla. Ale i vás donutí k zamyšlení.. Opravdu je lepší věřit technologiím, než vlastnímu srdci a instinktům? Rozhodnutí už nechám na vás.

10.11.2022 4 z 5

O jedné holce O jedné holce Lindsey Kelk

Souhlasím s předchozími komentáři, i za mě byl začátek pomalejší a také jsem měla problém se začíst. Ale vydržela jsem, knížky jen tak neodkládám a vyplatilo se. Druhá půlka mě bavila opravdu moc, ke konci jsem se i hodně nasmála. Konec je neuzavřený, pokračování v dalším díle a musím přiznat, po té druhé polovině se fakt těším. Byla to moje první kniha od této autorky a co bych vyzdvihla, má skvělý smysl pro humor. Jako oddychovka opravdu fajn, za mě 3,5*.

26.10.2022 3 z 5

Nalezený Nalezený Erin Kinsley

(SPOILER) No popravdě tady úplně nevím, jak knihu ohodnotit. Asi na mě těch traumat bylo v jedné knize zbytečně až moc. Děj se táhl, spíše než nešťastný osud jedenáctiletého Evana a jeho rodiny popisoval bezvýslednou policejní práci a chytlo mě to vlastně až těsně před koncem, kdy už se konečně začalo něco dít. Smrt Jacka mě zklamala, byla to kromě Evana jediná postava v knize, která mi přirostla k srdci. Obálka krásná, ale čekala jsem něco víc. Téma určitě zajímavé, je to hodně smutný příběh a nechtěla bych si ničím z toho v životě projít, ale pro mě musím říct, to bylo spíš traumatizující. Vracet se k této knize bohužel asi nebudu, škoda.

16.10.2022 3 z 5

Den, kdy se to stalo Den, kdy se to stalo Nuala Ellwood

Moje první zkušenost s touto autorkou a jsem nadšená. Je to smutný příběh plný napětí, emocí a hlavně překvapení. Vůbec jsem nedokázala odhadnout, jak to celé skončí. Kniha je napsaná opravdu skvěle, nutí vás číst pořád dál a dál a nedá se odložit. Ke konci do sebe úplně všechno zapadne a nic nezůstane nezodpovězené. Samotný konec mě pak dojal. Je to jedna z těch silnějších knih, alespoň mě teda zasáhla. Vyzdvihla bych větu, že matka udělá všechno, aby ochránila své dítě. Doporučuji!

14.10.2022 5 z 5