petbrab petbrab komentáře u knih

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

Výtečných pět povídek ze současnosti.
Dlouho jsem se tak nezasmál.
Autor ukázal současné nešvary i obecné pravdy.

03.11.2020 5 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Knihu jsem hned toužil přečíst hned po shlédnutí filmu Everest a dohledání informací o této tragédii z května 1996.
Dočetl jsem se o sporu Krakauer vs. Bukrejev.
Po přečtení první z nich to tak dramaticky nevidím.Byl to jen názor Krakauera na danou tragédii. Nijak zvlášť Bukrejeva neviní.
Krakauer prostě popsal vše ze svého pohledu a to velmi čtivě.
Bylo to dech beroucí. Chci si přečíst i knihu Bukrejeva.

04.03.2020 5 z 5

Obyčejní muži: 101. záložní policejní prapor a "konečné řešení" v Polsku Obyčejní muži: 101. záložní policejní prapor a "konečné řešení" v Polsku Christopher R. Browning

Neobyčejná kniha dokumentující jak se záložní prapor policistů podílel na masovém vraždění Židů.
Závěrečné dvě kapitoly plus doslov - zajímavé vysvětlení proč se z "obyčejných" lidí stanou masoví vrazi
Nekritizuje, dokumentuje, vysvětluje

02.03.2020 4 z 5

Jádro věci Jádro věci Graham Greene

První dvě části knihy mně přišly takové vlažné, banální.
Třetí část byla až mrazivě fascinující.
Závěrečné dilema hlavního hrdiny - vztah k bohu, manželka, milenka, podíl na korupci, vysněné povýšení, sebevražda
A pak cynický závěr, že život i bez něj plyne dál.

26.02.2020 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Syrové čtení o prožitcích malého kluka z války.
Kdo ji neprožije, tak není schopen uvěřit, co při ní může udělat člověk druhému.

25.02.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Moje druhá kniha od Šulce.
Četl jsem ji krátce po Zrádcích, kteří mi přišli o chloupek lepší.
Ale závěrečná kapitola byla uchvatná.
Člověk ten příběh zná, ale stejně Vás Šulc vtáhne do děje, že nemůžete knihu odložit.

23.02.2020 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Vybral jsem si ji před lety na Gymnáziu, protože byla z Kafky nejtenčí. :)
Bral jsem ji v duchu ovlivnění existencialismem jako paralelu, že když se Vám staně něco strašného, tak po období litování jste nakonec na obtíž i těm nejbližším a Vaší smrtí se nakonec uleví nejen Vám.
Smutná kniha i když proměnou v brouka usměvnou formou.

23.02.2020 4 z 5

Chlapci z Pavelské ulice Chlapci z Pavelské ulice Ferenc Molnár

Kniha mého dětství.Svého času jsem ji uměl téměř nazpaměť.
Bitva dvou part o prázdnou parcelu.A smutný konec.

23.02.2020 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Kniha mého mládí.
Pamatuji, že jsem prožíval příběh s hlavními hrdiny jako bych byl jeden z nich.
Kopčem, Veverčák

22.02.2020 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Mé první setkání s autorem.
Musím říct, že jsem zůstal po přečtení celkem jak opařený.
Myslím, že skvěle vystihl úpadek naší společnosti a cestu ven, kterou může plíživě paradoxně využít islám a to zcela nenucenou cestou přes elity.

21.02.2020 5 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Moje první setkání s autorem.
Byl jsem nadšen a knihu přečetl za tři odpoledne.
Skvěle zpracováno.Pohled na situaci těsně před válkou ze stran různých skupin, lidí skutečně existujících i několika fiktivních.
Němci,armáda,abwehr,čs.zpravodajství,....Masaryk, politici, obyč.lidé

19.02.2020 5 z 5

Mystérium kapitálu Mystérium kapitálu Hernando de Soto

Velmi zajímavý pohled na to, proč kapitalismus funguje jen v některých zemích.
Kniha je stará cca 20let. Zajímalo by mě, zda ve čtyřech státech, kde dle autorových slov zkusily jeho recept, došlo k výraznému posunu či nikoliv.

20.08.2019 4 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Divadlo je skoro vždy o reálné situaci, kterou můžeme prožít nebo ji vidět.
Tato hra mi znovu jen ukázala, že primitivnější a jednoduchý člověk má život o hodně jednodušší, když složitost života příliš neprožívá.

17.08.2019 4 z 5

Zpráva o mém muži Zpráva o mém muži Josefa Slánská

Kniha má dvě části. První o okolnostech soudního procesu a druhou kdy manželka R.Slánského popisuje svůj život ve vztahu k manželovi před i po zatčení.
Kniha beru jako varování, že v totalitním režimu si nemůže být jistý ani ten, kdo ho sám buduje.

17.08.2019 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Neřekl bych, že jde o knihu kontroverzní a perverzní, jak se občas píše.
Jde spíš o příběh čtyř sourozenců, sestry 17,13 let, bratři 15 let a cca 8 let, kteří prvně přijdou o otce a následně o matku, kterou ze strachu o to, aby neskončili v děcáku, pohřbí trochu netradičně.
Smrtí rodičů přijdou o příkazy a zákazy a vyrovnávají se životem.
To k čemu dojde cca na posledních tří stránkách knihy, je tak nějak logické vyústění jisté svobody bez rodičů a společného tajemství a toho, že ještě nejsou zcela zralí na život a nemohou odhadnout všechny důsledky svého jednání.
Jen poznámku k filmové verzi. Až na malé detaily se knihy věrně drží.

12.08.2019 4 z 5

Horečka Horečka Václav Hrabě

Krásně smutné, pravdivé, plné elánu a zklamání z toho jaký život může být a najednou je. A věčný názorový rozdíl mladí, jen o něco starší,staří

09.08.2019 5 z 5

Neónová bible Neónová bible John Kennedy Toole

Toole to napsal v 16 letech. Nezbývá než smeknout. Lehká deprese a ponurý závěr. V podstatě bez konce. Hezký tam zní i kritika křesťanství malých amerických vesnic či měst, které je až zvrácené.

09.08.2019 5 z 5

Dva roky generálním tajemníkem Dva roky generálním tajemníkem Miloš Jakeš

V době sametu mi bylo 10 let a knihu četl až teď 30 let po revoluci.
Paměti člověka, který zažil bídu první republiky, práci v závodech Baťa, aby si mohl udělat střední školu, poté mnichovskou zradu, válku a osvobození Rudou armádou, což ho vedlo ke vstupu do KSČ, kde se vypracoval až na nejmocnějšího muže komunistického režimu, kde byl v době převratu.
Celý život věřil ideálům socialismu.
Kniha je hodnocením celého jeho profesního života a názorů.
S něčím lze souhlasit, s něčím ne.
Není špatné si přečíst i názor někoho na "druhé" straně.

07.08.2019 4 z 5

Kdy nám bylo nejhůře? Kdy nám bylo nejhůře? Milan Sekanina

Knihu jsem četl ze studijních důvodů. Dobrý pohled na skutečný stav, jak na tom hospodářsky byla první republika. Trochu rozbourá ty mýty o velice vyspělé zemi.

06.08.2019 4 z 5

Posvícení na paloučku Posvícení na paloučku Růžena Slavíková

Hezky napsaná pohádka o zvířátkách z lesa, která si udělají posvícení.
Samozřejmě už tam je ta lehká komunistická propaganda, že když všichni dají ruku k dílu, tak se vše povede.
Ale dětem se jistě bude líbit.

05.08.2019 5 z 5