Zahrada spáčů

Vše, co Pearl za svůj krátký život poznala, se dá vyjádřit jediným slovem – Seed. Tak se nazývá uzavřená komunita, ve které se narodila. Řídí ji Papa S., duchovního vůdce, kterého všichni milují a uctívají. Když je Pearl patnáct let, přistěhuje se do Seed nová rodina, a s ní Ellis. Okouzlující a výřečný chlapec začne Pearl vyprávět o životě mimo komunitu. Odhaluje pravdu, která měla zůstat skryta. Bude mít dívka možnost poznat okolní svět na vlastní oči, nebo ji Papa S. nikdy nedovolí odejít?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/300674/zahrada-spacu-2tC-300674.jpg 3.647

Seed (2015)

Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

Galánečka

Nebylo to špatné, ale přece jenom...hlavní hrdinka mě docela lezla na nervy a zásadně se mi nelíbil konec. Co hodnotím pozitivně tak vykreslení prostředí. Jen tu hrdinku to chtělo trochu kurážnější.

rarášek
17.06.2017

Kniha mě velmi zaujala a děj knihy mě dokázal ihned vtáhnout. I když vypadá život v Seed ze začátku sebe dokonalejší, ukrývá v sobě odporné jádro. Tímto jádrem bych nazvala Papu S a oba "strýčky", že kterých mě občas přepadali pocity nevolnosti. Často mě taky štvala Pearl a její zatvrzelost, se kterou odmítala naslouchat Ellisovi. Nakonec jsem byla ráda, když jsem pozorovala, jak postupně otevírá svou mysl a začíná podléhat svým citům k Ellisovi.

Téma sekt mě už dlouho zajímá. Tyto na náboženské skupiny mi přijdou nebezpečné a trochu mi nahání strach, jak se dokážou lidem dostat do hlavy a vymýt jim mozek.

SPOILER!!!
Na konci, jak Papa S nechal většinu lidí v Seed otrávit, aby je "uchránil před zkažeností" tam venku, tak mi to hodně připomnělo Jima Jonese a sektu Chrám lidu. Když někteří členové sekty chtěli odejít, tak je nechal postřílet a všem členům, buď dobrovolně nebo násilím, dal vypít limonádu s kyanidem. Toto neštěstí je pokládáno za největší hromadnou sebevraždu v dějinách. Taky mě silně zasáhla smrt Ellise, protože jsem doufala, že on neumře. KONEC SPOILERU!!!

Obálka je jinak nádherná a skvěle souvisí s dějem v knize. Podle toho, jak kniha skončila, bych řekla, že by mohlo být pokračování. Tak se snad dočkáme. :)

bai.Cerna
12.06.2017

Nevšimla jsem si, že kniha je pro děti a mládež, teprve teď při hodnocení to zjišťuji. Ano, pro děti a mládež fajn jak námět, tak i styl psaní. Dobrá ukázka toho, jak může jeden zvrácený šílenec, despotický vládce společenství, ovládnout slabší jedince. Takže sice jen za tři hvězdy, ale kdybych byla „mládež“, tak určitě přidám minimálně jednu navíc.

novina
04.04.2017

Zajímavé téma. Sekta a slepá víra v něco, co není takové jak se na první pohled tváří. Strach z neznáma a schopnost jednoho člověka ovlivnit osudy tolika lidí. Krásně propracované myšlenky Pearl a její vnitřní boj sama se sebou. S tím čemu věří, nevěří, čemu chce a naopak nechce (u)věřit.
Děj byl zajímavý, jen konec byl zbytečně strohý, autorka se mohla víc rozepsat. Proto strhávám poslední hvězdu.
Kniha velmi zaměstnala mou představivost a dokonale mě vtáhla do děje.
Stojí za přečtení.

SeverusSnape
30.03.2017

Velmi zvláštní kniha,ale líbila se mi..Byla něčím zvláštní

Pedruska01
15.02.2017

Když jsem na tuhle knihu narazila, napadlo mě, že tohle nebude žádná vyložená hitparáda a taky, že ta anotace není vlastně špatná. Nedokázala jsem si ani představit - z prvu, o čem by to teda bylo. Jenže...
Jak jsem knihu otevřela, strhlo mě to a šokovalo - nečekaně a naprosto. Četlo se to samo, vyloženě to člověka nutilo pokračovat. Nikdy, vlastně po celou dobu příběhu to nebylo objasněno o co konkrétně jde, což ve mě udržovalo napětí a moje představivost pracovala na plné obrátky. Bylo mi jasné, že to jsou nějací fanatici, ale takovou psycho bandu magorů jsem nečekala. Paradoxně ten dojem mám spíš z těch mých představ - orgií, zvrhlíků, úchylů a jiných divných praktik - než ze samotného obsahu.
Pearl jsem někdy vyčítala, proč se tak či onak chová - copak to nevidí? Zároveň jsem si odpověděla - vždyť se do toho narodila, cpali jí to do hlavy každou minutu, jasně, že to nemůže vidět. Ellisův osud byl překvapením a na konci velkým lítostivým zklamáním.
Některé věci, tam byli fakt šílenství, je velká škoda, že to nebylo víc objasněno, rozvinuto a především vysvětleno - myslím, že by to nebylo od věci. Musím taky přiznat, jak již v komentářích pode mnou je zmíněno, že ten konec byl až moc uspěchaný. Během cca 10 stran - hotové vyřízené? To autorka nevychytala.
Nedokážu to vysvětlit, tahle kniha není vůbec převratná ani nedosáhne na pomyslný žebříček top knih, ale uchvátila mě a získala. Proto dávám víc než dobré hodnocení a vlastně neváhám doporučit. :)

warca
11.11.2016

Chvíli mi trvalo než jsem se úplně dostala do autorčina stylu a do celého prostředí. Kniha mě až tak moc nezaujala. ale je pravda, že děj stále plynul a nikde nic nedrhlo. Takže nakonec to nebylo až tak špatné.

klaudmia
02.11.2016

Kniha byla napínavá, soudím podle toho, že jsem ji přečetla za jedno odpoledne. Kdybych ji měla popsat jedním slovem, což by šlo, popsala bych jí jednoduše: psycho. Za mě by mohla mít více popsaný závěr. Autorka měla velmi zajímavý nápad, který mohla více rozepsat.

mulder
01.11.2016

Knížka ve mně něco určitě zanechala, po přečtení jsem o ní musel hodně přemýšlet. Téma je zajímavé, moje fantazie předčila vše, co bylo v knížce obsaženo, až jsem děsil sám sebe. Myslím, že to bylo napsáno citlivě, ale spousta věcí zůstala čtenáři utajena a nevysvětlena. Závěr knihy byl uspěchaný, což mi bylo líto.

orinka3
29.10.2016

Slabota, nedá se to číst.

Terinka14
23.10.2016

Knížka byla pěkná, líbilo se mi, že Pearl nebyla typickým odpůrcem systému, ale mohli jsme vidět, jak hluboko může být zakořeněno utlačování a lež. Hezké, ale nedotažené.

Lucie51
21.10.2016

Pro začátek bych chtěla zmínit, že mi ke knize moc nesedí její zařazení do žánru "pro děti a mládež", svému dítěti bych ji rozhodně nedala přečíst před 16. rokem života... námět to byl velmi zajímavý, autorka dala čtenáři možnost nahlédnout do uzavřené komunity, do které běžný člověk (pokud není jejím členem) nevidí. Kniha se mi líbila přibližně do 150. stránky, poté přišel zlom v ději a já byla tak znechucená, že se mi knihu ani nechtělo dočíst. Nebylo to změnou stylu psaní autorky, prostě mi nesedl děj, z vůdce komunity mi bylo neuvěřitelně zle a na zvracení, že mi to zkrátka převážnou většinu knihy znechutilo. Co bych chtěla zmínit je zajímavost, že mi hlavní hrdinové - Pearl a Ellis - připomínali Hazel a Guse z knihy Hvězdy nám nepřály od autora Johna Greena. Svým vzhledem (Pearl i Hazel mají krátké vlasy, Ellis přišel o ruku a Gus o nohu), povahou i vystupováním. Netuším proč, ale hned od jejich prvního setkání jsem si jejich postavy spojila s obličeji herců ze stejnojmenného filmu. A on i ten hořkosladký konec osudů hlavních postav v knize "Zahrada spáčů" vlastně koresponduje s koncem hlavních postav z "Hvězdy nám nepřály" :) bohužel nemůžu hodnotit lépe než průměrem, konec mě hodně zklamal...

agatha2
09.10.2016

Musím bohužel souhlasit s komentáři kolegů, toto téma bylo velmi zajímavé, vtáhlo mě, zapůsobilo na mě, ale.....něco tomu prostě chybělo, za mě hlavně ten konec byl takový najednou rychlý a řekla bych, že mnoho věcí tam prostě do konce dotaženo nebylo, nebylo vysvětleno a najednou bylo po všem.

Nicméně i přesto, že "řemeslné" zpracování knihy nijak skvostné nebylo, jak jsem psala výše, překotné ukončení knihy mě velmi zklamalo, stejně mi v hlavě zůstala, bylo a stále je pro mě naprosto nepochopitelné a hlavně děsivé, jak si někdo takto dokáže podrobit skupinu lidí a vnutit jim svou naprosto scestnou představu o životě a manipulovat jimi tak, jak se mu to hodí....o to více na mě kniha zapůsobila, když vím, že se takové věci skutečně dějí....

hlina
28.08.2016

Jak už je napsáno pod mým komentářem, kniha má zajímavý námět, ale něco tomu chybí.

Adris
07.08.2016

Originální téma. V první polovině knihy se nedočkáme závratných dramat, spíše nahlédneme do nitra komunity, ale jinak poměrně slušná četba. Neškodilo by knihu více "rozvětvit", neboli obohatit, obalit o více informací.

Inouš
04.08.2016

Námět super, ale zpracování pokulhává. Celá pointa knihy vecpaná do posledních pár kapitol. Přesto to nebyla taková hrůza a na prvotinu není kniha vůbec špatná. Moc od toho nečekejte a třeba vás zaujme.