Petass Petass komentáře u knih

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Konečně jsem narazila na knihu o Řeckých uprchlících a jejich životě v Československu. Historii, kterou znám z hodin dějepisu jen velmi stroze. Autorka mi poskytla pohled na část těchto dějin v složitém propletenci životních osudů. Ke konci už mi příběh přišel trošku idealizovaný a natahovaný, ale chápu, že autorka chtěla zahrnout co nejvíce životních úskalí a konců, které nasbírala a uchovala pro projekt Paměť národa. Určitě sáhnu i po další autorčině knize. Doporučuji!

22.01.2023 4 z 5

Žádná jiná série mě tolik nevzala a nevracím se k ní tak často ( i po tolika letech). Rozhodla jsem se letos přečíst znovu alespoň Prince a Relikvie, ale mám chuť začít znovu od začátku... Je to prostě neuvěřitelné. Já tam jsem, vidím postavy, prostředí... Několikrát jsem se přistihla, že přemýšlím, zda daná scéna vůbec byla ve filmu, protože já si ji v hlavě vizualizuji, jako by byla... Nádherný svět, skvělé postavy a nesmrtelné poselství. Musím říct, že jednou z mých zásad je nesoudit nikoho předem. Neznám přece jeho příběh, jeho pohled... A kdo ví, třeba mě to naučil právě Harry. Jdu se vrhnout na Relikvie a probrečet konec... Opět :)

01.12.2022 5 z 5

Hledám Colina Firtha Hledám Colina Firtha Mia March

U téhle knihy asi už dopředu víte, že to nebude žádná vysoká literatura. A víte co? Ona si na ni ani nehraje a to se mi na ní vlastně líbilo nejvíc. Je to prostě příběh několika žen, maloměsta a receptů na speciální koláče. Objevuje se tu několik společenských a partnerských témat, ale autorka netlačí na pilu a příběh prostě plyne. Ano, říkáte si a proč s tím ti lidé něco nedělali dřív? Je tu moc náhod a "prozření"... Mně to nevadilo. Byl to příjemně strávený čas a klidně se s autorkou potkám znovu.

29.11.2022 4 z 5

Skandál na spadnutí Skandál na spadnutí Julia Quinn

Červená knihovna, jednoduchý příběh, očekávaný závěr... A stejně mě Julia donutila číst ji do dvou do rána! Omylem jsem začala čtvrtým dílem, ale nejspíš to ničemu nevadí.

12.11.2022 4 z 5

Druhá půlka Augusty Hopeové Druhá půlka Augusty Hopeové Joanna Glen

Bohužel nesdílím nadšení ani místních čtenářů, ani recenzí z obálky. Nepřišlo mi to vůbec brilantní ani skvěle napsané. Připomínalo mi to spoustu jiných a lépe napsaných knížek. Nejvíce Backmana a a jeho Babička pozdravuje... Hrdinka během knížky dospívá, ale v textu to není poznat a už po pár stránkách mi bylo jasné o čem to bude a jak to dopadne. A co myslíte? Dopadlo! Na dovolenou, ke krbu na jedno dvě odpoledne, ale žádná zásadní kniha.

09.11.2022 3 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Ze začátku mě to hodně bavilo. Povídky o lásce, trošku vtipné, trošku na zamyšlení... Ze začátku jsem si říkala: "ty jo, už chápu, proč je ten Kundera tak chválený... ". Na konci si říkám, že se to dobře čte, ale všechno je napsáno z pohledu chlapa... Všechny ženy jsou hloupé žárlivé husičky... Chlapi jsou páni tvorstva, nad věcí, nevěrní s grácií... Chjo... Tak já vám to teda odpustím a zkusím další dílo.

30.10.2022 4 z 5

Paříž Paříž Marina Bohlmann-Modersohn

Průvodce na třídenní pobyt jsem sháněla na poslední chvíli. V knihkupectví jsem měla výběr ze dvou... Tento mi přišel lepší,protože měl na klopě kromě schéma metra i zjednodušenou mapu. Podrobnější mapa byla součástí. Ocenila jsem přesné adresy,využili jsme trasy doporučených procházek (na místa jsme chtěli stejně a takhle to bylo jednodušší). Informace o památkách, muzeích apod. jsou velmi stručné. Pokud vyžadujete od průvodce kompletní historické info, nebude Vám stačit. Pro rychlou orientaci a plánování byl akorát a vleze se do kabelky. Doporučuji!

03.10.2022 4 z 5

Kam se poděl můj sexuální život? Kam se poděl můj sexuální život? Kristen Bailey

Bylo to hodně "americké", příběh jedné ze "zoufalých manželek". Záchvat smíchu jsem dostala hned na druhé straně, ale pak už jsem se sem tam pousmála. Ale musím říct, že se mi postavy a vztahy líbily, nebylo to úplně hloupé. Podobný příběh (ne doslova) asi řeší spousta párů... Určitě je to kniha pro vdané/ ženaté s dětmi. Singl čtenář nemůže knihu docenit. Meg, Danny i Stu byli fajn, někdy si je možná vezmu s sebou na dovolenou.

Komentář od A_sbtv je vyčerpávající.

04.09.2022 3 z 5

V knihovně je lev V knihovně je lev Michelle Knudsen

Krásné ilustrace, milý srozumitelný krátký text. Starší ji četla mladšímu nečtenáři a spokojení byli oba. Syn si ji vypůjčil z knihovny už poněkolikáté. Je to přesně ten typ knížky, kterou si může vaše dítě zamilovat a nebude ji chtít dát z ruky. Doporučuji!

29.08.2022 4 z 5

Republika Republika Jiří Padevět

Můj první Padevět. 73 povídek, 73 let našich dějin, 73 událostí, mnoho životů... Známe je z dějepisu: datum, jméno, holá fakta. Ale co ti lidé prožívali? Jací byli? Jak se ve zlomových okamžicích cítili? Co dělali? Jiří Padevět nám nabízí fiktivní kratičké pohledy, okamžiky, zdánlivě banální... Jako byste četli první strany ze 73 románů. Pokračování znáte, nebo si ho dohledáte. Ano, postupně se opakují motivy, ale na mě texty i tak hluboce působily, cítila jsem tíseň, chlad, radost i bolest a chtěla další a další "první strany". Četla jsem pomalu, po pár stránkách, jinak to nešlo. Autor skvěle pracuje s jazykem a umí jim vyvolat ducha doby. No a navíc ta grafika! Chtěla jsem jí poslat dál, ale prostě nemůžu, tuhle krásku chci mít doma. Nečekala jsem, že mě kniha až tak zasáhne. Doporučuji!

29.08.2022 5 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Opět velmi čtivý příběh. Nové prostředí, noví hrdinové, stará naivní Paige, smrtelná a přesto pořád naživu. Mám stále stejné výhrady... Tady mi navíc přijde, že se autorka už opakuje, je to stále to samé dokola. Zamýšlené wow momenty, pro mě byly spíš vysvobozením z překombinovaného děje. Dalšímu dílu ovšem i tak nejspíš neodolám, pokud se ho od autorky dočkáme. Tak kam se podíváme příště? Do Švédska, Irska, nebo do Španělska :) Nechám se překvapit, jsem jen obyčejný amaurotik...

Kniha je opět krásná, kromě slovníčku, mapy atd. jak už jsme zvyklí, je u konce i charakteristika důležitých postav, což určitě pomůže při větším rozestupu mezi díly. O to víc mě vytáčelo, že kniha neobsahuje překlad francouzských vět, kterých tu není zrovna málo.

28.08.2022 3 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Nemůžu se od knížky odtrhnout, ale je tam tolik bílých míst... Nemůžu se zbavit dojmu, že všechno funguje, jak autorka potřebuje. Trošku se nám to začalo měnit v hon za záhadou jako v Šifře Mistra Leonarda, což mě taky moc nenadchlo. Další díl si přečtu, ale knížky pošlu dál, srdcovka z toho prostě nebude.

Musím opět pochválit obálku, mapku atd. Kniha je prostě krásná!

17.08.2022 3 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Je to čtivé, ale nedokážu příběhu věřit... Historie Refájcu mi přijde směšně nedotažená. I Scion a Syndikát podle mě nefungují. Schopnosti vidoucích jsou nedotažené a autorka je používá, jak se jí hodí... Zkusím ještě jeden díl a uvidíme, zda mě Noční můra dokáže přesvědčit.

15.08.2022 3 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Přečteno za jeden den. Hezky jsem si vyčistila hlavu a sama sobě vynadala, proč jsem si nevzala v knihovně všechny tři dostupné díly... Příběh mě hned vtáhl a prostě potřebuji vědět, co bude dál. Poměrně zajímavé prostředí a romantický příběh. V rámci žánru romantické YA povedené. Nečekejte žádnou extra hloubku. Kniha Vám dá přesně to, co slibuje. Tak si jen užijte ten třpyt, róby a princovo dvoření, vypněte a relaxujte.

09.08.2022 4 z 5

Žirafí slzy Žirafí slzy Alexander McCall Smith

První díl se mi líbil, ale tady jsem se trápila. Rozvláčnost prvního dílu se ještě rozšířila, děj se ještě více zpomalil, o detektivce nemůže být vůbec řeč. Více než kancelář, dostal tentokrát prostor osobní vztah paní Ramotswe. Je to milé, ale nedokážu si představit, proč bych měla přečíst 17 dílů... Dočetla jsem jen kvůli výzvě. Obálka je krásná!

09.08.2022 2 z 5

Odnáším si informaci, že Dánové jsou nejšťastnější lidé na světě, protože si umí zapálit svíčku, vychutnat svařák a hrát s přáteli karty. Tahle kniha je "nic" v krásném obalu. Pujčte si ji v knihovně, přečtěte úvod, zbytek prolistujte a nemusíte se víc zdržovat. U mě měla přesně opačný efekt, než autor zamýšlel... Otrávila mi moje hygge-čtenářské chvilky svoji nudností a zbytečností. Navíc mám pocit, že i některé fotografie mohly být kvalitnější.

Chtěla jsem si ji přidat do výzvy jako "literaturu faktu" no ale to bych se musela hanbou propadnout... Ač autor vědec, tohle za výsledek vědecké práce nepovažuji.

02.08.2022 1 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Tady budu asi trochu přísná. Svět je fajn, postavy docela taky, ale to co Řeky Londýna dohánějí humorem a Dvůr trnů a růží erotikou tady prostě jaksi nemá "náhražku". Celou dobu se nic neděje a pak se najednou vzbudí hrdinka, hlavní hrdina i všichni ostatní a všechny překážky padají jako nic... Prostě tomu nevěřím. I celý První Šeol podle mě nefunguje. Navíc autorka nedokáže udržet nit... Máte pocit, že uplynuly tři dny a najednou postava řekne: "jsi u mě už několik týdnů..." Cože!!?? Kde jsem to prošvihla, vždyť jsme se nikam neposunuli... Takže ač jiné fantasy vypadají brakověji, mám je ráda právě pro to, co mi nabízejí a přitom si nehrají na nic víc. No ale co si budeme nalhávat, další díly už mám v košíku. Přece jen chci vědět, jak se to vyvine. Zkuste to a uvidíte... Třeba bude Paige a její krajinochodectví přesně Váš šálek kávy. Kdo ví?

A musím pochválit estetickou stránku!! Mapka, slovníček, přehled sedmi řádů jasnovidnosti i krásná obálka. Tohle se Hostu povedlo.

01.08.2022 3 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Nemám tyhle "doplňkové, natahovací" knihy hlavních sérii ráda. Většinou jde jen o marketingový tah, kdy autor "uspokojí" své čtenáře, než dopíše další díl a prodá spoustu zbytečně popsaného papíru. Tady mi to nevadilo. Novela nic zásadního neřeší, přibližuje nám jen pocity a pohnutky jednotlivých postav, "než vyjde další díl" :) Přesně to jsem ale od knihy očekávala. Chvíle navíc strávené s mými hrdiny... Pokud se Vám třetí díl nezamlouval, novelu nečtěte. Budete zklamaní. Pokud však máte rádi podivnou bandu, která tvoří Dvůr snů, klidně se do knihy pusťte. Strávíte s nimi příjemné odpoledne.

29.07.2022 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Dvorní pletichy a hrozba královen jsou v této knize pouze v pozadí a jejich řešení je poněkud uspěchané a jednoduché. Cassien a Az mají oproti předchozím dílům spoustu volného času... Dříve měli nekonečně mnoho úkolů a celé dny někde létali, moc se mi nedařilo věřit, že by dva nejvyšší vojenští vůdci ztráceli drahocenný čas s bandou ženských s pubertálními průpovídkami. Pak jsem to hodila za hlavu a nechala se unést. Hlavní linka Cassiena a Nesty je teda už hodně "pro dospělé" a určitě těch scén nemuselo být tolik. Mně to ale bylo jedno a přečetla jsem knihu na jeden zátah. Jít spát ve tři kvůli knize se mi už nějakou dobu nepodařilo. Moje motivace k této sérii přece jen byla si odpočinout a nechat se ukolébat milostným příběhem. Nevím proč jsem si myslela, že je to závěrečná kniha, podle všeho ale příběh ještě nekončí. Jaká úleva :) Nemůžu se dočkat až si přečtu, jak to dopadne s Elain!

29.07.2022 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Všechny je miluju a těším se na další díl! Je to YA, místy červená knihovna jak bič, místy už za hranou fantasy pravidel, ale co?! Až tuhle sérii dočtu bude mi tuze smutno...

27.07.2022 5 z 5