Ó Jeruzaléme!

Strhující a dramatický dokument o židovsko-arabské válce z roku 1948, ve které Židé poprvé úspěšně hájili svůj nově vzniklý stát. V listopadu 1947 rozhodla OSN o rozdělení Palestiny na židovský a arabský stát. Tento akt roztočil spirálu násilí, která přerostla v regulérní válku. Světoznámí autoři Larry Collins a Dominique Lapierre rozehrávají strhující drama, které literaturu faktu povýšilo na velký román. Historické události, jejichž tragické důsledky jsou dodnes tématem zpráv, ožívají na stránkách knihy jako v přímém přenosu. Dramatické okamžiky vedoucí ke vzniku židovského státu a krvavý boj za jeho nezávislost nahlížejí skrze mozaiku příběhů a individuálních dramat. Momenty radosti se střídají s momenty smutku, naděje se zoufalstvím, láska s násilím, hrdinství se zbabělostí, vítězství s porážkami… Za jedinečným plastickým portrétem boje o Jeruzalém byly roky práce. Stovky setkání – s králi, premiéry, generály, obyčejnými vojáky, osadníky, teroristy, pekaři… Tisíce prostudovaných dokumentů odhalily dosud nezveřejněné informace. Díky tomu může čtenář nahlédnout do komnat arabských panovníků, do utajených velitelských štábů židovské armády, do válečných zákopů, do synagóg, mešit i kostelů, za stěny bytů i kaváren. Tam všude byli lidé, kteří v onom velkém zápase sehráli svou roli. V zápase, který se pro Židy jevil beznadějný. A přece Izrael dokázal vytrvat. Měl něco, co nepříteli chybělo. Odhodlání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44109/big_o-jeruzaleme-CKn-44109.jpg 4.841
Literatura světová, Literatura naučná, Historie

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Oh Jerusalem, 1972

Kniha Ó Jeruzaléme!

DědaMráz
12.09.2021

Výborná kniha i pro nováčky dané tématiky, rozhodně nenadržuje židovské straně, česká stopa bohužel jen tak lehce načtrnuta, stejně tak ostatních zemí ze "socialistického tábora", ale je třeba si uvědomit, že byla napsána počátkem 70.let minulého století. Doporučuji vygooglit si jednoduchý plánek Jeruzaléma a okolí v daném období a pak se budete lépe orientovat. Stejně tak by knize slušel širší (než v závěru je) medailónek důležitých postav + některých pojmů + dvě tři věty navíc k pojmů jako je Hagana, Stern, Irgun.

Svatka63
18.03.2021

Uff, konečně dočteno. Nejsem z těch co odloží nedočtenou knihu ale s touto jsem fakt měla dost "práce". Nepopírám, že tam bylo spousta faktů ale pro mne to nemělo osudovou linii, spousta jmen a příběhů jen v jednom odstavci :-( Určitě jsou na dané téma zajímavější knihy.

woodward
19.04.2020

Tihle dva autoři toho spolu moc nenapsali, ale Ó Jeruzaléme a Už hoří Paříž jsou po mém soudu mistrovská díla literatury faktu. Autorů pilných a pečlivých, kteří si dají práci fakta nasbírat, roztřídit a naklást na papír, je spousta. Ale aby to všechno ještě bylo i ke čtení, aniž by se čtenář zahltil (aby naopak pocítil rozmrzelost, že už je konec), to je kumšt.

thorir
12.04.2020

„Potom svým posluchačům sdělila, že útočníci budou mít dělostřelectvo a obrněná vozidla. „Proti takovým zbraním,“ prohlásila, „nebude naše odvaha dříve či později k ničemu, protože tady už nebudeme …“ Přijela požádat americké Židy o dvacet pět až třicet miliónů dolarů na nákup těžkých zbraní, které by umožnili postavit se arabskému dělostřelectvu. „Přátelé,“ uzavřela, „my nemáme času nazbyt. Říkám-li, že potřebujeme tuto částku rychle, nemám na mysli příští měsíc. Potřebujeme ji teď hned! Není na vás, abyste rozhodovali o tom, zda máme, či nemáme pokračovat v boji. My budeme bojovat. Židovská komunita v Palestině nikdy nevyvěsí bílou vlajku před jeruzalémským velkým muftím. Vy však rozhodnete o tom, kdo zvítězí: my, nebo muftí!“

Skutečně legendární příběh, pokud bych si měl vypůjčit upoutávku z obálky. Navzdory pověstné nepřízni osudu, navzdory nenávisti Evropy a v podstatě celého světa, navzdory úřední zlovůli tehdejších správců – Velké Británie, dokázali Židé téměř nemožné. A svět jim to do dnešní doby neodpustil. Na příběh samozřejmě nelze nahlížet černobíle, neboť černobílý není. Čtenář se v něm setká s vraždícími a zvěrstva páchajícími Araby, stejně tak s Židy. Přesto se neubrání pocitu nespravedlnosti, pocitu rozhořčení nad chováním tehdejších západních elit vůči Židům, paradoxně ve stínu hrůz druhé světové války.

Příběh je epický, ale zároveň podivně smutný, neodvratitelnost války je všudypřítomná. Autoři mají dar dramatizace událostí, seznamují čtenáře s osudy několika desítek postav, protagonistů, hrdinů. Příběh popisují z obou stran konfliktu. Čtenář má možnost sledovat Židy, bojující s byrokracií evropských mocností, obtížím při nákupu zbraní a vybavení, nemožností se legálně bránit arabským útokům pod patronátem britské správy Palestiny. Vše na pozadí politických událostí, ponižujícího plánu OSN. Sleduje osudy Arabů, jejich generálů i náboženských fanatiků, národních vůdců, sleduje smutek obyčejných Palestinců, odevzdanost osudu, defétismus vyvolaný ztrátou země, na kterou si po tisíciletí taktéž činili nárok. Příběh opravdu není černobílý. Nicméně je důležitý pro pochopení jedné z nejzásadnějších událostí, které ovlivnili a nadále ovlivňují běh dvacátého století. Rozhodně doporučuji.

„Schůze pak začala projednávat podrobnosti vyhlášení státu. Někdo navrhl, aby byly ve vyhlášení nezávislosti uvedeny i hranice nového státu ve shodě s tím, jak to stanovil plán OSN. Tento návrh Ben Gurion odmítl. Američané, prohlásil, také neuváděli ve své Deklaraci nezávislosti hranice státu. Připomněl, že navzdory vážným výhradám, zejména pokud jde o Jeruzalém, rozhodli se Židé rezoluci o rozdělení přijmout, Arabové nikoliv a jejich postoj je zbavil jakéhokoliv práva najednou se rezoluce dovolávat. Hranice budou takové, jaké vzejdou z nastávajícího konfliktu.“

AlenaF
13.02.2020

Výjimečná kniha. Čtivé zpracování boje Izraele za nezávislost. Není to moje první, a doufám, že ani poslední kniha o historii tohoto státu. Doporučuji a hodnotím maximem hvězdiček.

iva3682
22.01.2020

Další skvělá kniha o mé milované zemi.

hanzmb
22.11.2019

I když čtu literaturu faktu minimálně, tomuhle jsem se vyhnout nemohl. A jsem strašně rád. Ty fakta tak nenápadně přichází během líčení desítek jednotlivých osudů, že to čtete jak napínavý román. A navíc i špičkové literární zpracování. Spolu s Nebem, na němž nesvítily hvězdy a s Mosty do Tel Avivu tak získáte vynikající přehled o tomto období vzniku Izraele. Pokud jsem o těchto knihách tvrdil, že by se z nich mělo učit na SŠ, tak o této poslední už spíš na VŠ.

zdenaR
26.09.2019

Skvěle napsaná kniha, kterou bych doporučila všem, koho zajímají dějiny Izraele.
Velmi čtivě zpracovaná literatura faktů :-)))

Vladař
Vladař