Pawlisman Pawlisman komentáře u knih

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Přečetl jsem toho již dost, ale toto jako můj první Follet - jde o velké příjemné překvapení. Autor umí držet čtenáře pěkně v trvalém napjatém stavu a to dost přirozeně. Stále se něco děje, skoro mezi každou kapitolou jsme svědky další gradace a dalšího překvapení. Dalo by se říci, že trvalým napětím, zvraty a beze strachu o smrti důležitých postav se mi nabízí podobnost s drsnějšími Hry o trůny. Již se těším na další díl. Určitě toku děje a nabytostí událostí pomáhají časové posuny, které však vyznívají moc příjemně a bez nějaké křeči. Palec nahoru.

02.01.2022 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Po klidném úvodu přichází silná scéna ze sklepa, která děsí. Čtenář si říká, co bude dále na 300 stranách následovat, nebude nuda? Byl jsem překvapen, kniha se rozvíjí do skoro dobrodružného či akčního modelu, kdy se stále něco děje dochází k objevování okolních postižených oblastí. Hlavní předností je samozřejmě psychologicko-sociální rozměr. Tak trochu mi kniha připomínám například "Pán much". Kniha je opravdu mistrovsky napsaná, kdy i forma deníkového vyprávění je doladěná do detailů. Na konci by snad i čtenář dál sledoval osudy hrdinů a překlopení do ságy. Možná škoda, že nebylo více prostoru věnováno postapokaliptickému pohledu a té ponuré hrozné představě přeživších..

03.02.2016 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Za mě na pomezí 4-5 hvězd. Líbivé, člověk se na knížku těšil, ačkoliv ke kočkovému pánovi jsem si cestu hledal. Ano, trochu magický realismus. A přesně jako jinde - prostě to fantaskno a mysterično nějak nevadí a člověk ho příjemně přijímá. (ač ne vždy chápe a rozumí). Prostě ten flow je příjemný a je cítit přirozený talent. Jen mi prostě chybělo něco málo k tomu úplnému topu, co pociťuji u jiných geniálních autorů - většinou klasiků. Ale lze s klidem doporučit, nejspíše i hodně ženám. :)

10.02.2021 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Vtipné, originální, šokující a přitom to do sebe tak lehce zapadá. Proč ne. Navíc humor je silně nadprůměrný. A ono vůbec - vytvořený vlastní svět - prostě úplné top ve oblasti "magického fantasy"?

11.02.2020 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Na čeký počin bych řekl dobré. Taková všehochuť. Něco z magického realismu, trochu DaVinciho kód, trochu Stoletý stařík a především následník příběhů jako Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemný hrad v Karpatech. Tyto žánry posouvá zas o něco dál. Humorné, ale jaksi zmatené a kriminálně slabší. Co je vlastně smyslem a kdo je cílová skupina? Já už jsem se od poloviny nudil a těšil se na konec. Spousty odboček mimo hlavní krimi rovinu je možná až příliš. Velké neuspořádané sousto, možná příliš všeobjímající sousto. Drží to hlavně originalita a pěkný jazyk. U mě mezi 3 a 4 hvězdami. Jo a poslouchal jsem jen audioknihu :) takže vše z rezervou..

07.09.2019 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

No, uvolil jsem se narad na doporučení manželky. Zprvu poměrně čtivé příjemné překvapení. Ichforma funguje, sic jsem stále cítil příliš citlivé a často nelogické pero ženy v hlavě muže. Prý jsem se měl stále těšit na nějaké neočekávané překvapení. Hm, ano nastalo v půlce. Ale skutečně? Toto je překvapení? A má toto něco reálného se skutečnou psychologií? Mám věřit těmto pochodům? No nastalo zklamání a knihu odkládám. Čekal jsem... něco...že to to pak bude více a bude gradovat, ale když se tak ohlédnu, nejde jen o lepší malinko psychologičtější dívčí vyprávění a la harlekýn napasované na můžskou duši a k tomu další naroubované boční výrostky. Nevím..vratím se k mé...klasické a silnější literatuře. Děkuji.

05.01.2024 3 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Nebojím se za pět hvězd, je tam záblesk geniality a především originality. Neotřelé dílo, které je zbytečně nedoceněné. Sice se mi v první půli již zajídal opakovaný a z různých úhlů podaný pacifismus, ale druhá půle již přechází do větší dějovosti a na knihu budu rád vzpomínat. Hlavně se nebát příliš intelektuálně podaného popisu knihy, ne, kniha je skvělá, čtivá a nenásilnou formou vás zavede do ruských reálií v období okolo 1.svět.války. Top záležitost.

29.07.2021 5 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Knihu jsem četl podruhé. Poprvé někde na střední škole. Patřila mezi mé nejoblíbenější. Nyní bych asi musel ze stavu 10/10 slevit. Dříve asi více převládali mladistvé vzbouřenecké až revolucionářské myšlenky :) Nyní naopak zase oceňuji kvalitu jazyka, přirozenost dialogů a postav a celkovou příjemnou čtivost. Určitě stále jeden z top titulů, ačkoliv již to není to absolutní nadšení z mladých let. I přesto za sebe stále spíše 9/10. Nadčasová kniha příjemně zpracovaná.

22.03.2020

1984 1984 George Orwell (p)

Jedna z top knih ever, obzvláště pro intelektuální dospívající revoltující mládež. Lze číst i několikrát. Použitý jazyk je nejen velice čtivý, ale nějakým způsobem magický. Podobně jako například Duna, Mistr a Markéta, 100 roků samoty a další nejklíčovější díla lidstva.

03.11.2014 5 z 5

Sám jsem byl mile překvapen jak je kniha čtivá a v několika momentech skutečně na výsost vtipná. Jde o vrcholné české dílo a právem by myslím mohlo být řazeno k Hlavě 22 apod. Tento klenot patří objektivně na výsluní světové literatury.

19.09.2014 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Jedno z nejgeniálnějších a nejpříjemnějších děl světové literatury, ke kterému se určitě hodlám vrátit. Chvilinku mi trvalo než jsem se do pamětnické rodinné atmosféry dostal, ale poté je již člověk v sedmém nebi. Skutečně možná top10 kniha. 10/10

05.09.2014 5 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

Nejde jinak, než plné hodnocení. Obrovsky příjemné překvapení a zařazení do top autorů. tento spisovatel skutečně umí psát. Asi nejlepší krátké formy, co jsem kdy četl. Jedna lepší jak druhá. těžko vybírat nejlepší. Čteme jedním dechem a vše je tak skutečné, tak reálné a přitom tak krásně napsané. Zweig má dar od boha, nebo je to mistrovsky vypiplané dílo. Nízkých hodnocení, kdo má rád klasickou, tedy nejlepší, literaturu, si nevšímejte - toto je skutečně jazykově, psychologicky i literárně vybroušený klenot. 9,5/10

21.03.2014 5 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Na svojí dobu neskutečné (podobně jako někdy překvapí moderní odvážné přístupy Dickense). Atmosféra od začátku do (skoro) konce by se dala krájet. To neustále napětí, ta tíživost, přitom tak jemně citově zapsáno. Wau. Šlo jen o to, jak se to vše podaří zakončit, tam bohužel je pro mě zklamání a pád řemesla a celkově skvěle vystavěného napětí. Nicméně, 80 pct knihy je skutečně skvělá řemeslná práce hodná místa v učebnicích...

26.10.2023 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Nějak mi uchází, proč se tato průměrná (obsahem i perem) kniha stala takovým hitem. Nevidím tam nic nadprůměrného než dlouhavé a nezáživné čtení.

05.05.2022 3 z 5

Tichá dohoda Tichá dohoda Elia Kazan

Velice, velice, velice příjemné překvapení. Skvěle formálně a stylisticky napsáno, příběh má obrovský spád a těžko se od něj odtrhává. Přijde mi, že Kazan nemá takový dokonalý talent od Boha jako např. Dostojevskij, S. Zweig, London či Steinbeck, ale prostě to celé skvěle šlape i tak. Hlavně to neutuchající tempo a jakoby neustálá gradace a překvapení, také humor, filozofie, Prostě skvělá záležitost. Na kolik je dílo autobiografické? Nevím. Snad jen škoda tak dlouhé cca třetinové pasáže s otcem. Kazana musím zkusit dále..

07.08.2020 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Pouze jako (dobře zpracovaná) audiokniha: příběh mi přijde málo realistický, skákavý, autorsky nevypsaný a sice s dobrým potenciálem, tak často nezáživný, nebo naopak příliš excentrický. Trochu ztacený čas, ale chápu, že si najde cílovou skupinu, kteří jdou spíš po povrchu a nejsou takový hnidopiši, či nepotřebují od čtení knih a děl více (tím to nemyslím urážlivě).

29.04.2020 3 z 5

Jedenadvacet polibků Jedenadvacet polibků Roald Dahl

Nejsem vyznavačem povídek a co každou hodinu se dostávat do nového a nového příběhu a atmosféry. Pokud by však byly povídky psány takto brilantně, nechal bych si líbit. Ano, jde jednak o příjemnou a překvapivou pointu, ještě důležitější než 1 nápad je však držet literární kvalitu a krásnou gradaci a výběr slov po celý krátký příběh. To Dahl skutečně umí a jeho povídky jsou krásné literární dílo.

30.10.2015 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Můj první Murakami, poetický, sem tam trochu hluchý, ale to k celkové náladě patří a vše do sebe skvěle zapadá. Trošku zasněné čtení, které celkově dělá Murakamiho originálním a specifickým.

12.05.2015 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

První román, který jsem od skvělého Steinbecka četl a podle mého názoru i ten nejpovedenější, který nejlépe vystihuje jeho dílo a smýšlení. Bitva je krásná, Toulavý autobus také krásný, ale jiný. Hrozny hněvu jsou ale skutečně veledílo ad A do Z.

03.11.2014 5 z 5

Diamantová sekera: Baltské pohádky Diamantová sekera: Baltské pohádky Jaroslav Tichý

Moc hezká sbírka včetně ilustrací. Tajemno a atmosféra dětství.

02.10.2014 5 z 5