Pedruska01 Pedruska01 komentáře u knih

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

Dostala se mi do rukou kniha, která se četla přímo sama, která mě dokázala královsky bavit, která mě nenechala jen tak, která byla naprosto mimořádná - další výborné pokračování, kterou jsem nemohla téměř odložit! Autorka je nepopsatelně dobrá, co dokáže vymyslet - nejen děj, ale už jen zplodit Charley - vtipnou, ironickou ženskou, která přetéká sarkazmem, láskou k satanovu synovi a naprosto všechno pojmenovává! :D Jestli si nastavila nějakou laťku, tak každým dílem je o několik čísel výš - jednoznačně. Charley a Reyes mi prostě chyběli a jsem neskonale ráda, že jsem měla čest se s nimi znovu setkat. Jen u Reyese mám nakonec menší otazníček, který mi Hedeši dal do hlavy. Na který straně, krucinál, je? Nadpozemsky nádhernej hráč a lhář nebo ne? :D Chci odpovědi! Chci víc.
Dlouho jsem se tahle nezasmála u nějaké knížky - už mě mé okolí podezřívalo, že jsem jednoduše blázen. (prodělala jsem několik opravdových záchvatů smíchu) :D Nemám této knize co vytknout, snad jen tomu nakladatelství - to jako vážně? Nejen já chci další díl, a myslím to smrtelně vážně. 3:)
Doporučení je jasná věc! :)

27.05.2017 5 z 5

Historie nás dvou Historie nás dvou Rachel Harris

Knížka se nečetla zle, ale měla jsem s ní menší problém, který si vlastně nedokážu vysvětlit. Niterní něco. :D Jsem hrozně ráda, že jsem si mohla přečíst Justinův příběh, a přesvědčit se, že to vlastně zas takovej hajzl a lamač dívčích srdcí není. Tenhle dojem jsem měla už v knize první - Umění předstírat, která mě mnohem, mnohem víc chytla za srdce - čím to? :/ Z pohledu toho kluka - Justina se mi to četlo líp než z toho Peytonina. S hrdinkama nemám problém, ale tahle mi svým způsobem taky neseděla 100%. I když je to absurdní, nejspíš mě odrazoval ten její zájem/koníček.
Co se týče osoby, které mi bylo mimo Justina líto byl Cade. I když zase tak mnoho prostoru neměl, oblíbila jsem si ho.
Tuhle knihu bych nebrala jako druhý díl, co navazuje. Spíš jako samostatnou jednotku. Jediné, co obě knihy spojuje jsou lehounké náznaky - respektivě asi 2x zmíněno - toho, že Justin chodil krátkou dobu s Aly - toť vše. Hrozně mě mrzí, že mě příběh tak nechytnul - snad i zklamal, jako předchozí, ze kterého jsem byla přímo nadšená. Ohledně hodnocení, na průměr to není, ale na 4 hvězdy taky ne, takže? 3,5.
Není to však špatné čtení, tak proč se do něj nepustit? :)

22.05.2017 4 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kiera Cass

Bylo příjemné se po dlouhé době opět vrátit k sérii Selekce. Setkat se s mnohými hlavními hrdiny, účastníky anebo to jen vidět z jiného úhlu či od samého začátku. Nejspíš - jelikož jsem tuto knihu četla dlouho (a nebylo to tím, že by byla obtížná) si nemohu vybrat, která povídka se mi líbila nejvíc, ale snad bych si troufla tipnout tu zcela první - tu o Amberly, královně, Maxonově matce a ještě povídka Miláček. Jasně bylo vidno, že Clarkson je člověk - plný citů, lidskosti. Hned v další povídce Princ se mi tahle představa zbortila jako domeček z karet a doteď jsem nepochopila, proč se v "dospělosti" choval tak hrozně.
Miláček - to byla nejvíc emotivní povídka. Romantická i krutá. Sladká i hořká. Ta jediná snad nejde nijak vyjádřit - ta se musí prostě přečíst.
Co se týkalo Aspena - už od samého začátku jsem se k němu přikláněla víc. Už jen to, jak byla znázorněna jeho velká láska k Americe mi nešlo do hlavy, jak se tak "náhle" mohl zamilovat do někoho jiného. Ani v této knize, mi to nebylo odhaleno - prostě se tak stalo. (?)
Shrnu to: četlo se to dobře, kniha dokáže, ač se jedná jen o povídky chytnout a strhnout. Skvělý doplněk k sérii, pro ucelení představ či ukázky z jiných pohledů. Pro fanoušky snad povinnost. :)

08.05.2017 4 z 5

Božský cizinec Božský cizinec Christina Lauren

Četlo se to dobře a rychle. Ačkoliv se jednalo o další díl ze série "Božských...", oproti předchozímu dílu to opravdu nebylo až tak vtipné, i když některé scénky a situace byly úsměvné. Oba hlavní hrdinové mi sedli, neměla jsem výraznou výtku - každý je nějaký, i když je jen na papíře. Je to prostě kategorie četby/příběhu, nad kterou není potřeba přemýšlet. Celkově to nebylo 100%, ale i tak se mi to líbilo a těším na třetího Božského, tak uvidíme. :)

07.05.2017 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Tak tohle byl mazec - což je vlastně jen slabej odvar toho, co to skutečně je! Moje první reakce, kdy jsem si šla celá nedočkavá do knihkupectví pro tuto knihu byla: proboha, to je hrozná bible! Pak už to ale jelo. Ta kniha mě dokázala okamžitě strhnout, hned jak jsem jí nalistovala. Stránky lítaly ani nevím jak. Již v prvním díle mi autorka vytřela zrak a nastavila si laťku pekelně vysoko - nezklamala. Ta tu laťku žene snad ještě výš. Byla jsem snad v první třetině knihy, když už jsem si říkala, že pět hvězd je sakra málo! Pane jo! I kdyby to bylo deset hvězd, byl by to pro tento příběh snad výsměch.
Četlo se to samo, a opravdu, jak jsem se na začátku děsila tloušťky knihy, teď, když mám dočteno bych jí klidně ještě nějaká ta kila přidala! :D Hrozně těžko se budu loučit a čekat neskutečně nekonečnou dobu na pokračování, které fakt potřebuju akutně a dokonce životně mít! Už v prvním díle se mi Rhys líbil - ta jeho jistá frajeřina, byla to osobnost. Měla jsem jistou romantickou představu a nevěřila jsem, že by autorka šla tímto směrem - aleluja! Díky za to. Hrozně mile mě překvapila, že jsem snad po celou dobu těch 655 stránek měla úsměv na tváři jako idiot! :D Byla to fakt jízda a já se do toho "chlapa"/víly zamilovala snad ještě víc! Vlastně všechny důležité postavy jako Casse, Mor a Aze jsem si fakt moc oblíbila. O Tamlinovi... tak nějak pořádně si nejsem jistá, co si myslet. Zda si ho mám znechutit jako Feyre anebo ospravedlňovat, že je jen zaslepený láskou, a tím majetnický sobec. Toť otazníček.
Děj je maximálně natřískaný akcí - není stránka, kdy by se něco nedělo a člověk by nebyl napnutej jak kšanda. :D Prostě, jak ta kniha poprvé šokuje, už z toho čtenáře až do konce nepustí. Nebudu protahovat tenhle výlev, protože by to stejnak nestačilo - bylo to naprosto fantastické, unikátní dílo a já před tou ženskou, co to vymyslela a dala na papír smekám a klaním se! Je neuvěřitelná. Geniální. Ohodnotila bych to bezpočtem hvězd... asi jako mají na Nočním dvoře. :)

25.04.2017 5 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Kniha se četla dobře a rychle. Je to další z bohužel mnoha knih s podobnou tématikou jako profléklé Odstíny, ale neznamená to, že by to bylo jak přes kopírák anebo nějaká hrůza naopak, zvlášť pro ty, kteří tu erotiku s kapkou romantiky mají rádi. Mě se to líbilo, už jenom to "atypické" chování, kdy se hrdinové dokázali pohádat téměř až do krve, vulgarity se nebáli. Vyvolávalo to vtipné situace, u kterých jsem se dokázala zasmát a pobavit. Mělo to spád a opravdu příběh se neloudal, což bylo kapičku - alespoň ze začátku zvláštní, nové, ale vítala jsem to. Nechci říct, že to bylo až moc uspěchané, asi nebylo, jen některé situace to ve mě vyvolávaly - což se mi zdálo zase škoda. Když to však shrnu, ve svém oboru/žánru hodnotím hodně dobře, takže se těším, na další Božské - cokoliv. :D

03.04.2017 4 z 5

Espressologie Espressologie Kristina Springer

Příjemná oddechovka, která rozhodně neurazí a tedy ani ničím extra čtenáře nepoloží na lopatky. Co mě sice překvapilo, za to mi to tam i celkem sedělo a mě líbilo byla hlavní hrdinka, která se s ničím "nemazlila". Co na srdci, to na jazyku. :) Kniha o velkém množství kávy, u které není nutné vůbec přemýšlet.

26.03.2017 3 z 5

Řekni mi tři věci Řekni mi tři věci Julie Buxbaum

Ani jsem to nečekala, ale kniha mě dokázala strhnout svým svižným tempem a čtivostí. Stránky mi pod rukama hrozně utíkaly a mě to jednoduše bavilo. Hlavní hrdinka Jessie, ačkoliv to neměla lehké, jsem si jí oblíbila. Byla dosti "svým způsobem" vtipná. Ethan je Ethan je Ethan - toho kluka si nelze neoblíbit, i když se může zdát kapku divnej. Na jednu stranu mě mrzelo, že nebyla víc rozvedla situace s Liamem, ale všichni dopředu víme, kam bylo celou dobu směřováno, takže to ve finále ta "nedotaženost" není až tak podstatná. Na odhalení záhadného pomocníka pod přezdívkou NN jsem byla hodně zvědavá. Měla jsem v tom menší guláš - nikdy nebylo jednoznačný, kdo by to mohl být. (Pak už jsem to nevydržela a mrkla na konec knihy. Tam se objevilo jedno jméno, tak jsem jen doufala, že to jméno nespadá k něčemu jinému. A výsledek? :))
Upřímně, i když to není žádnej trhák roku, mě se to líbilo. Milá a odpočinková, i když maličko smutná až katastrofální knížka, co se týče děje. Takže, proč nedoporučit dál?! :)

18.03.2017 4 z 5

Cena za rozkoš Cena za rozkoš Nika Peas (p)

Další pokračování série, kde je nemožné se do hlavních hrdinů nezaláskovat. :D Opět se příběh četl dobře a měl tu moc, že čtenáře vcucne a nepustí. Upřímně, autorka mi při popisování celkem drsného vystupování právníka vzala vítr z plachet. Dokázala ve mě vzbudit pocit naprosté zoufalosti, bezmocnosti a utrpení - jako kdyby se to dělo mě samé, dokázala mi svázat ruce. Za to jí u takového žánru tleskám.
Není to výtka, ale mrzelo mě, že Niké to Stephenovi "odpustila" tak rychle. Mohla dělat delší drahoty a scény. :D Každopádně, když to shrnu, jsem spokojená, příběh byl milý a líbil se mi.
Velká škoda, že nejsou knihy další této série, protože ukázky na konci tohoto dílu, vypadaly víc než dobře a hrozně mě to zaujalo. Prostě škoda.

18.03.2017 5 z 5

Běsnění Běsnění A.G. Howard (p)

Bylo příjemné se po takové době opět alespoň částečně podívat do Říše divů. Kniha obsahuje povídky, kde je pokaždé někdo jiný vypravěčem. Nejvíce se mi líbila ta poslední - Šest nemožných věcí. Hodně mě dostalo, až k slzám, vyprávění o jejím lidském životě a nakonec i jejím stáří a lidské zákonnitosti, tedy smrti svých nejbližších. Z těch tří povídek se tato opravdu povedla excelentně. Za to nejméně povedenou je povídka první - Kluk v pavučině. Ano, je dobré znát pohled Alyssiný matky, ale dle mého kapku zbytečná věc. To už se místo toho autorka mohla rozepsat někde jinde - za mě škoda.
Však četlo se to krásně, takže kdo je skalním fanouškem, nemůže se bez přečtení této knihy obejít. :)

16.03.2017 4 z 5

Záměna Záměna Nika Peas (p)

Kniha se dobře četla a byla příjemná. Je to další záležitost, která spadá do fenoménu několika posledních let, a to je kategorie erotického románu. Autorka si to vymyslela hezky - zápletka mě bavila a ten zbytek vlastně taky. Sice Ryana Viv mohla trochu víc "potrestat" za to, co jí způsobil, ale vem to čert, u takových knih to asi čekat nemůžu. :D Shrnutí: oddychové, celkem milé čtení - ve své kategorii, proto plné hodnocení. Nemám zřejmě žádnou výtku. :)

09.03.2017 5 z 5

Princové mají přednost Princové mají přednost Kieran Kramer

Milá oddechovka, která se lehce četla. Opět se setkáváme s jedním z mnoha nemožných mládenců, které si nejde neoblíbit. Upřímně, je velká škoda, že se v češtině nedozvíme, jaké osudy potkali zbytek "party". Oceňuji, že autorka do příběhu zasadila až detektivní semínko, které krásně klíčilo, že to nebyl jen kýčovitý příběh z červené knihovny. Zřejmě se to nemůže srovnávat s prvním dílem, však romantické duše mile pohladí, dokáže roztáhnout kousky úst do úsměvu a donutí si zamilovat především hlavní postavy - Nicholase a Poppy. :)

06.03.2017 4 z 5

Dlouhé stíny Dlouhé stíny Leila Meacham

Právě jsem dočetla a ten pocit toho příběhu ještě neuvěřitelně silně doznívá. Nikdy jsem takovou podobnou knihu ještě nečetla, proto je to pro mě velkým zážitkem. Měla jsem z ní trošku strach, taky jsem jí četla na dvě etapy - ale vlastně teď nechápu proč. Četlo se to dobře a příběh měl vlastnost zatáhnout svého čtenáře do děje a nepustit.
Všichni tři hlavní hrdinové - Cathy, John i Trey mi neskutečně přirostli k srdci. Nedokážu se rozhodnout, kterého z těch chlapců jsem měla radši či kterého mi je víc líto. Všechny tři postavy si vytrpěli dost a udělali moc chyb. Bez výjimky. Celý příběh je jeden velký paradox a ironie osudu. Je tam tolik šokových situací, které čtenáře s nějakou jakousi představou dokonale zbourá.
Uvědomuju si, že nedokážu ani pořádně vyjádřit, co bych ráda řekla - ten pocit po dočtení mě zasáhl. To se nepodaří kdejaké knize. Jedna ze známek, že tahle kniha je naprosto neuvěřitelná. Nemůžu pokračovat v tomto komentáři, aniž by ze mě nevypadl nějaký nesmysl, proto poslední věc, kterou chci sdělit je, že tenhle naprosto skvělý, silný a emotivní příběh, který chytne za to Vaše srdce a nepustí, si musí přečíst naprosto každý! :)

26.02.2017 5 z 5

Neslušná sázka Neslušná sázka Kieran Kramer

Kniha se četla rychle a fakt úplně sama. Nenašla jsem nudné místo, každý konec stránky, konec kapitoly člověka nutí číst dál. Ve své kategorii, příběh byl milý a hezký - romantika hadr, proto plný počet hvězd. :D Sice v komentařích pode mnou jsou zmíňky, že se čtenářky nasmály. Nezažila jsem, že by mě čtení přivedlo k záchvatu smíchu, ale úsměvné situace tam tedy jsou. Neměla jsem ani páru, jak to dopadne, i když, kdybych se pořádně zamyslela, tak je jasné, že musí dobře. (Ale v jednu chvíli to tak rozhodně nevypadalo.) Ale já nechtěla, byla jsem zvědavá a každou větou jsem to napětí z konce rozmotávala radši. Bylo to tak určitě lepší - lepší požitek ze čtení. Molly s Harrym si nelze neoblíbit. :)

25.02.2017 5 z 5

Smutek sluší bárbínám Smutek sluší bárbínám Klára Škorpilová

Knížka se rychle četla a musím přiznat, že hrdinka byla svou rázností a ironií vážně úsměvná - dokázala mě pobavit. Byla to naprosto nenáročná četba - oddechovka. Jindře/autorce se nelíbili přeslazené dívčí romány, a tak na ně dělala recenze, s úmyslem, jednou vytvořit román, který všem čtenářkám otevře oči do reality. Proč ne. Však mám pocit, že tím celkovým vývojem, co se v knize udál (její chození s několika klukama a zamilovanost vůči klukovi její sestry), to stejnak dopadlo tak, jak autorka odsuzovala - jako klasický dívčí románek. Je pravda, že to neskončilo klišé koncem, a za to autorku chválím, že se držela své vize. Jako celek to ale dopadlo dobře. :)

19.02.2017 3 z 5

Zahrada spáčů Zahrada spáčů Lisa Heathfield

Když jsem na tuhle knihu narazila, napadlo mě, že tohle nebude žádná vyložená hitparáda a taky, že ta anotace není vlastně špatná. Nedokázala jsem si ani představit - z prvu, o čem by to teda bylo. Jenže...
Jak jsem knihu otevřela, strhlo mě to a šokovalo - nečekaně a naprosto. Četlo se to samo, vyloženě to člověka nutilo pokračovat. Nikdy, vlastně po celou dobu příběhu to nebylo objasněno o co konkrétně jde, což ve mě udržovalo napětí a moje představivost pracovala na plné obrátky. Bylo mi jasné, že to jsou nějací fanatici, ale takovou psycho bandu magorů jsem nečekala. Paradoxně ten dojem mám spíš z těch mých představ - orgií, zvrhlíků, úchylů a jiných divných praktik - než ze samotného obsahu.
Pearl jsem někdy vyčítala, proč se tak či onak chová - copak to nevidí? Zároveň jsem si odpověděla - vždyť se do toho narodila, cpali jí to do hlavy každou minutu, jasně, že to nemůže vidět. Ellisův osud byl překvapením a na konci velkým lítostivým zklamáním.
Některé věci, tam byli fakt šílenství, je velká škoda, že to nebylo víc objasněno, rozvinuto a především vysvětleno - myslím, že by to nebylo od věci. Musím taky přiznat, jak již v komentářích pode mnou je zmíněno, že ten konec byl až moc uspěchaný. Během cca 10 stran - hotové vyřízené? To autorka nevychytala.
Nedokážu to vysvětlit, tahle kniha není vůbec převratná ani nedosáhne na pomyslný žebříček top knih, ale uchvátila mě a získala. Proto dávám víc než dobré hodnocení a vlastně neváhám doporučit. :)

15.02.2017 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Četlo se to krásně. Podruhé jsem se setkala s hlavní hrdinkou, která mi sedla hned na poprvé. Dokázala mě zase pořádně překvapit - mile i nemile. "Žrala" jsem celý vývoj knihy a nestačila jsem se divit, přesto se musím přiznat, víc jsem si užívala tu milostnou linku, na kterou nebylo tolik místa - určitá škoda. Byla jsem ráda, že se Celaena přiklonila k Chaolovi, ale na druhou stranu kapka lítosti vůči Dorianovi samozřejmě byla. :D Jsem hrozná. Přesto jsem si jistá, kdo je mým favoritem. :) To zakončení toho vztahu mě dost mrzí, proto budu doufat v opak - i když znám jednu informaci, bohužel - ach ta má neukojitelná zvědavost, ze které se mi chce křičet! To prostě nechápu!
Byla jsem spokojená, ta kniha má skvělý náboj, který člověka nutí ty stránky otáčet dál a dál, hltat každé slovo a pouštět se do nových kapitol se zatajeným dechem. Jsem nejen zvědavá na další vývoj, na další pokračování, co si autorka, která má mimochodem neuvěřitelný talent, na své čtenáře vymyslela, ale hlavně - jsem taky zmatená. Těším se, až mi to bude celé rozluštěno. :)

11.02.2017 5 z 5

Hledání podmanivé krásy Hledání podmanivé krásy Jennifer Probst

Tak na tuhle knihu jsem se hodně těšila a byla zvědavá - především, že mě autorka dokázala nalákat v knihách předešlých. Nechci tvrdit, že bych byla zklamaná, bylo to skvělé - opět, ale nejspíš jsem si představovala určité situace "vyhrocenější". Není to chyba autorky, ale jen moje pouhá představivost, proto jsem hodnotila taky plným počtem hvězd, a protože tahle ženská se spisovatelským umem, romantickou duší a uměním propojovat všechny předchozí osudy, si je jednoduše zaslouží. Četlo se to rychle a člověk se dokázal ponořit do příběhu k postavám, jako by byl jejím tichým účastníkem. Před autorkou smekám, zvlášť, že jsem se ještě nesetkala s žádnou hlavní postavou, kterou by si čtenář prostě nezamiloval!, a těším se na další její tvorbu! Doporučení snad není potřeba - to je jasná věc. :)

21.01.2017 5 z 5

Velitelovo děvče Velitelovo děvče Pam Jenoff

Četlo se to rychle a poměrně dobře. Nikdy jsem netíhla k příběhům z války, měla jsem za to, že tam prostě bude moc té politické scény a já se v tom budu ztrácet, ale tohle je již několikátá kniha, co mám za sebou z tohoto období a ani jedna mě nezklamala. Několik komentářů níže si lehce stěžuje, že autorka vyzvedla osobní život Emmy/Anny nad fakta pravdy, krutosti, nenávisti a hyenismu války - nacisti proti Židům. Mě to nevadilo. Je to romantický příběh mladé dívky, která je mezi dvěma muži na pozadí války. Kdyby to bylo naopak, nemuselo by to čtenáře, pro které to bylo napsáno bavit.
Každopádně, já jsem byla spokojená, proto také plný počet hvězd a jasné doporučení. Hlavní hrdinka mi nevadila, i když občas se nezachovala správně či její rozhodnutí bylo "šílené". Přesto nebylo jí co závidět, ono ze dne na den být někým jiným s minulostí, o které si můžete nechat leda tak zdát anebo je mnohem lepší než ta vaše, případně se i pohybovat a zaplést na "nepřátelském" území není nic jednoduchého. Navíc, když jste odloučeni od vlastní rodiny a i manžela, který se snaží o nemožné. I když byl Velitel nacista a byl představitel zla, toho chlapa jsem si opravdu oblíbila, i když mě zpočátku zarazil jeho věk. Bylo mi ho hrozně líto. Uvnitř musel být hrozně laskavým a hodným člověkem, který určitými událostmi byl roztrhán ve skrytu duše, jelikož pro Annu, do které se zamiloval chtěl snést modré z nebe. Tedy až do doby, co zjistil, kým doopravdy je. V tu chvíli mu přes oči sjely rolety a opět najel na mód toho zlého nacisty. Jeho konec byl překvapivý. A nejen jeho, ale celé knihy.
Autorka mě mile překvapila a nejen, že tuto knihu ráda doporučím, ale dokonce se těším i na její druhou knihu ze "série". :)

09.01.2017 5 z 5

Catherine Catherine April Lindner

Tahle kniha je, nejspíš to nenazvu správně, ale je to slovo, které mi momentálně uvízlo v hlavě, zvláštní - ale ve dobrém slova smyslu. Ze začátku to skáče z jedné slečny na druhou, takže se čtenář musí zorientovat, kdo co vlastně v tom svém životě prožívá a co jde. Kniha se četla rychle a dobře - upřímně nechápu proč jsem jí jednou odložila. Dokázala mě u obou dívek, která zrovna byla "na řadě" vtáhnout do děje a to bezvýjimky.
Samozřejmě šlo především o příběh Catherine, která spolu se svým romantickým příběhem byla přiřazena anebo "přepsána" do příběhu Na větrné hůrce. Nechci tvrdit, že takový základní kámen či neúplnou kostru příběhu to nemělo, ale rozhodně nesouhlasím, že zpracování této knihy něco jako "je" moderní záležitost Hůrky. Tu klasiku jsem měla čest číst.
Hence jsem místy nenáviděla a místy mi ho bylo líto. Především na konci, kdy mě přesvědčil, že byl vlastně za tou maskou dobrým člověkem. O matce Chelsie jsem byla přesvědčená, že opravdu 14 let nebo kolik nebude někde na Havaii na dovolené, ale i tak ten její osud, jak skončil mě dostal.
Celkově příběh i zpracování se mi líbilo. I když jsem měla pocit, že místy to bylo uspěchané. Byl to silný příběh plný emocí, veškerých, od lásky po nenávist. Romantika s kapkou detektivky. Bylo to napsáno v reálném smyslu, což je něco pro mě a tedy k doporučení říkám, no a proč ne? :)

03.01.2017 4 z 5