PeťulaV. PeťulaV. komentáře u knih

Vánoční polibek v Notting Hillu Vánoční polibek v Notting Hillu Mandy Baggot

Tak tohle bylo faaajn, moc milá knížka. Nejdřív jsem si připadala divně, číst vánoční příběh teď, skoro v létě, ale co.. A můžu říct, byla jsem tam. Byla jsem v Notting Hillu a cítila se vánočně. Cítila jsem vůni všech těch vánočních dobrot, vůni skořice, svařeného vína i čerstvě upečených vánočních muffinů.. Cítila jsem tu vánoční pohádkovou atmosféru a kochala se všudypřítomnými světýlky a výzdobou.. Cítila jsem dokonce i mráz při večerní procházce bez kabátu.. Cítila jsem vločky sněhu ve vlasech.. Zkrátka, cítila jsem se kouzelně. Je to krásný romantický příběh a přesně jak je napsáno na obalu, příběh, který vás zahřeje u srdce. A mě opravdu zahřál. Ať je květen, nebo prosinec, není to jedno? Mně se kniha líbila moc a určitě doporučuji si ji přečíst. Na navození té pravé vánoční nálady před svátky, nebo klidně teď, před létem.

24.05.2021 4 z 5

Řecký sen Řecký sen Samantha Tonge

Strašně mi chybí Řecko a všechno, co k němu patří. Začínám mít absťák a potřebovala jsem něco, co mi ho alespoň trochu připomene. A řekla bych, že tahle knížka svůj účel splnila. Nečekejte žádné zvraty ani napětí, jde o naprostou pohodovku. Hlavní hrdinka Pippa se po devíti letech vrací na ostrov Kos, do vesničky Taxos, kterou s rodiči jako malá navštěvovala až do svých 14 let každé léto. Znovu navazuje na dříve vzniklá přátelství, společně se všemi pomáhá krizí poznamenanou vesničku postavit zpátky na nohy a mezitím řeší zásadní otázku jejího života, zda dát přednost vždy okouzlujícímu Henrikovi a jejímu dosavadnímu životu v Londýně, nebo si splnit svůj celoživotní sen a možná zažít i lásku, o které předtím vždycky jen snila. V knížce jsem si oblíbila snad všechny obyvatele Taxosu, hlavně pak celou Nikovu rodinu. Řekové jsou neskutečně dobrosrdeční a milí lidé a autorka je popsala úplně přesně. Bylo mi s nimi při čtení moooc krásně :o)

16.05.2021 4 z 5

Poslední slova Poslední slova Linda Green

Tak tohle byla paráda. Hltala jsem každou stránku od začátku až do konce. Za mě opravdu hodně povedený psychologický thriller, určitě se teď zaměřím i na další knihy této autorky. Tohle byla má první zkušenost s ní a byla jsem nadšená. Příběh odkrývá tajemství tří generací žen jedné rodiny. Díky Nicol, vnučce Betty, která se těsně před smrtí své vnučce svěří, postupně na povrch vyplouvají hrůzná rodinná tajemství, která možná nikdy neměla být odhalena. Nicol se tomu za každou cenu snaží přijít na kloub, ale jestli se jí to podaří, nebo ne a co tím celé rodině způsobí, to už vás nechám překvapit. Knížka mě strašně bavila, žádná hluchá místa, u kterých by jste se nudili, nehledejte. Je tajemná, napínavá a smutná i skvělá zároveň. Zamilovala jsem si celou Nicolinu rodinu, hlavně malou věčně ubrebentěnou Maisie. Opravdu krásná kniha, napsaná naprosto bravurně. Určitě doporučuji.

14.05.2021 5 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Na tuhle knížku jsem se strašně těšila. Musím vyzdvihnout autorčin talent skloubit všechny vaše během čtení nezodpovězené otázky ve smysluplný konec. Kniha byla napsána vcelku složitě. Příběhy obou hlavních postav Evy a Claire se různě promíchávají, celou knihou se střídá minulost i přítomnost a člověk se až sem tam trochu ztrácí. Ale autorka si vedla skvěle, všechno do sebe postupně zapadá jako jednotlivé dílky puzzle a ke konci pochopíte úplně všechno. Tohle mě na knížce ohromně bavilo, to postupné zapadání dílků jako do dětské skládačky. Za mě velice zajímavé čtení s podtextem o domácím násilí, drogách a velké síle osobnosti. O tom, dodat odvahu sobě, ale i těm ostatním, co ji potřebují a nikdy neztratit naději. A také o tom, jak moc důležitá je pomoc přátel, třeba i těch, od kterých by jste to asi nikdy nečekali. Všechno, cos kdy chtěla, je na odvrácené straně strachu. Tahle věta ve mně zůstala, krásná myšlenka..

Když jsem si knížku kupovala, čekala jsem popravdě trochu něco jiného. Čekala jsem příběh dvou žen, které se pokusí utéct ze svého starého života a začít znovu, úplně od začátku. Čekala jsem spíše ten příběh o jejich, jejím budoucím životě. Knížka mě ale naprosto vyvedla z omylu, vrací se hodně k minulosti a spíš než to, jak to hlavní hrdinka zvládne, popisuje životy obou postav v minulosti. Dává nám tak nahlédnout do nitra obou žen a pochopit, proč na něco takového, jako útěk ze svého vlastního života, vůbec pomyslely. Za mě zajímavá kniha, donutí vás se po jejím přečtení zamyslet.

09.05.2021 5 z 5

Opravdově, šíleně, řecky Opravdově, šíleně, řecky Mandy Baggot

Tak tady trochu váhám, jak knihu ohodnotit. Ze začátku jsem měla velký problém se vůbec začíst. Chybělo mi v ní to "něco", co by mě nutilo číst dál. První polovina mi zkrátka přišla nezajímavá. Pak ale jakoby to snad začal psát někdo úplně jiný a děj začal být poutavější. Před koncem mi to pak přišlo takové zase až moc přitažené za vlasy, ale budiž. Je to pohodovka na léto, takové to čtení k bazénu a na pláž, ale za mě hodně slabý děj. Miluji Řecko, sluníčko, moře, přírodu, přístavy, taverny, tu úžasnou pohodu a atmosféru a i proto jsem si tuto knihu vybrala. Už jen kvůli tomu návratu tam, alespoň v myšlenkách, přimhouřím oči. Knihu jsem dočetla, ale přiznám, asi už bych se k ní někdy příště znovu nevrátila. Od této autorky je to první kniha, kterou jsem zatím četla. Mám od ní doma ještě i knihu Vánoční polibek v Notting Hillu, ale tu si schovávám až někdy na Vánoce. Každopádně dám této autorce ještě určitě šanci a přečtu si i nějakou další knihu z její tvorby. Je to prostě takové pohodové jednodušší čtení, na dovolenou asi fajn.

06.05.2021 3 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Opravdu nádherná knížka s velmi silným příběhem o síle, odhodlání, víře a naději. V knížce se odehrávají vlastně dva příběhy, příběh Bena a Ashley před havárií a po havárii a pak příběh Bena a jeho životě předtím. Po celou dobu se vzájemně propojují, až ke konci splynou v jeden. Začátek byl takový pomalejší a hodně popisoval právě i tu část Benova života z dřívější doby. Pak se děj ale "zhoupl" a byla to jízda. Nebyla jsem schopná knížku odložit. Oba hlavní hrdinové jsou neskutečně silní lidé, i v takto těžké a pro jiné nepřekonatelné situaci, se smyslem pro humor a přesně ty typy, které by si každý přál ve svém životě mít. Hlavně Ben, to je pro mě postava všech postav. Hrdina celého příběhu, neskutečně odhodlaný bojovat nejen o svůj život, ale i o život Ashley a samozřejmě nemůžu vynechat ani psího parťáka Tanka, kterého jsem si zamilovala také. Autor má neuvěřitelný smysl pro detail, píše neskutečně poutavě a určitě se teď zaměřím i na jeho další knihy, které napsal. Knížku každopádně moc a moc doporučuji, je úžasná. Dočetla jsem ji dnes, v půl třetí ráno a byla jsem tak plná dojmů, že jsem pak ani nemohla usnout. Je to jedna z těch knih, které vás zkrátka zasáhnou a nechají ve vás stopu. Jedna z těch knih, na kterou se nezapomíná. A pro ty, co rádi porovnávají knihu a film, tak kniha je úplně jiná. Jediné takovéto hlavní, v čem se shodují, je samotná havárie, jinak je to odlišné. Ale obojí je nádherné, i film, i kniha. Za mě TOP.

02.05.2021 5 z 5

Láska po řecku Láska po řecku Kat French

Řecko, láska, romantika... Letní pohodovka plná sluníčka, přesně to, co jsem v téhle pochmurné a ošklivé době potřebovala. Taková ta knížka na zahřátí u srdíčka. Tři nerozlučné kamarádky se rozhodnou razantně změnit svůj život. Koupí vilu na řeckém ostrůvku Skelidos, s pár bonusy, o kterých neměly tušení a společně vyrazí vstříc novým zážitkům a novému začátku. Knížka mě bavila, častokrát jsem se zasmála. Celkově krásný romantický příběh se šťastným koncem, takových je třeba víc. Řecko miluji a s touhle knížkou jsem si všechno to krásné tam zase připomněla. Jen tam tak teď doopravdy být, nádhera.

28.04.2021 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

(SPOILER) Nádherný příběh. Recenze předtím jsem nečetla, znala jsem jen film, který pro mě byl a vždycky bude pohádkou mého dětství. Jako malá jsem ho milovala. Když jsem před pár lety narazila na knihu, neváhala jsem ani minutu. Čekala jsem velkou podobnost s filmovým zpracováním a byla jsem velmi překvapena, když jsem najednou byla asi jen v 1/3 knihy a dostávala jsem se do míst, kde už filmový příběh pomalu a jistě končil. Říkala jsem si, to je divné, co bude dál, vždyť už má být konec? Ale v knize se pak odehrává další příběh, který už z filmové podoby neznáme. Příběh Bastiána, už ne ve světě lidí, ale jeho nový příběh ve světě Fantázie. Ale ani v té první části, se knížka s filmem ve spoustě věcí neshoduje. Jsou v ní pozměněna jména i děj, což vlastně byla výhoda. Bylo to pak o to napínavější, protože jsem opravdu netušila, jak bude celý příběh pokračovat dál. Kniha se pro mě stávala zajímavější. Moc chválím rozlišení barvy textu, v případě světa lidí červenou barvou a v případě Fantázie černou. V knize se tak velice dobře orientuje. V popisku knihy je napsáno, že sám M. Ende nebyl spokojený s filmovým zpracováním, protože nezachytilo to, oč mu v knize šlo a to je pravda. Snad každý známe ten film, každý jsme ho viděli několikrát, ale v knize je něco daleko hlubšího, něco, co ve filmu nebylo ani naznačeno. Druhá část mě přiznám nebavila až tolik, jako ta první část, ale právě v té druhé části je to, co mě v knize nakonec dostalo úplně nejvíc. Po dočtení ve mně zůstal takový až blažený pocit, pocit lásky, zadostiučinění, naděje a naplnění. Hlavní hrdina znovu nalezne to, co už dávno ztratil a hlavně, nalezne znovu cestu zpět, k srdci svého otce. Když jsem knihu četla, chtěla jsem dát o hvězdičku méně. Ale konec na mě zapůsobil natolik, že dávám přeci jen plný počet. Knížka se zdá místy opravdu zdlouhavá, ale ke konci do sebe všechno tak krásně zapadne, že to najednou dodá na celý příběh úplně jiný pohled. Je to krásná knížka a doporučuji ji určitě všem, kteří mají rádi pohádky a příběhy plné fantazie, přání, zázraků, ale i konce, které vám vyčarují úsměv na tváři a pocit, že pokud máte naději, může se stát cokoli jen budete chtít :o)

24.04.2021 5 z 5

Kuky se vrací Kuky se vrací Jan Svěrák

Krásný a milý příběh o dětské představivosti, přáních a lásce ke svému plyšovému medvídkovi. Knížka je plná dobrodružství, pohádkových postaviček a navíc s pořádným překvapením na konci. Konec jsem čekala úplně jiný, bylo to dojemné a opravdu milé. Knížka je napínavá od začátku až do konce, četla se skoro sama. Moc krásný příběh :o)

22.04.2021 5 z 5

Dovolená očima delegátky Dovolená očima delegátky Jitka Herzánová

(SPOILER) Tak tady jsem byla zklamaná. Asi jsem od této knížky čekala víc, opravdu jsem se na ni těšila, ale nakonec jsem měla velký problém ji vůbec dočíst. Na dovolené jezdíme už spoustu let a vždycky s CK, takže jsme zažili už spoustu delegátek, delegátů i delegátských schůzek, ale tohle.. ? No zkrátka celé mi to přijde hoooodně přitažené za vlasy. Určitě věřím, že spousta klientů dá zabrat a s některými ani není rozumná řeč. Věřím, že někteří stále volají a obtěžují ve dne i v noci, ale tohle je zkrátka přehnané. Asi jsem nepochopila autorčin humor, vůbec mi nesedl a hlavní hrdinka mi byla navíc silně nesympatická. Chápu, že to bylo napsáno s nadsázkou, psát o bezproblémových lidech by nebyla zábava, ale za mě prostě hodně slabé, nebavilo mě to. Vadily mi vulgarismy, kterých je v knížce opravdu velká spousta a celková povýšenost až arogance hlavní hrdinky vůči svým klientům, samozřejmě za jejich zády. Určitě věřím, že práce delegátky není jednoduchá, je to práce s lidmi, sama s lidmi denně pracuji, takže vím. Tohle mi celé přišlo jako taková osobní zpověď o sebelítosti, jakou hroznou práci slečna delegátka musí vykonávat. Navíc pasáže typu jak všichni turisté zamknou mozek někde ve skříňce na letišti v Čechách a zpátky si ho vezmou zase až po návratu z dovolené.. Celá knížka mi vyznívala tak, že snad skoro všichni turisté jsou s prominutím úplní "idioti", v knížce běžný výraz, jeden z těch slabších. Všichni byli odsouzeni už prvním pohledem delegátů při výstupu z letadla a prvním kontaktu a prostě všichni nevychovaní burani z Buranova, před kterými se delegáti musí neustále silně přetvařovat, aby svou "těžkou" práci mohli vůbec nějak zvládat. Musím říct, že jsme za ta léta při dovolených nikdy nic takového nezažili, většinou jsme měli delegátku či delegáta opravdu se srdíčkem na svém místě a byl to člověk připravený vždy pomoci a poradit. Ale ač jsme je krom první a poslední delegátské schůzky nikdy nepotřebovali ani neobtěžovali, nemám pocit, že by se museli takto přetvařovat. Za mě jedna z nejhorších knih, co jsem zatím četla, vracet se k ní určitě nebudu a druhý díl, na který jsem se taktéž těšila, určitě nekoupím. Bohužel tuto knihu beru i jako hodně špatnou reklamu třeba pro lidi, kteří by tuto práci dělat chtěli a dělali by ji s láskou, mohlo by je to odradit. Nedoporučuji.

17.04.2021 1 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Nádherná knížka. Jako jedna z mála mě okouzlila už svým přebalem a když jsem si pak přečetla recenze, musela jsem ji mít. Přečetla jsem ji za dva dny a musím říct, že mě úplně a naprosto dostala. Druhou polovinu jsem probrečela. Po přečtení recenzí o tom, jak vše dopadne jinak, než by většina čtenářů předpokládala, jsem si při čtení furt představovala, jak by děj mohl asi pokračovat. To, co se stalo, jsem opravdu nečekala vůbec. Knížka je nepředvídatelná, což se mi líbilo. Nebaví mě knihy, u kterých vím předem, co bude a jsou jak se říká "průhledné". Tahle je úplně jiná. Krásný a silný, velice emotivní příběh o bezmezné lásce dvou nerozlučných kamarádek, bezmoci, zoufalství a možná osudu? Obě dvě hrdinky, ač každá jiná, mě bavily. Dannie je ambiciózní právnička s nalajnovanou budoucností, vše se řídí plánem a Bella, ta je zas svobodomyslná, bezstarostná, stále akční a stále připravená cestovat, užívat si a zkrátka žít. Jediné, co mi trochu vadilo, byly neustále popisované názvy a čísla ulic, ale to je jen malý detail. V recenzích je pak často zmiňováno, že by knížka potřebovala více stránek, to si nemyslím. Příběh je dokončený, vše do sebe nádherně zapadne a ač bych si přála méně smutný konec, za mě nic nechybí. Tato knížka mě opravdu vzala za srdíčko a možná i proto, že jsem si tím samým v rodině prošla také, mě jak to říct.. úplně rozebrala, rozhodila a musím ji teď pár dní nechat vstřebat, prostě rozdýchat. Vzala mě víc, než jsem čekala a to se mi normálně nestává. Je to jedna z nejkrásnějších a nejsilnějších knížek, ne-li ta nejhezčí, co jsem zatím četla a určitě doporučuji si ji přečíst, stojí za to.

15.04.2021 5 z 5

Pojďte s námi za králíčky Pojďte s námi za králíčky Mymi Doinet

Moc krásná knížka s příběhy králíčka Vendy, jedna z našich nejoblíbenějších. Malej ji měl strašně rád, četli jsme ji stále dokola. Příběhy jsou krátké a celá knížka nádherně ilustrovaná. Nám se líbila moc.

12.04.2021 5 z 5

O mašince Tomášovi 16 O mašince Tomášovi 16 Wilbert Awdry

Nádherná pohádková knížka o mašince Tomášovi a jeho přátelích. Tento díl měl náš syn, když byl malý, úplně nejraději. Četli jsme ji stále dokola skoro každý den. Všechny příběhy jsou moc krásné, určitě doporučuji.

12.04.2021 5 z 5

Domácí řecká kuchyně Domácí řecká kuchyně Veronika Hájková

Opravdu nádherná knížka po té vizuální stránce. Nádherné obrázky doplněné příběhy ze života a povídáním o Řecku. Bohužel, co se týče receptů, byla jsem tak trochu zklamaná. Vyhledávání receptů podle názvů je nepřehledné a ve spoustě receptů jsou suroviny uvedené v ingrediencích, ale v popisu samotného receptu pak chybí. Téměř ve všech receptech je kopr, ač jsme ho v řeckých tavernách v těchto jídlech nikdy neměli. To ale samozřejmě není až takový problém, lze ho vynechat. Sama vím, že Řekové kopr používají hodně, ale do všeho prostě nesedí. Používám i jiné řecké kuchařky, hlavně např. Řecká kuchyně Marthy Elefteriadu a ta mi vyhovuje daleko více. Recepty bych řekla, že jsou takové pravdivější, přesnější, opravdu řecké. Ale ani v této kuchařce mi kolikrát nesedí úplně všechno tak, jak to jídlo a chuť znám právě z řeckých taveren. Většinou tedy používám obě dvě a z každé si vezmu něco. Ale i tak pro každého "Řeckomila" určitě doporučuji mít tuto kuchařku ve své sbírce, určitě potěší.

11.04.2021 4 z 5

Řecká kuchyně Řecká kuchyně Martha Elefteriadu

Moc hezká knížka. Mám doma už předešlé 3. vydání této kuchařky z r. 2004, ale i tak jsem téhle nové neodolala. Co se týče receptů, je to nejlepší řecká kuchařka, jakou znám a používám ji opravdu hodně. Toto nové už 5. vydání je reedice, takže obsahově až na pár receptů a chybějící rejstřík originálních názvů stejné, ale nově obohaceno o spoustu fotografií a krásnou novou obálku. I celkově je kniha hezčí, propracovanější. Teď už je to slast i pro oko, s obrázky zkrátka i víc potěší. Recepty jsou popsány dobře, nejsou nijak složité, akorát někde chybí bližší popis zařazení surovin. U některých receptů jsou suroviny napsány v ingrediencích, ale v postupu u samotného receptu už ne. Někdy je to trochu zmatečné. Ale kdo má rád řeckou kuchyni a chce si uvařit pravá řecká jídla, jaká zná z taveren a připomenout si alespoň trochu tu nádhernou dovolenkovou atmosféru, pro toho je tato kuchařka určitě skvělá volba a vřele doporučuji si ji pořídit. Každého "Řeckomila" určitě moc potěší. Výborný řecký oběd nebo večeře, k tomu nejlépe řecké vínko a hned je člověku zase líp :-)

11.04.2021 5 z 5