Pepa0216 Pepa0216 komentáře u knih

Deník běžkyně v nejlepších letech Deník běžkyně v nejlepších letech Zuzana Součková

Pro amatérské běžce, mezi které se řadím i já je to skvělé čtení, ale věřím že by kniha mohla k běhu dostat i někoho, kdo zatím neběhal. Aby to nevyznělo jinak. I mezi rekreačními sportovci jsou rozdíly a já se svými výkony se autorce zdaleka nemůžu rovnat. Jsem narozdíl od autorky jen sezónní běžec. Přesto taková pozitivní nálada, když porazíte sami sebe tím že vyběhnete, překonáte svůj starší čas a užíváte si běh v přírodě, to je něco co dobře znám a co vytváří závislost na běhu.
Pokud za sebou máte příběh, kdy jste začali jako autorka až později, nebo jako já po zhubnutí více kilogramů, kdy jsem dříve nemohl skoro uběhnout ani kilometr, tak je to o to lepší pocit. Někdo se pak bojí závodů. Já běhávám tratě max 10-15 km a můžu říct že je úplně jedno kdo je poslední, ikdyž jsem zatím nikde poslední nebyl. Komunita běžců je jedna z nejlepších co jsem kdy potkal a vedoucí závodníci se často vrací zpět na trať, aby pomohli do cíle nám, co to hlídáme vzadu. Kniha je krásným popisem toho jak může být amatérský běh krásný.

06.10.2022 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Naprosto úžasná kniha o mezilidských vztazích po druhé světové válce. Děj je poutavě napsaný. Takovýchto příběhů o odsunu Němců a krutosti obou stran kolem toho se odehrálo jistě mnoho. Sám bydlím nedaleko některých míst, kde byl po druhé světové válce značný odsun Němců a kde jak mě již kdysi upozornila moje babička, byli Češi kolikrát stejně krutí a násilní jako předtím Němci. Ač je tedy děj knihy smyšlený, tak se jistě skutečně někde stal. Konec je otevřený a já doufám že bude pokračování, které bych bral hned už v přeobjednávce. Dle malého počtu hodnocení je autor a kniha trochu utajený klenot České historické beletrie.

02.10.2022 5 z 5

Jihočeský horor Jihočeský horor * antologie

Moc se mi líbili povídky: Pod zvonem, Kalvárie, a Bazén. Ty byli skvělé. Dobré byli i Návrat domů a Hedvika. Dvě povídky pro mě byli naopak tak drastické a nečitelné, ale tím neříkám že byli špatné. Jen pro silnější povahy. Jde o Hovořící bytost Webster a Příchozí tisíce otců. Celkově povedená sbírka

11.09.2022 4 z 5

Pivní putování Pivní putování Zdeněk Susa

Tahle kniha byla naprostá paráda. Pivo mám rád a příběhy, které zde byli popsané byli velice zajímavé. Dozvěděl jsem se proč se mé oblíbené pivo jmenuje zrovna takto, kdo je pán na etiketě jednoho piva a další pivní zajímavosti včetně popisu přípravy piva a pivovarského slovníku.
Kniha navazuje na seriál ČT, který jsem popravdě nikdy neviděl, ale určitě se budu muset podívat. Všechny informace jsou podány čtivou, milou a srozumitelnou formou.

08.09.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Na zadní straně knihy nám je slibován nejlepší díl série a dost o tom dle čtení pochybuji. Kromě zločinů jsem měl na této sérii moc rád i vztahovou zápletku a vývoj vztahu mezi Cormoranem a Robin. Musím říct že nejlepší děj je rozhodně v detektivní zápletce. Ač mi vrah nějak neseděl již dříve ( nebudu více spoilerovat) tak je to pomalé odkrývání pravdy hodně zábavné a závěr dost překvapující. Vše to ale do sebe skvěle zapadá jak jsme u Rowlingové dobře zvyklí. Co mě oproti třeba minulému dílu zklamalo a nebavilo je omáčka okolo. Cormoran i Robin jsou věčně naštvání, řeší problémy a dá se říct že kromě vyšetřování vraždy se v jejich soukromém životě nic moc neděje. Nuda, šeď a to je škoda. Celkově hodnotím vysoko, protože Rowlingová je má nejoblíbenější autorka a určitě nezklamala. Předchozí díly ale byli lepší.

26.08.2022 5 z 5

Deník šílenství Deník šílenství Veronika Saforková

Veronika Saforková je v knize hodně otevřená což je na jednu stranu dobře a na druhou podle mě ne. Chtěla být otevřená, což je u problému jako je alkoholismus důležité. Přiznávám že jsem si po přečtení její knihy budu více vážit lidí, co se z takového problému dokázali dostat a že mé představy o léčbě alkoholiků byli úplně jiné než je realita. V tomto autorku obdivuji. Je však otevřena i co se týká svého osobního života a vztahů. Vztah s jedním mužem, který se táhne skoro celou knihou je občas dost monotónní. Opakuji se podobné situace a problémy a nemůžu se zbavit dojmu že by si měl každý člověk zachovat trochu soukromí. Celkově knihu hodnotím velice kladně. Otevírá oči v hodně těžkém a pro některé lidi tabuizovaném tématu, který je ale hodně přítomen mezi námi.

06.08.2022 5 z 5

Kniha je připomínkou jaké zlo na sobě lidé dokázali páchat a toho jaké strašně události se tu odehrávali za druhé světové války. Neměli bysme zapomenout a proto vždy moc fandím autorkám a autorům, kteří si dají tu práci a chtějí přiblížit pravdu. Moc si také vážím pamětníků za to že o rodinných traumatech dokázali mluvit. Ani s odstupem let to jistě není jednoduché, zvlášť pokud ty zločiny viděli na vlastní oči. Hrozné je že někteří vinici opět unikli dopadení a v klidu dožili v Německu.

18.07.2022 5 z 5

HC Faraoni Frýštejn a aljašský démon HC Faraoni Frýštejn a aljašský démon Josef J. Novotny

Máme po hokejové sezóně a tak se nám fanouškům po hokeji jistě musí stýskat. Správným odpočinkovým čtením pro hokejového fanouška by mohl být tento román. Ostatně kolik znáte románů z prostředí sportu? Pár že? A z hokeje? Vůbec nic.

Kniha vypráví příběh fiktivního hokejového klubu HC Faraoni Frýštejn a to z pohledu jeho náhradního brankáře Karla Švarce. Karel Švarc je již v letech a pomalu dochytává svou kariéru v týmu, jemuž akutně hrozí sestup z druhé ligy. O to vědci překvapení je když do klubu má přijít jako posila světoznámý brankář Garry Roddington, který chytal i v NHL, ale také nikdy nedbal na dvou životosprávu a ve Frýštejně se chytá již několikáté šance ukázat že není jen vyhaslou hvězdou. Bude on spásou Faraonů? A jak to chodí v malém městě v hokejovém klubu?

Osobně jsem chvíli přemýšlel jak mám knihu vzít. Je to humorný román, ale pointa celých události je nakonec poměrně vážná a ukazuje na naši Českou povahu. Kniha je velice dobře napsaná a příběh naprostou uvěřitelný. Hodně amatérských sportovců a možná nejen amatérských nebude mít problém najít ve svém životě lidí jako je trenér Šupal, asistent Buranič či majitel Oves. Je to trochu smutný, ale hodně reálný obrázek Českého amatérského sportu. To vše autor dávkuje a zlehčuje spoustou sarkastického humoru a netradičních zážitků, při kterých jsem se mnohdy dobře nasmál. Jedinou výtku bych měl k příběhu. Chtělo by to uprostřed knihy trochu více děje. Proto jsem knihu četl po pár kapitolách, protože se kromě pár zápasů a humorného popisu událostí kolem nové posily nic moc nedělo. Pointa celého příběhu přišla v závěru. Celkově velice zdařilá prvotina autora.

10.07.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Hlavní hrdinku jsem od počátku neměl vůbec v oblibě a ještě v polovině knihy bych ji nehodnotil tak dobře. Je to ale tím jak skvěle je kniha napsaná. Matt Haig si podle zadní stránky depresemi prošel a tak ví o čem píše. Stále se litující Nora, která od svých problémů zdánlivě utekla, než by je řešila mi ani sympatická být nemohla. Cesta novými či spíše životy, kde Nora hledá ten svůj ideální byla skvělá. Hodně se měnil úhel pohledu hrdinky na život a spoustu věcí ji došlo. Tuhle novou Noru po změně jsem měl moc rád a každý kdo někdy prošel ať už depresí či úzkostmi a dokázal se z toho dostat se v Noře uvidí a dokáže pochopit její myšlení. A kdo s tím bojuje pro toho může být vhodnou inspirací. V knize je krasný citát ,, Nezáleží na tom na co se díváš. Záleží na tom co vidíš" Oni totiž problémy budou stejné, ale změní se pohled člověka na ně. Více prozrazovat z děje nebudu, ale byl jsem nadšen.

26.06.2022 5 z 5

Život s panikou Život s panikou Alžběta Bublanová

Kniha Alžběty Bublanové bude i dle hodnocení co jsem viděl ne pro každého pochopitelná. Ti kdo si panikou a všeobecně problémy s psychikou neprošli tak jim to bude připadat až moc nereálné. Opravdu je tohle možné dít se v mysli člověka? Ti lidé to nepochopí, budou chvíli šokováni a ikdyby se snažili tak situaci ve které je člověk zažívající panickou ataku nepochopí. Pak je tu druhá skupina. My kdo jsme si problémy s psychikou prošli se v knize lehce či více uvidíme to podle závažnosti. Celkově kniha otevírá stále tabuizované téma psychiky a rozhodně stojí za přečtení. Někdo si díky ní uvědomí jak přistupovat k lidem ve svém okolí, kteří mají podobné problémy. Jiný zase najde inspiraci pro svůj boj s panikou a nebo se jen utvrdí že na cesta změny sebe samého na kterou se dal před časem je správná. Každý máme právo na to žít spokojený a plnohodnotný život a každý kdo se k němu neumí dostat by se neměl bát oslovit někoho o pomoc. Rodinu, přátelé, odbornou pomoc. Budete překvapeni co dokážete a co se může změnit.. Moc inspirující kniha

03.06.2022 5 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Kniha Jana Menděla se mi zpočátku hodně líbila, jenže to postupem času vyprchalo až k naprosto špatnému závěru knihy. Některé myšlenky koučingu sám sebe jsou nepochybně zajímavé. Sám nejsem příznivcem meditací a tak mi tohle nic moc neříká, ale to není to co by mi na knize vadilo. Meditace mě připadají složité. Uvědomění si svých chyb, poučení se a hlavně nevyčítání si je to je moje strategie. Bez meditace, ale s klidnou hudbou co mám rád. Každý to máme jinak. Stejně tak nevěřím autorovým poznatkům o hypnóze, ale nemám s tím zkušenosti. Jako člověk co dokázal to co autor a změnil svůj život tak že je jsem spokojený jsem však čím dál víc narážel na autorovu suverenitu. Ono není dobré být moc dole, ale být moc nahoře také ne a autor se podle knihy jako suverén chová poměrně často. Co pak považuji za vyloženě nebezpečné je autorův názor na antidepresiva. Nikdy jsem nebyl psychicky nemocný s ač se jako laik zajímám o psychologii tak suverenita a odmítání léčebných postupů jsou v tomhle ohledu nebezpečné a autora by v tomhle neměl nikdo následovat. Za to hodně sundávám hodnocení. Pár zajímavých myšlenek však kniha má a něco pozitivního a k zamyšlení se z ní odnést dá.

01.06.2022 2 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Musím se přiznat že když jsem viděl v knihu v nabídce společného čtení tak jsem si přál ať se nevybere, což zde dámy nedopustili️ Stalo se. V minulosti jsou nahlížel do autorčiny série jeho a jejích věcích o čem to trochu je a vůbec se to nedalo, takže jsem neměl žádná očekávání. Hlavním překvapením pro mě je že se to dalo poměrně v pohodě přečíst. Zápletka je vážně jednoduchá. Šéf a jeho sekretářka. Komplikovaný vztah plný sexu a dvousmyslných narážek. Nevím jestli jsem víc neměl rád toho arogantního zmetka Damona či hlupoučkou a občas dost trapnou Chelsea. Na jednoduchém ději je o to horší že to má od začátku snadno předvídatelný konec a taky jsem nebyl ničím překvapen. Nějaká pozitiva? Až na občasné erotické scény je to občas až vtipné a nebo možná hloupé až k pousmání a ta kniha docela rychle odsýpá. Asi 2-3 jsem se i zasmál. Jednodušší, nenáročné čtení mě tedy vyloženě nezklamalo. Líbila se mi postava dcery Chelsea a Damona, která byla hodně sympatická svým dětským pohledem na svět a autorka dokázala že by mohla umět psát, kdyby jednou opustila tento žánr.

29.05.2022 1 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Zpočátku jsem si dlouho zvykal na styl vyprávění autorky. Bylo to pro mě trochu nepřehledné a tajemné. Postupně jsem ale s Piranesim začal odmotávat klubko pravdy a zjistil jak se věci ve skutečnosti mají. Byla to velice zajímavá a ve finále i napínavá cesta a musím říct že se mi celkově román moc líbil.

20.05.2022 4 z 5

Zaklínačky potíží Zaklínačky potíží Kristin Cast

Žánr Young Adult jsem nějakou dobu nečetl a musím uznat že to byla nejspíš škoda. Příběh je poměrně čtivě napsán. Ze sester jsem si oblíbil pro mě trochu srdečnější Mercy a tetičku Xenu. Holky jsou to obě dost své a svérázné. Možná tam mohlo být více o kouzlení a magii. YA knihy mají i milostnou linku v knize a ne jinak tomu bylo tady. Přesto když jsme se zhruba ve třetině dostali více k obřadu magie tak to začínala být pro mě nuda. Vytrhnutí z nudy několika stránkovým výletem do světa erotické literatury pak nepovažuji za vhodné oživení knihy. Milostná část pak dopadá tak nějak zvláštně. Okolnosti magického boje s nestvůrou pak mohli mít o něco lepší zápletku. Závěr je pak otevřený značící nové potíže do dalších dílů.

Celkově se jedná po všech stranách o průměrné dílo, které se poměrně dobře četlo, nabídlo několik zajímavých postav a poměrně přehledný děj. Špatně knihu hodnotit nebudu, už proto že jsem hodně již nyní hodně zvědavý jak bude děj pokračovat a u dobře knihy se na další děj těšíte?!

15.05.2022 3 z 5

Babišovo Palermo II Babišovo Palermo II Jaroslav Kmenta

Druhý díl sérii mapující politický život Andreje Babiše a jeho strany Anno. Pro jeho voliče by to měla být četba povinná, protože by si možná rozšířili své obzory a pochopili svůj naprostý omyl. Tato kniha pojednává o novodobých kmotrech. O nekalých praktikách oligarchů napojených na Babiše a mající velkou moc ve straně Anno jako to bylo u Jaroslava Faltýnka. Metody jsou to vskutku mafiánské. Kniha pravdivě vykresluje i to jak Babiš absolutně nezvládl svou funkci premiéra v době nákazy covid-19 a jak často měnil své názory a postoje. Nikdy poté své omyly nepřiznal. Celá série je takový doklad toho že byznysmeni, kterým jde primárně jen o peníze a u Babiše konkrétně o dotace do politiky nepatří. Populismus do politiky nepatří a lidé napojeni na minulý režim a donášející na lidi okolo sebe jako soudruh Bureš už vůbec ne. Nechť je tato kniha dobrým varováním!

25.04.2022 5 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Autor knihy Filip Titlbach v jednom z rozhovorů říkal že kniha je primárně určena pro dvě skupiny lidí. Pro queer lidí, kteří se v ní najdou a uvidí a nebo a to je můj případ pro lidi, kteří mají otevřenou mysl a chtěli by pochopit, dozvědět se něco nového. Již úvodní kapitola a osobní zážitek autora mě připomněl mé vzpomínky. Najde se v tom mnoho lidí, kteří někdy zažili jaké to je být jiný a pro okolí divný. Mě a mým kamarádům nadávali na Logopedické škole děti z klasické ZŠ do mentálů jen proto že jsme koktali. Škola mi od toho pomohla, ale nikdy jsem nezapomněl natolik abych se někdy někomu musel smát že není takový jako ostatní. Odbornou stránku představí v úvodu Český psycholog Jan Vojtko, jehož debaty a rozhovory moc rád sleduji. Jsou tu rozhovory s queer lidmi z různých pohledů: náboženství, dějin, hudby, médií, komunismu. Některé rozhovory překvapí, vezmou za srdce a pomůžou odkrýt do té doby svět, který je pořád pro hodně lidí dost tabu. Díky knize Filipa Titlbacha již to není tolik pravda.

08.04.2022 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Druhé závislácké společné čtení a že se nám ten výběr podle mě povedl! Mám radost že jsem hlasoval pro do té doby pro mě neznámé Loutkové divadlo! Vyšetřování mě moc bavilo. Lehce ponurou atmosféru skvěle odlehčila postava Tilly, kterou jsem si velice oblíbil.

26.03.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Čtení je to v mnoha případech velice poučné, ale i smutné. Čekal jsem toho hodně v negativním slova smyslu, ale občas ty zážitky obyčejných lidí, kteří utekli před režimem nepříjemné překvapili i mě. Týká se to hlavně oblasti dětství a armády. V jak ranném věku působí propaganda a jsou pracovní nároky na malé děti. Armáda a narukování žen, které si mnohdy projdou na vojně peklem. Navíc na 10 let, bez možnosti se bránit obtěžování. Nejvíce mě asi zarazil poslední rozhovor, kde paní i přes svůj útěk nadále projevovala jednomu z vůdců svou lásku a dokazovala jak je ideologická část, kdy lidem od dětství manipulují s myšlenkami naprosto dokonalá. Kolikrát jsem si říkal že jsem rád že žiji ve svobodném světě, to bych nespočítal...

20.03.2022 5 z 5

10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou 10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou Jan Rendl

První kniha kterou jsem četl od Českého cestovatele Jana Rendla. Jan Rendl má za sebou úžasný příběh. Ve 20 letech se ocitl na ulici jako bezdomovec, pokusil se i o sebevraždu aby poté nalezl sám sebe a začal cestovat. Kniha je to velice osobitě pojatá. Popis cesty a určitá bezstarostnost autora mě přišla chvílemi až obdivuhodná. Co mě zaujalo je dobrota obyvatelstva kudy autor procházel a to jak se chtěli rozdělit o to málo co mají a vždy se snaží pomoci. Přiznám se že jsem tyto kouty světa nenavštívil, ale je to k zamyšlení s ohledem na to jak se občas jako Češi chováme. Autor sám jde příkladem svým minimalismem a tím že se sám o své věci a zásoby ochotně s potřebnými podělil.

Kniha se mi moc líbila a jsem moc rád že jsou další díla, které na mě ještě čekají.

11.03.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Společné čtení jsem trochu nestihl, ale včerejší stream mě donutil knihu dočíst. Za mě se jedná o skvělé dílo! Zpočátku jsem si říkal že je to moc krátké, ale je to akorát. Kniha by byla obzvlášť vhodná pro studenty základních škol, protože je napsána hodně srozumitelně. Eddie Jacku má dobré srdce což dokazuje přes celou knihu. Hodně mě zaujal jeho otec jak efektivně dokázal poradit cestou do koncentračního tábora a zachránit další lidi. Bohužel z Eddieho rodiny kromě jeho a sestry nikdo koncentrační tábory nepřežil. Knihu spojuje i velké přátelství s Kurtem Hirschfeldem. Mít takové přátelé je k nezaplacení. Já mám dobré přátele, ale doufám že sílu našich přátelství nikdy v podobně složitých podmínkách nevyzkoušíme!

20.02.2022 5 z 5