pavčape pavčape komentáře u knih

Velká kniha vánočních detektivek a záhad Velká kniha vánočních detektivek a záhad Otto Penzler

Jak hodnotit? Knížka je to krásná, honosná. Vázaná v pevných deskách, přehledně napsaná, s ilustracemi. Skvělý dárek pro čtenáře, který má rád detektivní, záhadné, mysteriózní příběhy, pro čtenáře, který si v období Vánoc touží přečíst povídky s vánoční atmosférou. Tohle tedy uvádím jako plusy. Jako mínus je opravdu nepraktičnost při čtení (což ovšem vylučuje tu honosnost, takže nevím... :-) ) Kvalita jednotlivých povídek je různá. Některé jsem přeletěla a ani nevím o čem byly, některé mě zaujaly hodně. Rozděleno do pěti oddílů (Klasické Vánoce, Veselé Vánoce, Vánoce s láskou, Moderní Vánoce a Tajemné Vánoce) v nichž byly lepší i horší dílka. Celkově však hodnotím vysoko. Kniha nepostrádá atmosféru ani vtip.

03.01.2021 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Takové dojemné čtení na jedno odpoledne .

29.12.2020 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Přečteno, hodnotím jednou hvězdou méně než Medvědín. Kdybych nečetla předchozí knihu, asi bych odložila a nedočetla, protože začátek mě dlouho nechytil. Nakonec jsem vydržela a nelituji, konec byl opět s nějakou tou slzou na krajíčku. Teď si ale dám chvíli od Backmana pauzu.

28.12.2020 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Fredrik Backman je nevyzpytatelný autor, tedy pro mě. Buď mě naprosto uchvátí, nebo se nezačtu a odkládám. K Ovemu, Britt-Marii a Úzkostem přidávám i Medvědín. Je to další nezapomenutelná kniha, o které budu dlouho přemýšlet.
Medvědín je městečko, které žije hokejem. Hokej je vše, hokej mají rádi všichni, hokej je tady alfa omega. Město má své hokejisty, své trenéry, svého ředitele, své fanoušky. Všichni žijí hokejem. Co s městečkem a hlavně jejich obyvateli udělá jeden hrozný skutek? To si přečtěte a nebudete litovat. Zaměřila jsem se na jednotlivé postavy, které autor tak skvěle vykreslil. Žádná z nich není černá nebo bílá. Některé jsou čitelné od začátku, některé se vyvíjí, ale všechny jsou dokonalé. Některé jsem si zamilovala, některé nesnáším od prvopočátku a některé jsou mi více či méně sympatické. Všechny jsou ale uvěřitelné ve svých konáních. Obdivuju Miru, smekám před Sunem i Davidem, chápu Petera a usmívám se když dojde na scénu Ramona. Ale nejvíc mi k srdci přirostl Benji, Maya, Ana a Amad s Bobem. A jdu na My proti vám.

19.12.2020 5 z 5

V dobrém i zlém V dobrém i zlém Michelle Sacks

Tak já nevím, asi si vybírám z podobných "škatulek", ale když začnu číst nějakou knížku v poslední době, mám pocit, že jsem něco někde podobného četla. Co se týče V dobrém i zlém, tak dokonalá rodinka, dokonalé manželství, dokonalá kamarádka na život a na smrt a... Několikrát v různých obměnách. Jen to týrání a vražda malého Conora bylo navíc. A také jsem měla okamžitě jasno v tom, kdo je pachatel. Celkové vyznění knížky bylo takové nějaké polovičaté.

15.12.2020 3 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Tak ani nevím, jestli se mi to líbilo. Zmizení mladých dívek .. knížek na toto téma jsem v posledním roce přečetla několik a nejvydařenější byl Robotham - Řekni lituji. Tam jsem neváhala dát plný počet a ještě to málem nestačilo, tady tak tři až čtyři.

15.12.2020 3 z 5

Modrá Modrá Lucy Clarke

Mně se knížka moc líbila, stejně jako Stíny nad zálivem. Zpočátku hodně pohodový výlet, který by se líbil každému z nás, jen se nechat unášet za obzor, dýchat, užívat si, snít... Pak se situace změní stejně jako počasí a přichází odvrácená strana této idylky. Jeden z pasažérů z plachetnice zmizí. Co dál? Dozvíme se jak to bylo doopravdy? Na závěr nám to autorka prozradí a musím uznat, že mě to dostalo...

16.10.2020 5 z 5

Neděle jako stvořená pro vraždu Neděle jako stvořená pro vraždu Zdena Frýbová

Knížky Zdeny Frýbové mám ráda a ráda se k nim vracím. Neděle jako stvořená pro vraždu mi pasovala do Čtenářské výzvy, tak jsem po ní bez váhání sáhla. Je pravda, že před těmi cca 20 lety, kdy vyšla, se mi líbila mnohem více, ale já prostě autorce fandím, mám ráda její humor, její postavy, kdy vy okamžitě víte, kterou byste měli mít rádi a která je fuj! Mám načteny téměř všechny její knížky a spousta z nich má co nabídnout i po té dlouhé době od jejího prvního vydání.
U Robina I. i II. a Otcem i matkou proti své vůli, ale i u téhle se musím smát nahlas i po letech.

14.10.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Vražda v malé vesničce u hranic s Rakouskem přivede mezi její obyvatele Josefa Bergmana s jeho mladou kolegyní Sylvií. Společnými silami se snaží vypátrat vraha, který má možná něco společného se smrtí jiné mladé ženy, která se stala před 14 lety v Praze.
Plusové body dávám za zajímavý námět, atmosféru jihočeské vesnice uprostřed parného léta, ale i napětí, které ho se v příběhu dočkáme. Česká detektivka je trochu jiná než její severské nebo americké "kolegyně", není tak brutální a syrová, je prostě česká, proto se k ní a ke svým oblíbeným detektivním autorům ráda uchyluji.

14.10.2020 4 z 5

...a naposled konvalinky ...a naposled konvalinky Jarmila Pospíšilová

Příjemné a nenáročné čtení, lehce k zamyšlení. Původně se měla knížka jmenovat trochu jinak a dle mého názoru by byl výstižnější. (...a na rakev konvalinky)

26.09.2020 3 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

Ani povídky s Marií Výrovou, vrchní komisařko v.v. mě nezklamaly. Líbí se mi, že autor poukazuje na minulé případy, které tým detektivů od Nejsvětější Trojice vyšetřoval, vrací se i v nových případech k osobám, které vystupovaly, byť i třeba letmo v minulých dílech... Teď ovšem k povídkám.

PŘED POTOPOU: Marie se podílí na odhalení takřka promlčeného zločinu. Že jde o zločin víme my, čtenáři hned z počátku příběhu, jde jen o to, zda pachatele bude možno odhalit. Bude a ani není tak velkým překvapením.

ŽIVOTNÍ DÍLO AKADEMIKA PLÍŠKA: Taková milá detektivní hříčka, ale fajn

SPOILER!!!
NEJHORŠÍ OBAVY: No tak tohle jsem asi neměla číst. Název přesně vystihuje to, oč nakonec jde. Nejhorší obavy se naplnily. Nešlo knihu odložit, měla jsem pocit, že když přestanu číst, čas, který dětem zbývá, bude ubíhat a já u toho nebudu. Sakra, jak já všechny ty pseudohrdiny, kteří se byť i minimálně na tom jak příběh skončil podíleli, nenávidím. Ne, pane Sýkoro, tohle jste neměl dopustit... Jdu si poplakat

26.09.2020 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Po dočtení posledního dílu trilogie musím napsat "nevim"... Jako né že by to bylo špatné, to zas vůbec ne. Čte se moc dobře, nechce se vám knížka odkládat už jen díky krátkým kapitolám (které já sama upřednosňuju), má to napětí a děj graduje, ale... Bylo to zas celé nad hranou. Mrzí mě, že velká většina dost dobrých sérií jako by nevěděla, kdy si má autor říct "a dost!" Chce si udržet čtenáře, chce šokovat. Tady tomu dle mého názoru bylo taky tak. Těch nebožtíků...
Abych ale knížku neshazovala, je třeba podotknout, že patří k těm lepším, co jsem tak v průběhu posledních let četla. Líbila se mi, proto dávám hodnocení jaké dávám. Poučení pro ty, kteří se sérii chystají číst - čtěte nejlépe celou sérii zajednou, budete v tom mít víc jasno než já, která musela čekat, až vyjde další díl v pořadí. Opravdu knihy na sebe až nezvykle navazují v ději a předejdete tak tomu, že nebude tako já tušit, kde se v nemocnici vzala nákaza virem SARS. Až jednou dostanu chuť na pořádnou jízdu, knížky si přečtu znovu pěkně hezky za sebou , tak jak to má být. :-)

17.09.2020 4 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Nemám ráda větu "...nemohl/a jsem se odtrhnout..." Ale tentokrát bych to klidně i sama napsala, Knížku jsem odložila jen na tak dlouhou dobu, co jsem musela jít spát a do práce :-)
Bylo to skvělé, tak trochu záhadné, tak trochu děsivé. Záhadné objevem na hřbitově, což se samozřejmě v závěru vysvětlí zcela prozaicky (tak trochu jsem to předvídala) a děsivé tím, co se může stát, když se sejde nad flaškou několik puberťáků. Čtivé, klasické a typicky "dánovské" počteníčko. Doporučuju

29.08.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Milý lidský, tak trochu absurdní příběh. Ráda jsem jej četla, ale bohužel vzápětí po Brit-Marii a to byla chyba, Britt-Marii a Oveho mám tak nějak radši. Jinak ale určitě doporučuji, Backman má cosi do sebe.

19.08.2020 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Krásná a úžasná je tahle kniha. Příběh Britt-Marie chytí za srdíčko. Mísí ve vás úsměv a slzy, mísí ve vás emoce. Nelze si nezamilovat Britt-Marii a celý Borg. Skvěle vykreslené postavy dětí, úplně v knížce ožily... Vega, Omar, Pádlo, Max a jiní. Skvěle podané postavy podivných dospělých, kteří sem ale prostě patří ... Osoba a Tutovka, Sven a Benova máma. A Sami? Nemám slov.

05.08.2020 5 z 5

Kočka myši nenechá Kočka myši nenechá Marie Rejfová

Fajn oddychovka jako všechny Josefíny. Tuhle sérii mám ráda pro její jednoduchost, humor a čtivost. Na nic si nehraje a prostě je. Josefínu i její babičku jsem si dost oblíbila. Jako ostatně celou její rodinku :-)

31.07.2020 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Cca po půl roce po přečtení Čtvrté opice jsem se pustila do další knihy této série. Poněkud se liší od běžných sérií, hlavně tedy v tom, že děj se po skončení dílu neuzavře, konec zůstává otevřen a našinec musí čekat na další pokračování. K Opici jsem nenapsala koment a když tak o tom přemýším, už si mnoho z knihy nepamatuju. Vzpomínám si hlavně na deník psaný pachatelem a na osobnost Sama Portera, spíše ale díky tomu, že se v druhé knize k tomu prvnímu příběhu autor stále vrací. Je to ovšem nevyhnutelné, protože děj pokračuje tam, kde minule skončil. A musím říct, že tentokráte to tedy byl mazec. Líbil se mi způsob, jakým je příběh vyprávěn. Autor píše z pohledu několika osob, ale velice přehledně a smysluplně. Normálně bych se v takovém množství postav ztrácela, tady jsem měla jasný přehled kdo je kdo a kdo právě vypráví. Líbilo se mi, že se každý vydal po stopě Opičáka jiným směrem, nakonec se samozřejmě střetli, ale aby mohli pokračovat, museli se spojit. Fajn čtení, doporučuju

31.07.2020 5 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Tak oproti prvnímu dílu velký posun vpřed.

31.07.2020 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Tři hvězdičky za to, že mě kniha bavila tak napůl. Vraždy teda opravdu drsné, ale jinak nic moc. Hlavní hrdinové mi prozatím k srdci příliš nepřirostli a celkově jsem se do čtení občas musela nutit. Uvidím co další díl, který má vyšší hodnocení. Třeba budu muset změnit názor.

22.06.2020 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Jsem asi dost zhýčkaný čtenář detektivek, thrillerů a psychothrillerů, protože tady plný počet dát nemůžu. Chvilkama mně to bavilo, chvilkama méně. Prolog sliboval drsnou jízdu, ta se konala. Občas to ale bylo za hranou. Nechápu, proč se vrah mstil matkám, já bych oddělala někoho jiného. Ti kaštánci mi pravda vrtali hlavou a nakonec to bylo tak, jak jsem doufala. Pravdou je, že zločinec pro mě byl překvapením. Takže krásné čtyři *

04.06.2020 4 z 5