Dva proti Říši

Románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Dílo zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366607/dva-proti-risi-ssi-366607.jpg 4.91136
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Knižní klub

Kniha Dva proti Říši

ivana1429
včera

Kniha mě naprosto uchvátila. Třikrát jsem jí otevřela a měla jsem jí přečtenou.

Neměli bychom nikdy zapomenout, co pro nás všichni ti lidé udělali.

Kortez

Audiokniha. Historická fakta které zná každý kdo něco slyšel o 2. sv. válce převedena do poutavého románu. Můžu všem jenom doporučit, poslech jsem si skvěle užíval a i když znalý konce, bylo to poutavé setkání s národními hrdiny do poslední stránky.

Lejčís

Dva proti říši je tou nejkrásnější, nejdojemnější a nejsilnější knihou z doby 2. světové války, jakou jsem kdy četla.
Jedná se o poutavé románové čtení o hrdinech Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi a všech, kteří jim pomohli uskutečnit atentát na Reinharda Heydricha, bez kterého by nebyly odvolány podpisy pod Mnichovskou dohodou a naše země by po válce nejenže nebyla obnovena v původních hranicích, ale dost možná by neexistovala vůbec.
V této knize to celé prožijete s nimi, dozvíte se, jak probíhal jejich výcvik ve Velké Británii, seskok do protektorátu, skrývání, přípravy na atentát a jeho samotné provedení. Budete s nimi, když se zamilují, a zažijete jejich poslední chvíle při závěrečné bitvě v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze (vizte fotky focené právě v kostele, kde můžete vidět kamenné úkryty pro rakve, které atentátníkům a dalším parašutistům sloužily v kryptě za postel, dále můžete vidět vstup do krypty pod kobercem a ostřelované venkovní okénko). Mimo jiné se také dozvíte, jak fungovaly ostatní parašutistické skupiny vysazené v ČSR a také druhý československý odboj. Budete smutní, dojatí, ale hlavně budete neskutečně hrdí, pyšní a plní obdivu.
Tuhle knihu jsem četla už minimálně 6x, takže mám vždycky pocit, že ji znám nazpaměť, přesto je každé další čtení jako to první.. a nikdy mě neomrzí.
Šulc vychází z mnohaletého studia této problematiky.. probíral se množstvím archivních pramenů a knihu konzultoval s odborníky. Všechny nepřesnosti či domyšlené nebo pozměněné části jsou Vám v závěru předloženy a osvětleny. Takže se nemusíte bát, že čtete něco smyšleného. Čtete to, co se skutečně stalo, a o to je kniha silnější a důležitější. Jediné co jí místy ubírá na autentičnosti je převažující spisovný jazyk, ale po takovém čtenářském zážitku to autorovi rádi odpustíte.
Dva proti říši je přesně ta kniha, o které bych řekla, že by si ji měl přečíst každý.

TomHagen

Takhle nějak by se měly psát romány, které jsou inspirované skutečnou historií. Nejeden Tatér by z tého knihy mohl blednout závistí

WaspSalander

Safra. I když jsem věděla jak to skončí pořád jsem tak nějak klukům držela palce.
Pan Šulc to napsal totiž opravdu skvěle. Bylo to poutavé, čtivé a napínavé.
S čistým svědomím bych ji doporučila naprosto všem.
Když neobohatí vaše srdce, tak rozhodně obohatí aspoň vaší hlavu :)

Metroušek
18.12.2020

Ani jsem nechtěl psát komentář, protože toto je opravdu mistrovské a úctyhodné, dokonce bych snad řekl definitivní románové dílo o atentátu na tu zrůdu. Píšu jenom proto, abych zdůraznil, že zdejší extrémně vysoké hodnocení je zcela zasloužené, což bohužel není pravidlem. Bravo!

Evaho73
06.12.2020

Kniha Dva proti Říši nebola pre mňa ľahkým čítaním, ale bola som zvedavá na Šulcovo spracovanie tohto kontroverzného aktu odvahy, ktorý sa zapísal do dejín udalostí počas druhej svetovej vojny.
Udalostí okolo atentátu na  Reinharda Heydricha, tretieho najmocnejšieho muža nacistického Nemecka s tým, čo všetko mu predchádzalo sú popísané podľa historických faktov a autor ich obohatil aj o domnelé myšlienkové pochody a pocity dvoch hlavných atentátnikov Kubiša s Gabčíkom, ako aj všetkých ostatných účastníkov odboja.
Spracovanie je kvalitné, ale nebudem tu teraz ochkať nad významom tohto atentátu, lebo nie som presvedčená vzhľadom na jeho následky a množstvo nevinných obetí, že bol nevyhnutný.
Kubiš s Gabčíkom preukázali veľkú odvahu, lebo vopred vedeli, že tento čin bude mať pre nich fatálne následky. Ale urobili by to vzhľadom na následky zvovu ? Asi nie a svedčia o tom aj niektoré svedectvá.
Podľa mňa boli iba obeťami politických hier a za to si zaslúžia uznanie, ale ospevovať tento atk sa mne osobne akosi prieči a navyše je zahalený ešte mnohými nevyjasnenými okolnosťami...

Metla
25.11.2020

Další strohá historická fakta byla nahrazena literárním popisem, který doplnil množství detailů a překryl nezřetelné černobílé momentky v mé paměti živoucími barvami skutečnosti. Co se mi nepodařilo zjistit z románu, dohledala jsem částečně v téměř vševědoucí Wikipedii.
Název knihy vlastně není přesný, protože těch hrdinů, vzdorujících dle svých možností zrůdnosti nacismu, bylo podstatně více. Ve škole o všech neučí, hodiny dějepisu se omezují pouze na nejznámější jména; ráda jsem poznala další a hodlám ctít jejich památku přinejmenším v duchu. Nezaslouží si být zapomenuti. Bohužel krutá doba nebyla skoupá ani na zbabělce - nikomu však nepřísluší soudit, bolest nebo strach o své blízké může člověka snadno dohnat k zoufalým činům.
Kdykoliv narazím na pohnuté osudy účastníků 2. světové války, přiměje mě to lépe chápat současnou německou sebenenávist, s jakou se ochotně vzdávají své civilizace ve prospěch lidí z chudobou a válkami zmítaných zemí. Hitler a jeho pohůnci likvidují Evropu i 75 let po své smrti.

Panu Šulcovi bych za pečlivé shromáždění dat a jejich převedení do dramatické podoby udělila silné čtyři medaile, ovšem z úcty ke statečným vojákům, členům odboje i nevinným obětem zhovadilé ideologie musím připíchnout také pátou. 85%