Horečka

Jediný prozaický text, který se zachoval v pozůstalosti básníka (1940-1965) považovaného za nejvýznamnějšího českého představitele "beat generation". Novela, která dodnes neztratila nic ze své jemné melancholie, jazzového rytmu a neobyčejně svěží živosti. Další vydání s černobílými fotografiemi Igora Malijevského vychází ve stejném formátu jako Hrabětovo Blues....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7888/horecka-7888.jpg 4.4217
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Labyrint

Kniha Horečka

michaela3111

Vašku, Vašku... další skvělá. Praha (a láska?) je tu stejně krásně smutná jako v Bláznivý holce. Jazz je naděje. Kéž bys tu byl!.. abych ti za ty tvý ohromně lidský, oduševnělý, mladistvě hořkosladký texty poděkovala.

ronnie_vrh
29.12.2018

Smutně hezký...
Hrabě je básník mýho krátkýho života a Horečka je novela, co ten můj krátkej živůtek smutně hezky překvapila. Bylo 26. prosince a přišel mi balíček, co taky voněl vodkou a cigaretami, a v něm tahle útlá knížečka, jako nečekanej dárek od kamaráda. A zamilovala jsem se. Do té krásné maturitní atmosféry, do toho smutku a chuti žít, chuti milovat. Dlouho jsem něco tak krásného nečetla.

tučňák222
17.12.2018

Kniha prakticky pouze o atmosféře, atmosféře 60. let, jazzu, noční Prahy, mládežnického života a Hrabětovy melancholicko zamilované zakouřené noci; a to je ta krása jeho poezie, při které texty našeho beatnického básníka ožívají v mysli.

vlkcz
13.10.2018

I přesto, že jde o prozaický útvar, je na mnoha místech znát ruka básníka. Poetické části ještě šly, ale celkově mě Horečka nijak neoslovila. Spousta cigaret, vodky, sem tam správné socialistické uvědomění, občas lehká rebelie proti němu. Ale celkově vcelku o ničem.

prazskanaplava
10.07.2018

5/10 Nemůžu jinak, i těch kraťoučkých 60 stran čistého textu se táhlo a nudilo. Asi jsem měla číst v době, kdy se mnou třískala puberta a tohle rozvleklé filozofování a arogantní posuzování všech a všeho kolem by mi možná i imponovalo. Hrabě-básník mě baví víc. (Labyrint, 2012)

Blondebookdevil
01.06.2018

Je docela zvláštní číst od Hraběte něco jiného než poezii. Každopádně to bylo smutné, krásné a plné cigaretového kouře.
"... ale já myslím, že to není zbytečný všímat si věcí, který vypadaj jako kus nenapsaný básničky."
... Voněla mlhou a maturitou...❤️

HoneyBunny
18.04.2017

,, .......... jak jsem se sem dostal....., kvůli tý bláznivý naivce, která je sice moc hezká, ale já vím, že bych ji nemoh mít rád a nejsem už tak šrámkovskej , ani ještě tak senilní, abych chodil s každou hezkou holkou."
Uf. Bála jsem se toho, protože Hrabě je mýmu srdci nejdražší básník. Naštěstí jeho jediná próza je naprosto excelentní, taková óda na Prahu, mládí, vášeň, divadlo, dršťkovou polívku.....Zaleze pod kůži a zůstane navždy;).
,,Áá, krásnej oheň v žaludku, je to nádhera, vědět, že je člověku akorát osmnáct a půl, vodpusť mi to Šrámku, hezký holky se nemaj nechávat jen tak samotný."

MajaG
27.12.2016

Po tomhle je úplně jasné, proč je Hrabě řazen k beat generation. Je to mladistvé, smutné, temperamentní, živoucí. Doporučuji všem, kteří si dokážou vychutnat všednost života i s jeho smutnými stránkami. Přečteno za večer.

Cathan
19.09.2016

Jsou knihy, které vás oslovím svou vášnivou originalitou, dokonalým a fantastickým příběhem, který vás vtáhne do děje. V detektivkách si užívat řešení případu, ve fantasy nové, neprozkoumané části autorovi fantazie, v protiválečné literatuře vás osloví krutosti a smrt nevinných.
A co je Horečka? Nic. Horečka je prachobyčejné nic, dovedené k dokonalosti. Není to fantastické, překvapující, šokující. A tím je to úžasně. Je to zachycení důležitého dne jednoho studenta, napsané dokonalým stylem. A čím je vlastně nic úžasné? Tím, že nic je v každém století a v každé době. Zlomené srdce, pijící maturanti, teplý Oscar....tato kniha je toho důkazem. A tím se tato kniha liší od ostatních...ona nejede podle doby. Jede podle univerzální pravdy, která je zároveň univerzální neexistencí.

Kaka.cs
21.08.2016

Další z knížek, kterou jsem si vybrala do seznamu četby k maturitě.
Velice zajímavá knížka.

Markulinka
10.08.2016

Horečka lásky! Horečka mládí! Horečka hledání! Horečka zklamání!

Václav Hrabě si mě prostě získal!! A to nejen svými básněmi, ale i touhle horečnatou povídkou! Krásně popsal nitro mladého člověka a je mi vážně líto, že už nestihl napsat další.

"Čtvrt na pět. Čas, uvědomil si, čas. Kapky vody, vteřiny, orloj, ... Želví rady: nepospíchej, není kam. Volovina! Vždycky bude kam pospíchat a až přestanu bejt uspěchanej, tak už nemá cenu, abych žil! Hergot, jsem nějakej patetickej, moc piju. A tak fušuju do filosofie ..."

petra0022
30.04.2016

Krátké, výstižné, krásné. Jedna z těch knih, kde zaujme hlavně atmosféra.

Shui-Xian
03.04.2016

Horečka je přesně to, co ve mě tato Hrabětova kratičká próza vzbuzuje. Chci ji číst do zbláznění, s neumenšenou intenzitou stále znova, dechem utlumeným zaujetím. Omamná, tesklivě úsměvná miniatura, ve které není slůvka, které by přebývalo, či chybělo.

PetK
10.03.2016

Horečka je výstižný název... Jaká škoda, že toho už nikdy nebude víc.

oXide
24.12.2014

Upřímně mě mrzí, že je tohle jediná próza Hraběte, byť poezie taky není moc, ale přece jen je jí o něco málo více. Nevím, čím se to stalo, že mě tato krátká novela naprosto očarovala. Snad tou atmosférou, kterou dokázal naprosto krásně vystihnout.

Myslím, že z Hraběte mohl být také skvělý spisovatel a nejen skvělý básník.

HDosoudilová
01.06.2014

Nevím ani čím, ale tahle novela mě dostala. Až mi na konci bylo líto, že je tak krátká :-) Byť je to vlastně takové tuctové téma ;)

m4xp4yn3
04.10.2013

Hrabě zkouší psát rovné řádky prózy a z jeho snahy je cítit nevypsanost a absence tématu. Občas je dost znát, že jen otrocky naplňuje úkol, který si vytyčil.
Horečka má místy silnou atmosféru, přináší obraz doby a živě zprostředkovává emocionální rozpoložení hlavního hrdiny. Za tyto kvality ovšem vděčíme Hrabětovi-básníkovi, ne Hrabětovi-prozaikovi. První je významná postava české literární historie, ten druhý toho času teprve tovaryš.

bornthisway
25.09.2013

Působivá melancholická novela, která (ač je zahalená do zvláštního oparu smutku), svým způsobem pohladí na duši. Při mnohých úvahách hlavního hrdiny jsem měla v očích slzy, tak nádherně byly vyjádřené.
Nesmím opomenout skvěle vykreslenou atmosféru 60. let, kdy se jezdilo ve starých Feliciích, mládež žila jazzem a Billem Haleym, do kina se chodilo na Jeana Maraise...
Hrabětova Horečka mi zkrátka učarovala.

Hřibče
10.06.2013

Naprosto excelentní dílko. Chcete-li na chvíli zažít atmosféru šedesátých let, tak si přečtěte tuto útlou knížečku a zaručeně nebudete litovat. Na popis atmosféry je to jedna z nejpůsobivějších knih, co jsem kdy četla.

Lulla71
20.06.2012

Je to moc milá věc.

Klaudie27
24.01.2012

krásná kniha, zlatá pokladnice

mySaints
09.08.2011

V roce 1965 jsme přišli nejenom o skvělého básníka, ale i o nadějného spisovatele. Tato povídka byla vlastně skoro o ničem, jen útržek ze všedního života mladých lidí. Ovšem ten styl, atmosféra, kterou dokáže vykouzlit jen Hrabě a ty nádherné věty mi naháněly slzy do očí( Za Vltavou tiše krvácelo slunce nabodnuté na petřínských věžích..).Z téhle krátké povídky jsem si zapsala víc citátů a úryvků než z kterékoli tlusté bichle.
"Na Hradčanech tloukla půlnoc. Městské nebe je vždycky smutné. A vrzání tramvají může někdy připomínat hudbu, ale někdy jízlivý smích. Ve Slávii počítají tržbu a řeka je černá, jako to ráno, kdy jsi se probudil a věděl, že ona už nepřijde."
"Nahmatal ve tmě její ramena a přitáhl ji k sobě. Měla rty suché a popraskané jako po horečce.(Tak dlouho jsem tu nebyl a jsi stejná. Poznám tě potmě. Jsem s tebou moc šťastnej a nevím, co budu dělat, až mě jednou opustíš.) "

Mládí je pořád stejné, mění se jen kulisy..

oslov

užasná věc