15 let v Rusku: Zápisník zpravodaje

15 let v Rusku: Zápisník zpravodaje https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502935/bmid_15-let-v-rusku-ZDu-502935.jpg 4 28 8

O ruské politice si můžete dlouhé hodiny číst z nejrůznějších zdrojů. Jak se ale v Rusku žije řadovým občanům? To už se tak snadno nedozvíte. Proto český novinář Jiří Just posbíral příběhy běžných ruských obyvatel a přidal k nim vlastní zkušenosti: od první účasti v propagandistickém pořadu přes nevšední kulinářské zážitky až po cestu do Sýrie s ruskou armádou. Vznikl tak unikátní obraz společnosti, který mnohdy řekne víc než rozsáhlé politologické studie.... celý text

Komentáře (8)

Komentáře 8 Recenze 1

blak
blak
28.01.2024 3 z 5

Vůbec nevím, co si o autorovi myslet. Občas jsem měl problém s jeho mentalitou, která na mě působí jako vyčůránek "Tajně vás nesnáším a směju se vám, ale zároveň rád pojedu na všechny armádní výlety, když to platíte." O životě v Rusku se něco málo dozvíte v úvodu, a něco málo na konci. Prostředek jsou články o konfliktech mezi Ruskem a zeměmi, které se Rusko snaží ovládnout, a vy jste o jejich existenci doteď neměli ani páru. 3 hvězdy nechávám, za naprosto fascinující rozhovor po začátku UK války, kde respondent otvírá pohled do Ruské duše, a vysvětluje jak rusové touží být součástí každého státu a malinko se tam taky podílet na všem. A když jim někdo řekne "ne, my si tady chceme vládnout sami" tak se rus naštve a řekne "všichni jste proti mně". Paralela s obrannou strategií Andreje Babiše je čistě náhodná.

ellescorpio
ellescorpio
09.09.2023 3 z 5

Jelikož mě knihy novinářů působících v zahraničí hodně baví, neubránila jsem se srovnávání s Tomášem Etzlerem, Janou Ciglerovou a Martinem Řezníčkem a popularizovanou geopolitikou Tima Marshalla, které mě opravdu nadchly. U Jiřího Justa mi opravdu nesedla forma, přijde mi, že o Rusku jako takovém a životě v něm jsem se toho příliš nedozvěděla. V knize je spousta útržků, na třech stranách autor projde legionáře, české pivo a Vrbětice, je zde spousta setkání a rozhovorů a kniha není až tak o Rusku, ale spíš o lidech, které tam autor potkal. Neříkám, že je to špatně, ale já čekala trochu něco jiného.


petbrab
petbrab
20.08.2023 5 z 5

Výborná kniha k pochopení, jak uvažuje patrně většina ruského obyvatelstva a to nejen směrem k válce na Ukrajině ale je zde i celkový pohled na Rusko od rozpadu SSSR z pohledu jeho obyvatel.
Kromě toho i hezké kapitoly o kuchyni některých ruských republik.

georgearrow
georgearrow
18.08.2023 4 z 5

Jiřího Justa jsem poprvé zaregistroval jakožto zasvěceného komentátora dění v Rusku po útoku na Ukrajinu 24. února 2022. Vysvětloval všem jurodivým humanistům, že válka na Ukrajině není jen šíleným aktem vládce Kremlu, ale že je široce podporována celou ruskou společností, která svým způsobem takto na sobě nese vinu.

Knížka se však tomuto tématu věnuje okrajově, hlavně v poslední kapitole, v závěrečném interview. Občas jsou v knize nudnější pasáže (gurmánské speciality severní Osetije, návštěva za polárním kruhem atd.), ale jistě stojí za přečtení. K chápání nepochopitelného může pomoci. Rusko a jeho mentalita je mi ještě odpornější než před touto knihou.

d.p.
d.p.
06.07.2023 5 z 5

Tohle byla vážné fajn kniha. Celkově mě tvorba pana Justa baví a sleduju jeho články. Dostal jsem se k němu tak náhodně, když jsem si kdysi pustil nějakou tu ruskou politickou show v době, kdy Pavel Novotný vyrazil v multikáře na ruskou ambasádu s dopisem pro Putina a oni s ním pak dělali rozhovor. Pan Just (o kterém jsem tehdy netušil kdo to je) tam mluvil a já si říkal, že tenhle rusák je fakt rozumnej a nebojí se říkat pravdu, že to bych v ruské televizi nečekal. No a o něco později jsem zjistil, že to byl pan Just a že je spolupracovník Lidovek a popisuje aktuální dění z Moskvy. No a od té doby jsem jeho fanoušek a tuhle knihu prostě musím doporučit.

Lukyn96
Lukyn96
02.06.2023 5 z 5

Rád jsem se dozvěděl, jak se autor k svému působení v Rusku vůbec dostal a jak se tam profesně ty dlouhé roky protlouká. Oceňuji, že z jeho úst v ruských médiích zaznívají protirežimní názory a aspoň trošku je tak narušena Putinova propaganda. Celkově se autorovi povedlo mi trochu přiblížit život a mentalitu lidí ve státě, který se Evropě politicky bohužel čím dál tím víc vzdaluje. Kniha od Justa je podle mého gusta.

VendulaB
VendulaB
19.02.2023 3 z 5

Knížka mě zklamala. Nedávno jsem dočetla Etzlerovo Novinářem v Číně a čekala jsem něco podobného, ale tato kniha je bohužel o dvě třídy níž. Kniha mě zkrátka nedokázala zaujmout a nemám pocit že bych se z knihy něco o Rusku a o životě v něm dozvěděla.

chuck1
chuck1
27.01.2023 4 z 5

Docela povedená kniha. Cestování a svědectví o realitě v Rusku.... Z mého pohledu jsou však nejdůležitější rozhovory. Několikrát v knize zazněla podstata ublizenosti Rusů. Podstata určité nadřazenosti Sovětů. O Rusku a SSSR už jsem něco přečetl a i v této knize jsem našel další střípky do mozajky "objektivního" pohledu na tuto zemi a její národy.

Štítky knihy

Rusko společnost a politika zahraniční zpravodajové

Autorovy knížky

Jiří Just
česká, 1983
2022  79%15 let v Rusku: Zápisník zpravodaje

Kniha 15 let v Rusku: Zápisník zpravodaje je v

Přečtených38x
Knihotéce36x
Chystám se číst48x
Chci si koupit10x