Pedruska01 Pedruska01 komentáře u knih

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Kniha k maturitě. Rozhodně nemohu tvrdit, že jsem něco obdobného čekala, to ani omylem. Viděla jsem sice film, ale to už je věčnost. Četla jsem a nestačila se "divit". Mistrně vymyšleno, ale trochu dlouhé. Některé pasáže, dle mého, by tam vůbec nemusely být. Z "nekňuby" se vyklube velký hýřilec. Také na to doplatí.

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Jasně, tuto knihu jsme si přečetla jen díky seznamu k maturitě. Jinak bych po ní asi nesáhla. Hrabal překvapil asi jenom svým pestrým životopisem, protože pro mě jeho díla nejsou ničím zvláštní. Ze začátku kniha byla nic moc, ke konci se to zlepšilo - a ano, bylo mi Miloše líto, smutné završení -, ale i tak jsem byla ráda, když jsem se dočkala konce. Autor mě nenadchl, ale nezatracuji ho, protože i Hrabal a jeho díla jsou součástí našich dějin, on něco dokázal a zanechal nám to tu a to už něco znamená. :)

Othello Othello William Shakespeare

Shakespeare, to už je prostě pojem! Othello je další z mnoha povedených tragédiích. Takových Othellů, Jagů a Desdemon je! Žárlivost je nesmrtelná. Skvělé dílo. :)

19.08.2014 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. Jaroslav Hašek

Tuto knihu jsem si zvolila do seznamu k maturitě (pouze první díl). Kupodivu se četla celkem dobře. Při čtení jsem si občas představila určitou scénu, už z legendárního filmu. :) Česká klasika. Nic víc není potřeba dodávat. Tak na Bělehrad! :D

Označená Označená Kristin Cast

Byla jsem na ni zvědavá a spíše mě zklamala. Pro mě zdlouhavé, nudné. Nemohla jsem se přes ni překousat. Vyloženě jsem se nutila do čtení, což prostě nemám ráda. Přesto jako příběh není až tak špatný. Nevím, v čem byla chyba. Rozhodně někdy v budoucnu dám šanci druhému dílu, třeba mě to už chytí, ale prozatím ne. Necháme to uležet. ;)

19.08.2014 2 z 5

Neohrožená Neohrožená Francine Pascal

Není to tak dlouho, co jsem knihu četla, ale už si jí vůbec nevybavuju. Škoda. Ale nebyla špatná. Rozhodně si přečtu další díly.

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Silný příběh. Především až téměř závěr knihy mě začal "bavit". V začátku, kdy začal malý Bruno vyprávět jeho všední život, stěhování, sledování z okna a hádky se sestrou, vzhlížení k otci apod. byla pro mě strašná nuda. Příšerné. Ale potom? Síla a dojemnost z toho vyloženě sršely. Bylo neskutečné, jak se v minulosti k sobě lidé dokázali chovat. Rozdělovat se kvůli rase či vyznání. Silnější ty slabší likvidovali jak na běžícím páse. Bez kouska citu či svědomí. Hnus. Tolika lidí zemřelo pro nic za nic. Bylo doslova k pláči, jak dopadla dětská důvěřivost a naivita. Nevinní v "intrikách" dospělých. Smutný příběh. Tohle je vymyšlené, ale umíme si vůbec představit, kolik podobných, bohužel, reálných příběhů dětí vlastně tahle skončilo? Brunův otec si zasloužil tragédii, aby si uvědomil čemu sloužil, a jaké to mělo následky. Aby si uvědomil, že to bralo i cizí životy, které mu byly naprosto jedno, do té doby. Aby mu to konečně otevřelo oči! Ale přeci jenom, byl to otec a ztráta syna je něco nepochopitelného.

19.08.2014

Navždy tvůj Navždy tvůj Daniel Glattauer

Dovolím si říct, že je to výborná kniha. Rozhodně mě chytla. Nemohla jsem se od ní odpoutat. Fascinoval mě vývoj postav. Možná mi i Hannese bylo líto na konci. S nemocným toho člověk moc nezmůže a je jich kolem nás možná někdy až moc. Kniha mi sedla, i když to nebyla moje věková kategorie. Nebylo by na škodu si jí přečíst. :)

Temný anděl Temný anděl Meredith Ann Pierce

Musím se přiznat, že jsem rozhodně čekala něco jiného. Samo o sobě to nebylo špatné, myšlenka dobrá, ale...! Je tam to ale. Možná jsem čekala trochu víc "lásky", já nevím. Napínavé, všechno, ale žádné anebo nijak výrazné citové vyjádření. Jen pro zajímavost si přečtu další dva díly.

Dvakrát dospělá Dvakrát dospělá Lenka Lanczová

Zatím poslední "Lanczovka". Jak jinak než bravo! Tuhle spisovatelku přímo miluju, mohu tvrdit, že mě provázela celou pubertou, mám přečtené všechny její knihy. Co jsem kde četla, na tuto knihu bylo až příliš negativných ovací. Proboha, proč? Jasně, že se autor nemůže trefit do chuti všem, ale hned ji začít pomlouvat? Zbláznili jste se? Mě se například moc líbila, ostatně jako všechno,co napsala. Je to prostě klasa. :)

Iluze Iluze Aprilynne Pike

Tuhle sérii a především díl jsem si oblíbila. :) Krásně a, bohužel, rychle se čte, člověk jí nemůže odložit. Jsem fanda Tamaniho, občas mi ho bylo líto. :( Rozhodně se mi líbilo, jak se do knihy dostal i pohled na věc z Tamaniny strany. Nic nového, když řeknu, že mě Laurel občas pěkně štvala! :D Mimo jiné, celá tahle série má přímo nádherné obálky! :)

19.08.2014

Přebyteční Přebyteční Gemma Malley

Rozhodně se člověk nejen po přečtění, ale i mezi ním musí pozastavit nad chováním některých či většiny postav v knize. To je hrůza! Příběh odehrávající se v budoucnosti, přesto podmínky jak ve středověku!! Přemýšlím, jaké slovo by to celé vystihlo. Možná krutost. Ano, to je asi to správné označení. Děj byl, ale v každém případě napínavý, nelituji, že jsem ji uchopila do ruk. ;)

Gigolo Gigolo Greg Golden

Rozhodně nemohu tvrdit, že to, co jsem si přečetla jsem očekávala. Kniha mě překvapila. Nebyla špatná. Nad některými situacemi jsem nestačila kroutit hlavou. Jestli tahle funguje opravdu práce gigolů, tak to je radost. :D Jediné, co bych chtěla zmínit či vytknout bylo zachování holčiny, o kterou měl Golden opravdový citový zájem. Je vážně možné, aby někdo s takovým povoláním měl city? A když už, tak která žena, po zjištění, co dělá dotyčný muž, je schopná dát srdce v sázku? Dle mého, ženy jsou sobecké a žárlivé, jak se jedná o muže, nechtějí se dělit se stovkou dalších! Je to riziko v každém případě. Takže... tomu konci prostě nevěřím! :D

Černý kocour Černý kocour Edgar Allan Poe

Knihu jsem si vybrala především kvůli slavné povídce Jáma a kyvadlo. Autor má jistě zajímavý styl psaní. Nedalo mi to a vrhla jsem se i na ostatní povídky. Některé byly dobré, napínavé a jiné zase příliš nudné a zdlouhavé. Hodnotím zlatým středem. :)

Všechna pravda, co je ve mně Všechna pravda, co je ve mně Julie Berry

Proboha, tahle kniha mi vzala vítr z plachet, totálně! Dlouho jsem nečetla nic, co by ve mě zanechalo tak smíšené pocity. Pět hvězd je ještě málo. Život hlavní hrdinky byl krutý, nepotkalo jí nic dobrého, ale ona byla statečná. Byla jsem překvapená, když jsem se dozvěděla, kdo jí udělal takovou nehoráznost a také, že mu i odpustila a nezáleželo na tom, že ten dotyčný měl nějakou spojitost s Lucasem. Jestli takové doby byly, a já věřím, že ano, tak to bylo neskutečný! Buďme na jednu stranu rádi, že je 21. století. (i když... :-/) Judithině matce bych nejraději zakroutila krkem! Tahle se chová někdo, kdo je matkou? Tohle označení, tento "titul" by jí měl být zákonitě odebrán! Jednoznačně si ho nezaslouží! Taková hamižnost, sobeckost, nezájem o druhé, prospěchářství - to lidstvo rozhodně nebylo lidské! I zvířata se k sobě chovají dalece líp! ... Co víc k tomu říct? Nemůžu mluvit ani psát. Ten příběh, co je v knize zvěčněný vám sebere poslední slůvka. Bylo to šílený, však skončilo to dobře. Na šťastný konec měla Judith svatý právo!!! Každý by si ji měl přečíst, snad i povinně. :)

Osud Osud Aprilynne Pike

Povedená fantasy série, rozhodně jsem si jí oblíbila. :) Nemohu tvrdit, že tento díl patří mezi nejlepší, opravdu jsou lepší díly (2. a 3.) :), aspoň pro mě. Ale byl i tak moc dobrý. Fandila jsem rozhodně Tamanimu, už od začátku, protože byl tak trochu odstrkovaný, ale ten konec? Vážně? Hned po zaklapnutí knihy jsem si řekla: cože? Konec mě těžce dostal, až k slzám. Ano, je to tak! :D Měla jsem Tama ráda a moc, ale takový konec vůči Davidovi? Opravdu si zasloužil takovou krutost? Někdy bych Laurel taky kopla, ale i přes takové malé pihy na kráse, vřele doporučuji. :)

Vlčí krev Vlčí krev Michaela Burdová

Nikdy bych neřekla, že by mě tohle mohlo bavit, ale zkusila jsem a zůstala jak opařená, když odpověď byla prokazatelně ano! Příběh mě dostal a nehodlal pustit. Četla se bez problému a sakra rychle. :( Ten konec? Myslela jsem, že vyletím z kůže! :D Toužila jsem mít po ruce okamžitě druhý díl!! :D Michaela to udělala schválně! :D

Mezi láskou a smrtí Mezi láskou a smrtí Meg Cabot

Na knihu jsem se těšila a nezklamala. :) Do knihy jsem se ponořila a bylo mi neskutečně líto, když jsem dočetla poslední stránku a já ji musela odložit. Tímhle dílem se Meg dostala do mých oblíbených spisovatelů! Tajuplný, půvabný a temný John zároveň společně s Pierce si našli u mě místo. A ten konec? Týý brďo! :D Rozhodně skvělá knížka! Doporučuju a bez debat! Těším se na pokračování, doufám, že se dočkám! :)

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

Jasně, Vampýrská akademie, to už je pojem! :) Jasně, šestý díl znamená konec, a to sakra bolí!!! :( Bylo to super se znovu, a bohužel, naposledy setkat s Rose a Dimitrijem. Rose je báječná, vtipná i sarkastická, prostě něco na mě. :D Líbilo se mi to jejich postupné sbližování a zároveň pokusy si udržet vážnou tvář a city na uzdě. Musím přiznat, že jsem Rose proklínala, jak se zachovala k Adrianovi, to prostě nebylo fér! :( Nezasloužil si to. To v tu chvíli ani Dimitrij nebyl můj oblíbenec, ale jen na krátký okamžik. Celá série byla naprosto skvělá a já jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Buď pochválen nápad Richelle, že tohle vymyslela! :D

Dívka dvou světů Dívka dvou světů Pierre Bottero

Musím se přiznat, že mě kniha zklamala. Čekala jsem naprosto něco jiného. Už nízký věk hlavní hrdinky pro mě nebyl nijak sympatický. Pravá fantasy kniha. Přečetla jsem, ale nebyl to šálek mé kávy.

19.08.2014 2 z 5