petbrab petbrab komentáře u knih

Malé dějiny filozofie Malé dějiny filozofie Hans Joachim Störig

Takový přiměřený a ucelený výpis dějin filozofie.

Svědectví prezidentova kancléře Svědectví prezidentova kancléře Jaromír Smutný

Kancléř prezidenta Beneše sepsal paměti na onen krizový ÚNOR 1948. Hezký pohled do zákulisních jednání.

Sametová revoluce Sametová revoluce Oskar Krejčí

Oskar Krejčí i když asi kovaný levicově, má velký všeobecný přehled. Bylo to zajímavé přečíst si pohled na Sametovou revoluci takzvaně z druhé strany, poradce tehdejšího premiéra Adamce.

29.07.2019 5 z 5

Krvavé slzy Čínská okupace Tibetu 1951-1991 Krvavé slzy Čínská okupace Tibetu 1951-1991 Mary Craig

Tibet je samozřejmě fenomén boje za svobodu.
Musím říci, že mi už dlouho nebylo tak smutno jako po přečtení této knihy.

Norimberský deník Norimberský deník Boris Polevoj

Prvně jsem četl knihu se stejným názvem od amerického psycholga Gilberta. Toto bylo spíš literární dílo než literatura faktu. Navíc obsahuje trochu už té sovětské propagandy. Ale když se od ní člověk oprostí, tak stojí za přečtení. Bude vidět jak se k procesu staví sovětská strana.

Norimberský deník Norimberský deník Gustave Mark Gilbert

Popis Norimberského procesu z pera amerického psychologa Gilberta, který s nacisty po dobu průběhu procesu pracoval.

Nůž Nůž Vuk Drašković

Trochu hůř se to četlo, o to hrůzný až mrazivý pocit to ve mně zanechalo.
Příběh o vraždění mezi muslimy , Chorvaty a Srby.

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Už dlouho jsem se tak nezasmál. Velitel Goodboy je povyšován ve válce, aby se ho zbavili. Série jeho groteskních příběhů z války.

29.07.2019 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Možná malinko delší a závěr lehce překombinovaný, ale četlo se to hezky a rychle i přes pomalu objevované důkazy. :)

Dům v Garibaldiho ulici Dům v Garibaldiho ulici Isser Harel

Fascinující příběh o dopadení Adolfa Eichmanna v Argentině od přímého účastníka.
Autor, který se sám na akci podílel, nám tu ukazuje i malé detaily, které vedly k úspěchu.

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Naprosto brilantně podán životní příběh jediného člověka, který v Moskvě 1968 ukázal charakter a nepodepsal.

Anděl smrti Anděl smrti Richard Sklář

Volně navazuje na knihu stejného autora Vila na Sadové opět nezklame. Člověk při čtení vtažen do děje a prožívá ho s paní Bo.

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Osobně jsem byl doslova nadšený. Knihu mi doporučil kamarád. Dvě linie příběhu, jedna z protektorátu, druhá ze současnosti, které se nakonec protnou v situaci, která tomu vůbec nenasvědčuje a zdála se býti náhodná. Nebudu vysílat spoiler, kdo má rád napětí a knihu čtenou jedním dechem, nemůže váhat. Hned jsem si sehnal volné pokračovaní Anděl smrti. Až budu v Ostravě, projdu ona místa, zda odpovídají.

29.07.2019 5 z 5

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Taková ta americká obezřetnost, že zlo je všude kolem. Chybělo mi takové to osobní propojení s knihou, i když to bylo čtivé.

V pátek se koupeme V pátek se koupeme Kurt David

Knihu jsem našel, někdo ji dal na poštovní schránku :) Přečetl jsem ji během dvou cest do práce. Lehké a svižně i nečekané vtipné dílko

29.07.2019 4 z 5

Říše a pět králů: Ústup Západu a osud světa Říše a pět králů: Ústup Západu a osud světa Bernard-Henri Lévy

První půle knihy je filozofické zamyšlení nad USA. Druhá půle zamyšlení nad vzestupem Ruska Číny, Saudské Arábie, Iránu a Turecka. Čekal jsem od toho víc. V anotaci se píše, že jde o zamyšlení proč vliv USA (říše) slábne a proč stoupá vliv pěti zemí (králů), abychom se v závěru dozvěděli, že pět králů se nikdy říší nestane z různých důvodů. Na škodu je i spoustu odkazů na různé historiky, filozofy apod. které spíš mají ukázat na sečtělost autora.

29.07.2019 3 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Nic nového jsem se nedozvěděl. Sepsáno pár příběhu ke třem kolaborantům, kde název nejznámějšího z nich měl zřejmě zvýšit prodejnost knihy.

Malá doznání okresního soudce Malá doznání okresního soudce Ota Ulč

Já byl nadšen. Příběh bývalého soudce za dob komunismu, který po útěku do USA sepsal jak to v době totality vypadalo v naší justici. Smál jsem se, i když to bylo spíš k pláči.

Ještě je čas Ještě je čas Milan Zelený

Zajímavá kniha profesora Zeleného, který měl jiný názor na to, jak se měl privatizovat státní majetek po sametové revoluci.

Husité u Postoloprt Husité u Postoloprt Jan Vávra

Výborná kniha. Nenucený popis naší černé historie a to vraždy Němců Čechy po válce.
Kniha nic nevnucuje, jen popisuje a to příběhem tří lidí.