Proměna

Povídka Proměna začíná probuzením hlavní postavy, obchodního cestujícího Řehoře Samsy (v originále Gregor Samsa) a jeho zjištěním, že se proměnil v obří hmyz (tato základní informace celého textu je čtenáři představena v jediné větě v úvodu). Přestože se snaží svou indispozici skrýt před rodinou, je nakonec odhalen. Vyděšení rodiče a sestra Markétka se rozhodnou Řehoře zavřít v jeho pokoji v jakési domácí internaci. Samsa po celou dobu svého změněného stavu uvažuje racionálně, nepropadá depresím a zachovává chladnou hlavu (jeho první starostí je, jak jako hmyz půjde do práce)... Proměna obsahuje typické kafkovské prvky jako pocit bezvýchodnosti (přestože Řehoř do konce doufá v jakýkoli pozitivní zvrat svého osudu), absurditu (svou proměnu přijal Řehoř s klidem), komicko-tragické momenty (otec bojuje proti Řehořovi házením jablek) i humor. Proměna je dokonce často považována za jedno z nejhumornějších Kafkových děl, jednak využíváním kontrastu racionálního uvažování a absurdní situace proměny v hmyz, jednak užitím paradoxních slovních spojení typu: …„a už klepal na jedny z postranních dveří otec, slabě, ale zato pěstí.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44688/promena-44688.jpg 3.93461
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Primus

Die Verwandlung, 1915

Kniha Proměna

HloupýHonza
včera

Kniha je naprosto bravurně napsaná a fascinující na ní je, že se v ní vyskytuje tolik myšlenek, až vlastně není jisté, co přesně se nám snaží říci. Každý si právě z toho může vzít svůj dojem a interpretovat si to dle svých pocitů a myšlenek. To si myslím, že ne u každé knihy lze. Možná to zde byl i záměr? Kdo ví..

OdvaznyMladyMuz
předevčírem

Kafkova veleslavná povídka. Co bych asi tak o ní mohl napsat? Stovky, tisíce a snad ještě víc lidí se k ní vyjádřilo. A já nehodlám přinést nic novýho. Děj je natolik známej, že když slyším jméno Řehoř Samsa, začnu kolem sebe vrhat jablka. Ale když to vezmu trochu ze svýho pohledu, proměna Řehoře Samsy je sice drastická, ne však ojedinělá. Například já se nejedno ráno ve svým mrzkým bytí probouzím s podobným rozčarováním. Stačí lehce náročnější víkend a stane se ze mě přerostlej, obtížnej hmyz. Věřte mi, něco o tom vím.

Nejsem však hmyzí potvora s nožičkama, jsem obyčejnej, bídnej červ zavrtávající se hluboko do země, hluboko do hlav lidí, zvolna požírající mršinu, údy a orgány v rozkladu. Jsem červ v lidském těle a to poslední, co bych si přál, je strávit zbytek života s lidmi. Nechci strávit život s nimi, ale pouze v nich, až budou v zemi tlít.

Píšu vlastně ještě o Kafkovi nebo o sobě? Tak trochu obojí. Prolézám jeho knihou, plazím se jeho hlavou. Nejsem ohromen jeho slovy, jeho fantazií. A přesto mě něčím zasahuje. Snad touhou stát se na chvíli hmyzem, snad pocitem, že tím hmyzem se již dávno stal. Nezajímá mě Kafka, nezajímá mě Samsa. A přesto jsem z nich docela v háji. Nebo spíš v tlejícím mase lidského vědomí.

Ilia

Knihu jsem si přečetla kvůli tomu, že jsem si ji dala do svého maturitního seznamu a rozhodně toho nelituji. Povídka je to krátká a snadno čitelná, když zná člověk kontext autorova života, pochopí i tuto povídku jinak, než jen to, že se Řehoř Samsa jednoho dne vzbudí a je z něj brouk. Motivy izolace a opuštěnosti, které prožíval sám autor ve svém životě, zde nejsou přehlídnutelné. Povídka skvěle vyobrazuje Kafkovo duševní rozpoložení.

kiki11

Do této povídky jsem se pustila proto, že jsem si chtěla přečíst úplně jiný žánr, než na co jsem zvyklá, a popravdě, čekala jsem větší nudu (tohle bylo docela čtivé). Moc nechápu, že je Proměna považována za jedno z nejhumornějších Kafkových děl - mně na tom nepřišlo humorného vůbec nic, naopak je celá povídka dost depresivní.

Můj šálek kávy to nebyl, ale nakonec jsem celkem mile překvapená.

Šíša

Před chvílí jsem dočetla, těch 40 stran v e-knize jsem četla mnohem déle, než by se mi líbilo. Moc se mi do ní nechtělo, nelákala mě, udělala jsem tak jen kvůli maturitě. Děj je opravdu zvláštní, vlastně jsem ani nepotřebovala vědět, co se stane dál; Řehořovu rodinu jsem opravdu nechápala - po dočtení ve mně zůstaly skličující a rozporuplné pocity. Velká očekávání jsem neměla, ale teď jsem ještě více... zklamanější než předtím. Můj šálek kávy to není, od autora už žádné další knihy číst neplánuji.

Marcela_Hrubá

(+ SPOILER) Ukazuje nám příběh pracovitého muže, jenž by pro rodinu udělal cokoliv. Jednoho dne se však probudí jako brouk, jediné co ho v tu chvíli trápí je jak se dostane do práce.
V tomto příběhu pozorujeme změnu v postoji jeho rodiny, která ho vnímala hlavně jako živitele. Začnou k němu chovat odpor a vyhýbají se mu. Za mě byl konec velmi povedený, celkově myšlenka byla silná a ukončení jí ještě prohloubilo.

Musím říct, že se mi to četlo velmi dobře, třeba i v porovnání s Procesem. Je to zajímavý příběh a určitě bych knihu doporučila.

Ešína

Tento příběh je velice zajímavý jak na čtení, tak i na přemýšlení. Myslím ale, že si to znovu nepřečtu.

mfanta

(+ SPOILER) Velice působivá povídka, která se čte jedním dechem. Text svou zdánlivou nestranností nechává prostor pro různé interpretace. Mně nejbližší je taková, že hlavní hrdina, který by se v době před proměnou vydal z posledních sil, aby se postaral o svoje nejbližší, je po proměně všem postupně víc a víc na obtíž, až se značnou úlevou přijmou nevyhnutelný konec.

Povídka je velice čtivá, psaná úsporným jazykem bez zbytečných odboček, čímž se maximalizuje síla samotného příběhu. Krásný zážitek z čtení, který přetrvá mnohem déle než ten jeden den, který mi stačil k přečtení.