petrulka petrulka komentáře u knih

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Začnu tím, co mi trochu vadilo. Rodinné, příbuzenské vztahy, neuvěřitelně složité, propletené...kdo, s kým, kde, jak. V tom jsem občas plavala a musela přemýšlet, kdo je kdo. Příběh jako takový se mi líbil velmi. František a Florián. Těžká, smutná doba. Smutné konce. Není to knížka pro vylepšení nálady, to opravdu ne.

14.12.2023 4 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

Dva dny po přečtení přemýšlím, jestli je něco, co bych této knize mohla vytknout, co by mi vadilo. Nepřišla jsem na nic. Je mnohem lepší než první díl. Akce od prvních vět, jízda plná překvapení. Hlavní hrdina sympoš, samozřejmě připomíná Lewenharta, ale je lidštější, je "náš" :-) Příběh parádně graduje a ty skoro poslední stránky, to prostě nejde jít spát, když je céček tolik, že je nestíháte kosit :-D

06.04.2023 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Jako první slovo hodnocení mě napadá: dojemné. Ale má další slova by byla o psychologii, traumatu, rodinné tragédii, osamělosti, obrovském strachu a únavě. Nekonečné a vyčerpávající. Velmi pěkně napsaná postava babičky, působila na mě jako kotva v příběhu, spolehlivá a zdánlivě silná. Jako její protiklad otec slaboch. A nakonec ústřední dvojice děje, Conor a jeho stromový přítel. Krásná kniha se silným poselstvím.

14.12.2022 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Tak nějak si představuji špičkovou krimi. Protože mám ráda fantasy, nijak extra mi nevadily vyložené nesmysly, jako např. pasáž s rakví či až legračně fungující oddělení izolace na psychiatrii.
Je to děsivé, napínavé, překvapení se také objeví. Hlavní vyšetřovatel není přehnaně superhrdinský, jen Jurek mohl ukázat ještě víc akce, když už tak dlouho čekal a plánoval :-D

22.11.2023 5 z 5

Přístav u řeky Styx Přístav u řeky Styx Pavel Fritz

Tuhle knížku jsem měla vytipovanou už delší dobu, a to díky předchozí zkušenosti s autorovou tvorbou, která je přesně pro mojí krevní skupinu. Takže jsem čekala skvělý příběh a ten jsem také dostala. Perfektní od prvních řádků, spád, napětí, skvělá klaustrofobní atmosféra. O překvapení není nouze. Často se mi nestává, že mi při čtení spadne brada a nechápu, jak něco takového mohlo sakra někoho vůbec napadnout? Miluju ten pocit. Neskutečně jsem si knihu užila, je to jízda a moc, moc se těším na další Fritzovy počiny.

24.10.2023 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Je to napsané tak přesně, až z toho jde mráz po zádech. O spolku Hudradlo se lze dočíst na internetu. O tom, jak se pan Mirek prochází po městě, kde spáchal tato zvěrstva vědí asi už jen místní. Jestlipak už si knihu taky přečetl..

24.08.2021 4 z 5

Komunistický režim začíná utahovat smyčku a obyvatelé Československa, kteří snad doufali, že po válce bude líp a těšili se na svobodný život, otevírají oči. Zpočátku mnoho z nich nevěří stále častějším náznakům fanatické mašinérie, naděje v dobré úmysly strany v nich zůstává. Někteří procitají, někteří se nechají strhnout horlivostí přívrženců nového režimu a skutečně věří v budoucnost kolektivizace, někteří sledují jen vlastní prospěch a zisk, tak jako v každé době. Strach, obavy, nedůvěra a podezřívavost se usadí i v odlehlých oblastí Sudet. Velmi smutné, nepochopitelné období našich dějin.

13.12.2023 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Dlouho jsem nečetla knihu totoho žánru, kterou bych tak nerada odkládala. Napínavý příběh, kdy už samotné ústřední téma je obrovským tahákem, hlavně pro nás, rodiče. Když se přidá trochu těch traumat z minulosti, nemoc,drogy.. je z toho super napínavá a svižná záležitost.

25.12.2022 4 z 5

Pán ledové zahrady Pán ledové zahrady Jarosław Grzędowicz

Neskutečně výborná kniha. Neotřelá fantasy se špetkou sci-fi, tak akorát. Nebudu zabředávat do děje,je to tu už mnohokrát. Vůbec mi nevadily dvě dějové linky, ani ich a er forma, ani různá jména hlavních postav. Skoro vůbec mi nevadilo vysvětlení proč se vlastně všechno děje,jak a kdy se lidé dostali tam, kde jsou. Je to něco za obzorem při ohlédnutí zpět. Třeba se v dalších dílech něco objasní, ale zatím..ty jo... prostě boží. A ten konec. Jakože cože?!? Poměrně dlouho mě nenadchla kniha,od které jsem až tak moc nečekala.

02.02.2021 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Měla jsem trochu strach ze sladkobolné červené knihovny, ale zbytečně. Děj vyprávěný ve dvou rovinách mě nerušil, bavily mě obě, i když o něco víc to z období první světové války. Krásná kniha.

31.07.2019 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Na tuhle knihu musí nastat ten správný čas. Vzhledem k poměrně rozsáhlým dialogům to není úplně jednoduché čtení, na druhou stranu charakteristika postav je strhující. Ujetí jsou všichni, každý - snad kromě Nelly - se jeví jako ideální pacient pro psychiatra a není mezi nimi nikoho, kdo by mě něčím nevytáčel. Nejvíce samozřejmě Katka a Heathcliff. Jeho duševní rozervanost, věčná zloba, vztek, jsou nekonečné a říkám si, zda by to, že by spolu s Katkou byli toto zásadně změnilo. U něj stačí lehce našlápnout a je zle. Agresivní psychopat, ona labilní sociopatka, perfektní návod na katastrofální vztah.

12.02.2018 4 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Souhlasím s názory ostatních, s těmi, kteří příběh považují za nádhernou, okouzlující pohádku. Pro mě téměř nepopsatelnou. Četla jsem jedním dechem, mazlila se s každým slovem. Je to tak úplně jiné, absolutně nesrovnatelné s ničím, co jsem kdy četla. Podvěcí, tajemné, záhadné, místy přátelské a jinde děsivé..jako bych tam byla a probíhala tunely spolu s Auri......Auri..křehká, jemná bytůstka, zranitelná, citlivá a tak sama...zároveň je tak ohromně silná a statečná. Tolik bych chtěla jí víc pochopit, poznat, neopustit jí tak brzy..
Patrick stvořil další famózní příběh, na který nikdy nezapomenu.

31.12.2015 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Tenhle příběh je tak syrově reálný, až z toho jde mráz po zádech. Ve všem. Věta "to je ta tvoje výchova" je pro mě památná, při každé návštěvě rodiny slýchaná. Vlastně většina hlášek Veroničiných rodičů prostě sedí. Bavila jsem se. Hlavně tím, že vždycky potěší, když člověk zjistí, že v tom není sám :-D.

12.02.2024 4 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Naprostá spokojenost. Tahle kniha má všechno, co mě baví. Psance, příšery, lovce. Útěk divočinou, sem tam záchvěv lidskosti. Hrdiny i ty nejodpornější zrůdy. A přes celkem průhlednou zápletku závěrečné překvapení. Bavila jsem se skvěle.

16.12.2023 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Odjakživa bojuji s nedůvěrou v české autory fantasy a sci-fi. Teď můžu sama sobě gratulovat, že jsem sáhla právě po Sněgy. Město v oblacích je zpočátku tísnivá dystopie, cenzura a politika, nedostatek jídla, léků, prostoru, takový Orwell v plenkách. A pak supr dupr přesun do čistokrevné sci-fi. Příjemné čtení.

30.03.2023 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Kniha pro fajnšmekry. Nádherně vystavěné věty, slovní obraty, v současné době i nepříliš používaná slova a výrazy. Vyprávění natolik květnaté, pestré, že je čtení skutečným požitkem, krásným zážitkem. Co se děje týká, už to taková hitparáda není. Neuchopitelné postavy, jejich chování je rozčilující, nepochopitelné a udivující. Ani jeden ze tří hlavních protagonistů není sympatický. Přesto se jedná o silný příběh, který rozhodně stojí za přečtení.

08.02.2023 4 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Tuto knihu jsem nezačala číst s přílišným očekáváním. Vlastně se ke mě dostala poměrně náhodně, vydražením na dobročinné aukci. Jak je v aukci kniha, často se stává mojí :-)
Tak tedy, příjemné překvapení. Oceňuji poměrně realistický přístup k existenci nadpřirozených bytostí, který postavy příběhu mají. Je to osvěžující změna, proti většině duchařských knih, které jsou našlapané děsem z neznáma. Velmi pěkně popsaný dům, půdička a sklep jsou a jsou parádní, stejně jako možnost vybrat si mezi více a méně strašidelnými pokoji. Závěr je na můj vkus přepálený, ale je to malá, zanedbatelná chyba na kráse.

13.07.2022 4 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Po Ledové zemi se mi nezdálo, že by to mohlo být ještě lepší. Přeci jen - krutá zima, hlad, hřejivá tráva - napínavé jako kšandy. A ono ano. Kniha je doslova našlapaná dějem, nechybí snad vůbec nic. Ohrožení života, záchrany v poslední chvíli, obava o oblíbeného zvířecího hrdinu, k tomu exotická vzdálená země, cizí kultura a hlavně, nikdy nekončící pevné přátelství. K naprosté dokonalosti by stačilo jen míň nadzvednutých obočí a šedin, hlavně tedy toho prvního je až moc. Ovšem nic jiného vytknout nemohu.

18.03.2022 5 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

Pro mě nejlepší díl. Nejzajímavějším obdobím, je to strávené v otroctví, ozvláštněné zajímavým vývojem postavy Eraka, naproti tomu nejzábavnějším, veskrze pohodové putování Halta s Horácem (až na "malý" zádrhel). Výborně napsané vtipné situace, pasáž s Horácovou nevyslovenou otázkou je vyloženě skvělá. Na správných místech příběhu tak odlehčuje pasážím s nelehkým osudem Willa a Evanlyn.

17.02.2022 5 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Ne a ne, nedokážu pochopit, proč jsem tuhle sérii měla roky nachystanou v pořadníku a pořád na ní nebyla ta správná doba. Konečně tedy nastala a mě nezbývá, než si to parádně užít. Už jsem dost stará na to, abych věděla, v kolik hodin mám jít spát. U čtení Tetovaného jsem to zapomněla, od čtení vstávám rovnou do práce. Naprosto pohlcená dějem, ztracená v čase, uchvácená postavami, pobavená vtipnými momenty, plná lítosti nad utrpením...Od prvních stran je u mě tento příběh na špičce žánru.

30.06.2021 5 z 5