Nalezený

Návrat ztraceného syna přinese zdrcené rodině úlevu. Nikdo však netuší, že tím noční můra zdaleka nekončí. Když jedenáctiletý Evan beze stopy zmizí, jeho rodina zažívá nejhorší chvíle svého života — zejména proto, že policie i navzdory narůstajícímu tlaku stále nemá ani tušení, co se s ním stalo. O několik měsíců později se Evan zničehonic najde, je však nesmírně vyděšený a o tom, co zažil, odmítá mluvit. Jeho milující rodina tuší, že život už nikdy nebude stejný jako dřív. Inspektorka Naylorová dobře ví, že pokud Evanova únosce nechytí, jsou v ohrožení i další děti. Chlapec však mlčí a ona hraje o čas — musí zjistit, kdo za únosem stojí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463519/big_nalezeny-EyM-463519.jpg 3.840
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Host

Found, 2019

Kniha Nalezený

Potvurka735

za mě ne špatná, ale ani nijak zajímavá kniha, nejedná se o detektivku, ale jak píše čtenářka spíš psychologický román. Rozhodně kniha, kterou já bych ostatním k přečtení nedoporučovala.

L.Helena

Ani ne tak thriller, jako spíš poměrně dobrý psychologický román. Sice probíhá pátrání a můžeme sledovat postup vyšetřovatelů, ale o hodně zajímavější je to, jak se s prožitým traumatem vyrovnává unesený chlapec a jeho rodina. Docela mě mrzí, že bylo jen okrajové zmíněno období soudního procesu. 4,5*

hu_87

(+ SPOILER) Taková poutavá obálka a název - a přitom to bylo akorát mnoho povyku pro nic.
"Nalezený" je jeden z těch příběhů, které mají ohromný potenciál, bohužel ale nenaplněný.
Jednak - zdlouhavé rozhovory a popisy různých situací, které bohužel příběhu nedávají na dynamice, spíš jí naopak ubírají.
A za druhé - kde jsou podrobnosti? Já jako čtenář čtu nějaký thriller s nějakým nádechem psychologie, v tomto případu jde o důležité téma sexuální zneužívání dětí a chci, jakožto někdo, kdo si knížku čte s tím, že ho něco překvapí - chci trochu reality, jakkoliv je ošklivá a zdrcující.
Všechny ty zdlouhavé pasáže to celé podkopaly. Víme o tom, že Evana unesli a čtenář si samozřejmě domyslí, o co únoscům šlo - ale jak jsem psala, čekala jsem nějaký šok, podrobnosti, prostě něco, v čem by byl příběh poutavý, trochu akční.

Když si to shrneme - začátek má rychlý spád, k únosu dochází prakticky na prvních stránkách. Pak dlouho nic (to je to místo pro pocity a zdlouhavé popisy událostí), když se Evan po několika měsísích objeví, objevují se u něj známky posttraumatického šoku (bod za to, že alespoň to bylo nějak načrtnuté) a trvá dlouho, než se dá dohromady - k čemuž mu velkou mírou pomůže dědeček Jack.
Jinak větší část je zmíněná samotným nakladatelstvím. Právě z toho důvodu, že ten náčrt celého příběhu vypadal velmi slibně, celé je to poměrně jedno velké zklamání.

Námět je celkem jednoduchý, ztratí se mladý kluk, policie nemá žádné stopy; vlastně, můžem si říkat, k čemu vlastně policie, že. Kluk se objeví, ale má trauma a za nějakou dobu se ztratí další kluk. Díky Evanovi najde policie konečně vodítka, na které by doteď sama nepřišla (jak se říká s ironií, pomáhat a mlátit).
Žádný zvrat, nebo spojitost: třeba někdo kdo Evana znal, nějaký jeho známý, rodič kamaráda v roli únosce nebo jeho pomocníků. Prostě nic. Nula šoku, nula zvratů a absolutně nic, co by příběh dělalo skutečně napínavým.
Jednoduchý přípěh a zápletka a poměrně happy end.

Za co dávám body hore je to vyobrazení toho posttraumatického šoku (i když si autorka mohla dát práci a místo těch zdlouhavých a nudných pasáží tam přidat něco víc od Evanovo myšlenek nebo kapitoly z pohledu únosců - jakkoliv by to mohlo být šokující, přeci jen téma zneužívání dětí, chápu, ale proboha, tohle je thriller kterej má čtenáře bavit, nadchnout a ne že to bude tak jednoduchý).

Jinak je tu jedna krásná hlavní myšlenka. Na některý věci prostě nejde jít silou, naléhavě, ale chce jim dát čas. Dotyčnej, co si prožívá trauma, nepotřebuje vedle sebe nervózní a afektovaný lidi, kteří mu chtějí poskytnout absolutně všechno na světě. Potřebuje klid, pochopení a hlavně čas. Upřímnost. Promluvit si s ním mezi dvěma očima. Zaměstnat ho. Dostat ho z jeho ulity. Nečekat, že se věci vyřeší časem samy-protože nemusí, je nutný vytvořit atmosféru bezpečnosti a vřelosti. A samozřejmě jde taky o změnu prostředí, která je velmi často v případě traumatu nutná. Tohle všechno Evanovi poskytnul jeho děda.
Těžko říct, proč postavy vyobrazené zde nezkusily něco podobného...

pch1976

Kniha se mi moc líbila. Spíše se jedná o psychologický román. Děj byl svižný, nebyl překombinovaný, odsýpal, akorát nečekejte nějaké zásadní zvraty.

(audiokniha)
Tuto knihu mi doporučila kamarádka, která z ní byla doslova nadšená - ale já jsem stejný názor sdílet nedokázala, bohužel. Příběh se hodně vleče, nemá v podstatě vůbec žádnou dynamiku a to mi opravdu dost vadilo. Jinak zápletka jako taková je dobře vymyšlená a autorka ji dobře zpracovala. Jen ty zdlouhavé popisy všeho to kazí. Podle předchozích komentářů se názory opravdu různí a já se tentokrát připojuji k té skupině čtenářů, kterou kniha spíš zklamala. Evan je sice sympatický a jeho dědeček také, ale tím se celkový dojem zachránit už nedal. Dávám tedy poctivé tři hvězdičky a ke knize se již vracet nebudu.

cleopatra11

Velmi pěkná kniha, napsaná výborným stylem, který vás vtahuje nenásilnou formou víc a víc do děje.
Doporučuji, četlo se skvěle.

Hanaluna

Kniha se mi opravdu líbila. Jak už níže píšou ostatní, byla to spíše psychologicka sonda do rodiny zasažené závažným trestným činem. A románové pojetí přidalo na čtivosti. Komu nevadí, že to nebude rychlý sled vyšetřovacích úkonu, ať určitě přečte.

Katania

Spíše psychologický román, který se dobře četl, ale moc mě nenadchl.