Anděl smrti

Kriminální thriller, volně navazující na román Vila na Sadové, se opět odehrává v Ostravě, kde se realitní makléřka zaplete do případu sériového vraha. Svérázná Roberta přezdívaná Bo, spolumajitelka největší ostravské realitní kanceláře, se po patnáctidenní dovolené na Srí Lance, kde se zotavovala ze zranění, vydává do Radvanic za prvním klientem, architektem Mojmírem Zastrčilíkem, který chce prodat svůj rozlehlý dům se zahradou. Tento podnikatel po roce 1989 pracoval ve Fondu národního majetku a jako městský investor zneužil své postavení k nezákonnému obohacení. Do kauzy byl zapleten také europoslanec Bedřich Cihlář, bývalý náměstek primátora Ostravy, a bývalý státní úředník Antonín Střílka, nucený správce České národní banky. Tyto tři zkorumpované muže zavraždil krutým způsobem mstitel, který vzal takto spravedlnost do vlastních rukou. Do vyšetřování je zatažena i Bo se svým společníkem Říďou. Oba mohou při pátrání využít své bohaté zkušenosti z tajných misí v zahraničí, kde působili jako příslušníci elitní jednotky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/270393/andel-smrti-ybK-270393.jpg 4.260
Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Cosmopolis

MMacicekk
21. listopadu

Tato kniha volně navazuje na Vilu na Sadové. Pokud jste (stejně jako já) již četli předchozí autorovu knihu, nepřekvapí vás autorův rozvláčný styl, který mně upřímně moc nesedl. Kniha je objemná nejen počtem stran, ale i svou velikostí a myslím, že by příběhu jen prospělo jej mírně seškrtat. Děj vás drží v napětí už od prvních stránek, ale nebýt podrobných popisů, měl by větší grády. Navíc se zde setkáte s dost drastickými a krvavými scénami, které by pro některého čtenáře mohly být až příliš. Mně tento autor bohužel nesedl, takže knihu nedoporučím.

jarin58

Lepší jak Vila na Sadové,drsnější i vtipnější.

Deniska147

Naprostá pecka! Snad ještě lepší než předcházející díl. Bo i celá její parta jsou parádní. Nemám co bych vytkla!

Rade

Plusy: Originální čtivá detektivka s nezaměnitelným ostravským šmrncem, svérázná samozvaná vyšetřovatelka Bo, bývalá agentka tajných služeb, která má ráda akci a vzrůšo, svižný vtipný jazyk… Pro Ostraváky musí být fajn podrobně vylíčené autentické domácí prostředí.
Minusy: Předchozí plus – vtipný jazyk se bohužel současně stává mínusem, protože těch vtipných hlášek už je tam prostě moc. Do každé věty propašovaná vtipná minihláška už časem unavuje. Podrobné popisy všeho – jídla, pití, značkového oblečení, hygienických úkonů, zpočátku rovněž sympatické, protože to postavy jaksi zlidšťuje, se postupně taky stávají poněkud otravnými… A té krve a masa je tam taky hodně, na mě už moc. A pro mě zejména dost překombinované závěrečné vyústění.
Vila na Sadové o fous lepší, pro tu protektorátní linku.

JustWomen

Tak to byla nálož, návrat do minulosti, žiji v Ostravě, znám ty ulice, jatka, pracovala jsem ve výzkumáku a v Moravia bance. Vilu jsem nečetla, tak nějaké souvislosti mi chyběly, ale i tak to bylo skvělé, čtivé, nechyběl humor. Jen jedna připomínka: bylo tam opravdu jen málo stran, na které by se Bo nechtělo čurat.

Danago

Opět skvělá knížka. Na Vilu na Sadové pěkně navazuje a podle mě se jí může rovnat. Líbí se mi jak autor využívá Ostravu a okolí ostravský dialekt i humor Bo. Příběh je propracovaný čtivý a docela i věrohodný. Často vtipný. Jsem zvědavá na další pokračování.

harvan69

První díl Vila na Sadové se mi líbil asi víc. Mám rád, když se prolínají děje z minulosti, zde 2. světová válka, se současností, ale i tato kniha se mi líbila. Mám rád humor Bo, jejího vnuka, už se těším na pokračování.

denisa7638

jak uz tu vsichni pisi kniha je uzasna a hledani domu a ulic je moje nova zaliba

mynamail

Vážení.

Jsem teprve v půlce knihy, ale už teď mám jasno. Jsem tak trochu "ostravak", takže pro mě je tohle čtení potěšení. Po pár kapitolách už jsem si vzala ke čtení noťas a vyhledávala ulice, které neznám, pátrala po skutečných osobách z příběhů, zjišťovala, zda jsou to fakta či fikce. Ostravská mluva mi nevadila, i když sama ji nepoužívám. Byla roztomilá a pro ty, kdo nejsou místního dialektu znalí, jen drobnou informaci - to, co jste si v knížce přečetli, ta slova, ty výrazy, to krásné "mi" namísto "mně", to vůbec není přitažené za vlasy. Takhle občas promluví i dámy z vyších vrstev... :-)

Hrůznost, se kterou jsem se zatím v první části setkala, je bohužel také realita. Doufám, že ne častá, ale vyskytující se. Tak proč před ní zavírat dveře? Mráz mi běhal po zádech. Na jedné straně milí lidé, kteří mají druhou tvář? Jak pak komukoliv věřit? Nevěřit nikomu? A nebo si myslet, že pokladní v samoobsluze se něco takového nemůže stát? Že se s nikým takovým nemůže potkat spořádaný podnikový právník? Profese jen uvádím jako příklad, s knihou nemají nic společného...

Ale je fakt, že přátelství Bo a Řídi, takový úzký vztah a skutečně na rovině přátelství, je záviděníhodný. Až neuvěřitelný.

Možná mě to příliš dostalo. Těším se (no, těším asi není to správné slovo vzhledem k povaze příběhu), jak to dopadne. Hvězdy možná ve finále upravím, zatím jasné 4!

katy238

Výborná kniha, napínavá od začátku do konce se zajímavým rozuzlením Kniha se otevírá dalšímu pokračování a já pevně doufám, že autor se do něj brzy pustí.

astroweb
24.08.2017

Skvělé, skvělé, skvělé, to tedy byla jízda !
Doufám, že autor ještě něco napíše. Napínavé, žhavě současné, kritické, prostě nej.

Boby17
25.07.2017

Knížka se mi četla dobře a děj pěkně odsýpal. Nemohu ale dát všechny hvězdy pro nedostatky v příběhu. Policie by určitě prověřovala pravdivost údajů z dopisu a také mi vrtá hlavou počínání Elišky v nemocnici. Více psát nebudu, aby budoucí čtenáři neměli zkažený zážitek ze čtení.

ave55
26.06.2017

Drsné jako Ostrava sama. Nářečí mě jako rodilého Ostravaka pohladilo po duši, to pan Sklář umí. Zase něco jiného než "vokno, milej, blbej atd.". Ovšem příběh surový, syrový a přehnaně neskutečný. Ale vzhledem ke krátkým kapitolám a umění vyprávět se to dobře četlo.

Lina
09.05.2017

Opět napínavé stejně drsné jako Vila na Sadové.Pro nás Ostraváky prostě pecka.

orinka3
29.04.2017

Knihu nelze brát vážně. Překážejí v tom "vtipné" hlášky, kterými se text přímo hemží. Zaplevelují příběh. Kvůli nim odkládám v polovině, to se opravdu nedá.

Puntíkatýhrnek
26.04.2017

Opět další dílko od autora, který sice umí fantasticky psát, ale o naprosto šílených věcech, o kterých je lepší nečíst... Druhá knížka byla pro mne zklamáním... Vila na Sadové se mi opravdu moc líbila a Anděl měl našlápnuto velmi dobře, ovšem jen do chvíle než se objevil Revizor a jeho podivuhodné chování... řekla bych, že autor překombinoval již překombinované a výsledek je všechno jen ne fascinující...spíš nelogický, těžkopádný a neuvěřitelný...Nevím jestli dostal autor při psaní v půlce knihy ránu do hlavy, nicméně ten zlom v ději je téměř uchopitelný...chápu, že na někoho to hodit musel, ale myslím, že má na to, aby to zvládl naprosto jinak...Pro ty co nečetli Vila na Sadové je výrazně lepší...

DariDerek
05.01.2017

Naprosto skvělá záležitost, u které jsem byla napnutá až do konce. Je to určené nejen čtenářům Vily na Sadové a nejen Ostravákům. Vřele doporučuji a pokud chcete si přečíst více, tak zde, v záložkách, mám recenzi. :-)

vysypanel
20.12.2016

Bleskově jsem přečetl přes víkend --na dýl mi kniha půjčena nebyla :-) Čte se opět výborně, samozřejmě, že nejlíp nám - Ostravákům . Bo v plné formě , téma mrazivé. Nejhorší na tom je, že tak nějak to ve vysokých kruzích asi chodí. Doporučuji

kečup60
07.11.2016

První díl Vila na Sadové byl pro mě zajímavější. Tady toho násilí bylo až přespříliš. Ale abych byla spravedlivá, četla jsem to jedním dechem.

Eidalon
16.05.2016

Richard Sklář alias Bruno Ligocki - Sklářovo alter ego, mne svými kriminálními romány dostal. S Brunem (Richardem), jako autorem, jsem se setkal v knihách Besceler a Selebryta a tak objevil kdysi i Rudu z Ostravy (Michal Kavalčík), který se dnes stal skutečnou Selebrytou.

Ale pan Sklář se do mého chatrného literárního povědomí dostal až jako autor dvou na sebe navazujících knih – Vila na Sadové (2013) a Anděl smrti (2015). Dvě dílka, která je dobré číst ve správném časovém sledu, i když bezpodmínečně nutné to není.

Návaznost tu ale je a pomyslným prvním dílem je román Vila na Sadové, na který časově a dějově navazuje i „druhý díl“ Anděl smrti, byť datum vydání obou knih nese rok 2015, Anděl smrti se do popředí dostává až počátkem tohoto roku.

A tak jsem ve své nevědomosti zůstal až do přečtení Anděla smrti, a protože autor zaujal, dohledáním dalších informací jsem teprve prohlédl, a začetl se do dílu prvního. A tu řada nejasností druhé knihy přesně zapadla do vymezeného prostoru. Proto poznámka na úvod, můžete-li časový sled knih dodržte.

Anděl smrti je poměrně drsný příběh plný zvratů a dějových veletočů, na můj vkus až zbytečně morbidní a naturalistický. Mrtvol přehršle, a pitevní zprávy přetékají odhalenými sadistickými kousky vraha, kterému pouhé zabití nestačí, patřičně si to užívá a čím víc oběť trpí, tím lépe.

Ale příběh je to zajímavý, čte se dobře a napětí je až do úplného závěru, který ale vygraduje do neuvěřitelného vysvětlení, což dle mne knihu trochu sráží. Závěrečnou sekvenci raději při jídle nečtěte, je to opravdu naturalisticky konkrétní.

Pro mne je kniha příjemné překvapení, český čtenář ocení i české reálie – tajemná zákoutí Ostravy či veřejně známé kauzy české politické scény nedávné doby.

To vše je namixováno šikovně a dávkováno v několika příbězích hrdinů knihy, které zastřešuje Bo a Říďa co by středobody celého děje a které se v závěru knihy protnou a dají odpověď na všechny otázky. Mě se to líbilo, na českou soudobou původní krimi tvorbu dost dobré. Hned jsem si sehnal první díl, dokud mám hlavní hrdiny v paměti.

Dávám slušné čtyři hvězdy, já byl spokojen . . . pokud autor ubere pár litrů krve a oddělených hlav má u mne šanci na 100% spokojenost.

Sonik1974
11.03.2016

Pro mne po Vile na Sadové velké zklamání. Nepravděpodobný a nepropracovaný děj, mizerná čeština. Samoúčelné násilí, krev a mrtvoly...

Šárka5875
06.03.2016

Výborná česká krimi s prvky thrilleru a zároveň okořeněná vtipem. Více v recenzi v záložkách - Můj knižní ráj.

Belatris
03.03.2016

Už od začátku je to boj (stále jsem v procesu čtení). Tak odfláknutou expozici jsem už dlouho v literatuře nepotkala. První stránka přeplněná polopaticky podanými informacemi o tom, kdo je kdo, jak bydlí, s kým a proč, jakou má povahu a kde pracuje a s kým.
Už na prvních stranách je rovněž znát, že hlavní hrdinka není úplně dobře uchopená. Její minulost "ve speciálních službách" je nešikovně naroubovaná na ženskou padesátnici místy až typu Agathy Raisin.
Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál...

Marselle
08.01.2016

Detektivka, při které se nudit nebudete. Je nabitá zločinem, zároveň ji odlehčují vtipné hlášky hlavních hrdinů Bo, a Říďi.