Sametová revoluce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha je osobním svědectvím přímého účastníka převratných událostí, které před čtvrt stoletím vedly ke změně režimu v Československu. Přináší řadu dosud málo známých skutečností, které bourají různé mýty a polopravdy, stále se šířící mezi lidmi, hledá příčiny revolučních změn, ale i jejich důsledky, směřující k naší dnešní nelehké situaci. Dvacet pět let po revolučních změnách roku 1989 autor připomíná skutečné události i emoce oněch dnů a staví hráz legendám a mýtům. Prof. Krejčí se jako poradce Adamcovy a Čalfovy vlády podílel na jednání vlády s opozicí (iniciativa MOST), připravoval programové prohlášení vlády národního porozumění a byl hlavním redaktorem programového prohlášení federální vlády, vzešlé z voleb roku 1990....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209337/sametova-revoluce-209337.jpg 4.76
Žánr
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno, Professional Publishing
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Sametová revoluce

Přidat komentář
Kartsy
17.12.2019

V podstatě detailní popis příčin, průběhu a následků transformace ČSSR - den po dni - přímo od zdroje (poradce premiéra ČSSR). Velmi to pomůže překonat kliché "náboženských" legend, kterými nás již 30 let vždy na podzim krmí masmédia.

petbrab
29.07.2019

Oskar Krejčí i když asi kovaný levicově, má velký všeobecný přehled. Bylo to zajímavé přečíst si pohled na Sametovou revoluci takzvaně z druhé strany, poradce tehdejšího premiéra Adamce.


Dexter94
25.01.2018

Urcite je zajimave precist si nazor z druhe strany. Nicmene stejne jako pan Krejci kritizuje glorifikaci sametove revoluce zaver knihy naopak dehonestuje soucasne/porevolucni pomery. Ja osobne bych rekl ze skutecnost je nekde mezi. Clovek to tak proste musi brat. Neni to nezavisly nazor. Kazdopadne je kniha dobre napsana a urcite ji muzu doporucit.

KejmlP
08.11.2017

Moc zajímavý a podnětný pohled na dějiny od člověka, který se přímo účastnil tehdejšího dění, a částečně ho i sám pomáhal vytvářet. Ovšem z té strany barikády, o které se dnes vůbec nemluví. O to je jeho svědectví cennější.
Vzpomínek na to, jak bylo zakládáno OF, kdo všichni byli 17. listopadu na Národní třídě, kdo všechno stál vedle Václava Havla, těch je spousty. A v žádném případě nechci jejich přínos snižovat. Ale trochu nám chybí pohled z druhé strany. Tehdejší vládní moc v médiích splývá na abstraktní masu temných, neschopných a zároveň rafinovaných zločinců. Tato kniha pomáhá zmíněný pohled narušit, a proto by po ní měl sáhnout každý, kdo žádá více hledisek než poskytují černobílá pohádková vyprávění.
Autor ukazuje, že i na druhé straně barikády byla složitá situace, kde se hrály různé hry, a pohybovali se tam lidé zabednění i moudří. Dlouze rozebírá mnohdy překvapivé příčiny porážky režimu, a nešetří přitom ani vlastní řady. I s přihlédnutím k částečně memoárovému charakteru vyprávění můžeme říci, že autor se nepokouší napsat apologii ani jedné strany, a snaží se události ukazovat bez legend a příkras. A výsledný obraz stojí za přečtení. Jedinou výtku směřuji k posledním (přílohovým) kapitolám, které mi přišly poněkud nadbytečné, a jakkoliv jsou myšlenky v nich obsažené rovněž podnětné, rozrušují svým názorovým obsahem dojem nezávislosti předchozího textu. Přesto všem zájemcům doporučuji. Vždy je dobré mít možnost porovnat více pohledů.

Ps: Kdo by náhodou neznal autora, je to onen enfant terrible, poradce premiéra Adamce, šedá eminence, kterou brilantně ztvárnil v osmém dílu seriálu České století herec Oldřich Kaiser.

Doporučujeme

Reportáž psaná na oprátce
Reportáž psaná na oprátce
Dva proti Říši
Dva proti Říši
Mise Afghánistán
Mise Afghánistán
Oprátka za osm mrtvých
Oprátka za osm mrtvých