Příběh jedné moskevské ulice

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Centrem románu je rodinný dům profesora ornitologie Ivana Alexandroviče stojící na moskevské ulici Sivcev Vražok (Roklinka říčky Sivky). Plastická rodinná kronika, odehrávající se v letech 1914–1920, slouží jako mikrokosmos, v němž se zrcadlí střet ruské inteligence s dějinnými katastrofami počátku 20. století – první světovou válkou, ruskou revolucí a bolševickým terorem v době válečného komunismu. V 86 krátkých kapitolách, sledujících osudy profesorovy rodiny i řady vedlejších postav, se v ostrých střizích, připomínajících principy montáže ruského avantgardního filmu, střídají detailní záběry se záběry celku, záběry statické a dynamické, dějinná mikroúroveň s makroúrovní. Osudy jednoho domu na ulici Sivcev Vražok se tak kompozičně i dějově stávají jen střípkem vyjmutým na malou chvíli z běhu tragického času....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384742/pribeh-jedne-moskevske-ulice-bLt-384742.png 4.634
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Prostor
Orig. název

Сивцев Вражёк (Sivcev Vražоk), 1928

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Příběh jedné moskevské ulice

Přidat komentář
engelmar
20.11.2020

Podle mě jedna z mála knih, které popisují události okolo roku 1917 v Rusku a převzetí moci komunisty, takové drobné příběhy a vyskládala se z toho hezká skládačka.

meluzena
31.10.2020

Zvláštní, laskavá kniha, která čtenáři dává možnost sledovat z různých (i velmi neobvyklých) úhlů, jak se historické události ze začátku minulého století promítají do života stařičkého profesora ornitologie a jeho rodiny a přátel. Poklidné přívětivé dny jsou nejprve narušeny válkou a následně obráceny vzhůru nohama, protože moc si urvala lůza. Žádné zlé sny najednou nejsou tak zlé jako to, co má přijít. Ale profesor si uchovává svou důstojnost a nezapomíná, co je opravdu důležité - třeba zaznamenat datum, kdy se po zimě vrátily vlaštovky.


Navrcka5338
25.09.2020

Kniha napsaná s úžasným nadhledem, ironií i sarkasmem. Nečetla jsem ji proto, abych se dozvěděla jak to dopadne, ale o ten požitek, jak je napsaná.

Peřinka
05.09.2020

Jak jen jsem tenhle skvost mohla přehlédnout? Od teď má tato kniha zlaté místo v mé knihovničce. U čtení se ve mě mísily všechny emoce, které má správný román vyvolat - smutek, radost, kluzké štěstí, strach, úleva...
Knihy z ruského prostředí mě nikdy příliš nelákaly, ale po téhle mám chuť se do Moskvy podívat, projít si zdejší uličky a zamávat vlašťovkám na pozdrav. Pokud Vás zajímá život prostého lidu v nejtěžších dobách, kdy se zdravý rozum musí schovat do kouta a vyčkat než se svět lidí zase vrátí do pořádku, určitě si knihu přečtěte. Nebudete litovat, charaktery postav jsou pestře a barvitě vykreslené.
Osorgin je pro mě mistr a doufám, že se ještě dočkám dalších překladů jeho knih! :)

petrarka72
01.09.2020

Sivcev Vražok je místo k pomilování - ale rozhodně ne k životu, alespoň ne v popisované době. Táňa, tentokrát nikoliv oněginovská, ale v pohnutých dvacátých letech, její otec-ornitolog a pánové v jejím okolí; spousta osudů, které jsou zapamatovatelné, a zároveň zpráva o Rusku mezi válkou a revolucí. Navíc skvělý jazyk a vytříbený styl. S Osorginem bych klidně na loď nastoupila...

Dadulina
07.08.2020

Krásná četba - kvalitní text, zapamatovatelné a dechberoucí osudy, trocha historie. Za mě super.

Babo
18.06.2020

Nedávám plný počet , protože mi v knize něco chybělo . Jak už bylo řečeno,některé pasáže byly skvělé , jiné trochu rozpačité . Možná chtěl autor zachytit co nejširší záběr , popsat co nejvíce rozmanitých osudů ,ale to by musela mít kniha dvojnásob stránek . Tak mi to přišlo tak nějak ochuzené . Ale v žádném případě mi četba nepřišla jako ztráta času . Naopak mě mrzí, že asi nebudu mít příležitost přečíst si něco dalšího .

Toffee
14.05.2020

Špatné to není, ale souhlasím s komentářem Paliva: napůl skvělá, napůl otravná. Paradoxně mi celkový dojem z knihy vylepšily informace v doslovu. Věřím, že kdo zatím nečetl jiné knihy z období před a těsně po revoluci, bude mít z knihy mnohem lepší dojem. Styl je neobvyklý, hodně útržkovitý, místy až snaživě poetický v kontrastu k marasmu doby.

1