Červený pokoj

Červený pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4918/cerveny-pokoj-4918.jpg 4 42 7

Román Červený pokoj nám ukazuje tehdejší reálnou situaci v severských státech a poukazuje na "nečistotu" společnosti. Život bohéma, podvodné praktiky politiků, obchodníků a podnikatelů, pokrytecká morálka vládnoucích vrstev. Červený pokoj nebyl za autorova života uznáván kritiky, dnes ale patří mezi největší díla severské literatury. Zážitek z románu umocňuje to, že se jedná o autorovo vyznání - o část jeho života. Doslovem a poznámkami opatřil František Fröhlich.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Röda rummet , 1879

petbrab
06.09.2023 3 z 5

Chápu, že v době vydání byla asi přelomová kniha, která ve Švédsku vyvolala rozruch.
Protože se tam poprvé Strindberg satiricky obul do všeho možného - umělci, rodina, vztah s prostitukou, akciové společnosti, falešná dobročinnost, katechismus, novinařina atd.
Dnes už je satira běžná, takže kniha trochu ztrácí.
Zajímavá pasáž byla v závěru knihy, kdy se čte dopis jednoho z umělců, proč spáchal sebevraždu.

KnihovniceVěra
08.07.2023 2 z 5

Tato vychvalovaná údajně přelomová kniha mě dost zklamala, nejedná se o žádné zajímavé podnětné hovory umělců, ale o autobiografický příběh zhýčkaného závistivého začínajícího spisovatele Arvida Falka, který opustí úřednickou dráhu, promrhá dědictví a dá se na bohémský život. Píše verše, ale neví pro koho a kdo mu je vydá, když se těm bohatým vysmívá. Provokuje a kritizuje všechno a pohrdá všemi: politiky, podnikateli, bankéři, charitou, rozhádá se z vlastním bratrem, nadává si s uměleckými přáteli. Nakonec se nechá zaměstnat v novinách, ale tam mu zase vadí, že musí psát podle vůle vydavatele. Kritizuje tedy také šéfredaktory novin, ironizuje umělecký život, dějiny Švédska a nakonec i sám sebe mimo jiné proto, že se nešťastně zamiluje do herečky, ale ta jeho lásku neopětuje.
Celkové vyznění knihy je negativní (ironické, kritické). Obsahuje přehršel místopisných názvů stockholmských čtvrtí a zkomolených narážek na postavy švédských dějin. Autorův charakteristický všekritický a rýpavý styl mi nesedí.
Podařilo se mi to s námahou dočíst na dovolené pod zářivým jižním sluncem kvůli čtenářské výzvě, ale kniha se mi nelíbila.

tanya139
07.03.2019 4 z 5

Tak tohle bylo něco. Kniha mne rozhodně velmi překvapila. Čekala jsem suchý realismus, ale tato kniha taková rozhodně není. Strindberg snad ani nudně psát neumí. Dost často se v knize uchyluje k satiře, takže kniha působí i vtipně. Zaujal mě jakýsi orwellovský prvek, kdy autor kritizuje úřednickou mašinerii. Ve Strindbergově podání působí opravdu absurdně. Jediným problémem knihy je to, že v knize se občas hůře orientuje především kvůli velkému množství postav a kvůli přesouvání se mezi několika rovinami vyprávění.

Mumbo
26.10.2018 2 z 5

Ne příliš zábavný realismus ze Švédska druhé poloviny 19. století. Epizodické črty nemohou nahradit absenci děje.

MOu598
30.08.2017 4 z 5

Četla jsem v červnu 2011. Podle mých poznámek:
Náročné na čtení, řada postav, všichni z oboru bohémy, kteří se setkávají v kavárně s červeným pokojem. V podstatě několik příběhů, příhod 5-6 kamarádů, které se různě proplétají. Složité se v tom vyznat. Snad příště.
Ale jinak hezké, zajímavé, poutavé, čtivé.
O názorech, duši, společnosti, společenských tabu, rituálech, předsudcích, zradě, lásce. O všem možném.
Citát:
"Svět je tak plný lží, že když člověk řekne pravdu, tak mu nikdo nevěří."

Delicius
19.11.2016

Nedočteno, hrozně mě to nudilo, po 80 stranách odloženo, kniha darována jinému nešťastníkovi.

Stilico
18.02.2012 5 z 5

Severský realismus jedna báseň.

19. století Švédsko severská literatura

August Strindberg