Peklo blízko nebe

Když Jon Krakauer dosáhl dne 10. května 1996 brzy odpoledne vrcholu Mount Everestu, nespal již padesát sedm hodin a hlava se mu točila v důsledku nedostatečného přívodu kyslíku do mozku. O šest hodin později a o 900 metrů níže, při větru dosahujícím rychlosti 125 kilometrů za hodinu a v oslepujícím sněhu, se Krakauer zhroutil ve svém stanu - zkřehlý zimou, trpící halucinacemi z vyčerpání a nedostatku kyslíku, avšak již v bezpečí. Druhý den ráno se dozvěděl, že šest jeho společníků se do tábora nevrátilo a že zoufale bojují o život. Když se bouře konečně utišila, pět z nich bylo mrtvých. Šestý měl tak strašné omrzliny, že mu musela být amputována pravá ruka. Peklo blízko nebe je vyčerpávající zprávou o nejtragičtější sezoně v historii Mount Everestu, podanou uznávaným novinářem a horolezcem Jonem Krakauerem. Pověřen úkolem napsat pro časopis Outside článek o rostoucí komercializaci hory, odjel do Himálaje jako klient nejuznávanějšího vysokohorského vůdce na světě Roba Halla. Tento pětatřicetiletý Novozélanďan dosáhl čtyřikrát vrcholu Everestu a dovedl k němu třicet devět horolezců. Vedle Hallova týmu vystupovala na horu expedice vedená čtyřicetiletým Američanem Scottem Fischerem. Hall ani Fischer ale nebezpečnou bouři, která se přihnala, nepřežili. Krakauerova zpráva, vycházející z očitého svědectví o tom, co se stalo na střeše světa, je svou emocionální jasností a dokonalým vylíčením událostí ojedinělým dílem. 2. vydání. Pod značkou Columbus vydal Rukopis s.r.o....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/320905/peklo-blizko-nebe-AB1-320905.jpg 4.7127
Literatura faktu, Sport, Příběhy
Vydáno:, Columbus (ČR)

Into Thin Air (1997)

Kniha Peklo blízko nebe

evask

Zajímavé, poučné. Nejsem schopná si zapamatovat jména horolezců.

Seňor-Líbik

Nejsem fanoušek horolezectví ale po přečtení této knihy, jsem musel odkoukat pár dokumentů o Everstu. Při telefonátu Roba Halla se svojí ženou u Hillaryho výšvihu jsem měl slzy v očích

Walris
23.11.2018

Jedna z nejlepších knih na horolezeckou tématiku, kterou jsem měla možnost číst... Emotivně popsaná celá událost od začátku do konce očima jednoho z přímých účastníků se spoustou zajímavých doplňujících informacích o životech dalších členů expedice na Everest.
Film byl taky moc dobrý, ale na knihu nemá :)

hnusák
11.09.2018

Naprosto perfektní autentická zpověď okamžiků horolezce - novináře, který se in natura zúčastnil katastrofické expedice Mount Everest 1996. Čtivě popsaná problematika zákulisí komerčních výstupů, dá se říci skorem hodina po hodině, uskutečněných přehmatů i sond do psychologie jednotlivých aktérů. Za mne plný počet.

misa8153
27.08.2018

Knihu jsem si půjčila poté, co jsem několikrát viděla film Everest. Myslela jsem, že už nic moc nového v knize nenajdu a že ji spíš prolistuji, ale kniha mě chytla. Je opravdu čtivě napsaná, dovysvětluje další okolnosti této tragické události. Jediné, co kritizuji je kvalita vydání z roku 1999 - některé věty se opakují nebo naopak nenavazuje konec a začátek vět při přechodu na další stranu.

simonit
11.05.2018

Jako všechny knížky o horách, i tato má své kouzlo...Nehoda na Everestu z roku 1996 je zde velmi detailně popsána. Doporučuji ! :)
Příběh ve mně opět vyvolal spoustu emocí...

petraso
15.01.2018

Smutné vyprávění, smutný příběh. Nebylo to pro mě lehké čtení.V knize je strašně jmen, neustále jsem dumala, kdo to vlastně je a k jaké expedici kdo patří, spousta mě neznámých výrazů.Na čtení jsem potřebovala klid a velkou soustředěnost. Ale bylo to dobrý.

Senua
16.12.2017

Jon Krakauer mě svým záběrem překvapil. Kromě toho, že je spisovatel, je i dobrodruh a horolezec. Proto jsem ráda, že po shlédnutí filmu Everest, jsem se mohla dozvěděti jeho verzi události. Film byl velice dobře zpracován (2015), ale pár mezer měl a několik otázek zůstalo nezodpovězených.

Autor má pro lezení po horách slabost…. Z kraje knihy nám představí ve zkratce svůj život a jak se vlastně dostal až k výpravě na Everest, která se uskutečnila roku 1996. Nejedná se zde o fikci, ale o skutečnou událost, která bohužel skončila tragicky.

Otázky týkající se toho, kdo je za vše odpovědný, proč se tak stalo, jsem nechala plavat, protože po bitvě je každý generál a sama si nedovedu představit, jak bych se cítila a jak bych se zachovala. Autor si ve své publikaci nehraje na hrdinu. Možná je jeho kniha spíš určitou zpovědí nebo terapií a snahou vyrovnat se s něčím, o čemž věřil, že mohl více ovlivnit a v něčem i zlepšit (těžko říct, zda to skutečně bylo v jeho silách). Při jeho slovech jsem si stránku za stránkou uvědomovala, jak je vlastně důležité, s kým se na takovou horu vydáte. Zda je partner skutečně schopný, zkušený ... Zda mu věříte... Podmínky na hoře jsou nevyzpytatelné, v důsledku nadmořské výšky vzniká mnoho obtíží a nelze dobře odhadnout, jak to na nás bude působit a zda se nakonec nevystavíme sami nebezpečí... Natož ještě zodpovídat za další jedince.

Přestože obvykle tento žánr nečtu, tak si mě kniha prakticky hned získala a autorův podmanivý styl psaní mi nedovolil se od knihy vzdálit dříve, než bude dočtena. Za sebe určitě doporučuji.