petbrab petbrab komentáře u knih

Radek Banga: (Ne)pošli to dál Radek Banga: (Ne)pošli to dál Radek Banga

Styl psaní dost syrový ale výpovědní hodnota mě příjemně překvapila.

30.03.2024 4 z 5

Skutečná cesta ven Skutečná cesta ven Patrik Banga

Nezáživná kniha hrající pouze na city. I literárně je na úrovni slohové práce na střední škole.

30.03.2024 odpad!

Válka o pravdu: Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě Válka o pravdu: Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě Mika Waltari

Další doplnění povědomí o připojení pobaltských republik k SSSR. I když kniha byla napsána v roce 1941 jako varování pro Finsko, tak je vzhledem k politice Ruska aktuální i dnes.
Je až mrazivé, jak se metody Ruska, dříve SSSR vůbec nemění, a přesto je někdo dokáže hájit.
Měla by to být povinná četba pro všechny zastánce Ruska a je škoda, že u nás nevyšla už po druhé světové válce. Možná by pak v roce 1946 hlasovali mnozí jinak.

19.09.2023 5 z 5

Červený pokoj Červený pokoj August Strindberg

Chápu, že v době vydání byla asi přelomová kniha, která ve Švédsku vyvolala rozruch.
Protože se tam poprvé Strindberg satiricky obul do všeho možného - umělci, rodina, vztah s prostitukou, akciové společnosti, falešná dobročinnost, katechismus, novinařina atd.
Dnes už je satira běžná, takže kniha trochu ztrácí.
Zajímavá pasáž byla v závěru knihy, kdy se čte dopis jednoho z umělců, proč spáchal sebevraždu.

06.09.2023

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy. Měl jsem obavu, zda mě to bude bavit, ale knihu jsem přečetl s nadšením.
Nádherné, romantické, vtipné i vážně rozhovory.
Prostě klasický román.
Těším se i na obě slavné filmové adaptace.

03.09.2023 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Albrightová mně jako politička byla krajně nesympatická, ale její kniha se mi hodila do Čtenářské výzvy.
A musím uznat, byla to parádní a kvalitní četba. Všem doporučuji.
Doplnila mně další údaje o patrně nejtemnějším období naší země čili mezi lety 1937-1948. Objektivně dokázala zhodnotit naše přední politiky té doby - Beneše, Jana Masaryka i Gottwalda.
Nebojí se jejich oprávněné kritiky a nejen jejich ale i Churchilla, Stalina a Roosvelta a dalších.
Z chování ke konci války a poválečného období přeci jen malinko nekritická k USA, což ale lze chápat, sice dcera československého diplomata, ale přeci jen v podstatě celý život od 12 let prožila v Americe.
Dalším plusem knihy jsou její postřehy dítěte z onoho období, jak ona a její rodina prožívala válku.
Hezké jsou i fotografie.

30.08.2023 5 z 5

Dávám plný počet. Kniha na obálce oproti prvnímu dílu změnila slova působivý román na strhující příběh. Kniha má kouzlo, opět sice vcelku banální příběh tentokrát už v éře únorového převratu 1948, kde jsou jasně ohraničení ti dobří a ti zlí. Jednoduché věty, žádná složitá čeština, takže to lze přečíst za pár hodin, přesto to v sobě má něco, co Vás to nutí hltavě číst.
Znovu jsem koukal i do prvního dílu, kde autor vůbec nezmiňuje, že se bude jednat o trilogii. Patrně využil toho, že kniha se stala bestsellerem a připsal druhý díl, a bude psát třetí.

28.08.2023 5 z 5

Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Michail Zygar

Výborná kniha popisující Rusko a jeho vládnoucí elity od nástupu Putina do roku 2016.
Měli by si ji přečíst všichni, aby pochopili chování Ruska i Putina a jeho okolí.
Pak všem dojde, proč je nyní válka na Ukrajině. Proč se změnil Putin a komu to v Rusku vyhovovalo.
Po přečtení knihy cítím skepsi, že Rusko už prostě jiné nebude.
Oceňuji též jak snadno a svižně se četla. Patrně skvělý překlad.

27.08.2023 5 z 5

Zápisky z Afghánistánu Zápisky z Afghánistánu Karel Rožánek

Mám rád knihy od zahraničních zpravodajů České televize. Rožánkova z Afganistánu byla navíc předurčena k úspěchu už tím, že byla z války, což je vždy citlivé téma. Z knihy jsem cítil empatii, profesionalitu i smutek nad ztrátou vojáků ale i radost vojáků třeba z uvaření guláše či koncertu Landy.

22.08.2023 5 z 5

15 let v Rusku: Zápisník zpravodaje 15 let v Rusku: Zápisník zpravodaje Jiří Just

Výborná kniha k pochopení, jak uvažuje patrně většina ruského obyvatelstva a to nejen směrem k válce na Ukrajině ale je zde i celkový pohled na Rusko od rozpadu SSSR z pohledu jeho obyvatel.
Kromě toho i hezké kapitoly o kuchyni některých ruských republik.

20.08.2023 5 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Knihu jsem dostal jako kluk k Vánocům a nikdy si ji nevím proč nepřečetl.
Až nedávno jsem shlédl western Shane a zjistil, že tato kniha je předlohou.
Takže jsem ji během tří hodin přečetl.
Nádhera.
Už jen to, že knihou nas vede malý kluk, ji dělá zvláštní.
Autor v poměrně krátké knize a jednoduchém příběhu až přímo poeticky popsal, jak malý kluk vidí svého hrdinu i své rodiče. Jak některé věci nechápe a přesto ví, co je správné, co je čest a jaký je rozdíl mezi dobrem a zlem.

22.07.2023 5 z 5

Vysoká hra Vysoká hra Vladimír Krajina

Vzpomínková kniha jednoho z vůdců domácího odboje druhé světové války.
První kapitola tvořící cca třetinu knihy plná depeší na trase Londýn-Česko se mi četla hůře. Plno jmen včetně krycích, ač oceňuji, že Kratina chtěl jmenovat co nejvíce hrdinů, činilo knihu lehce nepřehlednou.
Zbylé kapitoly byly ovšem výtečné. Týkaly se nejen odboje ale i neblahého období po válce vedoucí ke komunistickému puči.
Poslední část knihy se týkala životu v exilu a návratu do vlasti po Sametu.
Zaujalo mě, jak oprávněně už války nevěřili komunistům.
V úplném závěru se píše o tom, že nová světová válka už není možná. Jak je to křehké vidíme nyní opět díky Rusku.

14.07.2023 4 z 5

Únorová tragédie Únorová tragédie Hubert Ripka

Brilantní kniha ministra vlády, který byl jedním z těch, který podal demisi.
Únorový puč 1948, který tak neblaze uvrhl naší zemi na 41 let do zkázy, je zde zcela objektivně vylíčen bez jakéhokoliv sentimentu.
Tuto knihu by si měli přečíst povinně všichni, kteří zastávají názor, že s Ruskem se lze domluvit.

05.07.2023 5 z 5

Pád domu Usherů Pád domu Usherů Edgar Allan Poe

Krátké dílo, které už od prvních řádků, kdy se vypravěč blíží k starodávnému domu prastarého rodu navodí stísněnou atmosféru, která mu vydrží až do konce.

02.07.2023 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Přečteno na jeden zátah za večer.
Excelentní, takový závěr jsem nečekal.
Tohoto podezřelého jsem netipoval ano náhodou.
Někdy si říkám, že Agatha Christie prvně napíše závěr a pak až děj od začátku.

01.07.2023 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Kniha mně úplně nesedla. Možná jsem měl jen jiné očekávání.
Vzhledem k válce na Ukrajině, už bohužel není kniha jen vizí, kam může Putin dotáhnout Rusko a život v něm, ale stává se krutou realitou.

30.06.2023 3 z 5

Povstávání živého tvaru Povstávání živého tvaru Anton Markoš

Měl jsem ji jako učebnici při studiu na vysoké škole, ale i tak je to zajímavé čtení nejen pro studenty biologie a podobných oborů.

20.06.2023 4 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

První, co mě napadne napsat o této knize, je slovo zvláštní.
Sám příběh z Turecka z konce 16. století o hledání vraha z prostředí iluminátorů dodává knize napínavý ráz.
Další rovina je vztah ženy k muži či mužům v turecké společnosti v souvislosti s manželstvím.
Ale nejvíc obdivuji, že kniha nemá jednu hlavní postavu. Naopak vypravěčů je tam několik a každý má svůj pohled na danou věc. Roli vypravěče má i několik neživých předmětů či zvířat.
Poslední věc co bych dodal je, že jsem se nezbavil pocitu, že inspiraci Pamuk hledal v knize Jmeno růže.

17.06.2023 4 z 5

Karel Engliš Karel Engliš František Vencovský

Knihu jsem četl v rámci studia na vysoké škole.
A musím uznat, že je stručnou ale výstižnou a zcela dostačující pro poznání významné osobnosti našich dějin.
Dozvěděl jsem se vše podstatné.

14.06.2023 4 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

(SPOILER) Kniha mi byla doporučena a přečetl jsem ji se zájmem. Byla to taková parafráze, jak se k okolnímu světu chováme my lidé. Vtipné bylo přirovnání, že lidem přijde nepřirozené zabít opici, protože nám je podobná, v knize zase čtyřnozí tvorové podobní kočce nebyli schopni zabít čtyřnohé ovce.

14.06.2023 4 z 5