Peklo blízko nebe

Když Jon Krakauer dosáhl dne 10. května 1996 brzy odpoledne vrcholu Mount Everestu, nespal již padesát sedm hodin a hlava se mu točila v důsledku nedostatečného přívodu kyslíku do mozku. O šest hodin později a o 900 metrů níže, při větru dosahujícím rychlosti 125 kilometrů za hodinu a v oslepujícím sněhu, se Krakauer zhroutil ve svém stanu - zkřehlý zimou, trpící halucinacemi z vyčerpání a nedostatku kyslíku, avšak již v bezpečí. Druhý den ráno se dozvěděl, že šest jeho společníků se do tábora nevrátilo a že zoufale bojují o život. Když se bouře konečně utišila, pět z nich bylo mrtvých. Šestý měl tak strašné omrzliny, že mu musela být amputována pravá ruka. Peklo blízko nebe je vyčerpávající zprávou o nejtragičtější sezoně v historii Mount Everestu, podanou uznávaným novinářem a horolezcem Jonem Krakauerem. Pověřen úkolem napsat pro časopis Outside článek o rostoucí komercializaci hory, odjel do Himálaje jako klient nejuznávanějšího vysokohorského vůdce na světě Roba Halla. Tento pětatřicetiletý Novozélanďan dosáhl čtyřikrát vrcholu Everestu a dovedl k němu třicet devět horolezců. Vedle Hallova týmu vystupovala na horu expedice vedená čtyřicetiletým Američanem Scottem Fischerem. Hall ani Fischer ale nebezpečnou bouři, která se přihnala, nepřežili. Krakauerova zpráva, vycházející z očitého svědectví o tom, co se stalo na střeše světa, je svou emocionální jasností a dokonalým vylíčením událostí ojedinělým dílem. 2. vydání. Pod značkou Columbus vydal Rukopis s.r.o....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320905/big_peklo-blizko-nebe-AB1-320905.jpg 4.7187
Literatura faktu, Sport, Příběhy

Vydáno: , Columbus (ČR)

Into Thin Air, 1997

Kniha Peklo blízko nebe

Mooona

Velmi poutavá a zajímavě napsaná kniha. Najdete v ní, kromě popisu oné tragické události, spoustu zajímavých informací, které rozšiřují obzory. Přiznám, že jsem se místy ztrácela v některých jménech, ale po přečtení ve mně kniha zanechala takový zvláštní pocit.
Poté přemýšlíte, jak neuvěřitelné a krásné, ale zároveň pomíjivé a nebezpečné to tam nahoře musí být.
Rozhodně doporučuji přečíst.

parxel

Peklo blízko nebe je strhující kniha. Jon Krakauer v ní líčí události, které vedly ke smrti šesti horolezců při výstupu na Mt. Everest v roce 1996.

Příběh je uvozen stručným historickým úvodem, který mě osobně nepřišel moc zajímavý. V kontextu knihy však má svůj smysl.

Další pasáže již Jon Krakauer napsal na základě poznámek, které si sám zapisoval při výstupu. To je podle mého názoru to, co dává této knize jedinečný rozměr. Při čtení máte pocit, že se autor snaží o co nejobjektivnější zachycení událostí, ale v určitém momentu přiznává, že si události pamatuje jinak, než jak se odehrály.

Na závěr bych ještě rád zmínil horolezce Becka, protože jeho příběh mi přišel asi nejpozoruhodnější. Po noci strávené ve sněhu, kdy ho všichni považovali za mrtvého se najednou objevil v táboře jako přízrak. Díky omrzlinám příšel o prsty, část nosu, ale nakonec přežil. Klobouk dolů.

Zajímavostí je také skutečnost, že události popsané v knize jsou líčeny jako mimořádná tragédie. Nicméně Jon Krakauer v závěru dodává, že z pohledu statistik nebyl rok 1996 na Everestu nijak zásadně odlišný od jiných let. Pár dní po těchot událostech, už se na vrchol snažili dostat další horolezci. A z toho mi běhá mráz po zádech.

Příběh popsaný v knize byly rovněž ztvárněn ve filmu Everest z roku 2015. Přestože se mi film velmi líbil, tak kniha na mne zapůsobila mnohem silnějším dojmem.

Dávám pět hvězd, protože Peklo blízko nebe je úžasná kniha. Při jejím čtení jsem měl pocit, že vše prožívám na vlastní kůži. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy inspirované skutečnými událostmi.

helena842

Knihu už jsem četla dvakrát a mohu ji opravdu doporučit. Krakauer záživně popisuje okolnosti tragédie, která se stala v roce 1996 na Everestu. Doporučuji.

Leusee

Wow. Ani jsem nečekala, že mě tenhle příběh až natolik zasáhne, jelikož k horám prakticky žádný vztah nemám. Celkově mi to přišlo jako jeden velký horror a nedokázala jsem a stále nedokážu pochopit, že lidé prakticky jdou a hazardují takhle se svým životem dobrovolně. Zvlášť ti, co mají doma ženu a děti. Knížku 100% doporučuji, výlet na Everest ale ne.

Crozz
14.12.2020

Velmi dobře napsáno, četlo se samo, Everest je drsnej.

alweg
14.11.2020

poutavé čtení jedním dechem, cestopis o strastech tam nahoře,..

Simstr
05.10.2020

Neskutečné peklo :-) Chvilkami jsem se ztrácela ve jménech, přišly mi podobné, ale to nemění nic na tom, jak jsem si výstup na nejvyšší horu světa užila a nakonec s hrůzou čekala jak to dopadne. Hned poté jsem si pustila filmové zpracování z roku 2015. Mohu jen doporučit. Určitě se ke knize ještě někdy vrátím.

lucieseb
02.10.2020

Čtení knihy jsem si moc užila. Kniha je krásná, dobře se čte, má spád. Nedá se od ní odtrhnout, pořád musíte číst aby jste se dozvěděli kam se ten den horolezci pohnuli. Je to velmi zajímavé čtení, hodně jsem se o podmínkách výstupu dozvěděla a často se divila, jak to vše členové expedice zvládnou. Klobouk dolů před nimi. Ve jménech horolezců jsem měla prvně zmatek, ale brzy jsem věděla kdo ke komu patří.
Už se těším na další autorovu knihu, kterou se chystám číst.